Eu nu am tata

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ra_mata spune:

Cati ani are fetita ta? Cred ca fetitele gandesc matur inca din copilarie , offf. Fi-miu probabil va avea accesele astea in pre-adolescenta, in jur de 14 ani , se pare. Sau nu...

Sunt convinsa ca vor fi multe intrebari si poate chiar acuzatii, insa asta vreau sa anticipez acum explicand (poate) ce inseamna un tata, tatal lui. De ce nu este aalturi de noi ca in alte familii. De ce are si de ce creste tatal lui un alt copil? Pe el nu l-a iubit? Ba da, insa eu - mama lui- l-am rejectat din viata noastra pe acel tata din motive intemeiate (pentru mine) dar poate pt fi-miu ele vor fi nimicuri...

Eu zic sa ne asumam si riscurile astea cu sinceritate si superificialitate pana la urma, pentru ca momentele astea vor veni - mai multe sau mai putine - acuze vor fi, mai multe sau mai putine, intrebari la fel. Si nu vor veni cand si cum vrem noi, ne vor surprinde prin intensitate sau dimpotriva, lipsa intensitatii (a doua varianta o observ acum la fi-miu).

Nu putem face decat sa ne sprijinim copiii pana atunci. Fara lamentari si mangaieri pe cap - lasa, mami, tu esti defavorizat, ce rau imi pare de tine, hai sa gasim un tatic etc.
Nu.

Societatea in care ei se vor dezvolta este/va fi macinata de o gramada de probleme familiale, sociale si financiare. Si atat de variate...spiritul traditional al familiei este deja atat de diluat... vor avea atatea de vazut si de rezolvat incat nu cred ca vor avea loc si timp sa isi planga de mila.

Apoi...prefer de mii de ori un mediu familial monoparental echilibrat, optimist si pro-activ unuia 'traditional' dar viciat de o gramada de alte probleme, care mai de care mai traumatizante dpdv psihologic pentru copii.

Prefer ca piticul meu sa fie afectat de o nostalgie incerta decat sa fi devenit un copil traumatizat, nesigur, confuz care asista la violente familiale sau la aberatii comportamentale.

In final, dar nu in cele din urma -
- ma bazez cumva pe inteligenta, iubirea, caracterul si sufletul copiilor nostri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

A mea are cinci ani si jumatate. Daca suferea pana de curand dupa tatal ei, acum pare ca isi doreste orice tata, numai sa fie unul. Am incercat sa-i explic ca acest lucru nu e posibil, cel putin nu acum, ca poate candva, in viitor. Nu imi place ca ea foloseste cuvantul "normal", "vreau o familie normala"... Nimeni in jurul ei nu vorbeste asa, deci totul vine de la ea sau de la desene, sau de la gradinita. Evident ca i-am explicat ca si noi suntem o familie normala, insa e clar ca o framanta. Pe tatal ei biologic, am mai scris asta intr-un topic, nu prea il intereseaza de ea. A avut un scurt moment in care parea sa vrea sa o vada mai des, dar asta prin toamna. Cata mi-a cerut acum vreo doua saptamani sa vorbeasca cu el la telefon si i-am format numarul. CRED ca el a intrebat-o daca nu ii e dor de el, iar ea i-a raspuns: Nu mi-e dor de tine, ca eu am prietenii mei, jucariile mele, ma uit la desene... Si tot asa, probabil ca i-a zis ca ar vrea s-o vada in weekend, iar ea i-a spus: Tu hotarasti cand vrei, nu eu si mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mata spune:

Citat:
citat din mesajul lui catale
Pe tatal ei biologic, am mai scris asta intr-un topic, nu prea il intereseaza de ea. A avut un scurt moment in care parea sa vrea sa o vada mai des, dar asta prin toamna.


Sa iti traiasca !

Uite, quote-ul de mai sus e o situatie mult mai confuzanta pentru un copil decat lipsa completa a figurii tatalui. De ce vine si apoi pleaca...adica azi e in culmea fericirii ca e cu tati de mana si maine e trista ca e iar doar cu mami...

Programul clar stabilit ii ajuta si pe copii sa isi mentina echilibrul emotional. Bun, daca stim ca tati vine din 2 in 2 saptamani, il asteptam, ne jucam, pleaca, ne vedem de gradi/scoala, apoi iar vine ziua in care ne jucam cu tati etc.

