Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

marumiha cartea a aparut la editura Niculescu si am cumparata de pe net de aici: http://www.librarienet.ro/carti/62070/Vanatorii-de-zmeie-Khaled-Hosseini
Vad ca nu o au pe stoc acum dar la cererea clientului o aduc.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Deia, mi-am cumaprat de la Polirom cu oferta asta de 1 euro muuuuulte carti si sunt foarte incantata de achizitii. MI-A PLACUT LA NEBUNIE "SCANDURICA".
O sa citesc si French Cocacola, deocamdata ma delectez cu "Fulger in plina vara" de Wodehouse, tot de la polirom si tot la 1 euro (ma rog, 5 lei acum). Pacat ca de vreo 2 luni nu au mai introdus nimic in oferta lor.

Daniela, ca sa citesc Lolita in teheran este musai sa fi citit si cartiele pe care le-ai pomenit ca sa pot intelege sau nu?

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am terminat 'Gradina de ciment' si acum citesc 'Cainii negri'. 'Gradina de ciment' a placut la mine. Cred ca cel mai mult imi place la McEwan inocenta si detasarea cu care povesteste despre sexual issues. Si despre devieri si pulsiuni sexuale de care nu (mai) suntem constienti.
La fel se intampla si in 'Pe plaja Chesil', in care doi oameni care se iubesc foarte mult se despart in noaptea nuntii pentru ca nu-si pot consuma casatoria. Iar asta se intampla din cauza modului in care au fost crescuti si educati sa vada sexul ca pe ceva extrem de murdar si fara legatura cu dragostea adevarata.
Insa de departe cea mai tare carte a lui McEwan pe care am citit-o este 'The Comfort of Strangers' - cred ca in romaneste este 'Mangaieri straine'. Cele doua cupluri sunt admirabil construite - unul pe dimensiunea 'dragoste curata', celalalt pe dimensiunea 'dragoste intunecata'. De altfel, tonul este mult mai 'noir' aici. Am vazut si filmul (cu Helen Mirren si Christopher Walken) - e unul dintre acele cazuri rarisime in care filmul se ridica la inaltimea cartii.
ii dau bataie cu 'Cainii negri' si-om mai vedea.
Spor la citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Am fost ieri la Carturesti cu Gabi cu tot - a fost interesant ca ne-a lasat chiar si sa bem un ceai si sa mancam prajituri - dar n-am gasit 'Palatul viselor'. Nu-i nimic, mai cautam.
Am luat in schimb 3 carti ale lui Ian McEwan - nu citisem decat 'Pe plaja Chesil' care mi-a placut destul de mult - si m-am apucat de una dintre ele - 'Gradina de ciment'. De fapt, aproape am terminat-o. Mi-am dat seama de mult ca de fapt, eu nu citesc cartile, le mananc. Mi-e foame de carti. Am inteles ca 'Gradina ..' a starnit un scandal imens la vremea ei, din pricina modului in care sunt descrise niscaiva relatii incestuoase. Acu'...ce sa spun? A cam trecut timpul cand ma scandalizam din te miri ce:). So...ati citit McEwan? Ce parere aveti?
Carmina, Golea e aia cu 'Planeta Tokio?'

Da,eu sunt ceea ce se intelege prin "fan"McWwan.Imi place stilul teribil de mult.Tocmai am fost la biblioteca(s-a renovat biblioteca de langa mine,nu credeam ca se va mai intampla asa ceva in RO)si am luat,printre altele,"Copilul furat".
Am luat si eu toate cartile lui Golea,dar ,dupa prima,m-am plictisit.
De Murdoch am incercat "Clopotul" si gata...
Din categoria "umor englezesc"va recomand Nigel Williams "Crimele din Wimbledon"(pentru cine apreciaza genul).
In paralel,cu copilul din dortare,suntem la "Buratino"si chiar ne place.
De curand am mai citit "Belcanto"-Ann Patchett si,desi eram reticenta la inceput,m-a prins .
"Barbati care urasc femeile"-poate o gasesti la Carturesti.DAca nu,maui ai rabdare un pic,sigur urmeaza si alte tiraje.Este o carte foarte interesanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Multumesc mult carminabulina ,am vazut ca sėnt chiar din Craiova de unde sėnt si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Cu placere maru !!!

Mai fetelor, zici ca sunt distrusa. Acum m-am uitat si eu la Polirom sa vad ce carti imi iau de McEwen, pentru ca trebuie sa va spun ca m-ati convins, si aflu ca am citi si eu un roman scris de el si anume "Durabila iubire". Trebuie sa recunosc ca m-a atras atat de mult ceea ce citeam incat nici nu ma interesat numele autorului. Super cartea, nu atat subiectul in sine ci cum se scrie despre el. Acum imi amintesc ca am mai scris despre romanul acesta. Cartea o am din colectia Cotidianul.

Acum mai incerc o carte de Faulkner, "Zgomotul si furia". Daca a citit cineva asta ma poate ajuta si pe mine un pic raspunzandu-mi la o intrebare: pana la urma aflu care-i faza in romanul asta sau sunt cuvinte aruncate acolo, la gramada si uite asa a iesit un roman care inseala orizontul de asteptare al cititorului = premiul nobel?

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Buna seara!

Carmina, nici eu n-am citit toate cartile la care face referire Citind Lolita in Teheran. Mi le-am notat insa, sa le citesc. Si probabil o sa recitesc candva cartea lui Azar Nafisi. Dar chiar si asa a fost o lectura foarte placuta.

In legatura cu Zgomotul si furia nu stiu ce sa-ti spun. Stiu ca am incercat sa o citesc cand eram prin liceu si am renuntat, nu mi-a placut deloc.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:

De Murdoch am incercat "Clopotul" si gata...
"Barbati care urasc femeile"-poate o gasesti la Carturesti.DAca nu,maui ai rabdare un pic,sigur urmeaza si alte tiraje.Este o carte foarte interesanta.



, asta pt clopotul lui Murdoch, si mie mi-a fost suficient.

Unde se afla libraria asta? ca nu cred sa mai am rabdare pana apar alte tirase si prin alte librarii.

Daniela, eu am un sentiment vag ca mi-ar placea daca as prinde firul narativ...dar nu-l prind, intelegi ? de-aia intrebam si eu poate ma ajuta cineva, poate o exista vreun schepsis, ceva acolo....

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Carmina, eu stiu doua librarii Carturesti in Bucuresti. Una este langa cinematograful Patria, la intrarea pe str. Pictor Verona. A doua e intre Hotel Capsa si facultatea de Arhitectura (in spatele Universitatii). Cea de langa Patria (preferata mea) e mai mare, aveau la un moment dat si ceainarie, din ce zicea Mihaelka vad ca au redeschis-o, daca am inteles eu bine.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu am luat Barbatii care....."de la Carturesti de langa cinematofgraful Patria si am baut ceai ,mmmm,si suc de mere ,mmmmm.Asta se intampla pe la inceputul lui octombrie.
"Clopotul" este o carte pe care nu am nici cea mai mica dorinta sa o recitesc.Cum acelasi lucru il simt pentru laureata Nobel Elfriede Jelinek-am citit(intr-un final am ajuns la capat)"Pianistul" si m-am lamurit.Carte mai uracioasa ca aia cu greu pot sa gasesc.Habar n-am daca membrii Comitetului de acordare a Nobelului si-au propus sa dea acest premiu doar la scriitori necititi si neintelesi.
Regret ca Llosa este in fiecare an marele favorit si niciodata nu este si castigatorul,la fel Kadare si chiar McEwan.

Mergi la inceput