INTERFERON

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Cami draga,
azi m-am dus dinou la analize sa-mi repet viremia,e o povestelunga de spus.Intimplator m-am dus sapt aceeasta sa vad de dosar si cind mi-a verificat dosarul era tot acolo deci nu l-au trimis la Bucuresti ca toata lumea a plecat in concediu cei intereseaza pe altii de la CAS,dar totusi era cineva necunoscut care a mai ramas si pe care am rugat-o sa-mi verifice dosarul si a vazut ca era expirate din analize ca sa vezi ce interes au toti si uite ca dinou le-am refacut si de 2 ani dosarul stacneaza si bani am dat cu gramada.Deci asta-i situatia ca sunt neinteresati de viata omului ,la cine ii pasa?
O sa fac asa cum mi-ai spus daca o sa reusesc sa-mi aprope dar pina atunci fac mii de drumuri si bat la toate usile sa pot rezolva.am scris mai sus cit am viremia si scorul acela.
Multumesc de raspuns si sanatate la toata lumea.
Intreab-o pe prietena ta ca inafara de intf. ea ce mai ia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

la inceputul analizelor ia iesit viremia 300 de mii de virusi, si scor 7.in acest timp avea dosarul bagat dupa 2 ani a repetat analizele si viremia fiind de 700 de mii si scorul 9. la 2 sap de la acest rezultat ia aprobat medicamentul.tine regim strict ceea ce banuiesc ca tii si tu.si mai ia liv52.cand ti-ai facut viremia ultima oara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Cami,prietena ta a facut interferon si a stat in spital ? Eu asa am dedus din explicatia ta.Daca a facut ea cum s-a simtit dupa?Ca sunt persoane care nu prea suporta ,intreb si eu de incurajare.
Eu,iau lagosa si esetiale forte si c-am atit.
Lore,sotul tau ce mai ia pentru ficat?
Va si va doresc sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Chivutamonica, imi pare tare rau sa aud ca te-ai procopsit cu virusul asta! Curaj!!!
Hepatoprotectoarele ajuta ficatul sa functioneze, dar nu elimina virusul nici nu-i incetinesc activitatea. Deci, in momentul in care vei lua medicamentele (interferon si ribavirina) medicii au sa te sfatuiasca cu siguranta sa nu mai iei alte produse, fie ele si naturale 100%.

Din pacate, nu-i prea indicat sa incepi terapia cu medicamente luate din alta parte decat de la medicul tau. Asta pentru ca, cantitatea de medicament poate fi diferita in functie de persoana (greutate, varsta, stadiul de fibroza, etc.) si mai ales pentru ca e nevoie de o asistenta din partea personalului sanitar pe toata durata tratamentului, de analize regulate s.a.m.d.

Ideea e ca n-ar fi o idee buna sa iei medicamentele altei persoane.
Eu sunt departe de sistemul de sanatate din Romania, de aceea nu am nici cea mai vaga idee despre ce ar trebui sa faci ca sa obtii tratamentul mai repede. Dar cum ti-am spus, pe forumul hepatita.c vei intalni o multime de bolnavi din Romania, in diferite situatii si sunt sigura ca vei afla informatii utile.

Mult curaj si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

scuze de intarzierea raspunsului.
da sotul meu a luat si inainte si in timpul tratamentului protectoare pt ficat(inainte a luat lagosa,arginina).dupa ce a inceput tratam avea perioade cand lua si cate 15 pastile pe zi(lua vitamine ca era f slabit si fara pofta de mancare,hepatoprotector+ribavirina 5 tb)
acum continua doar cu hepatoprotect .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Am vrut sa iti scriu Pm dar nu il ai activat.

Crinuta si Rayan









Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

nu-i obligatoriu sa ramani in spital,ea nu se simte f bine de la ele si din cauza asta necesita spitalizare(2zile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Fetelor dragi ,
va multumesc foarte mult de raspunsuri.
sa va povestesc ce am mai patit:m-am dus dinou sa vad de dosar si erau plecati majoritatea in concediu si am stat si am asteptat sa vad daca exista cineva din intimplare a iesit o persoana care m-a intrebat ce astept si am zis ca vreau sa stiu de dosar,o.k si ma invitat inautru ,spre surpriza mea a fost ca in dosar erau analize expirate si ma trimis dinou sa le refac si dinou pe drumuri fetelor dragi am refacut -trashaminaze- bani dati dinou ,aici nu mai inteleg nimic cit interes isi dau doctorii si cit le pasa de sanatatea omului.Deci banii dac-ti pina acum sa rezolve mai repede []ca in Rom.nu se mai termina cu spaga} au fost da-ti deageaba ,...nu chiar deageaba ca doar sau dus cu ei in concediu'',asta e interesul sistemului medical de aici, ei sa se simta bine si sa traiasca pe picior mare.Ar trebuii sa faca ca in America un control pentru cei cu HC. si la doctorii care se ocupa de interesul lor ,sa vada in ce case stau si vile au nu mai vorbesc de masini si se pling in continu.
Ari, stie situatia din America ,ce sa intimplat cu doctorii din SUA , care au infectat atita lume si in Rom.fac la fel la dentistii care au iesit ca ciupercile dupa ploie,aveti mare grija la injectii si la toate.
sanatate la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Chivuta, nu te supara prea tare, ca analizele le vei face destul de des de acum incolo, si inainte de terapie si dupa inceperea ei. Transaminazele trebuie verificate periodic, ca ele nu sunt tot timpul la acelasi nivel. Insa n-ar trebui sa platesti pentru analize. Asta da, e un motiv sa fii suparata.

Si da, ai dreptate cu contaminarea, dar n-ajuta la nimic sa stii cine, cand si cum te-a contaminat. N-ajuta la nimic. E vorba doar de ghinionul de a te fi aflat la loc nepotrivit, in moment nepotrivit...

De-acum incolo, capul sus si bafta, sa invingi virusul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Ari,iti multumesc tare mult de sustinerea morala ,ce-o fi o fi !!!!!!!!
Poate mai sunt persoane in cauza si mai spun si ele ce ar fi mai bine de facut .


Mergi la inceput