INTERFERON

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Ari scumpa mea ,ma bucur ca ai raspuns ca ea din 9 iunie incepe acest tratament si e asa de speriata ca in Roamnia,nimeni nu sta devorba cu ei ca pacienti ,crede-ma ca fug dupa doctori le da spaga si nici atunci nu se uite la pacient {dezastru}si acum iar mi-a lasat mesaj daca mi-au raspuns fetele....oare cum va fi si ce va mai fi .si eu am emotii pentru ea ,ca-i o fata atit de buna si a trecut prin atitea probleme ,asta-i viata ,doamne,doamne.
Daca ai putea lua legatura cu ea m-as bucura tare mult sa-i mai dai curaj ,conteaza asa demult sa stea de vorba cu cineva care face acest tratament.angelasorela@yahoo.com
Eu,o sa-i spun de tine ca ma tot intreaba cum si ce ai mai facut.
Ari dar spune-mi mie te simti mai bine?
Iti doresc sanatate cit de multa si la toata lumea care trece prin aceasta problema.Doamne ajuta!
Te pup sa ai grija de tine
MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Ari draga,spune-mi poti avea dureri meri dupa interferon ca traiesc emotii mari odata cu ea ,numai nu ma arat .
si daca ataca organele mai slabe ce se va intimpla ti-a dat doctorii de acolo ceva pentru imunitate sa refacere,ca dupa cum ti-am spus in romania e groznic sa stai pe la usilor lor dupa 4 ani a primit interferonul,a avut dosar terminat si aprobat si odata a zis ca lau pirdut ,minciuni si bani dati ca saraca nu mai stie unde s-o apuce.
Poate reusesti sa-i scrii si spune-i ca Moni a vorbit cu tine si incearca sa o ajuti ,conteaza asa de mult.Ce pot sa fac eu pentru voi,nici nu stiu ca sunt asa de trista ca i s-a intimplat si ma gindesc ce greu e sa ai constiinta incarcata cu gindul asta asa cum spune-i si tu.Sa va ajute d-zeu sa va face-ti bine.sunt foarte necajita pentru ea .
te pup si numai bine o sa-ti mai scriu sau tu sa-mi mai zici cu ce asi putea sa o ajut eu de aici din SUA.I-am luat si Sitake si Esentiale tot ce era protectoare pt ficat dar cine stie....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Moni, da, interferonul poate provoca dureri, insa efectele secundare nu sunt uniforme. Sa ma explic : exista persoane care au parte de toate efectele neplacute, altele de o parte din ele. Nici nu stiu de ce anume depinde, am impresia ca de nimic special, daca e sa tin cont de experientele pe care le cunosc, inclusiv de a mea.

Cateva din efectele secundare cu care sora ta s-ar putea confrunta : greturi, varsaturi, dureri in partea dreapta a abdomenului, senzatie de gripa (dureri musculare, febra), dureri de oase, alopecie, prurit, dureri si roaseata la locul injectiei si oboseala, mai ales oboseala crunta, aproape invalidanta.

In plus, interferonul in combinatie cu ribavirina pot provoca scaderea (de la usoara la drastica) globulelor albe si rosii. Asta se poate remedia cu injectii in plus, eprex si neupogen, am inteles ca tot astea se dau si in Romania.

Cat despre produsele naturale, medicii sunt de parere sa ne abtinem de la ele, pentru ca multe dintre ele, in combinatie cu medicamentele pe care le luam, pot produce exact efectul invers celui asteptat.

Hidratarea corecta, atat la nivelul pielii cat si interna (de baut 3-4 l de apa pe zi!!!) ajuta mult.

Spune-i surorii tale sa nu se sperie prea tare, nu e sigur ca va avea toate efectele, ba s-ar putea sa nici nu le simta prea tare. Iar daca le va avea, le va suporta cu curaj, sunt sigura de asta.

Eu am sa incerc sa iau legatura cu ea si, atat cat imi sta in putere, am s-o incurajez.

Iata si e-mai-ul meu : ana_rca@yahoo.ca

Eu n-as putea spune ca ma simt mai bine, dar asta nu inseamna nimic! Sora ta ar putea avea alte efecte secundare dacat ale mel, sau deloc, ceea ce-i doresc din toata inima.

Ceea ce ma doboara pe mine e oboseala. Durerile le suport cu stoicism,
pentru hemoglobina si neutrofile iau injectii, dar oboseala nu pot s-o inving. Ce-i drept, si varsta-si spune cuvantul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

ARI,ma bucur ca ai raspuns si ma bucur ca esti o persoana buna cu care pot discuta realitatea dar asa cum ai zis si tu nu putem stii prin ce va trece ea ,ce efecte va avea,inteleg ca e foarte greu.
Ea ,are 46 de ani si nu stiu ce sa zic de curaj dar a avut atitea probleme ,gindul asta si pe mine ma omoara dar asa cum ti-am zis nu ma arat fata de ea si o incurajez dar numai ea stii prin ce trece....e greu.
Deci eu i-am trimis acum o sapt.esentiales de la USana,pentru imunitate ea numai in 9 face interferonul sa ii zic sa nu le ia sau cum sa fac.
Ari draga ,stiu ca medicii de aici de peste tot, nu sunt de acord cu naturiste si eu aveam acum citiva ani un subiect despre fertility pe acest forum dar avusem problema cu ovarele ,,un chist''ei au vrut sa il operez si eu luasem naturiste si in 2 sapt a disparul s-au mirat si ei dar eu nu le-am zis ca am luat ceauri din Romania,ca nu le placea ,ma intrebau ei pe mine :cum a disparut chistul ? uite asa sunt si doctorii de aici,asigurari proaste ,platesti 300$ pe luna si nu acopera mai nimic,banii am platit multi numai pentru analize au costat 3000 ,te nenorocesc si copii tot nu am la 42 de ani mi-au dat sanse de 30%,asta-i viata.
Eu,o sa-i dau adresa ta si sigur ea o sa-ti scrie ,o sa te intrebe de frica ca etare greu daca n-ai pe cineva care sa te sprijine in aceasta problema.
Eu,ce pot sa mai zic decit ca va doresc sanatate si ma rog pentru voi sa fie tot mai bine.
Te pup si un weekend placut.
Sanatatecit de multa.
Moni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

BUNA FETELOR,
VA ROG MULT DACA STITI SI VOI CEVA DESPRE ACEST INTERFERON SAU CARE SUNTE-TI IN CAUZA SA NE AJUTATI CU SFATURI
MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Moni, i-am scris deja surorii tale, astept sa-mi raspunda. Si eu am tot 46 de ani...Ce coincidenta!...

Nu stiu ce sa-ti spun cu produsele naturale, eu nu iau nici unul, pentru ca stiu ca tot ce inghitim trece prin ficat, ori in cazul nostru chiar ficatul este cel atins de boala. Cum in situatia mea nu am de ales decat sa las medicii sa se ocupe de mine, prefer sa am incredere in ei si sa urmez indicatiile lor. Dar sunt constienta ca pot fi si alte opinii si e firesc sa fie asa, fiecare decide pentru sine.

Cum am mai spus, daca sora ta are nevoie sa fie incurajata, sunt prezenta pentru ea. si voi ramane prezenta oricat va fi nevoie. Sper sa-i foloseasca sprijinul meu virtual

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Ari ,o sa-ti raspunda dar acum e plecata la o matusa.
Cum esti azi?
Uite am citit de sucul de cartofi pe google e foarte sanatos si nu are ce rau sa faca,sunt sigura.
Iti doresc un weekend placut cu sanatate si numai bine
<MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Hepatita virala A, B, C

Pentru aceasta se bea de doua ori pe zi o combinatie formata dintr-un sfert de pahar (50 ml) de suc de patrunjel si trei sferturi de pahar (150 ml) de suc de cartofi. Cura dureaza vreme de 30 de zile, cu o pauza de 10 zile, dupa care se poate relua. Efectele in tratarea hepatitelor, cronice sau acute, sunt extraordinare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Draga mea Moni, din pacate virusul hepatitei B si C nu se pot trata cu produse naturale. Produsele naturale sunt excelente pentru un individ sanatos, ca sa previna instalarea bolilor in organism. Dar, o data bolnavi, n-avem alte solutii, din pacate, decat sa luam tratamentele medicamentoase. Daca te duci pe forumul despre hepatita C pe care ti l-am indicat mai demult, vei vedea cati dintre compatriotii nostri si-au pus sperante in tot felul de ierburi si alte cele si au asteptat un efect care, din pacate, nu s-a produs niciodata. Deci, in ce ma priveste, da, mananc cat de bine pot, beau tot felul de sucuri, dar tot de la interferon si ribavirina astept vindecarea.

O data vindecata, daca va fi sa fie, voi lua, da, produse naturiste, in speranta ca-mi fortifica organismul.

Eu nu ma simt prea bine, oboseala asta ma da gata...Dar va trece si sper, intr-o zi, si pentru sora ta si pentru mine, aceasta boala nu va mai fi decat o amintire neplacuta. Un hop pe care vom fi reusit sa-l trecem, cu mult curaj.

Tu sa nu te superi pe mine pentru parerea mea despre produsele naturiste, bine? Te rog mult. In situatia in care sunt, incerc sa fac tot ce cred eu ca-mi da mai multe sanse sa ma vindec. Si inteleg ca altcineva poate avea o alta parere.

Deci, nu te superi, nu-i asa?

Week-end placut si tie, cu soare si cu bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Ari ,cum sa ma supar ,hai ca-ti scriu pe e-mail un lucru.
chiar acum o sa-ti scriu ca sunt cu sora mea pe mess si ea imi zicea ca a primit de la tine si tare gindita si ca ii frica de depresie ca tot acolo e gindul si ca sia luat ceva de depresie,numai stiu ce sa-i fac.
e tare greu
Moni

Mergi la inceput