Topic - alocatii si alte drepturi similare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelamatei spune:

Am o prietena care are gemeni(in oct implinesc 3 ani) si nu stie cum sa procedeze pentru a-si primi indemnizatia retoactiv pt al doilea copil.Oare ar avea sanse?
Multumesc anticipat pt. raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

am depus o cerere la angajator(este soc cu capital strain)pt acordarea acelui salariu mediu pe unitate pt nasterea copilului,conform (contractului colectiv de munca art 51 lit3),iar angajatorul mi-a raspuns ca nu pot beneficia de aceasta deoarece eu am un contract individual de munca,dar citind contractul individual de munca pe net am vazut ca la m punctul 4 lit a sunt obligati sa:
a) ,,Sa acorde salariatului toate drepturile ce decurg din contractele individuale de munca, din contractul colectiv de munca aplicabil si din lege,, nu este vb si despre acest drept ?ce pot face sa ii determin sa imi plateasca ?si care este perioada maxima pt obtinerea acestui drept ?

http://www.dropshots.com/florance82#date/2008-07-01/11:57:12
Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina (04.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Buna Marius,

Na ca am ajuns si aici, mai precis sa fiu datoare statului...

eu am inceput anul trecut cele 126 zile la 1 iulie. Adica 4 luni, inseamna iulie, august, sept si oct. Din nov, ar fi trebuit sa vina indemnizatia de 6 mil. Din cauza ca lipsea o copie a buletinului, nu am primit indemnizatia.
Am dus si copia, totul ok, nu am primit indemnizatia decat incepand cu luna februarie cand m-am intors la servici. Am primit indemnizatie, in lunile feb, martie si aprilie 08.

Acum am primit o scrisoare de la asistenta sociala cum ca am incasat necuvenit indemnizatia pe lunile feb, mar si apr cand eu am fost la servici. E drept, insa sunt exact lunile care mi se cuveneau, si anume pe cele 3 luni (nov, dec si ian) cand nu am primit indemnizatia. Dupa ce a fost dosarul complet, mi s-a spus ca primesc indemnizatia pe cele 3 luni. Eu am considerat ca cele 3 luni venite dupa aceea, sunt indemnizatia din urma.

Ce-i drept, am anuntat destul de tarziu ca m-am intors la servici, marea mea greseala. Acum sunt datoare 15 mil (pe 2 luni si jumatate) iar ei imi sunt datori 3 luni si jumatate. Cum sa fac?

Exista alta posibilitate inafara sa ma duc sa platesc? Si unde anunt ca si ei imi sunt datori cu lunile niciodata primite? Din punctul meu de vedere am primit 3 luni indemnizatie, adica exact cat trebuie. Ca sunt lunile de mai incoace si ca pe cele din nov dec si ian nu le-am primit e adevarat si asta...
Multumesc pentru orice sfat.


Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna Marius si colege de forum,

As avea nevoie de ajutorul vostru pt deslusirea unei nelamuriri ce o am din norma 7/04/2004 de aplikre a preved OUG 96/2003. mai exact fac referire la art 18 alin (1): "baza de calcul a indemnizatiei de risc maternal se constituie din media veniturilor lunare realizate in ultimele 10 luni anterioare primei zile inscrise in certificatul med, PT CARE S-A DATORAT CINTRIBUTIA INDVIDUALA DE ASIG SOC" = aici nelamurirea mea se leaga de veniturile lunare anterioare, care venituri? brute sau nete?
Apoi, tot aceeasi norma, ma nedumireste TOT art 22, cu precadere alin. (1):"pt indemnizatia de risc maternal NU SE DATOREAZA contributia de asig soc de stat" = contributia indiviaduala?? daca nu se datoreaza, deci logic baza de calcul se ia din net, nu???

Si inca o intrebare: e corecta afirmatia: perioada de risc maternal se plateste cu 75% din venituri (CARE OARE??), conced de maternit cu 85% din veniturile brute, iar CIC cu 85% din veniturile brute?

