Mama purtatoare -da sau nu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

BraveGirl multumesc.
Otilia chiar daca as vrea eu nu mi-ar face nimeni FIV daca nu sunt refacuta (cel putin acolo unde merg eu).

Ma rog in fiecare zi si sper ca mi-am platit toate pacatele ...

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Of, Catalina...
Nici nu pot sa-mi imaginez durerea prin care treci. Eu stiu cat de mult doare doar la 4 fiv-uri nereusite (si doare rau), dar la tine... Si eu ma gandesc serios la varianta cu mama purtatoare, pentru ca de fiecare data am avut embrioni super, dar rezultatul 0. Voiam sa incerc cu mama purtatoare chiar din toamna asta, dar eu fac urmatorul fiv in Austria si ei nu accepta asa ceva si mi-au tot spus ca, daca am rezolvat problema cu trompele si avand 29 ani, sa mai incerc o data. Daca nu reusesc nici acum, in primavara 2009 voi face fiv cu mama purtatoare, oriunde in lume unde se accepta asa ceva. Despre cadrul legislativ, am o prietena foarte buna care a fost avocat si acum e notar, care mi-a spus ca se va ocupa ea de toate actele necesare pentru asa ceva. Deci, am inteles ca se poate, iar pe certificatul de nastere al bebeului sunt trecuti direct parintii biologici.
DAR, trebuie sa mai incerci! Poate a fost doar... nici nu stiu ce nume sa-i dau...
Te pupic dulce si, fruntea sus!

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Cristal nici eu nu stiu ce a fost dar ma simt ca si cand as fi lovita de tren. De ex. in urma cu cateva zile m-au sunat cei de la ag. de turism (care ne-a aranjat vacanta) sa ma intrebe cum se scrie numele nostru de familie. A trebuit sa ma uit in buletin...

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruka spune:

quote:
citat din mesajul lui cristal1995

Of, Catalina...
Nici nu pot sa-mi imaginez durerea prin care treci. Eu stiu cat de mult doare doar la 4 fiv-uri nereusite (si doare rau), dar la tine... Si eu ma gandesc serios la varianta cu mama purtatoare, pentru ca de fiecare data am avut embrioni super, dar rezultatul 0. Voiam sa incerc cu mama purtatoare chiar din toamna asta, dar eu fac urmatorul fiv in Austria si ei nu accepta asa ceva si mi-au tot spus ca, daca am rezolvat problema cu trompele si avand 29 ani, sa mai incerc o data. Daca nu reusesc nici acum, in primavara 2009 voi face fiv cu mama purtatoare, oriunde in lume unde se accepta asa ceva. Despre cadrul legislativ, am o prietena foarte buna care a fost avocat si acum e notar, care mi-a spus ca se va ocupa ea de toate actele necesare pentru asa ceva. Deci, am inteles ca se poate, iar pe certificatul de nastere al bebeului sunt trecuti direct parintii biologici.
DAR, trebuie sa mai incerci! Poate a fost doar... nici nu stiu ce nume sa-i dau...
Te pupic dulce si, fruntea sus!

Aly-"Inca mai sper..."



Mama biologica nu cred ca poate fi trecuta pe certificat, cu tatal in schimb e mai usor. Cunosc o familie care a avut grija de o femeie insarcinata si care era de acord sa dea copilul spre adoptie. Sotul s-a dat drept tatal copilului si a fost trecut pe certificat iar ea l-a adoptat.
Ca sa revin la subiect, cine accepta sa fie mama purtatoare inseamna ca are suflet mare, eu as apela la metoda asta cu cineva f apropiat din familie. Tin minte ca am vazut un film in care o femeie a acceptat sa fie mama purtatoare pt fiica ei, in cazul asta n-as sta pe ganduri, normal pt copilul tau faci orice. Numai ca realitatea este altfel, femeile descopera destul de tarziu ca nu pot ramane insarcinate, cand ai 20-25 de ani nu prea iti faci griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

M-am gandit si eu la aceasta varianta si chiar am studiat cate ceva.
Intr-adevar se poate face un act la notar prin care in certificatul de nastere se trec ambii parintii naturali , dar acolo nu se poate stipula nimic referitor la bani.
Pt bani pe mine m-a sfatuit sa facem un act ca si cum mama purtatoare a imprumutat suma de bani cu care ne-am inteles si ca se obliga sa o returneze in termen de 1an. Asa o poti constrange in cazul in care o apuca "dragul " de copil si nu mai vrea sa-l dea.
Probelma mea e ca toata acesta chestie costa mai mult decat as putea duce
-analizeprmergatoare FIV si dupa ET tratament
-suma datorata mamei purtatoare
-intretinerea pe perioada sarcinii; mancare , haine , medicamente, analize, vizite la dr, pofte , mofturi.
-nastere si lauzie.
Si ar mai fi ceva, sunt persoane cu care discuti, ajungi la un rezultat , iar cand sunt puse in fata faptului ezita sau chiar renunta.
Eu una inca ma mai gandesc
cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns organza45 spune:

lachione, te-as ruga daca stii mai multe detalii despre actele care se pot face intre un cuplu si o mama-purtatoare, sa-mi spui si mie. Si mai ales unde, cde notar face asa ceva. Multumesc. Organza45

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

ultima postare a fost facuta in 2008 asa ca nu cred ca fetele iti vor raspunde dar din cate stiu eu seface un act notarial unde este trecuta mama ea si tatal sotul tau ..sunt multe daca vrei putem vb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns organza45 spune:

as fi interesata sa pot continua discutia asta cu tine, intr-um mediu privat. Ma poti contacta pe yahoo, la id-ul organza45? Caci vad ca tu nu ai in profil vreo adresa de email. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

te-am bagat in lista mea astept sa vb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

Buna ziua,

Nu am vrut sa deschid īnc#259; o data acela#537;i subiect, a#537;a ca scriu aici.

As dori sa apelez la mama purtatoare in iarna ce vine, adic#259; am un fiv la activ nereusit si as mai vrea sa īncerc de 2 ori si dac#259; tot nu r#259;mān in iarna voi face pasul asta. Eu am 2 sarcini oprite in evolu#539;ie si complicatii dupa , astfel am ajuns cu un uter cicatrizat si endometru subtire, Dr mi-a recomandat sa apelez la mama purtatoare si mi-a fost foarte greu sa accept.
As dori sa discut despre aceasta tema...

Mergi la inceput