Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (91)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Morcov - i-am dat cu mari emotii, pazit bine... il roade si il scuipa am incercat si cu el razuit, asa il imprastie prin casa.

Curatat semintele - nu le mai curat, nu are nimic; la dovlecei nu le-am curatat niciodata, la rosii pana acum vreo luna.

Fructe - spalate bine, dar nu le curat de coaja decat daca e imperios necesar (gen kiwi, piersica)

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

quote:
citat din mesajul lui martutza

Voi dati morcov crud la copil sa rontaie? Fructele le dati cu coaja? Mai curatati dovlecelul de samburi? Dar rosia?







Morcov crud, da , dar nu prea mananca, eventual musca si scuipa.
Piersica - fara coaja, mar, cu coaja da scuipa el singur coaja. stugure fara. para - fara, pruna - cu. Boabe de struguri verzi si zarzare (corcoduse sau cum le zice fiecare) la greu cu totu'.

Da, curat dovelcelul de simburi si pt noi, rosia nu am curatat- niciodata.

Rosie cruda nu mananca, in schimb e fan castravete si ceapa.

Si va zic eu acu' cate a mancat Tudor din ce nu are voie:
- cartofi prajiti si facuti in casa si de la restaurant;
- cremvusti de pui;
- sunca de pui;
- Teddi sau alte sucuri "pt copii"
- Sprite/Prigat, dar e fan Sprite ... nu am incercat cu Cola sa vedem ...
- perisoare cu carne de porc;
- fasoale boabe ... paine inmuiata in sosul de la mancarica;
- ciorba de porc ... si de fapt mai rau ca erau bucati d-alea de carne prajita in untura din care facuse bunica ciorba;
- croissant 7 days fara creme (sunt la selgros in pungi mai mari);
- simburi de seminte de floarea-soarelui;
- a turnat pe gat si un fund de pahar de tuica odata ...

Mai vreti? Nu aveti de cat sa ziceti vai si vai, ca asa cum am mai zis Marta mai are un pic si ma si bate, dar nu se prinde ...

Si ca sa vedeti cat este de selectiv ... nu mananca:
- ou indiferent cum e gatit, inclusiv omleta sau prajit;
- branza/cascaval/branza topita ..;
- mamaliga, dar mananca pufuleti .

In general nu mananca nimic daca nu vrea, dar pe cele de mai sus nu le mananca nici daca moare de foame.



Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

N-au voie samburi de floarea soarelui? Habar n-aveam!


Ela si Thea, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

Poze Thea-Ioana
Thea-Ioana slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Hop si noi!

Fructe, cu coaja, ca ea musca si mesteca, si coaja daca e prea tare mi-o scuipa mie sau lui tatasau in palma.
In rest asa cum sunt asa le dau, cu samburi...Si morcov crud, castravete(cu coaja si samburi), prune, la care cand ajunge la sambure il scot.

Amalia mea cred ca tocmai a avut rozeola, sau cum s-o numi. 3 zile de febra relativ ridicata urmate de eruptia rosie pe piele. Acum e bine a inceput sa pape din nou...

Papuci, ea a purtat toata vara o pereche de ghetute inalte. Vad ca acum se intrevede degetul spre varf. De multe ori ii dau doar sosete si p-aci ti-i drumul...

A, sa va zic ca urca si coboara scarile singura, se tine de balustrada, si cate una cate una urca si coboara. Bineinteles,stau in spatele ei, pentru siguranta...
CAm atat de la noi...
Pupam albinutele si bondareii!



Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Intrebare! La pampersii vostri s-a schimbat culoarea? Ca pe astia gen chilot i-au ingalbenit si i-au facut mai mari, dar mai subtiri. Intreb ca m-am trezit cand am deschis pachetul cu pampersii portocalii si nu stiam nimic de vreo schimbare


Ela si Thea, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

Poze Thea-Ioana
Thea-Ioana slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Ce a mancat alex din ce nu ar avea voie (unele i le-am dat eu pentru ca se smiorcaia cand mancam noi, pe unele le-a furat singur, unele i le-au dat altii):

- cartofi prajiti acasa
- bucati de Kinder milchschnitte, kinder pingui
- caramele
- omleta
- supa facuta cu vegeta
- mancare de cartofi cu ceapa calita

Pampersi - noi avem Happy, pe cei din ultimul pachet i-au mai micsorat in latime si in inaltime... inainte ma plangeam ca flutura cam tare ca-s prea mari, acum ma plang ca parca sunt prea mici adica peste zi sunt ok, dar dupa masa de seara abia il mai cuprind

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Va invit sa urmariti ce a invatat Tudor din "hai mami sa desenam": filmul va rog

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna dimineata! poftiti la cafea!!
eu propun asa: eu cu gabi78 si cu marta ne vom intalni si ori o ia marta pe campii, ori ne bate ea pe noi cu scandura.
acuma lista mea cu "pacate":
- cartofi prajiti nu mancam nici noi, deci matei n-are de unde gusta;
- cremvusti; sunca de pui; carnat (vreo 10 cm); ciorba in care a fiert carne de miel/porc, dar doar zeama; paine cu sos; ou prajit/omleta la teflon, moale; croissante - tot de-alea de care ia gabi si tot de la selgros ; napolitane cu orice numai cu cioco nu; pate; branza topita.
- teddy; danfruit - dar nu i-am decat de cateva ori, ca am citit mai bine si contine ceai verde.
- o data i-a dat sora-mea un pim's cu jeleu de portocale cu tot cu glazura de cioco. noi n-am stiut, ea a plecat la ploiesti si noi nu ne mai intelegeam cu copilul. ziceai ca e bagat in priza!!!! pana la urma ne-a sunat ea: "Sa stii ca i-am dat lui matei un pim's cu tot cu cioco ... de-aia cred ca e agitat asa!". prinde orbu, scoate-i ochii!!!
ce NU mananca nici picat cu ceara:
- mamaliguta cu branza; branza-cas proaspat; la fructe se stramba ... nu ieee buuuneee. dar am cumparat prune, caise, piersici, pepene galben, pepene rosu, etc. nuuuu. nei!! nei!!! dar intr-o seara am iesit cu el la poarta si a furat niste prune de la o fetita si manca din 2 deodata! asta e!!
- morcov crud?? ce ala?? neah!!!

gata cu confesiunile!
va pup!


mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
poze cu matei - 1 AN 4 luni!!!!
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Ai mei au gustat (ca nu pot sa zic mancat) din alea interzise: cartofi prajiti si ciocolata kinder



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

hai ca am calcat pe bec...eu ii dau omleta...cam de doua ori pe luna, cu un strop de ulei de masline, rosie razuita si ardei gras. E rau? ei ii place foarte mult, de fapt cand vede ou incepe sa ceara "oau, oau"

nu curat de seminte nimic, ba a mai inghitit si corcoduse, visine cu tot cu sambure, dar nu m-am gandit ca ar ajunge pe la apendice...acuma sper sa nu fie nimic

ea mananca cu coaja piersici, caise, prune, daca ceva nu se duce pe gat, scuipa...castravetele il roade si apoi scuipa , cu morcov n-am incercat

chestii interzise nu prea a incercat pentru ca ea e tare reticenta la nou si pana baga ea degetul, pana miroase, etc. intervin si indepartez tentatia.

a...ea nu accepta nimic de la straini (ca ii mai indeasa cate o mamica biscuite sau mai stiu eu ce in mana)...desigur, nu ca as fi invatat-o eu, dar sper sa o tina tot asa

Mihaela siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank">Stefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei

Mergi la inceput