Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns evora spune:

Bianca,Multumesc pentru informatiile, pe care le-am gasit aici, referitoare la hotelul Planeta, de care suntem interesati si noi. As mai avea niste intrebari, legate de plaja, daca poti sa-mi raspunzi.E amenajata, ca am vazut pe-acolo niste boscheti? E curata? Se gasesc pe plaja sezlonguri si umbrele? Daca se inchiriaza, cat costa pe zi? E aglomerata plaja dimineata, poti gasi usor sezlonguri libere? Noi ne ducem dimineata la plaja, pt aerosoli pt copii, asa ca ma intereseaza in mod deosebit cum se prezinta(anul trecut am fost la Majestic,in nordul statiunii,si conditiile de pe plaja erau ok).
De la agentie mi-au spus ca imi pot oferi ap cu vedere spre parc. Asta inseamna spre piscina? Adica in partea mai putin zgomotoasa, nu?
Pe-afara, prin jurul hotelului, se poate manca decent pe undeva?
Stiu ca am pus multe intrebari, dar nu prea am gasit impresii legate de hotel Planeta pe nicaieri...
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Evora,

Plaja este mai curata decat in fata la Majestic - am ajuns si acolo si nu am stat pentu ca ni s-a parut ca nu iesim mai castigati. Sezlongul 7leva si umbrela 7 leva. La Majestic erau 6 leva bucata.

Noi nu am ajuns niciodata dimineata insa sunt foarte multe sezlonguri pe plaja - sper sa nu aveti probleme.

Vederea spre parc nu prea stiu la ce se refera - hotelul e in forma de U invers, ca o potcoava (piscina este la interiorul potcoavei) si nu am vazut parc pe nicio latura. L-am intrebat pe sotz care are o banuiala: restaurantul are o terasa ingusta care da spre un palc de copaci unde chiar comentam ca au lasat neamenajat si destul de murdar... Asta este lateral catre strada/mare (opus piscinei)- ceva mai departe de bar. Noi am schimbat camera dupa 3 zile din cauza unui miros neplacut in baie- am stat aprox pe aceeasi latura, prima oara la et 8 (845 - o poti respinge din start, trust me) apoi la 4 (446). La 8 cred ca aveam vedere spre padure si zgomotul de la terasa era neglijabil. La receptie nu am incercat sa dam nimic - poate cu ceva ar fi gasit o camera cu vedere la piscina. Hotelul nu era plin. Nu stiu cat am fost de explicita- la fata locului te orientezi rapid.

Sunt multe terase cum iesi din hotel catre stanga - noi am mancat la Iberostar (pe care l-am tot studiat pentru anul urmator) care nu e chiar terasa insa pentru pranz mergea si la Billy - foarte bine. Ne-am orientat sa fie locurile ocupate seara cand ne plimbam.


Cand plecati? Sunt curioasa cum vi se va parea mancarea fata de alte hoteluri de la ei, pare a fi un element de diferentiere greu de testat dinainte si oricum gusturile difera. Insa ce sciu britanicii pe toate forumurile - carnea de pui la gratar, incepand cu tava de la 19.45-20.00 este nefacuta, perpelita putin pe gratar si cu zone intregi roz natur. Cea la cuptor este insa foarte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina00 spune:



Bianca,
Multumim mult pentru lamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

onitza, avem check in pe 1.09. super pozele, unele le stiam , dar cea cu camera de joaca a copiilor si cea cu covorul rosu nu le stiam! in baldachinele alea de la piscina chiar se sta!!!:) eu am crezut ca sunt de "forma"...

am lista cu ce presupunea all inclusive de 1 mai, dar e prea lunga sa o scriu aici, incerc sa-i fac o poza si ti-o trimit pe mail:). de pe un site am inteles ca avem si sezlonguri si umbrele in zona vip pe plaja south beach ... pe lista nu scrie...dar fiind oferta de 1 mai, ma gandesc ca au omis asta. eu am scris un mail la hotel si am intrebat ce prevede AI la ei, dar nu mi-au raspuns.
gata am facut!

cum procedezi cu pustiul cu pasaportul? ii faci poza si te duci cu ea? sau il iei cu tine? la iorga trebuie mers, nu?

bebe-beca, ziceai ca ai fost la acest hotel, stii cumva daca se ofera patut-tarc pt bebe? a, uitat sa intreb asta

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ARIEL multumesc pentru conceptul AI!
Eu am inteles ca se poate face poza copilului si se ataseaza la pasaportul unuia din parinti...nu stiu exact care e procedura, dar luni, marti ma duc eu sa te anunt ce si cum.
Cred ca daca ai specificat varsta copilului (mai ales ca are pana intr-un an), cei de la hotel vor avea grija sa va asigure patuturi pt copii, de aceea agentul de turism da datele de nastere ale copiilor mai departe....eu asa stiu...v-a cerut datele de nastere ale copiilor, nu? bine, si pt ca e gratuit pt ei, fireste.

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Onitzo..., ne mai fierbi mult cu vestea aia...??

Referitor la includerea copilului in pasaport, noi tocmai le-am scos de o saptamana, insa noi le-am si preschimbat pe ale noastre, asa ca includerea lui Andrei a fost gratis.
Daca il incluzi in pasaportul tau facut deja, te costa ceva, dar nu cat un pasaport normal.
Poti sa te duci cu poza facuta, 2X3, iti mai trebuie cerere tip (vezi ca e pe site la pasapoarte..) si neaparat, daca tatal nu vine si el, declaratie notariala ca e de acord sa treci tu copilul in pasaport. Daca vine cu tine trebuie sa dea declaratie in fata politistului...
Si te mai pune sa declari in scris ca poza apartine copilului tau...

Pupici

PS. Sunt foarte trista ca maine Andrei ar fi trebuit sa participe la serbarea de sfarsit de an gradinitar-grupa mica....dar nu va putea merge, pentru ca a facut varicela
E plin de bube peste tot, in 2 zile e mascat complet saracutul.
Stiu ca e bine ca a facut la varsta asta, dar mi-a tare jale ca a pierdut serbarea. Am bocit azi de am rupt cand a inceput sa-mi spuna: 'lasa mami, ca-ti spun eu poeziile si cantecelele, sa le auzi si tu....'

Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

CORINA ...cam pe 14 vestea...sper de bine!
Auch, imi pare rau ca nu poate Andrei participa la serbare, e tare dulce cum te consoleaza el pe tine, pupam baiatul curajos si da e mult mai bine ca a facut la varsta asta.

Bine ca ne-ai dat amanuntele cu trecerea copilului in pasaportul parintilor!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Se apropie cu pasi repezi si pt noi vacanta bulgareasca....!
Am citit ultimele pareri despre Nessebar Sol Palace pe Tripadvisor si m-a luat cu frisoane.Ziceau ca e Ok la capitolul curatenie, chiar foarte bine insa restaurantul si mancarea ..un cosmar.Adica mancare innecata in prea multa grasime, neincalzita suficient, gustarile la piscina le incalzesc la microunde, in fatza ta...
Dar eu nu vreau sa ma gandesc decat la postarile favorabile de pe aici asa ca nu ma descurajez.

As vrea sa va intreb, daca nu ati avut activat Roamingul, cum ati dat telefon in Ro?

Si daca vi se pare util, pt cele care urmeaza sa calatoreasca in perioada urmatoare, haideti sa recapitulam ce acte tr, pt noi si pt masina. Asadar, din punctul meu de vedere:
- pt masina, avand in vedere ca e pe firma, am luat IMPUTERNICIRE PRIn NOTARIAT( data trecuta am avut contract de comodat). O fi bine acum cu imputernicire?
- pt mine- pasaport pt ca e trecuta si fetitza mea in el, fiind micutza;
-Hotararea de divort, definitiva, in care se arata ca mi-a fost incredintat copilul ( original si copie);
- certrificatul fetei de nastere;
- asigurari de sanatate ( nu sunt obligatorii)dar le-am facut pt orice eventualitate;
- biletele de la agentie;
- nr de telefon al agentiei ma gandesc ca este util sa il avem, nu?
Mai completati voi pt canu tr pierdut din vedere nimic care sa ne creeze neplaceri la vama si sa ne incepem concediul cu stangul, nu?

Onitza, am trecut-o si eu pe fica-mea in pasaportul meu, insa pozele le-au facut ei acolo iar taxa este de 6 lei.Daca vrei pasaport separat, taxa era parca 100 lei. Am completat formularul si dupa o saptamana fix era totul gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

am citi si eu reviews-urile de pe tripadvisor si stiu ca sunt subiective si trebuie luate ca atare. In mai am fost la viena si am rezervat un hotel despre care am citit doar inainte de a pleca. reviews-urile negative si despre servicii si despre curatenie... Totul drumul pana acolo am stat cu emotii pentru ca mergeam si cu cupilu dupa mine... realitatea nu avea nici o legatura cu netu'. era foarte curat, persoanalu super amabil, zona ok. asa ca nu mai cred 100% in comentariile de pe internet.

Despre Bulgaria am citi si eu si nu am gasit nici macar la hotelurile recomandate de prieteni reviews-uri prea bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Am mers cineva Elenite ? Am nevoie de parerea cuiva care a fost.

Mergi la inceput