INTERFERON

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Pai eu sunt in cauza, dar nu sunt in Romania...Ai grija de tine, incearca sa nu-ti obosesti ficatul, odihneste-te cat poti de mult, mananca sanatos si...curaj!!! E dificil de invins boala, dar e posibil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Ari draga mea,eu am obs. ca nu locuiesti in Rom.si de aceea din cind in cind te mai intreb ce mai folosesti ca si protectoare pentru ficat?
Stiu ca in Canada cu doctorii e mai bine ca si cu asigurarile ,poate gresesc dar cunosc persoane care zice ca asigurarile acopere bine unele boli.
Interferonul il platesti sau acopera asigurarea tot,vorbesc la general poate la tine nu e nevoie.
Eu,m-am c-am documentat si de pe internet si am vazut ca in Canada sunt multe cazuri ca peste tot dar e bine sa stiu ce mai iau altii care totusi a avut efect si ia ajutat.Este o ciuperca chinezeasca;shiitake da o stii sunt si pastile zice ca ajuta ....ar mai fi milk,...esentiale forte,lagosa,livecoom,Liv52 sunt atitea dar credema ca nu stiu care ar fi mai bune?Poate doctorii de acolo ti-am dat un tratament mai bun{fiecare dupa scorul acela}
Nici nu stiu ce sa te mai intreb poate imi mai zici tu cite ceva .Iti doresc multa sanatate si nice week-end !
take care!
Bye


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Chivuta, eu am luat cateva zile extract de o planta care seamana cu scaiul de la noi, aici se cheama *chardon-marie*, dar am lasat-o balta. Nu vreau sa ma indop cu hepatoprotectoare inainte de a face terapia. Dealtfel, nici medicii nu m-au prea incurajat sa le iau. De aceea, n-as putea sa-mi permit sa te indrum spre unul sau altul din aceste produse.

Eu sper sa incep aceasta terapie pe la inceputul lunii octombrie si e foarte probabil ca voi intra intr-un studiu, faza a 3a, care va contine un inhibitor de proteaza pe langa Interferon si ribavirina.

Mai multe iti voi spune, daca doresti, pe masura ce voi parcurge cate o etapa.

Da, sunt multi romani infectati cu virusul C, asa cum sunt multi si prin alte tari. Problema cea mare e ca majoritatea celor infectati in Romania au genotipul 1b, cel mai greu de tratat. Si totusi...sa nu disperam. Sa traim cu speranta ca noi vom face parte dintre cei care se vindeca...

Sa ai noroc! iti tin pumnii sa primesti tratamentul cat de curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Ari,iti multumesc foarte mult ca-mi raspunzi si poate uite asa mai stimce avem de facut si mai uitam de alte probleme.
Sunt cazuri foarte multe in tota lumea dar vad ca nu prea au curaj ,,oamenii''sa discute de aceasta problema foarte serioasa de fapt,asa cum puneai si tu ca sunt cazuri foarte multe in romania si care nu se rezolva nici macar la cel mai mic nivel de tratament pentru ca interesul de viata oamenilor e la zero.
C-am asta-i situatia!!!!!!!
Poate cineva mai spune ce demesuri trebuie facute cu ce eforturi ca sa faci un tratament care ti se cuvine chiar daca e vorba de CAS.

sanatate multa!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Ari ,
ai auzit de dexoliver?
cum te simti ce noutati imi mai spui?
Cami,ce mai zice prietena ta ,ea ce naturiste protectoare ia?
va pup si va doresc un sfirsit de asptamina placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Nu, n-am auzit. Ce este?

Eu ma simt bine. N-am prea avut momente in care sa ma simt rau fizic. Constiinta bolii ma cam chinuie, in rest...zi cu zi, mergem inainte.
Tu, cum te simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

chivutamonica stiu ca pt ficat ea ia liv 52.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Cami ,scuze de intirziere dar am fost as ade ocupata .
Merci foarte mult de raspuns.
Pote mai sunt persoane care ne mai sfatuiesc ce se mai poate face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Lori ,Ari ,fetelor dragi ,imi cer scuze ca nu am mai intrat de un an de zile dar acum sper sa o pot ajuta pe sora mea cu sfaturile voastre.
Ce mai stiti de interferon,care a-ti facut cum v-ati simtit dupa?
sau daca va scazut viremia dupa interferon?
E dureros cum reactioneaza organismul ...poate fi diferit adica cu probleme ?
credeti-ma ca nu mai stiu ce sa va intreb poate imi spune-ti voi,va rog mult .
va multumesc
Moni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Moni, eu sunt in a 27-a saptamana de tratament...Efectele secundare sunt, intr-adevar, foarte grele!...Interferonul asta gaseste toate organele mai slabe din noi si le ataca...

Pe de alta parte, viremia mea este negativa din a 12-a saptamana de tratament...

Moni, ii doresc surorii tale mult succes si un tratament fara efecte secundare si cu rezultate bune! Sanatate!

Mergi la inceput