Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t
simona8.500kg ls 4 luni? eu stiam ca 9kg au la 1 an...hihi, ce bebeloi mare e matei. cum a crescut asa mult,ai laptic cu steroizi?

a venit toamna...cu un bebe albastru

RALU- de minune TUDOR

poze tudor




Ralu, gindeste-te ca al meu a venit pe lume cu 4.200, in maternitate a scazut cam 100 gr pe care le-a recuperat imediat. N-a avut icter..Si cum acum are 4 luni a luat in medie cam un kil si un pic fiecare luna, ceea ce inseamna ca a luat maximum, dar vorba ceea ca stiu bbici care au luat si un kil juma intr-o luna..
Nu stiu cum de ei s-au nascut asa mari (si david a avut 4 kg si la 3 luni 8), deci cred eu ca asimileaza foarte bine, altfel nu stiu..Cert este ca mult nu maninca(adica nu suge mult timp la sin), iar bibe daca reusesc sa-i daus eara maninca maxim 60 ml..

In ce priveste kg mie mi s-a parut chiar ca ai talie in rochia de la botez. Daca acum ai 9 in plus inseamna ca erai foarte slaba inainte. Eu am de dat jos 5 ca sa fiu cum eram inainte de sarcina cu david...Dar daca as da 7 nu mi-ar parea rau



Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t

simona8.500kg ls 4 luni? eu stiam ca 9kg au la 1 an...hihi, ce bebeloi mare e matei. cum a crescut asa mult,ai laptic cu steroizi?



Hai Ralu, ca m-ai facut sa rad si pe mine!
Leeloo, Mirci al meu avea la 2 luni 6250 si 64 cm. Asa ca bb Tudor e f bine!

Fetelor, am o veste buna: mi-a revenit laptele, aseara mi s-au umplut sanii in 2 randuri si a papat Mircea bine, de vreo 5 ori-papa des noaptea: nu stiu daca pentru ca e operatia pe vindecate, sau pentru ca am mancat ieri 1/2 de cutie de Galactogil...si am reinceput ceaiurile! Oricum, Doamne ajuta sa o tinem tot asa!


Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE MIRCEA
ALBUMELE MELE

BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Pai da, v-am zis ca si mie mi se pare ca a luat bine, dar tot nu mi-a cazut bine ce a zis pediatra - cica sa-l urmarim si daca nu i-a in greutate conform graficelor ei sa-i schimb laptele...lucru cu care eu nu sunt de acord - Tudor il maninca cu placere, asa ca de ce sa i-l schimb??