Thx,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui oprescuflore

am depus o cerere la angajator(este soc cu capital strain)pt acordarea acelui salariu mediu pe unitate pt nasterea copilului,conform (contractului colectiv de munca art 51 lit3),iar angajatorul mi-a raspuns ca nu pot beneficia de aceasta deoarece eu am un contract individual de munca,dar citind contractul individual de munca pe net am vazut ca la m punctul 4 lit a sunt obligati sa:
a) ,,Sa acorde salariatului toate drepturile ce decurg din contractele individuale de munca, din contractul colectiv de munca aplicabil si din lege,, nu este vb si despre acest drept ?ce pot face sa ii determin sa imi plateasca ?si care este perioada maxima pt obtinerea acestui drept ?

http://www.dropshots.com/florance82#date/2008-07-01/11:57:12
Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina (04.03.2008)

Flori, din pacate salariul acela mediu pe unitate trebuie solicitat in maxim 6 luni de la nasterea copilului, doar in acest caz firma este obligata sa-l plateasca (am pus eu mai demult, cu rosu, bold, chestia asta, dar se pare ca s-a pierdut). Din fericire insa nu toti juristii/avocatii au fost atenti la acest aspect, deci poti solicita chiar daca ai depasit cele 6 luni, ei pot sa-ti plateasca daca vor, dar nu mai sunt obligati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viviannie

"baza de calcul a indemnizatiei de risc maternal se constituie din media veniturilor lunare realizate in ultimele 10 luni anterioare primei zile inscrise in certificatul med, PT CARE S-A DATORAT CINTRIBUTIA INDVIDUALA DE ASIG SOC" = aici nelamurirea mea se leaga de veniturile lunare anterioare, care venituri? brute sau nete?

Orice baza de calcul se refera la venituri brute, nu nete.
Citat:

Apoi, tot aceeasi norma, ma nedumireste TOT art 22, cu precadere alin. (1):"pt indemnizatia de risc maternal NU SE DATOREAZA contributia de asig soc de stat" = contributia indiviaduala?? daca nu se datoreaza, deci logic baza de calcul se ia din net, nu???

Art se refera la retinerile care se fac din indemnizatie, deci dupa ce-i calculezi dreptul, trebuie sa-i calculezi retinerile, ca sa determini cati bani ii platesti in mana/banca. Adica - pt suma asta, care reprezinta indemnizatie, nu se datoreaza CAS (nu calculezi, nu retii, nu virezi).
Citat:

Si inca o intrebare: e corecta afirmatia: perioada de risc maternal se plateste cu 75% din venituri (CARE OARE??), conced de maternit cu 85% din veniturile brute, iar CIC cu 85% din veniturile brute?

Partial, desigur .
Risc maternal: 75% din veniturile brute (de fapt din MEDIA veniturilor brute, medie zilnica, platita pe zi de concediu)
Conc de maternitate: 75% din veniturile brute (idem observatia)
CIC: 600 RON sau, optional, 85% din venituri... - aici astept normele de aplicare ca sa ma pronunt, oricum pe angajator (daca din punctul asta de vedere ai pus intrebarile) nu-l intereseaza CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

M-am gandit ca poate sunt si alte mamici in situatia mea si nu stiu despre drepturile si obligatiile de a lua alocatiile de stat din tara in care sunt rezidenti.

Sincer eu am citit Regulamentul 1408/71 si n-am inteles mare lucru. Insa m-a "elucidat" o persoana care lucreaza in domeniu si situatia sta in felul urmator:
-copilul rezident are drept la alocatie de stat in noua tara
-insa nu are dreptul decat la o singura alocatie de stat in cadrul tarilor UE. Asadar, parintii trebuie sa renunte la alocatia de stat din Ro daca primesc alocatie de stat dintr-o alta tara UE

Eu am aflat asta intamplator. Daca ambele mele fete ar fi fost ale mele si ale sotului meu, nu as fi stiut. Statul suedez a considerat ca daca eu si sotul suntem aici, fetita cea mica ccc care e a noastra nu mai primeste alocatie de stat din Ro. Insa pentru ca cea mare are tatal in Ro, aici si-au pus problema...ca tatal poate lua banii ei.

