CLASA a 3-a, anul scolar 2008-2009 !!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am primit azi orarul: 5 ore germana, 5 ore matematica, 1 ora citire, 4 ore cunoasterea mediului, 2 ore religie, 2 ore engleza, 1 ora muzica, 3 ore luru manual(include si desen, abilitati practice), 2 ore inot.

Mercedes, pe o distanta asa de mare cu autocar, in cond. in care nu cunosc f bine oamenii care merg cu copilul (caci, inteleg ca voi doar acum pe vara ati inceput fotbalul), nu mi-as lasa copilul.

WE placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Helbi, e scoala publica unde merge Bianca? Intreb pentru ca vad ca se studiaza religia. Aici nu se preda in scolile publice.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Da, e scoala de stat. Ei fac religie din clasa 1. Atunci a participat si Bianca, ca era asa, o chestie generala. Dintr-a 2-a am retras-o, pet ca i-a separat pe catolici si evanghelici.
Bianca merge vinerea dupa amiaza la noi la biserica ortodoxa la ora de religie ortodoxa, in lb. romana (singurul ei contact cu limba romana, in afara de casa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Antonia incepe anul acesta istoria si geografia. Pe urma din ce stiu eu mai are franceza. matematica, engleza, sport, muzica. Restul il vom afla cind incepe scoala.
In primul trimestru va continua cu baletul (asa, ca hoby ), as vrea sa o incriu la desen (pentru ca este f.talentata, dar tot ca hoby) si la inot. La tenis o voi da la anul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortez spune:

Clasa a IIIa, deja?

Se apropie intr-adevar venirea scolii, cam ce ganduri mari aveti cu copilasii pentru noul an scolar?
Eu m-am gandit, vreau meditator o invatatoare care sa lucreze cu el cate 2 ore/saptamana, o saptamana la romana una la matematica.
Oare fac bine?
Are cineva sa-mi recomande o invatatoare buna in sectorul 6, Dr. Taberei dispusa sa lucreze vineri sau in week-end?

Si inca o intrebare, cam ce culegeri folositi (eventual ce editura), e cam devreme sa pun aceasta intrebare?

Multumesc astept cu interes idei.
O seara excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca lucreaza copilul din culegeri, de ce sa mai dai banii la meditatii? Zic si eu!
Eu folosesc diverse culegeri, Brain Quest (nu stiu daca este in Romania, sint niste seturi de intrebari menite mai ales sa-l incurajeze pe copil sa calculeze in minte) si mai gasesc tot felul de exercitii pe internet.
Acum ma hotarasc cu ce activitati sa mai continuam. Cred ca taiem taekwondo de pe lista, nu prea sint multumita.
Ii place tenis, dar cursul asta nu e oferit mereu si centrul unde ar putea sa faca tenis mai des e cam departe. Cred ca ii fac program de tenis cu tati, avem teren foarte aproape de noi.
Recreation Center ofera cursuri de desen si o sa-l inscriu, ca-i place.
Il inscriu din nou la inot si in rest mai vedem. Tati ar vrea scrima, dar eu nu cred c-o sa-i placa lui Alexandru.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui cortez

Clasa a IIIa, deja?

Se apropie intr-adevar venirea scolii, cam ce ganduri mari aveti cu copilasii pentru noul an scolar?
Eu m-am gandit, vreau meditator o invatatoare care sa lucreze cu el cate 2 ore/saptamana, o saptamana la romana una la matematica.
Oare fac bine?
Are cineva sa-mi recomande o invatatoare buna in sectorul 6, Dr. Taberei dispusa sa lucreze vineri sau in week-end?

Si inca o intrebare, cam ce culegeri folositi (eventual ce editura), e cam devreme sa pun aceasta intrebare?

Multumesc astept cu interes idei.
O seara excelenta


Eu nu as opta pentru meditatii .
Acum tu stii mai bine situatia copilului dar eu nu cred in valoarea meditatiilor la varste atat de mici decat eventual la o limba straina.

Ca si culegeri Bogdan lucreaza din clasa I atat la romana cat si la matematica de pe culegerile Mate 2000 + si Romana 2000+ ale edituri Paralela 45. Sunt structurate pe clase.
La matematica mai avem diverse fise, culegeri dar sunt ocazionale.

Ca si activitati :
Va continua antrenamentele de aikido dar probabil doar de 2 ori pe saptamana si nu trei ca pana acum desi a ajuns la o centura mare dar vrem sa intercalam si o sesiune de inot in program.
A fost la inot vara asta si i-a placut foarte mult.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Multa bafta Biancai la scoala!
mult succes in clasa a 3-a.

