Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:


Aseara ne-am intors dupa 2 saptamani de vacanta petrecute in Obzor, hotel Riu Helios Bay. Nu stiu daca a intrebat cineva de el dar postez, ca poate va fi cineva interesat.
Deci:
cele 4 stele de la Helios Bay sunt mult peste cele 4 stele de la Laguna Garden din Albena. A fost excelent si ne/a placut asa:
- camerele imense, curatenie desavarsita peste tot
- piscina mare era imensa (600 mp) si sezlonguri cca 300, deci nu se punea problema sa ramai fara, apa in piscina mare oscila intre 25 si 27 grade ( apa marii avea 21 grade)
- hotelul este pe plaja, toate camerele au vedere spre mare (cateva au vedere laterala spre mare)
- mancarea ff buna si variata. la sectiunea adresata copiilor insa nu era mancare adecvata (gaseai fasole si chiftele) dar era vorba de o proasta aranjare pt ca imediat in apropiere gaseai zarzavaturi fierte si mancare potrivita pt copii mici
- de trei ori pe saptamana (cu rezervare) era restaurant tematic cu mancare bulgareasca, frumos
- programul animatorilor era misto mai ales ziua (la Laguna nu exista animatie) si includea: volei,polo, baschet, tir, ping pong, french ball, soelback (parca asa se scrie), carti, quiz, bingo - veneau animatorii si te luau la activitati, noi am participat la toate
- miniclub - baiatul nostru cel mare mergea la miniclub zilnic intre 10 -12 si 15 -17 unde aveau activitati de genul: ziua piratilor (dimineata isi confectionau costume, dupa masa cautau comori prin hotel, pe plaja etc), ziua indienilor etc. A fost ff bine ca lui Petru i-a placut, se ducea acolo, iar noi stateam pe rand cu copilul cel mic (1 an si 9 luni) in timp ce unul din noi era cu animatorii
- parcare securizata - era un singur acces spre parcare, pazit. In parcare erai doar masini bulgaresti si romanesti ( putine, in 2 saptamani am vazut vreo 6 masini, hotelul e plin in rest cu englezi, francezi, nemti, belgieni si nordici)
- in statiune gasesti aceleasi lucruri ca si in Albena mai putin bicicletele si totul mult mai ieftin chiar ca in Bucuresti. De ex. mi/am luat costum de baie din statiune cu 400.000, crema de plaja Nivea pe care am dat in Ro 450000 acolo era 280000.
- la hotel primeai prosoape pt piscina si plaja, la piscina totul era gratuit (la Albena - Laguna Garden plateai buretelul ala de pe sezlong)
- pe plaja 2 sezlonguri plus umbrela costau 15 leva/zi
- micul dejun se servea de la 7.30 la 10 in restaurantul principal, intre 10 si 12 in restaurantul tematic (care e chiar langa piscina)
- cina se servea in restaurantul principal in 2 ture: de la 18.30 la 20 sau de la 20.30 la 22 si seara aveai masa fixa ( noi am mancat numai afara, pe terasa, aveau copii loc sa se plimbe, ca nu aveau rabdare sa stea la masa tot timpul. La cina exista acel dress code valabil in hotelurile Riu (pantaloni lungi sau trei sferturi)
- de la 20.45 era minidiscoteca - ff misto , iar de la 21.30 incepea showul animatorilor, care nu prea a fost stralucit dar copiilor le/a plactu, iar intr/o seara a fost spectacol organizat cu copii de la mini club care a fost ff misto
- bagajele iti erau carate de boy de la masina, lucru pe care nu l/am vazut la Laguna
- toata lumea ff amabila - de ex. postasem eu ca anul trecut nu am gasit intelegere cu mancarea copiilor la laguna. Aici m/am dus la seful de sala ca sa ii intreb daca pot sa iau de la hotel, contra cost 2 l de lapte pe zi, intrucat baietii mei beau in camera la trezire si la culcare lapte. Am primit zilnic (mi se aducea la masa, seara) cate 2 cutii de lapte UHT si mi s/a spus ca nu trebuie sa platesc ca se include in all inclusive. La Laguna era afis mare ca nu ai voie sa iesi cu mancare din restaurant decat dk o platesti.

Ca minusuri:
- apa in piscina copiilor era rece, mult mai rece decat in piscina mare: cred ca din cauza faptul ca piscina copiilor era langa locul lor de joaca si duceau copii nisip in piscina iar apa era schimbata des, plus ca dupa masa era umbra acolo
- vinul din restaurantul principal era mult prea botezat (sotul zicea ca era 20 % vin restul apa), in restaurantul tematic era ok
- in camera nu aveau posturi romanesti
- nu am avut roamingul activat si am platit pe 5 telefoane date din camera ( si nu lungi) 85 euro


La hotel mai aveai contra cost: jacuzzi, sauna, fitness (desi asta nu mai sunt sigura daca se platea sau nu), spa (am dat pe o ora de masaj 60 leva.
Piscina interioara nu am incercat-o.
Noi ne-am facut asigurari de sanatate pt ca acea conventie e valabila doar daca soliciti ingrijiri medicale in sistemul de stat, insa in hoteluri medicii sunt privati. Nu am avut nevoie de ele spre norocul nostru, dar le-am avut.
In camera am platit pe seif 30 euro pt 2 saptamani.
Am facut 5 ore cu masina prin Giurgiu.

Nu imi vin alte idei acum. Daca aveti intrebari...
Una peste alta noi ne/am simtit excelent si recomand hotelul celor care vor sa mearga.

P.S. Intr-o dimineata am fost si la Sunny Beach si Sveti Vlass, insa din exterior nu prea ne-a placut: totul extrem de inghesuit, constructiile extrem de apropiate. La Sveti Vlas, la Monastery plaja aproape inexistenta si multe scari de coborat.
In Obzor, langa Riu era Miramar si apoi complexul Obzor Helios Resort, care era insa ff scump comparativ cu Riu: practic sunt sapte blocuri pe plaja de 4 stele plus cu piscine intre ele (le/am vazut sear si apa era murdara in 4 din ele) si 2 locuri de joaca. Am vb cu niste nemti cazati acolo care au zis ca au platit pe 14 zile, cu avion, 4 persoane, cu mic dejun si cina 2800 Euro. Noi am platit all inclusive, intr/adevar fara avion, dar oricum mult mai ieftin, 1426 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Mai avem o saptamana pana sa plecam in vacanta de pe litoralul bulgaresc.Am inceput sa-mi pregatesc cat de cat bagajele si trec in revista cam tot ce trebuie sa iau cu mine,ca sa nu uit ceva.Maine ma duc sa iau pasapoartele (al meu si al copiilor),am pregatit celelalte acte:actele masinii,permis,CI,pasapoarte,voucherul,asigurarile de sanatate,harta cu traseul,certificatele de nastere ale copiilor,certificatul de casatorie, si cam atat,nu?
O sa plecam dim.,cred ca pe la 5:ne-am gandit sa ne oprim pe drum la METRO in Bulgaria,sa cumparam ce ne mai trebuie.Unde ma sfatuiti sa merg la METRO din Russe sau la cel din Varna?E oare deschis asa dimineata Metro din Russe?Daca plecam pe la 5 din Bucuresti,cred ca nu ne ia sa zic o ora,o ora si jum.pana la Metro-ul bulgaresc.Ce ziceti?Oare e deschis non-stop ca la noi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Mai avem o saptamana pana sa plecam in vacanta de pe litoralul bulgaresc.Am inceput sa-mi pregatesc cat de cat bagajele si trec in revista cam tot ce trebuie sa iau cu mine,ca sa nu uit ceva.Maine ma duc sa iau pasapoartele (al meu si al copiilor),am pregatit celelalte acte:actele masinii,permis,CI,pasapoarte,voucherul,asigurarile de sanatate,harta cu traseul,certificatele de nastere ale copiilor,certificatul de casatorie, si cam atat,nu?
O sa plecam dim.,cred ca pe la 5:ne-am gandit sa ne oprim pe drum la METRO in Bulgaria,sa cumparam ce ne mai trebuie.Unde ma sfatuiti sa merg la METRO din Russe sau la cel din Varna?E oare deschis asa dimineata Metro din Russe?Daca plecam pe la 5 din Bucuresti,cred ca nu ne ia sa zic o ora,o ora si jum.pana la Metro-ul bulgaresc.Ce ziceti?Oare e deschis non-stop ca la noi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elag spune:

Pentru cele care s-au intors din Albena:
ce curs valutar are leva la hotel? dar in oras?
Vom pleca pe 2 august la Kaliakra si vreau sa vad daca ma zbat sa caut leva in Bucuresti sau nu...

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nawel, n-ai nevoie de certificatul de casatorie si nici de cele de nastere ale copiilor. Ai pasaportul unde ai trecuti copiii si gata.
Sa nu uiti sa pui in bagaj si cateva medicamente, e bine sa ai la tine ptr orice eventualitate(Panadol, Debridat, Humex... etc)

Elaq, ai copii?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Ne-am intors acum o saptamana de la Nessebar Bay 4 stele.
Am trecut granita pe la Calarasi, am trecut cu bacul. (25 lei/masina). Drumul pana la Dobrich a fost pustiu (100-110Km/ora) dar era ca un drum judetean de la noi. Apoi Varna --> Nessebar.

La hotel am regasit aceeasi stare de lucruri ca si anul trecut.
Mergand cu cel mic, practic a fost concediul lui, noi am fost cei care il insoteau si il deserveau.

Hotelul asa cum il stiam: curat, lifturi ok, camerele ocupate dar totusi nu era aglomeratie, parcarea este 5 leva/zi (noi ne asteptam la 7 euro/zi ) si plina de masini din RO. Patul lui "mister" era schimbat in fiecare zi. Ale noastre o data pe saptamana (atat am si stat), plus inca o data din cauza unui accident ce a impus schimbarea lor, dar fara cereri speciale, pur si simplu dimineata la curatenie le-a schimbat si gata.
Rata de schimb euro era la hotel 1.84 iar in orasul vechi 1.93. Noi am schimbat la hotel, suntem mult prea comozi sa calculam cam cat sa schimbam sa fim in avantaj etc.

Mancarea: buna, "mister" a avut ce manca la toate mesele. Supele au fost foarte bune. (Nu am incercat supe de ciuperci sau de mai shtiu ce.), ghiveci foarte bun, orez pregatit cu suc de rosii f bun, paste. La capitolul carne un pic mai slab: adica ceea ce spuneau ei carne de pui era cam scartzaicioasa, chiar si aripa sau copanul de pui pe care ti-l taia in fata dintr-un pui gata pregatit tot scartzaia. (Am inteles ca si puiul de la noi sufera de aceeasi problema, ca sa zic asa. Noi avem de la tara.). Carnea de vaca sau porc ok. Se observa si aici stilul AI: la pranz mananci friptura de vaca cu felia taiata in fata ta, seara sau a doua zi ai sote de carne de vaca. Am observat o scadere a calitatii mancarii la mijlocul saptamanii: intr-una din zile au avut numai preparate de peste sau pur si simplu mancarea nu era deloc grozava. Pentru noi a fost ok faptul ca spre exemplu aveau dovlecei, vinete, ciuperci, legume pregatite pe loc sau diverse legume cu branza trase prin cuptor. Noi ne dam in vant dupa astfel de preparate. Salatele erau diverse si ni le combinam cum doream. Mai erau si ceva salate preparate deja cu maioneza pe care nu le-am gustat. Multe soiuri de branza - noi suntem fani branza oricand si oricat. Desertul era cuprins din diferite prajituri cu crema, baclava si pepene (rosu si galben) si era din belsug. Intotdeauna gaseam. Mai erau si alte fructe la discretie.

Ideea este ca singura noastra experienta este una la hotel de 3*+ la care am zis ca nu mai merg in veci. Pur si simplu nu as fi avut ce sa ii dau sa manance. Practic si acolo era branza (dar mai topita, mai de 2 lei), erau si mezeluri dar mai slab calitative, erau si supe dar eu nu o puteam manca, erau si legume si fripturi dar mai putine si greu de ales, cozi, aglomeratie, galagie.

Intr-una din zile a fost o pana de curent de dimineatza pana la pranz. Destul de neplacut, pentru ca "maria sa" a vrut la topogan, si ghinion ca topoganele nu merg fara apa, apa nu curge fara curent. Dar cu ocazia asta a invatat cum sa sara in apa. Si nu avea nimik frate! lua apa, ragaia de cata apa inghitea si el nimik, ii dadea inainte multumit.

Distractiile: Nu am avut timp de televizor desi eu visam sa stau sa ma uit la TV. Picam toti la pranz. Seara la fel. Poate un pic pe muzica, Hallemark. Nu erau posturi in romana. Au o echipa de animatie foarte activa. "Mister" nu a epuizat toate distractiile pentru copii. Au un parc cu tot felul de ehipamente ,nu stiu cum sa le denumesc, i-au placut mult. Stau prost la capitolul topogan de middle/high level, adica sunt pentru copii mai mici ca el, dar lui i-au placut. Cred ca i-ar fi placut orice. Nu avem habar despre distractiile pentru oameni mari, cum spuneam si la inceput, acesta a fost concediul lui. Aici la descoperit pe: "mai vleau!". Moment inaltator de altfel dar atat de obositor pentru noi. Cand spuneam ca mai stam 5 minute si trebuie sa mergem il auzeai: "mai vleau!" si tushti la loc in apa sau pe topogan sau orice. Am fost intr-o dimineata la piscina la hotel Palace unde erau cazati alti prieteni: nu mi-a placut deoarece al doilea rand de gresie din jurul piscinei aluneca ingrozitor. La celelalte piscine nu este asa, dar bineinteles trebuie sa fii atent.

Legat de asta, primele 3 zile au fost groaznice pentru toti 3. Cum a pus piciorul in parcare parca s-a zapacit rau de tot de ceea ce a vazut acolo:crize, mai vleau, palme, liftul era al lui si numai al lui, pleca cu alti copii la joaca, cum vedea copii uita de tot, a urcat singur in lift (noi nu mai apucasem) si l-am auzit urland cu un etaj mai sus. Norocul nostru ca a coborat cu el un nene sa-l duca la receptie. Dupa 3 zile a cazut lat de oboseala, si de a doua zi s-a intors copchilu' meu rezonabil, ma rog cu 2-3 crize pe zi dar era el.

Plaja este foarte aproape trebuie sa cobori niste scari (visul lui "mister"). Sunt unele de lemn, placute. Plaja este destul de ingusta, numai buna pentru noi care stateam cu ochii pe el, nu aveam o raza prea mare de supraveghere. In prima zi nu a vrut sa intre in mare asa ca l-am lasat cu galetuse/lopetele/etc. pe plaja in fata
sezlogurilor ocupate si noi am mers in mare. Nu era nici un pic de val, foarte placut. Il aveam sub ochi si cand i s-a facut chef de intrat in apa a intrat si atunci sa vezi balaceala, "scufundari", aruncari in apa. Sezlongurile costa 20 leva/zi daca mergi de dimineata, daca mergi seara costa 10 leva. Noi am platit o singura data, trebuie sa vina un nene la tine sa iti dea chitanta, cum nu a venit ... nu ne-am batut capul sa-l cautam.

In principiu pentru noi a fost ok, nu ne asteptam la mai multe, am gasit ceea ce stiam. La anul facem concediu la mare in 2 parti: 1 saptamana cu "mister", o saptamana fara el. El oricum a mers la tara la bunici si abia l-am convins sa se intoarca acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

am platit si noi vacanta integral la Kaliakra; din pacate nu am facut asigurare storno, si acum imi pare rau;
intrebarea mea este daca exista cabinet medical in hotel; plecam cu bb de 2 ani jumatate si nu se stie niciodata, macar ceva de prim ajutor;
stiti de asa ceva?
multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Adialex, voi cand plecati?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

16 august;
voi? aveti bb-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

da, aveti!
scuze, acum am vazut

Mergi la inceput