Confuzia adultilor (si aici ma includ si pe mine, undeva in fruntea listei ) ii confuzeaza si pe copii. Am citit mult despre sidromul copilului abandonat, care nu are legatura numai cu copii abandonati la propriu ci si cu copiii aruncati de la un parinte la altul, se refera si la copiii care locuiesc in diverse locuri, care se muta des, copiii care nu se pot baza pe previzibilitatea zilei de maine. Se pare ca, pentru o dezvoltare armonioasa dpdv emotional, copiii au nevoie de mult echilibru plus un program stabil zi de zi (in limite normale) pentru a se simti safe, pentru a avea sentimentul de securitate care sa ii ocroteasca. Mai putin 'the' tata langa ei, no matter what.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Ramata, tu ai dreptate pe undeva.Dar e greu de pus in practica.Da, copilul are nevoie de stabilitate , de zile fixe cu tatal etc.La inceput, imediat dupa divort, toti tatii (sau ma rog, toti cei responsabili, fac asta) dar odata cu trecerea timpului e mai greu.Daca tatal se recasatoreste si mai are 1-2 copii e aproape imposibil.Va tb sa aibe grija si de aceia, sa o ajute pe noua sotie la treburi sa faca vacante cu ei, asa cum facea si cu familia pe care a avut-o in trecut.
Acum sigur, nu e vina copiilor, dar nici a noii sotii si celorlalti copii care sunt si mai mici si au nevoie de timp pt a forma acel bond cu tatal lor.
Nu vreau sa par rautacioasa deloc, dar mie nu mi-ar conveni ca fiica mea sa petreaca un weekend da un weekend ba cu tatal ei,doar pt ca el a mai fost casatorit.Noi nu suntem divortati, si copiii mei trebuie sa petreaca fiecare we sarbatoare importanta, concediu cu ambii parinti.Sigur, si ceilalti copii pot fi inclusi in aceste planuri dar nu o data la 2 sapt, din pacate, repet.Parerea mea este ca inainte de a te casatorii si a face copii tb sa te gandesti extrem extrem de bine, pt ca daca divortezi nu numai tu ai de suferit ci si copiii.
Eu una m-am gandit, ce s-ar intampla ...daca.Si sunt sigura ca daca sotul meu s-ar recasatori si ar avea alti copii prioritatile s-ar schimba.
Nu stiu daca asta e situatia ta, dar ti-am spus cele de mai sus ca s intelegi ca de multe ori nu e rea vointa, nu inseamna ca tatal nu se mai gandeste,dar din pacate, noua familie va avea mereu prioritate.

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lara
Vina nu o poarta copiii, iar daca tatal are 1-2-5 copii ar trebui sa se imparta asa cum e corect fata de toti copiii lui, cel putin eu, ca mama, asa ma gandesc. Un parinte responsabil ramane asa toata viata si incearca sa fie corect pana la final.

Ra_mata, asa e, asta i-am spus si eu tatalui Giuliei: ori ia parte la viata ei, ori iese definitiv, indiferent de cine cum isi reface viata.



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Lara, e egoist ce spui tu. Si trist. Adevarat, life is not fair etc si majoritatea tatilor din pacate ii lasa deoparte pe 'fostii' copii in favoarea noii familii, poate fara sa-si dea seama, fara sa fie monstri neaparat. Sotul meu e unul din 'fostii' copii. Desi tatal lui n-a fost un om rau si cred si-a iubit copilul, a fost totusi egoist, i-a fost mai simplu sa-si vada de viata lui alaturi de noua familie si nu s-a gandit ca si celalat copil avea nevoie de un tata, de un model masculin.

Probabil nevasta urmatoare ii "bandaja" eventualele remuscari, daca or fi fost, cu mesaje asemanatoare cu al tau si atunci ar merita si ea o parte din suferinta copilului fara tata.

Edit: scopul scuza mijloacele, pentru 'bondul' copilului tau se poate calca pe sufletul altor copii, ce conteaza?

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Sigur, si ceilalti copii pot fi inclusi in aceste planuri dar nu o data la 2 sapt, din pacate, repet.
Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars


De ce? Ca tatal sa se dedice exclusiv copiilor tai, sa nu carecumva sa le ia din timpul lor pentru celalalt copil? Ce mesaj frumos le transmiti copiilor tai: "voi sunteti mai importanti decat fratele / sora voastra, care nu merita decat firimituri din atentia tatalui, spre deosebire de voi, care meritati totul ". Si te mai miri cand ii vezi pe unii ca sunt un munte de egoism..... Tu chiar te-ai mai putea privi linistita in oglinda daca ai proceda asa? (eu inca sper ca nu ai de gand, dar cine stie).


Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nu exista "fosti copii" si "actuali copii". Toti copiii unui barbat sunt copiii lui si le este dator in mod egal pana la moarte. Ce urat e mesajul Larei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Nu exista "fosti copii" si "actuali copii". Toti copiii unui barbat sunt copiii lui si le este dator in mod egal pana la moarte. Ce urat e mesajul Larei!


Poate pentru ca e intr-o situatie de genul asta in care sotul ei este la a doua casatorie si, probabil, are copii cu fosta sotie.

Mie mi se pare relativ normala reactia ei. Cu aspectul etic si moral al acestei reactii stau mai prost.
Orice mamica doreste ca pruncul ei sa aiba exclusivitate in sufletul tatalui sau. Ca asta ii reuseste sau nu - este o cu totul alta treaba.


Emma INVINGE cancerul!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e f urat sa gandesti asa.
Noi avem si un baiat mai mare(al sotului), si pe masura ce cresc ai mei imi dau seama ce mic si vulnerabil era el la 14 ani cand am venit eu in viata lor, sau la 9 ani cand a murit mama lui.Cat de tradat s-o fi simtit ca nu mai are tatal doar pentru el, ci il imparte cu surioara. La Fratior era deja rodat, ii iubeste f tare pe amandoi oricum, dar usor nu i-a fost....ganditiva ca nu-s decat niste copii, "ceilalti copii".
Urat deci, nu are scuze respectiva postare.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput