Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Doloress, misto, concerte la Filarmonica...Cu bb la mama nici eu nu prea am succes. Mama are 50 de ani si 5 copii, dintre care ultimii 3 sunt inca 'acasa la mama', iar cel mic are 11 ani. Si-a luat de curind si permisul de conducere si acum e disperata sa-si ia masina, lucreaza peste program si etc...Nush ce-i cu ea, a trait o viata fara si acum nu mai poate. Si nu pentru mers prin Bucuresti se agita, ci pentru excursii la manastiri
Lilly, dragul de el, gindureste cu tati zici...Se spune ca lor le plac vocile mai joase (adica ale tatilor), ca si al meu cind vorbeste taica-su e numai cu okii dupa el..Sa stii ca si al meu in ultima vreme cam vrea in brate...si mi-e greu d emulte ori si cu carut, si cu david care alearga prin toate partile. In unele zile simt ca nu mai fac fata, ca azi de ex, ca-i barbate-miu in delegatie si-s singura cu ei, baite, mincarici la amindoi, etc..Si cred ca-n we merg si eu la Mall Baneasa sa-mi caut rochita, succes si tie, sa gasesti ce-ti doresti.
Cleo, scumpa, nu te mai necaji inutil. Eu te inteleg perfect, dar ce ai tu s epoate recupera, ce am eu, Lily si Alysh(vergeturi pe burta...alea nu mai am ce le face) Am renuntat si eu la ideea de a mai face vreodata plaja in costumele din 2 piese..si cit imi placeau!
Eu sunt sigura ca o sa arati foarte bine in rochie,abia astept sa te vad...plus ca eu nu mi-am masurat talia, dar cred ca am mai mult de 85..culmea e ca nu ma pot stapini de la nimic. SI maninc numai rautati (dulciuri, fainoase, etc)
Ancaurn, ooof, pupam pe Dragoselul mic, intepat de 2 ori, sa nu iasa nimic rau la analize. Doamne AJuta!

Ah, si al meu face kk cam zilnic si destul d emoale. Nu eram obisnuita sa faca zilnic...

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

fetelor, suntem ca babele alea, ce povestesc de tinereturi: ehe maiiicaaa...
-concerte la Filarmonica
-munti
-fund muschiulos
-nopti dormite de-a intregul

tii, ce vremuri!!!
Si uite ca nici ingetsata nu ma consoleaza . Ca a fo putina!!!!


simonacip, las-o pe mama ta asha!! are si ea un vis! sa stii ca la varsta ei, in astea se ancoreaza; pe voi, copiii va vede deja pe picioarele voastre, se simte inutila. Uite, maica mea o tine din depresie in depresie, sau asha imi reprosheaza, ca dinc auza noastra, ca am plecat si am lasat-o singura....si ea nu are pe nimeni etc. Macar mama ta are visele ei, frumoase de altfel: mashina sa mearga la manastiri, e de admirat!!!
Acu 3-4 ani, mergeam iarna la sala de aerobic. Si am cunoscut 4 tanti. De 60, 65 si cea mai invarsta 68 ani, tyrupa de foc, le zicea instructoarea, cea de 68 era dr, si inca practica medicina!!! Nici una nu isi arata viarsta. pt ca erau pline de entuziasm si de vise mici care vor sa si le faca. Una din ele isi ingropase nu de mult sotul- cancer. Si zicea: traiti fetelor, acum, ca uite ce frumoasa e viatsa, vreti ceva? luptati pt asta!!!

Am ramas impresionata; si de cate ori aud o pers. mai invarsta ca are vise mici, mari dar lupta pt ele...o admir si sper sa fiu si io asha!!!
Nu am carnet, sper ca pana se marita fiica mea sa imi iau!! Ca ar fi de pishul lumii sa ajung bunica si sa nu am carnet !!!



P.S. vreaui o ingetsata!!! ma duc sa lupt pt asta si sa trimit pe tati la benzinarie.




o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancaurn

Si am uitat:
Laptele muls sta in frigider de seara pana dimineata? Ca vreau sa ma mulg si sa-i dau din biberon daca altfel ii e lene sa suga.

