Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am fost azi la Diverta si am cautat "Barbati care urasc femeile ", "Citind Lolita in Teheran", "Prevestiri de la celestina" si aia cu avertismentul sa nu ciotesc aceasta carte si nu am gasit nici una . Nu-i asa mare bai ca mai am de citit din cele deja cumparate dar m-am mirat.

Am citit 2 romane de Golea la sugestia unei fete de aici si...mi-a placut. neconventional asta o defineste. Ca stil seamna cu "Indragostita de un masai", ca stil de a povesti. Adica nu se incurca in metafore. E ca si cum ai sta de vorba cu o prietena cateva ore, 2-3 nu mai mult , si ea iti povesteste ce a mai facut pe unde a fost.

Mihaela citeste Palatul viselor ca poate ne schimbi punctul de abordare .

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am fost ieri la Carturesti cu Gabi cu tot - a fost interesant ca ne-a lasat chiar si sa bem un ceai si sa mancam prajituri - dar n-am gasit 'Palatul viselor'. Nu-i nimic, mai cautam.
Am luat in schimb 3 carti ale lui Ian McEwan - nu citisem decat 'Pe plaja Chesil' care mi-a placut destul de mult - si m-am apucat de una dintre ele - 'Gradina de ciment'. De fapt, aproape am terminat-o. Mi-am dat seama de mult ca de fapt, eu nu citesc cartile, le mananc. Mi-e foame de carti. Am inteles ca 'Gradina ..' a starnit un scandal imens la vremea ei, din pricina modului in care sunt descrise niscaiva relatii incestuoase. Acu'...ce sa spun? A cam trecut timpul cand ma scandalizam din te miri ce:). So...ati citit McEwan? Ce parere aveti?
Carmina, Golea e aia cu 'Planeta Tokio?'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Da, Mihaela, ea e doar ca eu am citit "Tokyo by night" si "Vara in Siam". Am si "Planeta Tokyo" si "French Coca-cola".
Eu nu am citit nimic de Ian McEwan, de ce? nu am asa un motiv intemeiat. Am citi Iris Murdoch si nu prea m-a atras stilul ei molocom si aproape fara intriga, sau ma rog cu una acolo dar nesarata, si am crezut ca si el si ea sunt pe acelasi calapod. Asa ca cine i-a citit pe amandoi ma poate ajuta un pic .



Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

De fapt trebuie sa spun ca a avut si Iris asta un efect al ei, mi-a indus o stare dar nu m-a lamurit prea mult.

Am citi "In zahar de pepene". O utopie sau mai bine zis distopie, nu prea "adanca" ideea, asta daca toate cartile dewspre utopii, societati ciudate si orase inventate le raportezi la "minunata lume noua" sau "1984" care sunt mama si tatal lor. Dar merita citita, nu dureaza mai mult de 2 ore, asta daca te duci si pe la baie.

Mi-a placut foarte mult "Lumina de august". Foarte mult.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Eu am citit "Gradina de ciment" a lui McEwan. Asa cum spunea si Mihaelka, te cam poate scandaliza daca nu esti obisnuit cu stilul. Oricum, pe langa altele ("Luni de Fiere", de exemplu), e o nimica toata. Nu m-a impresionat peste masura cartea, insa mi-a ramas in memorie, tocmai prin stilul sau scandalos. Tinand cont ca se citeste usor, merita atentie intr-un weekend. Altceva de el nu am citit, ca sa imi pot forma o parere complexa.Mai nou sunt fan Tracy Chevalier - "Albastrul pur", "Ingeri cazatori".Aaa, si mi-a mai placut "Minunatele oase" de Alice Sebold. A citit-o cineva? Am luat-o de la Polirom, la 1 eur.Spor la citit!Ana-Maria 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Fetelor intru si eu la discutii cu voi,ėmi plac mult cartile numai ca nu prea am timpla dispozitie,as vrea sa va ėntreb daca se gaseste ėn RO"Vėnatorii de zmei".
Carminabulina-am vazut ca tu ai citit aceasta carte,(am citit-o si eu ėn italiana)si as fi vrut sa o cumpar pt.nepotica mea (ėn RO)dar nu am gasit-o.Eu am citit si a doua carte scrisa de acelasi scriitor care mi-a placut enorm.
Acum citesc o carte"Sopravvivere coi lupi"e nemaipomenita,o fetita de sase ani care pleaca din Belgia si ajunge ėn Ucraina
pe jos ėn cautara parintilor care au fost arestati de nazisti.
M-a impresionat acasta fraza pe care as vrea sa v-o scriu si voua.
Multa lume foloseste cuvėntul "bestie"pt a descrie ceea ce faceau nazisti la victimele lor crezėnd ca se comportau ca animalele.Cėnd aud aceste afirmatii eu raspund astfel:NU, nazistii se comportau ca eserii umani.
Numai oamenii au capacitatea sa ucida de placere bucutėndu-se de suferinta altora.Nici un animal nu a facut ceea ce eu am vazut ca au facut nazisti la semenii lor.Aceasta fetita a convietuit cu lupii care o ajutau si ėi procurau mėncare.
Spor la citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Eu am citit Ian McEwan "Gradina de ciment" si "Amsterdam".
Sunt carti bune, dar cred ca dure pentru gustul meu... sau poate nu dure ci doar realiste . Dar eu prefer povestile mai idilice, mai pozitive... Deh, ma mint si eu cum pot

Am terminat in acest weekend Jocurile destinului - Douglas Kennedy .
O poveste superba, desi destul de trista in final, o poveste despre dragoste si iertare, sau mai degraba cat de mult pierdem, risipim cand nu iertam,... la timp.
Poate stilul cam prea american, dar o recomand cu caldura.

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Eu n-am reusit sa ma tin de Pamantul de sub talpile ei , nu e destul de usoara sa o pot intelege in timp ce vorbeste si profa la curs .

Pentru o perioada o sa ma reprofilez pe carti de PR, ma pregatesc de licenta. Asa ca am facut o comanda de aproape 200 de lei unde am strecurat si Scandurica, Harta arsa si Maigret se insala pe care sper sa le pot citi printre picaturi pe la scoala/ pe drum.

Carmina, cred ca eu am povestit de Claudia Golea. Mie cel mai mult mi-a placut French Coca Cola, am ras cu lacrimi la faza cu Ceausescu :-)).
Anamariame, si eu citit Albastru pur, mi-a placut tare mult.

Spor la citit tuturor :-).



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Buna seara!

Eu am terminat Citind Lolita in Teheran de Azar Nafisi. O lectura frumos scrisa, despre o lume pe care o banuiam dar despre care nu stiam detalii foarte precise. Autoarea e profesoara de limba engleza, nascuta in Iran si instruita in Statele Unite (a plecat acolo cand avea 13 ani). Dupa 17 ani se intoarce in Iran, un Iran care avea sa devina Republica Islamica a Iranului. Cu tot ce a insemnat acest lucru. Cu obligatia femeilor de a purta in public chador-ul (vesmantul negru), cu perchezitiile de la intrarea in universitate cand tinerele fete erau controlate sa nu aibe in genti farduri si erau obligate sa foloseasca o alta intrare decat studentii barbati, cu interdictia pe care o aveau femeile de fi insotite de un barbat care nu le era ruda directa (tata, frate sau sot), cu cenzura si propaganda religioasa, cu executiile politice. Cartea e dureroasa in multe locuri. Subtitlul cartii este "memorii despre carti", dar la fel de bine s-ar fi putut intitula "memorii despre oameni, locuri si carti". Pentru ca Nafisi povesteste despre cursurile sale si despre cartile studiate la cursuri pentru a evoca o lume. O lume de care ea si cateva studente ale ei se refugiaza citind si comentand impreuna carti cum ar fi Lolita, Daisy Miller, Invitatie la esafod sau Marele Gatsby.

Recomand cartea, pe o scara de 5* eu i-am dat 3.5*.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ana si Cornelia, va multumesc frumos!!! E clar ca Ian nu are nici o legatura cu Iris, nu stiu de unde mi-a venit mie ideea asta. poate pentru ca sunt contemporani, ei cu ei dar si cu noi .

Am citit si eu "Minunatele oase" superba si atat de trista desi este scrisa cu destul umor...de fapt "inocenta" este cuvantul potrivit.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput