CLASA a 3-a, anul scolar 2008-2009 !!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ramona, saracu copil, nu-l ierti deloc daca face aproape zilnic matematica; cu cititul mai avansam si noi, citim seara la culcare o povestire pe seara impreuna, la matematica protestam de zor:))
Il voi inscrie pe Tudor la patinaj si la pian (sper) la fel ca anul trecut pentru ca simbata va fi ocupata cu un atelier de teatru la asociatia copiilor cu disfazie (l-am inscris pentru dezvoltarea vocabularului in franceza).
noi avem doua saptamini descoperite - 15-28 august, i-am gasit doua fete-gardiene, una pe saptamina :)), sper sa fie ok si sa se impace cu ele.


http://www.floriinro.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ana, l-as fi lasat in pace dar chiar am fost nemultumita de cum s-a prezentat la sfirsitul anului. Abia acum se descurca bine cu toate cele din manualul de clasa a doua.
Vara trecuta incepusem un workbook de clasa a doua, acum tot la clasa a doua s-a muncit. Eu sperasem sa facem cite ceva din anul urmator, dar n-avea sens daca nu a stapinit destul de bine materia actuala. In fine, am scos-o la liman.
Pian am incercat si noi, dar nu l-a tinut. De fapt Alexandru cam trebuie impins de la spate, e foarte comod si n-are tragere de inima la nimic. Asa ca eu il inscriu la diverse chestii in speranta ca nimerim ceva sa-i si placa.
La matematica aud si eu comentarii mai mereu, dar ma fac ca ploua. Sint ca un munte, nu ma atinge cu nimic.
Ma gindesc sa-l las liber in ultima saptamina de vacanta. Treaca de la mine!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Salutare,

multe succese scolarilor de clasa a III a sa aiba numai note/calificative bune si sa fie cuminti si ascultatori

Noi suntem inca in vacanta , Bogdan merge la inot zilnic ( vom reincepe si antrenamentele de aikido de la 15 august ) si printre picaturi mai citeste cate o carte, mai rezolva o problema , mai scrie niste intrebari din povesti date ca tema .

In rest asteapta scoala, revederea cu prietenii lui si mai ales cu doamna .

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ramona, imi pare bine ca ai scris mai multe despre voi!

Eu va incurajez swa faceti cite ceva cu ei, mai ales ca vacantele sunt mult mai lungi ca la noi. S astii ca, desi Bianca zbirniia tabla inmultirii inca din vacanta trecuta, am avut o surpriza luni dimineata, in drum spre scoala, ca, parca i se blocase mintea:-((( Si-a dat drumul iar, dar s-a vazut ca n-am lucrat nimic pe vacanta. Pe de alta parte, din 6 sapt, daca mai si faceam ceva, chiar nu se mai recreea deloc.

Chiar ma gindeam aseara ca noi am deschis clasa a 3-a si noi o vom incheia pe........17 iulie 2009!!! Mai concureaza cineva cu noi, la un an scolar asa de lung?! 04.08.2008-17.07.2009 Parca ar vrea sa-i scoata dr. docenti

Lala, te salut si ma bucur sa aud vesti despre voi! V-am vazut si pozele si am vazut ce mare a crescut Andrei si ce frumosi sunt amindoi! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii!

Ana, la fel fac si eu cu Bianca. O inscriu sa vad pe unde i-ar place! Acum vrea la baschet si la flaut:-)))O sa o insriu sigur la un curs de 10 sedinte de engleza. Am citit ca vor fi acolo si 2 copii de la cirsc is vor invata, asa in joaca, diverse cuvinte, expresii.......Sa vedem.......

Inca nu avem noul orar, asa ca, inca nu stiu ce materii se fac anul asta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Helbi, chiar ca aveti cel mai lung an scolar.

In mod cu totul neasteptat lui Alexandru i-a placut la tenis si sotul a zis ca s-a descurcat chiar bine pentru prima data. Noi il consideram antitalent la sport, asa ca sintem bucurosi daca gasim sa-i placa vreun sport. A si venit transpirat rau, nu ca la taekwondo - unde cred ca nu-i oboseste deloc. Asa ca as fi bucuroasa sa continuam cu tenis daca gasesc un loc in apropiere (asta e un curs scurt, nu il ofera decit vara).

M-ati impresionat, azi l-am iertat de matematica.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ramona,

daca i-i place tenisul, incearca si gaseste-i alt curs, dupa ce se termina asta.
Bianca face de 2 ani tenis, e deja la al 4-lea sezon si azi, chiar mi-a placut cum se comportau pe teren! Au inceput sa joace mingi mai lungi si era o placere sa te uiti la ele (sunt 4 in grupa). Ele se antreneaza inca, cu mingi mai usoare. Bafta lui Alexandra si sa ne tii la ucrent cu evolutia lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bravo Bianca, dupa doi ani cred ca joaca binisor. Noi n-am incercat tenis pina acum, daca nu i-au placut alte sporturi cu mingea ne-am imaginat ca nu merge nici asta.
Sper sa gasim un loc unde sa poata continua.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Ce fain ca fac copiii vostri tenis, al meu copil nu vrea in schimb merge din iunie la fotbal si acum au ceva campionat taman in Polonia.
Spuneti voi, ati fi in stare sa lasati un copil de 9 ani asa departe( aprox.500 de km)ca noi ca si parinti nu suntem de acord.Ceilati parinti aproape toti de fapt jubilau ca vor merge copiii doar eu am zis ca tb. sa vb cu sotul inainte de a lua o asemenea hotarare. Se va merge cu autocarul si din aprox 22 de copii doar 10.
Antrenorul le spunea mamelor ca ar dori sa duca copiii care au mai fost lasati singuri ( tabere, concursuri) sa nu fie probleme pentru patru zile. Cred dar nu sunt convinsa 100% ca doar copilul meu a fost singur pana acum anul acesta intr o tabara de 7 zile in rest nu a zis nimeni sa fi fost.
Deplasarea se va face cu un autocar in care vor merge trei antrenori cu trei echipe care nu se cunosc ma refer la copii.
Eu am oroare de autocare mai ales la km asa multi la cate se intampla.Ce spuneti voi v ati lasa copilul?

Sa va mai spun ceva noi parintii cu cristi asa am hotarat ca va merge in vara asta la fotbal cu conditia ca va face doar vara si din sept isi va relua activitatile lui normale( engleza si pianul eventual daca incape inotul din nou) si nicidecum fotbalul. Oricum nu este foarte talentat daca ma pot exprima asa la fotbal deci nu poate face asta din performanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

La noi e invers, al meu copil n-a vrut fotbal. De acolo trasesem eu concluzia (eronata, se pare) ca el cu mingea nu poate. Cred ca nu poate in echipa.
Sa-ti raspund la intrebare - eu n-as lasa copilul sa plece in Polonia cu autocarul.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

ramonaj- multumesc pentru raspuns,inseamna ca nu sunt singura care gandesc asa.

Mergi la inceput