Adevara pb cu kg e la mine.... am ajuns in sfirsit la 81 - adica mai am doar 3 kg din cele puse in sarcina - dupa ce scap si de astea (sper eu ca pina in botez, dar stiu eu...) trebuie sa trec la atacul celor 10 kg care stateau pe mine dinainte sa ramin insarcinata... dar eu sa fiu sanatoasa ca rezolv si asta cu ceva vointa...desi e tare greu cind prin cap nu-mi flutura decit inghetata, ciocolata si prajituri...
Dupa cum vezi, Cleo - eu sunt mai obsedata...
Laura - bravo pentru productia de lapte - inseamn ca Galactogilul a avut efect!
Cind revine Miss din conced? Ca imi e dor de ea!
Simona - pupam pe Mateiashul cel pufos!
Anacaurn, sa stii ca depinde si de starea frigiderului - sora-mea a patit-o - i s-a stricat laptele in frigider de pe o zi pe alta pentru ca frigiderul ei nu mai racea pina sub 8 grade...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Neata mamicutelor.Iaca si noi intr-o fuguta pe aici,ca teroristii astia imi papa ficatii si alte organe.Am citit cam tot ce ati scris zilele astea,si vad ac tema principala e greutatea bebeilor.Eu va zic din experienta sa nu va mai stresati si mai ales sa nu faceti comparatii intre copii(chiar nici intre frati)pt ca fiecare copil are propriul ritm de dezvoltare,si daca nu vrea sa pape decat 50 ml la o masa,atat papa,chiar de am sta in fata lui in cap sa ne ploo in cur.eu am fost cu teroristul meu la Medlife pana la un an in fiecare luna,si altceva nu auzeam de la Marcu...doamna,e sub greutate copilul,e sub inaltime,uitati graficele.Datii sa pape aia,aia,aia ,aia,la ora cutare la ora cutare.cand ii ziceam doamna Dr,nu vrea sa manance si pace,stau si mai bine d eo ora de capul lui sa pape cateva lingurite,ba l-am mai si fortat de cateva ori ca eram stresata de vb ei,ceea ce nu a fost bine deloc.Apoi la un an si 5 luni am fost la Capraru,si desi avea cu mult sub gretuatea din grafice,l-a observat mai bine de o ora(desi mie nu mi s-a parut,ca vb cu mine ca un parinte)si mi-a zis sa ii multumesc cerului ca am un copil atat de vioi si de sanatos(nu am avut pb decat cu o bronsiolita la 4 lunite)si ca psihic si motric e dezvoltat ca un copil de 2 ani cel putin.Si mi-a zis regula de aur a hranirii copilului-NU IL FORTEZI NICI MACAR CU O JUMATE DE LINGURITA-nu vrea decat 2-3 imbucaturi la o masa,atat ii dai.La fel si cu bibi daca vrea numai 50 ml,atat ii dai,nu ii mai fortezi tetina in gura sa mai bage macar 10-20 ml,ca tie ti-a parut ca nu a mancat destul.Si acum am inceput sa mergem la dr Stanciu,un super dr,si la fel mi-a zis ca multe mamici gresesc cu copiii inca de la primele mese(alaptari,bibi),ca vor copiii umflatei ca al vecinei e cu 2 kg mai mare si sunt nascuti in aceasi perioada,si stau de ei non stop cu papa si ii cantaresc si de cateva ori pe zi.Eu zic ca astia sunt medici,nu cei care te fac sa te simti ca un parinte denaturat din cauza ca copilul teu nu e in graficele lor.
Eu una nici cu sara nu ma stresez ca a luat luna si kg pana acum,dar in ultimele zile mi se pare ca nu prea a mai pus pe bulanase sau falcute desi tziti este(traiasca Galactogilul).asa ca decat sa fiti niste mame stresate ca bebe nu e cu greutatea STAS,mai bine bucurati-va ca sunt sanatosi si frumosi si va rasplatesc cu cele mai frumoase si de neuitat zambete.Gata,v-am facut capul cat o banita.V-am pupicit ca ma cheama datoria

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008
poze shoricica
http://img139.imageshack.us/img139/2729/hpim0730ff1.jpg
http://img371.imageshack.us/img371/6482/hpim0750ed9.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna ziua fetelor!

Azi nopate s-a trezit bebelina mea pe la 1:30 cu un chef de vorba nebun. A gangurit incontinuu jumatate de ora si a adormit pana la urma spre bucuria mea. Insa la 3 iar s-a trezit cu acelasi chef de povesti si a reinceput gangureala. Nu stiu ce-a avut ... am plimbat-o ptin casa, i-am dat san, ea nimic – trancanea mai departe, de-a trezit-o si pe sora-sa mai mare, asa ca am exilat trancaniciul in sufragerie.

Alysh, sa stii ca copiii sunt f. diferiti si pot trece prin diverse faze: ma refer la ideea cu socializarea, chiar daca e obisnuit cu bunici, prieteni, copii, poate fi o fire mai retrasa, sau poate la un mom. dat are nevoie mai mare de mami a lui, care nu prea sta cu el, ca il lasa mai mult cu altii si poate sa stea chiar mai rau agatat de mami, decat daca ar petrece mult timp numai cu ea --- of, hai ca sper ca ai intels ce vreau sa spun, ca tare incurcat am mai scris.
Ideea e, ca nu exista o formula.

Simonacip, mai aveti 3 frati voi?? si unul de 11 ani? wow!
Si eu o admir pe mama ta. E frumos sa ai inca vise si sa fii activ, chiar si atunci cand nu mai esti chiar tanar. Mai bine asa, decat eu stiu, sa ai grija unei mame bolnave si deprimate.
Si am inteles eu bine? Matei are deja 8 500 ??? Da, vad ca si bebe Mircea (al Laurei) avea la 2 luni peste 6 kg? mai surorilor, da’ voi ce mancati?

