Eu nu am tata

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Eu nu m-am mai gandit la asta pana acum, dar e clar ca daca te casatoresti cu cineva care are deja un copil, te casatoresti si cu copilul si cu fosta nevasta :-)). evident, vorbesc de oameni normali la cap !

In alta ordine de idei eu simt ca Lara stie bine despre ce vorbeste. Mi-a mai sarit in ochi saptamana asta un mesaj de-al ei in care ii explica unei fete ca rau a facut ca nu a luptat pt dragostea ei, chiar daca "dragostea" avea nevasta si cupii.

Sorry, nu m-am putut abtine! Astept cu interes manualul : Cum determinam sotul sa uite de primii copii in numai 10 lectii.

Ra mata, nu am citit toate paginile si nu stiu daca deja i-ai vorbit baietelului tau despre tatal lui. Eu pot sa-ti spun cum a fost la mine: maica-mea a facut prostia sa imi spuna tot felul de variante, incat la un momentdat nu o mai credeam.

Sibylle

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Off topic: daca as fi rautacioasa (dar nu sunt ) as remarca ca, avand in vedere ca de ceva ani buni lucrez si eu intr-o ambasada, am vazut destule cazuri de expati veniti cu batrana cotoroanta si plecati cu juna cea proaspata, care probabil nu are chef de odraselele anterioare.

Dar sa nu fiu rea...

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AB

Da ce mama in wkd-uri o iei si pe fosta? Iei copiii. Si n-o fi asa de greu de suportat. Saracii copii isi vad parintii asa de rar. Trebuie sa inteleaga ca si daca au chef sa le citeasca tata o poveste asta nu se poate decat in wkd.
Noi suntem separati vreo cateva luni bune pe an si copiii accepta sa fie sau cu mine sau cu tata si buni, vorbesc la telefon cu cel absent, ne vedem o data la doua saptamani cateva zile. Si tot sufera.
Cum ar fi sa le faci asta permanent. Si sa stie ca un parinte prefra sa traiasca departe de ei.
Si voi va ganditi la voi... brrr...

Asta ca sa nu mai vorbim ca uneori politica e sa faci cat mai repede un copil in a doua casatorie ca sa uite de primul/primii copii


1. Nu am reusit de fel sa inteleg prima ta fraza din aceste mesaj.
Am incercat, dar nu am reusit. Poate incerci sa refrazezi, te rog.

2. Da, eu daca as fi in situatia de a avea copii cu un barbat care a mai fost casatorit si care ar avea, la randul sau, copii din acea relatie, m-as gandi in primul si in primul rand la copiii mei. Datoria mea ca mama este sa ma asigur ca ai mei copilasi sunt bine mai intai de toate.
Abia apoi urmeaza copiii altora. Copii ai caror mama are datoria sa se ocupe ca ei sa fie bine mai intai de toate.
De unde rezulta toata brambureala atat de des intalnita la familiile reconstituite, neintelegerile intre fosta si actuala sotie, conflictele permanente cand si in ce conditii sa-si vada copiii, etc.
Ideal vorbind, cele mai avantajate cupluri sunt cele in care amandoi partenerii nu au copii din relatii anterioare.
Din nefericire, insa, idealul este una, iar realitatea alta.


Emma INVINGE cancerul!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:



Corect, daca le e bine NUMAI copiilor tai, ce conteaza ca poate un alt copil (alti copii) sufera ?



Cu intelegere, sunt convinsa ca se poate ca nici copiii din casatoria anterioara, nici copiii din casatoria actuala sa nu sufere.

Mama nu poate tine loc de tata si invers... Iar iubirea nu are limite, un copil nu fura din iubirea unui tata (sau unei mame, dupa caz) pentru un alt copil, frate sau sora vitrega.

Sigur, se poate vorbi despre faptul ca noua doamna poate se simte amenintata, poate are orgolii, poate vrea sa demonstreze cat de cocos e ea in noua casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Sybille, in legatura cu subiectul recpectiv, la care ai facut referire, AM REVENIT IMEDIAT cu un mesaj in care mi-am cerut scuze ca am inteles gresit.Eu intelesesem ca domnul respectiv este divortat, am explicat acolo.
Vad ca multe doamne de aici sunt casatorite cu barbati care mai au copii din relatii anterioare, si nu le-a deranjat.Eu asta am vrut sa apun, ca un barbat care mai are copii nu e neaparat 'stigmat'.

Ellej, daca lucrezi intr-o ambasada, banuiesc ca stii ca diplomatii sunt trimisi pt 3 ani la post in diverse tari.Imi explici si mie (poate ii intrbi pe ei) cum reusesc sa vina o data la 2 sapt. de la 14 ore distanta cu avionul?Si cand mai au timp sa petreaca cu copiii si sa se intoarca la serviciu luni dimineata?
Dupa o anumita varsta chiar si copii din actuala familie sunt trimisi la boarding school, pt ca nu exista licee de calitate in orice tara.Si tot in vacante se vad.Din pacate..
Eu am vrut sa spun , doar ca de multe ori , egreu.Se poate mentine relatia cu copiii dar nu asa des.Dar exista vacante, si atunci se face tot posibilul.Si ca nu este rea vointa.
E usor ca un tata care locuieste in acelasi oras cu copiii sa ii vada in fiecare zi daca vrea, can vb de sute de mii de km...cam greu realizabil.De aia am spus ca nu e rea vointa de multe ori.

Cat despre 'cotoroanta batrana', nu stiu ce sa zic..daca e rautate sau nu.Eu nu stiu in ce ambasada lucrezi tu, dar cred ca ma confunzi, sincer nu cred ca ne cunoastem.

Unde am spus eu ca sotia actuala tb sa fie impotriva etc??
Cat despre afirmatia ca copii din casatorie petrec mai mult timp cu tatal lor, nu cred ca am gresit.Asta e realitatea.Care tata petrece mai mult timp cu un copil dintr-o relatie anterioara decat cu cel care sta in casa?
Ca si Anca, normal ca pun copiii mei pe primul plan.Hai sa nu fim ipocrite, care mama o sa zica, nu.....ii pun pe primul plan pe alti copii oricare ar fi ei.Asta nu inseamna ca tb nedreptatiti ceilalti.
Si mai e ceva...in orice casnicie mai exista neintelegeri, daca stii sa treci peste ele, poate facand unele compromisuri ca fiul sau fiica sa creasca cu tata, normal ca vrei sa petreaca mai mult timp impreuna.E ceva natural pt. orice mama , nu e o rautate.
A. si ma e ceva, eu consider ca inainte de casatorie se discuta lucrurile astea, ca toata lumea sa stie exact la ce si cum sa se astepte.

Banuiesc ca si mesajul asta va fi disecat si se va intelege altceva, de aceea vreau sa subliniez ca NU SUNT DE PARERE CA TB SA SUFERE COPIII SAU SA FIE NEDREPTATITI.


Si ce aveti de spus despre mammele care nu lasa copiii in vacante, saboteaza convorbirile telefonice si alt gen de contact cu copii?Asta e ok pt ca sunt mame biologice?


Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catale



Corect, daca le e bine NUMAI copiilor tai, ce conteaza ca poate un alt copil (alti copii) sufera ?



Repet, pe mine m-ar interesa ca puii mei sa fie bine mai intai de toate, dupa care m-as gandii si la alti eventuali copii.
In mod sigur, nu i-as da la o parte pe acestia din urma.
Dar m-as ocupa cu precadere de ai mei.
Ca daca eu nu m-as ocupa de ai mei, in mod sigur "fosta" nu s-ar ocupa de ei. Asta pot sa o garantez.

Din fericire, eu nu sunt intr-o atare situatie si este pur si simplu o discutie de principiu in ce ma priveste. Le compatimesc sincer pe cele care traiesc in asemenea relatii complicate.


Emma INVINGE cancerul!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

ok, nu citisem decat primul mesaj si mi se paruse f crud din partea ta!

Sibylle

Vladimir
***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

E vezi asta ti-e greseala anca74 si tie Lara. Nu exista copii mei, copii tai. Exista copii nostri.

Iti iubesti barbatul? Da. El isi iubeste toti copii daca-i om normal. Daca nu-i nu stii niciodata cand tu vei fi fosta asa ca nu merita incercarea.

Intr-o casatorie nu exista eu intai.. exista noi impreuna cu copiii nostri.

Si daca-i iubeste... cum crezi ca-i pica unui om rationamente de genul am douj de lei copiii mei vor sosete si cioco si apoi pentru ai tai am putea lua o soseta. Pentru el sunt toti ai lui... de ce nu o soseta tuturor?
Sa zicem ca se lasa mani****t. Cu asta insa ai reusit sa-l faci sa piarda dragostea celorlalti copii. Pentru ca ei nu vor intelege de ce ei nu au acelasi drepturi. Frumos, nu? Uite de asta nu-s eu 100% agnostica...pentru ca in viata raul se si intoarce impotriva ta.

Uite cum a facut socrul meu. Cu patru copii dintre care unul din a doua casatorie le-a dat tuturor un minim, fara rasfaturi. Evident ca nu a ramas foarte mult si pentru ei. Evident ca toti copii au muncit pe ruptelea in timpul facultatii. Dar uite ca cel mic nu-i tratat prost de vreun frate. Dimpotriva sotul meu si sora lui ii vor plati o parte din studii ca sa-si ajute parintii. Si eu sunt de acord sa ie ajutat "fratele vitreg" desi si eu am copii...pentru ca daca ei ar fi gandit ca numai ultimul copil conteaza, n-ar fi facut studii decat el. Era pacat, nu? Asa au un copil informatician, unul psiholog, o pianista s-un viitor fizician. Au trei nepoti care-i adora. Au o casuta inca neplatita, dar mai e timp si de asta.