Noi acum renuntam la alocatia din Ro a fetitei mici, pe care am primit-o pana in ianuarie anul curent, apoi ar fi trebuit facuta o noua cerere si alocatia s-a sistat automat. Iar statele roman si suedez vor regla aceste sume: statul suedez urmand sa dea bani statului roman, pentru lunile in care s-au suprapus alocatiile, noi urmand sa primim o suma mai mica la alocatia de aici pana statul roman isi va recupera banii.

Ce vreau eu sa adaug...stiu ca a fost nu de mult o discutie aici pe forum si ca multe mamici primesc alocatie din Ro pentru copiii nascuti in alte tari, pe motivul ca fiecare copil cetatean roman are dreptul la alocatie. Stiind si eu de acest subiect, la intrebarea(pusa de sotul meu mie) daca fetita noastra mica are dreptul in continuare la alocatia din Ro...nu m-am agitat...clar ca avea dreptul. NUMAI CA...peste acea lege se suprapune regulamentul 1408/71 valabil de la intrarea Ro in UE(adica ccc copilul poate primi alocatie numai de la una din tari-Ro sau tara rezidenta-nicidecum din ambele).

Puteti sa cititi si subiectul acesta unde s-a discutat pe aceeasi tema.

Multumesc


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Dragi mamici/viitoare mamici,

va rog sa-mi spuneti daca din ce stiti acum se mai ofera prima de nastere (190-200ron), daca da de unde se ridica sau care este procedura?

Multumesc.

17+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

am si eu o nelamurire si daca m-ati putea ajuta...
am nascut pe 3 august si actele pentru indemnizatie le-am depus la inceputul lui septembrie (1-3 nu mai stiu exact). pana in august a fost sotul in CIC, dar l-a intrerupt la 2 sapt dupa ce am nascut, deci pe august nu a mai venit nici o indemnizatie.(corect)
dupa cum spun cei de la directia muncii :
Plata indemniza#355;iei #351;i stimulentului se cuvin #351;i se pl#259;tesc:
- īncepānd cu ziua urm#259;toare celei īn care īnceteaz#259;, conform legii, concediul
de maternitate #351;i plata indemniza#355;iei aferente, dac#259; cererea este depus#259; īn
termen de 60 de zile lucr#259;toare de la acea dat#259;.
- īncepānd cu data na#351;terii copilului, dac#259; cererea este depus#259; īn termen de 60
de zile lucr#259;toare de la acea dat#259;, īn cazul persoanelor care nu īndeplinesc
condi#355;iile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate #351;i a
indemniza#355;iei aferente.

problema este insa ca nici pe septembrie nu a venit indemnizatia, cu toate ca am depus actele in nici 30 de zile de cand am intrerupt primul CIC. E corect? ca mie nu mi se pare.
multumesc



Mamica fericita de Filip (06.03.2007) si Anastasia (03.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

Buna,
La capitolul legi nu ma pricep absolut deloc
Legat de alocatie, sper din tot sufletul ca mai sunt mamici/tatici prin zona (sau persoane in cunostinta de cauza) care ar putea sa-mi dea un sfat.
Doresc sa primesc alocatia fetitei mele din UK, unde in prezent lucrez si platesc taxe (deloc de neglijat).
In prezent eu primesc aceasta alocatie din Romania si doresc sa renunt la ea.
Am formularul prin care cer alocatia aici, dar intrebarea este cum renunt la cea din Romania si cum le dovedesc celor de aici caci am renuntat.
Este oare suficient sa trimit cerere la Directia de munca si protectie sociala?
Mai este cineva in situatia mea?
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput