Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Valial: la Palace au un children bar dar meniul lor era mereu compus din: paste fierte/cartofi prajiti/carne care cica era "chicken" dar era carne din aia tocata si congelata in diverse forme, cu un gust si culoare indoielnice/"zambareti din astia facuti sin cartofi congelati si prajiti/carnati. De cele mai multe ori noi i-am dat cartofi, din ciorbele ce aveau acolo doar intr-o zi nu am avut c sa alegem, in rest macar una era relativ ok. Carne -am dat de la noi, unde mai gaseam si mancare fauta cu carne adevarata, nu tocat cine stie ce. LApte ai dimineata,pt seara am cumparat. In rest ai mereu peste zi fructe, branzeturi, mezeluri, masline, rosii, depinde si ce varste au copiii si ce mananca.
Oricum din toata vacanta pe mine mancarea de la Palace e cea care m-a dezamagit cel mai mult. Hotelul e super ok si misto, insa micile chichite mai scad din nota.
Sper insa sa veniti cu impresii mai bune voi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Sa stiti ca eu sunt destul de pretentioasa la mancare, dar la Nessebar Palace mereu am gasit ceva sa-mi placa. Fructe multe si bune, legume prospat taiate nu reciclate, supe f. bune si carnita, peste de mai multe feluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Buna fetelor!
La hotel Shipka a fost careva dintre voi? As vrea mai multe informatii despre acest hotel: cum este cazarea, mancarea, locurile de joaca..., orice informatie imi este utila.
Care este traseul catre Nisipurile de Aur de la Russe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

davira,pe voucherul meu e scris MARE sau BAY,deci nu stiu unde o sa fim cazati.Imi doresc sa stam la MARE,ca am inteles ca e \mai aproape de castel si toboganele de apa.
Multumesc de pontul cu fisele de 50 bani si ptr.cel cu inchiriatul carucioarelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nawel, oricum distantele sunt mici, chiar daca ai sta la Bay pana la tobogane faci maxim 5 minute.
Dory, de la Ruse spre Varna o sa treceti pe langa Razgrad, Shumen, Novi PAsar (de aici se intra pe autostrada). Prin nici una din localitatile de mai sus nu intrati, drumul merge pe langa orase. In Varna intrati si de acolo gasiti sigur indicatoare pt Zlatni Piasaci (Nisipurile de aur) si/sau Albena. Uite cam aici: www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/Itineraires?strStartCityCountry=1025349&strStartAddress=&strStartMerged=Bucharest&strDestCityCountry=1025340&strDestAddress=&strDestMerged=zlatni piasaci&choiceType=1&ie=UTF-8&x=33&y=11" target="_blank">configuratia drumului

Simt nevoia sa precizez ceva referitor la mancare. Noi nu prea mancam mancare gatita, ne axam mai mult pe gratare si salate. Mai ales ca la multe din mancarurile gatite nu gaseam explicatii sa stiu ce contin si nu-s adepta sa umplu farfuria cu 50 de feluri sa gust din toate. Asa ca, dupa cum am spus, copilului i-am dat la pranz ciorba, doar intr-o zi, cand au fost 2 feluri ce nu ne convingeau (supa de ceapa si supa crema de legume) nu am avut ce sa aleg. In restul zilelor, una din cele 2 supe erau ok si i-am dat copilului. Carnea pregatita simpla, nu cu mancare, nu a fost mereu la gratar, intr-o zi am avut porc a tava, fff bun, in alta zi niste ficatei de pui la tigaie facuti cu usturoi, iar grozavi. Insa culmea, mancarea de la copii era mai proasta, mai nesanatoasa (v-am zis, tot felulde fish fingers si carne de pui congelata in forme de omuleti, apoi prajita) asa ca de aceea eu am preferat sa ii dau fetei de la mancarea adultilor.
Insa au fost si zile cand nu am gasit nimic pe plac, vreo 2, prima, in care se facea peste la plita. Eticheta era pusa de peste alb dar ala arata destul de maroniu si mirosea destul de nasol, dupa mine, dar eu nu mananc deloc peste. Si a mai fost o zi in care tot pranzul a fost axat pe peste, inclusiv tortul era in forma de delfin, in ziua aia s-a servit paella cu fructe de mare, peste in mai multe feluri iar eu am mancat porumb fiert cu orez cu legume. Au fost zile in care s-a servit cordon bleu, am fost incantati initial, dar cand il taiam curgea fff multa grasime din el, era destul de greu, nu am putut manca o bucata intreaga.
Ma rog, sunt gusturile la mijloc si probabil de aceea parerile sunt diferite la captolul asta. Da, fructe si legume erau zilnic, la greu, gaseai mereu fara probleme, pepene, banane, mere, piersici, caise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Cristina, merci de info.Sapt. viitoare cand ajunge jotul meu acasa, daca are vreo nelamurire de traseu sau vreo alta intrebare , o sa apelez la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Un hipermarket langa Sveti Vlas (sunny beach, nessebar) stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Hipermarket cred ca mai sigur e in Burgas, la vreo 30 km de Nessebar. Prieteni cu care am fost au ajuns acolo si au mers la Metro. In rest nu stiu sa fie, asta nu inseamna insa ca nu si exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

buna!vad ca litoralul bulgaresc are in continuare admiratori.ne inscriem si noi.ne-am hotarat sa mergem la st.constantin si elena ,ptr.ca-i mai aproape ,avand in vedere ca nu stam decat 3 nopti.Dar nu ne-am hotarat ce hotel sa alegem,avem timp pana luni,de la agentie ne-au zis ca sunt bilete.Noi vrem dupa 12 august.Ati fost in aceasta statiune?Am fi interesati de impresiile voastre.Am vazut ca merg cateva fete acolo,poate cand se intorc ne spun ce-au vazut,cum s-au simtit.Noi am fost acum doi ani la Albena si ne-a placut,incercam insa si altceva.Imi place hotelul acela de 5 stele(singurul din statiune)dar e cam departe de plaja...nu stiu cum or fi celelalte,unii sustin ca nu prea si-ar merita stelele(4),bine,depinde de pretentii.Eu as vrea sa fie curat,mancare proaspata si plaja buna...macar atat as cere de la 4 stele!Ce ziceti?
...Oricum va urez concedii placute cu soare si aer curat!
si asteptam impresiile voastre!

Dalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Pleaca careva pe1 dimineata spre nisaipuri?

Mergi la inceput