Ramona J, ce interesant summer camp-ul vostru. A fost si Oana la o chestie de genul asta, uite ca nu gasesc link-ul dar nu a fost chiar atat de frumos pe cat ma asteptam eu.
Ei i-a placut.
Asa un program as fi vrut si eu sa-i fac oanei, din pacate a trecut aproape vacanta si nu a reusit sa fac nuici ce era obligatoriu. Eu am cam intrat in panica.
La mine sotul comenteaza mai rau decat copilul, iar bunica mai rau decat sotul. Acum insa nu mai au ce face, trebuiesc facute temele.
Brain Quest , nu am auzit. Pare interesant din ce spui. Am sa fac o incercare.

helbi, multumim pentru subiect. Cat pe ce sa nu il recunosc.

Mercedes, si Oanei i-a placut carea cu cavalerul si atat m-a rugat, ca daca termina ce are de facut i-o cumpar.
Nu as lasa copilul singur atata drum cu autocarul.

Ea a citit pana acum: Cronicile spiderwick
http://www.raft.ro/cauta.php?cautare=Holly%20Black
(pe care am facut o prostie ca le-am cumparata una cate una, daca le luam pe tote deodata economiseam 400.000 lei)
si din colectia asta ii mai ramasese Printul Caspian:
http://www.librariabucuresti.com/cgi-bin/Carti-Cronicile-din-Narnia-7-vol-0-283-21-.htm
Asta din cartile cele mai importante.

oanagabriela, faceti istorie si geografie... deja???

cortez, eu am luat culegeri fara sa le recomande doamna invatatoare si asa au ramas nedeschise, nelucrate. la fiecare sedinta ne recomanda sa nu facem cu ei suplimentar, ca temele sunt destule. Cred ca asta le spunea si copiilor ca Oana stia deja placa.
Nu am nici cea mai vaga idee ce culegeri ar fi mai bune. Asteptam sa vedem ce recomanda doamna. Pana acum au lucrat pe fise, nu stiu daca sunt sau nu din culegeri.
Noi facem/vrem sa facem meditati doar la engleza. Eu as vrea sa mai adug si italiana, dar sotul se opune.

Ca si activitati:
- am inceput inotul si pare perfect pentru ea
- a invatat sa mearga pe bicicleta, am reusit dupa 4 ani sao conving. Acum mai trebuie sa luam o bicicleta frumoasa.
- tenisul are 2 luni de cand merge.

Vrem sa continuam cu teatrul, eu asa vrea balet daei nu-i place doamna. Poate il inlocuiesc cu dans.

Meditatii la engleza sper sa facem serios, nu ca anul trecut o sedinta pe luna. Sa gasim pe cineva serios, sau poate doamna respectiva se face serioasa.

In concediu am fost asa: in Corfu, in Italia zona Napoli (Pompei, Herculane, Vezuviu, costa Amalfi), Roma (ce nu am vazut anul trecut +plus alt parc de distractii), Pandorf si Szeged.

Ce nu imi place mie e ca nu a fost in tabara, pentru ca taberele sunt doar in Grecia.
Ce treaba are copilul cu Grecia nu stiu.
O tabara in care sa se simta bine cu colegii mai aproape de Bucuresti (salina, zona Buzaului) , sau macar in tara (aici nu trebuie sa mai enumar ca sunt prea multe posibilitati)
Ca sa se distreze cu colegii nu trebuie sa mearga mii de km. Asta e singura mea nemultumire.

Va doresc week-end placut.












www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Ramona, pare foarte interesant, mai ales ca eu sunt disperata cu engleza. Dupa care lucrati acum, sau mai bine pe care ma sfatuiesti sa le iau?

http://www.brainquest.com/buy.php

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Deci cum era de asteptat nu l am lasat sa mearga cu fotbalul in polonia. Atat parintii cat si copiii lor au fost entuziasmati ca vor pleca ma refer la marea majoritate astfel incat imi puneam intrebarea ca daca am eu ceva probleme cu capu de nu l las. In fine a priceput si el si am trecut este asta.

cristinaT- ati avut un concediu minunat dupa cate vad ca ai scris.

Cristi a primit cartile de clasa a treia in iunie la sfarsitul clasei a doua. Sincer nu am avut curiozitatea sa ma uit pe ele, stiu ca va avea muzica si mi a aratat cartea si a rasfoit o un pic. Cartea de lb. romana arata cam jalnic probabil aia o voi cumpara iar culegerile de regula le hotareste d n a invatatoare in sept. si le vom comanda impreuna toata clasa.

cristina- acele 7 volume erau obligatorii de la scoala sau ai dorit tu sa le citeasca oana ?

Mult succes copilasilor care au inceput deja scoala!

Mergi la inceput