CEZARA - poze
DRAGOS-poze

Povestea nasterii lui Dragos cel capos
Mami de Cezara (19.07.2003) si capos Dragos (11.06.2008)



Ancaurn laptele muls rezista in frigder pana la 4 zile (daca il pastrezi in spate, nu pe usa).
Insa nu ti-as recomanda sa incepi cu asa ceva. Iti spune un om care face lucrul asta de ceva timp. Tot ca ma impacientam ca nu mananca...Ideea e ca la sticla va papa la fel ca si la san, asa ca faci un efort degeaba si te vei oftica rau de tot... Eu am oscilat mult si acum il voi lasa numai cu sanul...desi imi scade lactatia, asta e...eu nu mai pot sa stau si sa ma mulg...deja mi s-a acrit sa ma trezesc noaptea...nu mai ai timp pentru nimic.Si daca mai e si un copil activ ca al meu( care sta in medie 8 ore pe zi treaz, de ma capiaza uneori) atunci ai sa devii o leguma. Iar iti spun din experientza. Eu acum tremur de oboseala, desi nu am facut mai nimic util azi, decat stat cu bebe..
Tu faci cum crezi ca iti e mai bine, insa daca vei face ca mine macar stii la ce sa te astepti

Eu ma retrag caci maine ne trezim la 6(ca in fiecare dimineatza) dar de data asta sa plecam la Haga...sa ii scoatem puiului certificat de nastere...asa parinti degenerati are.

Va pup si va doresc o noapte cat mai usoara.




Felicia, cea mai fericita al ursuletzului-pufarina Gabriel (23 Mai 2008)
Pozici cu noi in noua formula
Ursuletzul-pufarina
Povestea nasterii
M-am nascut de ziua mea


Simplicity is the key to excellency

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaurn spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Citat:
citat din mesajul lui ancaurn

Si am uitat:
Laptele muls sta in frigider de seara pana dimineata? Ca vreau sa ma mulg si sa-i dau din biberon daca altfel ii e lene sa suga.

CEZARA - poze
DRAGOS-poze

Povestea nasterii lui Dragos cel capos
Mami de Cezara (19.07.2003) si capos Dragos (11.06.2008)



Ancaurn laptele muls rezista in frigder pana la 4 zile (daca il pastrezi in spate, nu pe usa).
Insa nu ti-as recomanda sa incepi cu asa ceva. Iti spune un om care face lucrul asta de ceva timp. Tot ca ma impacientam ca nu mananca...Ideea e ca la sticla va papa la fel ca si la san, asa ca faci un efort degeaba si te vei oftica rau de tot... Eu am oscilat mult si acum il voi lasa numai cu sanul...desi imi scade lactatia, asta e...eu nu mai pot sa stau si sa ma mulg...deja mi s-a acrit sa ma trezesc noaptea...nu mai ai timp pentru nimic.Si daca mai e si un copil activ ca al meu( care sta in medie 8 ore pe zi treaz, de ma capiaza uneori) atunci ai sa devii o leguma. Iar iti spun din experientza. Eu acum tremur de oboseala, desi nu am facut mai nimic util azi, decat stat cu bebe..
Tu faci cum crezi ca iti e mai bine, insa daca vei face ca mine macar stii la ce sa te astepti

Eu ma retrag caci maine ne trezim la 6(ca in fiecare dimineatza) dar de data asta sa plecam la Haga...sa ii scoatem puiului certificat de nastere...asa parinti degenerati are.

Va pup si va doresc o noapte cat mai usoara.




Felicia, cea mai fericita al ursuletzului-pufarina Gabriel (23 Mai 2008)
Pozici cu noi in noua formula
Ursuletzul-pufarina
Povestea nasterii
M-am nascut de ziua mea


Simplicity is the key to excellency


Fecian merci de raspuns. Totusi, nu cred ca mai e cazul, ca n-am ce tine in frigider. In seara asta i-am dat sa manance san, din amandoi ca nu mai stiam din care a mancat ultima data. Dupa ce s-a saturat si s-a culcat, m-am apucat de muls. Am primit o pompa tip seringa de la Melly ( pt fete) siam inceput. Si am pompat vre-o 15 minute, timp in care mi-au amortit mainile si am scos impresionanta cantitate de 5ml. Intrebare: n-am lapte suficient, sau pacaliciul mic a golit sanii asa de bine in seara asta? Am zis ca mai incerc sa mulg maine dimineata, macar sa stiu si eu ce productie am. Si cine zicea ca productia depinde de marimea sanilor? Ca-i zic vre-o doua....

CEZARA - poze
DRAGOS-poze

Povestea nasterii lui Dragos cel capos
Mami de Cezara (19.07.2003) si capos Dragos (11.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Fetelor,

Am primit si noi o vizita, doua colege de la serviciu... iar Mircea s-a purtat ingrozitor...
Alysh exact ce spuneai tu cand era agitatie si Vladut plangea si facea crize...Eeei, mi-a facut al meu o criza de m-am speriat, ii tremurau mainile, ragusise, plangea si ragaia in acelasi timp...iubitul de el, voia san...desi reusisem sa-i bag 90 ml pe la ora 6 si acum era 9...ceai nu vrea...doar san san san...parca vad ca totusi a inceput sa imi mai revina laptele...Slava Domnului!

acum daca tot m-a ispitit Cleo, mananc o jumatate de tort de inghetata de prin frigider... Sa stai linistita ca oricine te vede poate sa spuna ca arati fooooarte bine si fara sa stie ca esti proaspata mamica...
Pai eu nu am nici un pic de talie, mai nou...si n-as vrea sa ma masor!

Sis ce vis urat!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE MIRCEA
ALBUMELE MELE

BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancaurn
Si cine zicea ca productia depinde de marimea sanilor? Ca-i zic vre-o doua....


Anca eu ziceam si trebuie sa fie totusi o corelatie ca ai mei se golesc imediat, ce inseamna un san al tau plin si unul al meu.
Cat a supt bb ca sa se goleasca? Oooofff, bine ar fi sa nu avem astfel de probleme. ca mor de mila puiului cand vad ce mult ii place sa stea la san!

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE MIRCEA
ALBUMELE MELE

BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

cleo m-ai omorat cu fundul si cu inghetata. acestea fiind zise am devorat si eu repede una in timp ce am citit ultimele pagini, ca vb aia, tot e 11:30 noaptea si am bagat niste cartofi prajiti, mergea si o inghetata la silueta. bai cleo, tu macar ai ramas cu 3-4kg in plus, dar eu cu 9!!!! si mai avea si cu 3 kg in plus inainte de a ramane gravi. sunt intr-o depresie maxima. azi am fost iar la sala, unde ma deprim definitiv, intre 20 de gagicutze bronzate si tonice, apar eu, o piftie alba si tremuranda. ce sa mai zic, imi vine sa-mi tatuez in frunte: am nascutasta in conditiile in care eu merg de multi ani la aerobic si ma stiu cu fetele si cu antrenoarea din vedere, si am primit multe priviri chiorase. oricum, ca sa fie tacamul complet, bag o tura si la piscina, unde isi etaleaza altele frumuseatea, si unde sunt barbatii-barfitori mai rau ca niste femei, si se uita dupa toate gagicile...incerc sa adopt o postura cat mai demna, a capului, ca burta sa revarsa, si asa ma ambitionez si mai tare. azi mi-am propus ca dupa ce revin din concediu, ma apuc de slabit, fara paine si dulciuri, fara mancat dupa 8 seara, si de 3 ori pe saptamana la sala, pana de ziua mea in noiembrie vreau sa arat mai decent, asi pana ma intorc la serv in ianuarie vreau sa slabesc de tot...vise tati. nici de vergeturi n-am scapat, am pe sani, da nu se vad decat in particular.
dar sa revenim la discutii unde luarea in greutate e apreciata...leeloofi-miu a luat in ultima luna 600g si dr.-tza a fost f multumita. si are acum, la 3 luni 66cm si 6300g. iar mie mi se pare perfect sunt si modesta.
ancaurndin cauza icterului e puturos. si al meu a avut un icter prelungit , aproape 3 saptamani , in care nu a luat deloc in greutate, sau nu mai stiu, vreo 60g in saptamana a 3a, dar nici gand sa ajunga la greutatea de la nastere macar. doctoritza a vrut sa ne bage pe lapte praf, insa eu m-am incapatanat si i-am dat lapte muls, si asa a mancat, si in a 4 si a 5 a saptamana a luat cate 400g de a recuperat urgent startul prost. ce-i drept, se dusese si icterul. dupa ce o sa va treaca, o sa fie bine si la capitolul greutate si puturosenie-al meu si-a revenit nitel, dar tot megaputuros a ramas, masa de seara o mancam la biberon fiindca altfel adoarme cu tzatza in gura dupa 3 min. cateodata ii dau formula, alta data lapte muls, in functie de zi. si am citit ca daca-l tii in spatele frigiderului, laptele tine intre 3 si 8 zile. eu nu l-am tinut decat maxim 3. 8 mi se pare totusi cam mult.
simona8.500kg ls 4 luni? eu stiam ca 9kg au la 1 an...hihi, ce bebeloi mare e matei. cum a crescut asa mult,ai laptic cu steroizi?
doloress eu mi-am propus sa ma duc macar la un film, aici, langa casa, si pana la urma am iesit dupa tati si dupa bebe in parc. dar noi avem ceva iesiri, astea la sport pentru mine sunt aur, mai ales cele 10 min in jacuzzi de la sfarsit. stau si rad de ce zicea gabitza , ca mai facem baie cu spuma doar cand ne-or pleca copiii la facultate. si io ma gandesc ca stau intr-o cada fierbinte care bolborseste, 10 whole minuts!!! si nu ma bate nimeni la cap, si tudor n-a plecat nici la gradinita inca. pe langa asta, sambata seara, de la 6:30 la 9:30 sta mama cu bebe si noi iesim in oras solo. vorba lui barbate-miu: "raluca (moi) e in vacantza". dar efectiv asa ma simt cand ma intorc acasa, de parca am fost in vacanta.
alysh f frumos ca pleci. fa ce simti tu, nu ce-ti spun altii ca ar trebui sa simti. daca il lasi pe bebe pe maini bune, evident ca pleci impacata. poate te intalnesti la paris cu tot familionul meu, adica ai mei care pleaca in curand la sor-mea, si cu barbata-miu care pleaca si el, tot acolo, in delegatie, iar eu raman cu bebe solo, vai de fundul meu...
in rest, i-am facut pasaport lui bebe. am murti de nervi ieri, o caldura infioaratoare, niste conditii de tot rahatul la pasapoarte. stateam cu bebe in fata cladirii si tati erau inauntru la coada-inauntru nu se putea sta de caldura, iar afara erau 2 toalete ecologice care putzeau de te trazneau. tudor a fost f cumintzel, a papat, a gangurit, si cand a ajuns la poza , a adormit. aia de facea pozele scandalizata ca sa-l trezim, ca tre sa i se vada ochii-n poza, ca e coada mare. iar tudor dormea...dus. reuseam sa-l trezim nitzel, si cand il puneam in pozitie de poza, bang, adormea. am reusit in cele din urma, o poza monumentala, in care au iesit si mainile lui tati, falcile lui tudor atarna, e cu toate hainele stranse la gat fiindca trebuia sa-l sustinem de la subrat- e de revista, vom pastra acest pasaport
ma duc sa bag o pompa sa mulg ce n-a mancat fi-miu si ma culc
somn usor va urez


a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jady spune:

BUNA FETELE reusesc si eu sa ma delectez citind msg voastre.:CLEO iubita esti super draguta nu te necaji toate suferim de aceasi bola dar ca sa iti treca te invit la o inghetataandree am vaz poze dragut ERIC FFF DRAGUT FELICITARI.Azi am fost cu ERIC la mare super faina apa sarata dar limpede am probat sa vedem daca e buna cu pciorusele lu bebe si ia placut dupa 5 min era rupt de somn va dati seama briza ,racoare ,liniste un paradis am sa pun poze cat de curand...fetele noapte buna maine e o alta zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

VA salut si eu,ca de obicei numai pe la ore din astea ca ziua nu am timp .
V-am citit ,dar eu nu stiu ce sa scriu.
Cred ca mi-am iesit din mana.

Despre Darius Costin.....deci nu stiu cate kilograme are,deoarece eu nu ma stresez sa il cantaresc tot timpul.
La vacinul de 2 luni avea in jur de 6 kg.
Atata timp cat arata bine ,se simte bine,e voios..nu imi fac nici o grija.

Nu stiu cat bea pe zi...ca eu il alaptez exclusiv la san .
Recunosc ca am unele zile cand ma gandesc si eu "oare s-o satura"...dar numai cand are el pusee de crestere.

Am incercat acum cateva zile sa ii dau un supliment de lapte praf NAN 1...caci era non stop cu botul in Tzatza mea ...si l-a refuzat.
M-am bucurat caci imi place sa il alaptez.

Acuma si-a revenit si nu mai imi da senzatia ca nu s-ar satura.