Adeseori vrem pentru copii nostri... lucruri inutile. Si uitam sa le dam ce-i mai important...prieteni, familie si repere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca74

Citat:
citat din mesajul lui catale



Corect, daca le e bine NUMAI copiilor tai, ce conteaza ca poate un alt copil (alti copii) sufera ?



Repet, pe mine m-ar interesa ca puii mei sa fie bine mai intai de toate, dupa care m-as gandii si la alti eventuali copii.
In mod sigur, nu i-as da la o parte pe acestia din urma.
Dar m-as ocupa cu precadere de ai mei.
Ca daca eu nu m-as ocupa de ai mei, in mod sigur "fosta" nu s-ar ocupa de ei. Asta pot sa o garantez.

Din fericire, eu nu sunt intr-o atare situatie si este pur si simplu o discutie de principiu in ce ma priveste. Le compatimesc sincer pe cele care traiesc in asemenea relatii complicate.


Emma INVINGE cancerul!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura


1. Nu am inteles cine te-ar pune PE TINE sa te ocupi cu precadere de copiii fostei. Doar sa nu impiedici intalnirile cu tatal lor, da, la doua saptamani dc. e cazul, oricum ai tai ar sta 13 zile cu tatal lor singuri si ceilalti o juma de zi si poate si in prezenta altora.

2. Pentru copii nu este responsabila doar mama.

Lara, ai intors-o ca la Ploiesti, ca distanta, ca nu stiu ce, cand de fapt in primul mesaj nu a fost vorba de nici o distanta, ai aratat mai mult decat clar ca tu esti de parere ca e OK sa te pui de-a curmezisul ca sotul sa isi vada copiii "asa des", ca ei ar fi "fosti copii", ai tai sunt "actuali", mai bine sa te ajute pe tine la muraturi. De ce l-ai luat nene cu copii dc nu poti suporta astfel de situatii? Apoi o intorci ca de ce nu zicem de mama biologica, pai nu avem de ce zicem, zicem de mesajul tau, pt ca mesajul tau rautacios ne-a revoltat pe unele, nu mesajele "biologicei". Pune-o sa scrie aci un mesaj rautacios si eu promit ca ma iau de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Citat:


Lara, ai intors-o ca la Ploiesti, ca distanta, ca nu stiu ce, cand de fapt in primul mesaj nu a fost vorba de nici o distanta, ai aratat mai mult decat clar ca tu esti de parere ca e OK sa te pui de-a curmezisul ca sotul sa isi vada copiii "asa des", ca ei ar fi "fosti copii", ai tai sunt "actuali", mai bine sa te ajute pe tine la muraturi. De ce l-ai luat nene cu copii dc nu poti suporta astfel de situatii? Apoi o intorci ca de ce nu zicem de mama biologica, pai nu avem de ce zicem, zicem de mesajul tau, pt ca mesajul tau rautacios ne-a revoltat pe unele, nu mesajele "biologicei". Pune-o sa scrie aci un mesaj rautacios si eu promit ca ma iau de ea


Subscriu

Si ca sa vedeti cat de mare e gradina Domnului.. am o prietena ai carei parinti au divortat cand ea era mica. Ea a ramas cu mama. Amandoi parintii s-au recasatorit. Tatal ei vitreg avea un baietel exact de varsta ei, in custodia tatalui. Prietena si fratele vitreg au crescut impreuna, au mers impreuna la scoala in aceeasi clasa si au si in ziua de azi o relatie frateasca absolut deosebita. Tatal vitreg la fel, un om extraordinar, si de fapt pana la urma el a devenit tatal ei "adevarat," el a condus-o la altar cand s-a casatorit, el i-a fost alaturi la bine si la greu de-a lungul vietii.
Tatal biologic, pe de alta parte, si noua lui familie, au avut o atitudine cel putin bizara. Tatal biologic a mai avut o fetita cu a doua nevasta; a petrecut f. putin timp cu prietena mea; din cand in cand ea se mai ducea la ei in weekenduri (mult mai rar de o data la doua saptamani); nevasta 2 a tatalui biologic nu numai ca s-a pus de-a curmezisul ca tatal sa petreaca prea mult timp cu fiica din prima casatorie, dar a insistat ani si ani ca fiica ei sa nu stie ca prietena mea e de fapt sora ei si tatal biologic a fost de acord Asa ca intre cele doua fete nu s-a legat niciodata nici un fel de relatie, relatia cu tatal biologic cum spuneam mai mult nu exista decat exista.. Eu nu pot sa inteleg si pace.. Si eu, ca si aceasta fetita (sora prietenei mele), am crescut singura la parinti; nu mi-as ierta niciodata parintii sa aflu ca de fapt am o sora sau un frate si am trait o viata fara sa stiu..

Lai

Mergi la inceput