Eu nu am tata

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Yep, din pacate asta e si pvestea cu ex-ul meu. Actuala lui, desi a devenit mamica, se simte amenintata de "fostul copil".
Wake up ! Stiati ca au copii din casatorie anterioara cand i-ati luat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca74

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Nu exista "fosti copii" si "actuali copii". Toti copiii unui barbat sunt copiii lui si le este dator in mod egal pana la moarte. Ce urat e mesajul Larei!


Poate pentru ca e intr-o situatie de genul asta in care sotul ei este la a doua casatorie si, probabil, are copii cu fosta sotie.

Mie mi se pare relativ normala reactia ei.

Cand l-a luat, l-a luat la pachet cu copil cu tot asa ca nu mi se pare normal sa inlature copilul. Dc voia tata doar pt copiii ei putea sa ia unul fara copii. Adica dc. eu ma remarit acum si ma ia urmatorul cu copil, tb sa imi trimit copilul pe luna? Nu, ma ia cu tot cu copil. La barbati nu e diferit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Teoretic nu-i mey, dar practic barbatii isi cam trateaza copii functie de relatia actuala cu mama. Si nu vorbesc doar de divort ci si-n casatorie. Se-nteleg super cu mama e ok...nu apai le muta nasul si cupii si mama si mancarea...

Pe undeva e poate si vina mamelor. Ne sacrificam una doua facem si job si cupil si nu-i lasam ca le stim noi mai bine. Si cu un copil ca sa ai o relatie independenta de partener trebuie sa te ocupi tu de el. Daca il stergi des la fund, daca tremuri cand ii cos barbia, daca musti din buze sa nu razi cand se chinuie cu primele litere... sigur iti va lipsi. Daca nu e si el o anexa a mamei.

Din fericire nu toti.
Socrii mei au divortat cand era sotul meu copil si au fost in tari diferite. Eh socrul meu n-a incetat nici o clipa sa lupte pentru fiecare bucatica de timp cu copiii lui si a refuzat mereu sa zica ceva rau de mama lui. Si s-a recasatorit si a mai avut un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Asta e altceva, dc. el decide gresit sa isi abandoneze copiii, e vina si problema lui lui. Da' nu sa vina urmatoarea nefasta si sa faca pe nebuna ca n-are EA chef de "fostii copii". Mi se pare meschin si urat de tot. Sa ia unul fara copii daca are fitze de acest gen. Oamenii civilizati se poarta ca socrul tau si pe aici sunt o gramada de relatii de acest gen, copiii mentin vizite regulate cu tatal si cand acesta are alta familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Asta e altceva, dc. el decide gresit sa isi abandoneze copiii, e vina si problema lui lui. Da' nu sa vina urmatoarea nefasta si sa faca pe nebuna ca n-are EA chef de "fostii copii". Mi se pare meschin si urat de tot. Sa ia unul fara copii daca are fitze de acest gen. Oamenii civilizati se poarta ca socrul tau si pe aici sunt o gramada de relatii de acest gen, copiii mentin vizite regulate cu tatal si cand acesta are alta familie.


M-ai inteles gresit mai sus.

Nu am zis ca-i super corect ca noua nevasta sa se uite chiorash la copiii dintr-o relatie anterioara a iubitului ei sot actual, dar mi se pare o reactie normala, fireasca, instinctiva daca ar face-o.
Nu poti impune nimanui sa iubeasca pe cine am dori noi. Stii tu faza cu "dragoste cu de-a sila nu se poate".

Desigur, daca toate am avea o inteligenta emotionala ceva mai ridicata, nu am reactiona atat de primitiv in privinta copiilor dintr-o alta relatie a partenerului actual. Nu de alta, dar acei copii nu au nicio vina.

Din pacate, insa, nu toate femeile sunt in stare sa se comporte civilizat cand este vorba de copiii altora. Si nu numai femeile sunt asa, dar si barbatii.
Fiind la a doua casatorie, am fost intrebata foarte des de membrii ai sexului opus daca am copii din relatia anterioara. Era, intr-un fel, o intrebare "de baraj". Pe mine m-a shocat treaba asta fiindca, chiar daca as fi avut, nu ar fi reprezentat o problema intr-un eventual re-mariaj. Dar, uite ca pentru unii este!



Emma INVINGE cancerul!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Este o problema pt unele, dar e urat din partea lor sa faca presiuni ca tatal sa nu isi mai vada copiii regulat. Cei care au o problema sa te ia cu copii, e f. cinstit si OK sa nu te ia tocmai pt ca nu se simt in stare sa faca fata la cerintele includerii copiilor in viata lor. Dar nu este cinstit deloc sa te ia cu copii din casatorie anterioara si dupa aia sa faca presiuni sa inlature bietii copii din viata ta, pe motiv ca "copiii mei au prioritate". De ce au prioritate copiii tai, n-au nici un fel de prioritate in mod normal. Pentru mine o fi "normala" reactia, dar nu e scuzabil sa iti afisezi meschinaria ca si cand chiar ti se cuvine. E vorba de niste copii care nu au nici o vina. Eu nu cred ca ii ajuta Dzeu pe astfel de oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu nu cred ca e vina noilor sotii ca barbatii isi pierd interesul pentru copiii lor. Eu cred ca e genetic, cei ce accepta asta sunt defecti, pai lucrul asta nici nu ar trebui sa fie un subiect de discutie cu noua nevasta, indiferent cati copii mai face cu ea.

Cum adica tatal isi petrece cu copilul vostru doar un week-end din doua, Lara? Isi poate petrece TOATE week-end-urile cu copilul vostru, si o data la doua week-end-uri si cu copiii sai. Deschideti usa, primiti-i acasa, tratati-i cum se cuvine, si totul va fi ok si pentru voi, exista legi care sa va favorizeze in acest demers.

Pai un astfel de tata de care povestiti e ca si o mama care isi abandoneaza copilul. Adica...nu stiu ce respect poate pretinde de la altii. Nu-mi dau seama cum ar accepta, o femeie cu capul pe umeri, ca barbatul langa care sta sa-si ignore copilul din prima casatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Of, eu cred ca asta-i un subiect deosebit de delicat si ca multi, in teorie, zic ca ar face si ar drege daca ar fi pusi intr-o atare situatie, insa, in realitate, nu cred ca ar reusi sa faca mare lucru cum trebuie.

Eu insami, mare iubitoare de copilasi de cand ma stiu, nu cred ca as reusi sa fiu o buna mama vitrega, sa zic asa. Nu as avea nimic cu pruncii respectivi, dar m-ar calca pe nervi fosta sotie/prietena/iubita... M-ar calca pe nervi prezenta ei, santajele pe care le-ar initia, dificultatea de a interactiona cu ea, etc.
Si, incet-incet, chestia asta ar arunca niste nori mari, negri asupra relatiei mele cu acei copilasi nevinovati.
Iata un scenariu destul de plauzibil, zic eu.
Din fericire, nu traiesc asa ceva.
Nu stiu, zau, daca as reusi sa fiu la inaltime intr-o atare situatie.


Emma INVINGE cancerul!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Anca, pai ti-am spus, e normal ce zici tu, simti asa, ca nu ai putea sa accepti copiii din a doua casatorie si interactiunile cu fosta sotie, atunci nu te vei marita cu cineva care are deja copii. Asa e corect si nu esti de acuzat. Poate nici eu n-as accepta un barbat cu copii (deci retine, nu simt ca pot, nu accept sa ma bag), dar m-a revoltat atitudinea Larei. Nu te mariti si dupa aia faci totul sa nu aiba copiii acces la tac'su, ca vezi Doamne copiii tai au prioritati (aialaltii i-a facut fosta singura).

Si da, asa e, barbatii care isi abandoneaza copiii sunt de fapt de acuzat. Dc. unul nu accepta asa ceva si are inradacinat sentimentul datoriei, corectitudinii si dragostei fata de toti copiii lui, poate sa zica ce o zice noua sotie, el isi va indeplini obligatiile, va aduce si ceilalti copii acasa la el si va face tot ce va putea sa aiba o relatie cu ei. Dar cred ca astia sunt mai rari.

De fapt dc stau si ma gandesc, eu dc as divorta as prefera ca fostul sa dispara din viata mea (ca doar nu de bun ce era om fi divortat) si nu cred ca m-ar incanta sa ii dau copiii deloc. Dar stiu ca e mai bine pt. copii sa aiba o relatie cu tatal, asa ca as incerca sa trec peste sentimentele mele egoiste. Ce, fostele sotii or fi asa incantate sa tot interactioneze cu fostul si urmatoarea lui familie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca74
Nu as avea nimic cu pruncii respectivi, dar m-ar calca pe nervi fosta sotie/prietena/iubita... M-ar calca pe nervi prezenta ei, santajele pe care le-ar initia, dificultatea de a interactiona cu ea, etc.
Si, incet-incet, chestia asta ar arunca niste nori mari, negri asupra relatiei mele cu acei copilasi nevinovati.


Da ce mama in wkd-uri o iei si pe fosta? Iei copiii. Si n-o fi asa de greu de suportat. Saracii copii isi vad parintii asa de rar. Trebuie sa inteleaga ca si daca au chef sa le citeasca tata o poveste asta nu se poate decat in wkd.
Noi suntem separati vreo cateva luni bune pe an si copiii accepta sa fie sau cu mine sau cu tata si buni, vorbesc la telefon cu cel absent, ne vedem o data la doua saptamani cateva zile. Si tot sufera.
Cum ar fi sa le faci asta permanent. Si sa stie ca un parinte prefra sa traiasca departe de ei.
Si voi va ganditi la voi... brrr...

Asta ca sa nu mai vorbim ca uneori politica e sa faci cat mai repede un copil in a doua casatorie ca sa uite de primul/primii copii

Mergi la inceput