Leeloo, ce doctorita! daca tu nu-ti faci griji, ca eu zic ca nici n-ai de ce, are o super greutate la 3 luni, de ce te-o speria doct. Mie doct imi spune ca Annika e f. bine, desi are sub 6kg. Eu sunt cea stresata si ma gandesc si la formula.

Cleo, Ralu sunteti tare haioase cu silueta; si la mine a ramas burtoiul, de la masura 34-36, am ajuns la 38-40. Sunt si eu uimita de dimensiuni si nu prea incantata de cum atarna burti’. Da mai astept sa se retraga de la sine, printr-o minune, poate, daca nu ... sport??? eu stiu, ca sunt cam lenesa

Ancaurn, asa am patit si eu la prima fetita; mi-am luat o pompa si cand am pompat a iesit impresionanta cantitate de 20ml.
De aceea imi fac si acum cu Annika griji ca nu mananca suficient, ca nu mi se pare ca as avea asa mult lapte.

Daria_Ioana, fain ca stati la curte, ca asa iese si bebe la aer. Cleo ti-a dat o idee cu carucioarele duble, de obicei bebelusii adorm in carucior, al tau e un alintat probabil, ii place mai mult la mami in brate, sigur e cel mai bine si caldut acolo.

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

iouuuuuuuuui ce cu capul in nori sunt .Am uitat sa va zicem ca domnishoricica s-a intors singurica de pe spate pe burtica si si-a si scos manutele de sub ea.Eu am pus-o pe spate la nani,ieri dimineata la 5,dupa papa de la 4 jumate,si s-a trezit la 9 si 20 pe burtica.La 2 luni 3 saptamani si si o zi.

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria
30.05.2008
poze shoricica
http://img139.imageshack.us/img139/2729/hpim0730ff1.jpg
http://img371.imageshack.us/img371/6482/hpim0750ed9.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Io cred ca ne facem prea multe probleme. Io la greutate sunt multumita. La greutatea lui bb nu vbesc de alea sfinte adica greutatea mea.
Insa acum ma deranjeaza ca de cateva zile someaza cu intorsul pe burta si pe spate. Nu mai stiu cum sa il stimulez...deci ar tb sa imi fac griji?
Mai bine nu. Face el ce vrea si cand vrea si gata.
Iar eu...nu o sa mai arat ca la 18 ani. Si da, voi face plaja in costum de 2 piese. E burta mea si celulita mea, da? Si cui nu-i place sa nu se uite. Am un baiat extraordinar pentru care a meritat asa ca asta e.


Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui socrate

Io cred ca ne facem prea multe probleme. Io la greutate sunt multumita. La greutatea lui bb nu vbesc de alea sfinte adica greutatea mea.
Insa acum ma deranjeaza ca de cateva zile someaza cu intorsul pe burta si pe spate. Nu mai stiu cum sa il stimulez...deci ar tb sa imi fac griji?
Mai bine nu. Face el ce vrea si cand vrea si gata.
Iar eu...nu o sa mai arat ca la 18 ani. Si da, voi face plaja in costum de 2 piese. E burta mea si celulita mea, da? Si cui nu-i place sa nu se uite. Am un baiat extraordinar pentru care a meritat asa ca asta e.


mami de Edvin Sebastian
Sebastian





dada, costum 2 piese!! ca oricum nu se mai uita nimeni la noi cand urla bebe



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Fetelor am pus poze de la botez pe album
Acolo puteti viziona burtica mea generoasa...

Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Citat:

Azi nopate s-a trezit bebelina mea pe la 1:30 cu un chef de vorba nebun. A gangurit incontinuu jumatate de ora si a adormit pana la urma spre bucuria mea. Insa la 3 iar s-a trezit cu acelasi chef de povesti si a reinceput gangureala. Nu stiu ce-a avut ... am plimbat-o ptin casa, i-am dat san, ea nimic – trancanea mai departe, de-a trezit-o si pe sora-sa mai mare, asa ca am exilat trancaniciul in sufragerie.



hihi ce haios!

Socrate f misto pozele, ssi rochita, aratai f bine!
Iar Sebi e un duulcel

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE MIRCEA
ALBUMELE MELE

BURTICA

Mergi la inceput