Pe el sa stiti ca nu prea il iau cu mine la plimbare.
MA simt un pic vinovata,dar apoi ma gandesc ca lui nu ii place la plimbare.deoarece plange ,se zvarcoleste ,vrea numai la Tzatza...dar nu de foame -ci ma vrea pe post de suzeta.

Asa ca la plimbare eu merg doar cu Casandra ,si pe el li las acasa cand am cu cine sa il las macar o ora -doua.
CAnd sunt singura cu ei 2 stau acasa si eu cu ei .

Iesim in curte ,caci stau acuma la curte ...cu bebe ies mai toata ziua in curte ,sa nu credeti ca il tin in casa.

Cand o veni si ta-su ,atuncio sa fie diferit si o sa pot pleca cu amandoi la plimbare.
Deocamdata am fost si eu singura cu ei la plimbare,dar mai mult ca o incercare ,insa nu pot cu ei ..ca bebe vrea numai in brate si plange ,iar fii-mea e si ea prea mica sa inteleaga sa stea pe langa noi si fuge peste tot si e greu si mai mult ii chinui si pe ei ..nu numai pe mine.

Darius nu vrea suzeta deloc..o scuipa,se inneaca cu ea.
E un copil bland,vesel..ii plac enorm jucariile,rade la ele in hohote.
Vrea in brate,vrea pupat, alintat,jucat...vrea sa ii canti si sa ii vorbesti .
Mai mult de 5 minute jos si incepe sa urle de plans.
Per total..doarme bine ....intreaga noapte ..si doarme si dupaamiaza...insa adoarme numai la tzatza...niciodata singur.
MA tine strans cu o manuta de tzatza si imi zambeste asa de ma topeste atunci cand ii cant,sau cand ii vorbesc si sunt convinsa ca intelege ce ii zic...nu ma refer ca intelege cuvintele dar intelege prin telepatie emotiile si gandurile pe care i le transmit.

O iubeste si pe sora-sa si ii zambeste cand o vede.
De abia astept sa creasca un pic mai mare si sa ii vad cum se joaca amandoi.
SI sora-sa il pupa si il ia in brate si il alinta .


IN rest si el baleste toata ziua pe body-uri si il schimb mereu ...face urat la caldura si cum e mai cald se umple de bubite pe fata si pe manute.
Il dau si eu cu crema Klorane si ii mai cedeaza iritatia.
Cel mai iritat e sub gat...si e rosu si cu orice i-as da tot rosu e.

LA baita nu plange si ii place.Nu se suporta cu scutecul murdar si plange imediat ca sa fie schimbat .
A avut si el niste cojite pe cap ,dar l-am dat cu o crema speciala de cojite de la Mustela si i-au trecut aproape de tot.

Si in rest ce sa mai zic de el?
Doar ca il iubesc .
Si ii zic mereu ca il iubesc si ca ii voi fi mereu alaturi de ei .
Si mai pot spune ca imi iubesc amandoi copiii si sotul la fel de mult .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui jady

BUNA FETELE reusesc si eu sa ma delectez citind msg voastre.:CLEO iubita esti super draguta nu te necaji toate suferim de aceasi bola dar ca sa iti treca te invit la o inghetataandree am vaz poze dragut ERIC FFF DRAGUT FELICITARI.Azi am fost cu ERIC la mare super faina apa sarata dar limpede am probat sa vedem daca e buna cu pciorusele lu bebe si ia placut dupa 5 min era rupt de somn va dati seama briza ,racoare ,liniste un paradis am sa pun poze cat de curand...fetele noapte buna maine e o alta zi

mami de ericut...D-ZEU sa va binecuvinteze.


hihihi, ce te faci daca te trezeshti cu noi in Spania!!!
la o inghetsata!!!


Daria, intodeauna copilul 2 e mai cuminte ca primul. Ca esti deja ocupata cu primul, si obisnuita, si pe al 2lea il lasi mai mult singurel, si se invatsa mai independent si autonom!
Si f. bine ca nu il cantaresti des!! ca mine . Nici nu mai recomand la nimeni sa isi ia cantar!!!
A, si iti recomand carucioare duble! Am vazut, cei drept, pt copii mai mari, nu sugari, in care unu sta cu fatsa la tine si unul cu fatsa la lume, si erau pusi copii de 1 an+3 ani, dar in fund, nu la 180 gr.
Iar atat timp cat ai curte...e f bine si asha - pui pe Darius sa stea la ubmra/doarma, si te poti juca si cu Casandra, ca are nevoie de atentie.



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput