Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Acum ca va veni frigul sper sa apara mai multe cititoare si sa "conversam" mai mult .

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Da, si eu sper sa apara mai multe cititoare cu care sa impartasim impresii, ca in ultimul timp e cam liniste pe-aici.
Asa, eu am terminat 'Micuta infanta de Castilia' de Henry de Montherlant si ii dau 1*, cred ca de mult n-am mai citit o carte care sa ma prinda asa putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Ariel,buna, te rog sa-mi spui despre ce se vorbeste in "Celestina" asta? e roman sau ce? Multumesc!



carmina, scuze ca raspund asa de tarziu...spre rusinea mea, nu am mai intrat de ceva vreme la topicul acesta.
uite aici o descriere buna a cartii:
http://dragos.roua.ro/2008/04/09/profetiile-de-la-celestine

s-a facut si film dupa carte, dar daca-l vezi inainte sa citesti cartea, merge..., daca il vezi dupa......jalnic!

ps. ce face "china" ?

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Multumesc Ariel!!!
De obicei citesc cartea si dupa aceea ma uit la ecranizarea ei si in proportie de 99% sunt dezamagita. Pana si filumul "Pe Aripile vantului", care e considerat super ecranizare tot m-a lasat un pic desumflata. Ce mi s-a parut veritabul au fost actorii, foarte bine pusi in rolurile lor.
Iar acel 1% la suta se refera la "Pacientul englez". Clar cea mai buna ecranizare pana acum cel putin.

"China" sau "Ichina", depinde de starea de spirit a lui Mihnea a inceput sa faca mai bine spre usurarea mea. Acum are ziua de plans o data la 3 zile, nu mai e zilnic . In rest toate bune .

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am mai citit si eu Imail Kadare, "Fiica lui Agamemnon * Succesorul". Fata de "Piramida", cum am spus, prea multa metafora si alegorie pentru gustul meu, aceste mini romane, sau povestiri, sunt intr-adevar foarte placute, scrise frumos, si, atat de REAL tot te povesteste el acolo, ca l-a un moment dat chiar simteam si eu senzatia de panica . Ce sa-i faci? Traume vechi de la nenea Ceausescu.
Am incercat sa citesc "Muzica inghitita" de unu, Haller, dar...m-a naucit de atata plictiseala. Nu stiu, dar au unii scriitori darul de a plictisii cu ceea ce sriu.
Inteleg ca pentru ei este important ca scriu si ceea ce scriu dar e ca si cum as scrie si eu ceva de genul:
"Era o toamna tarzie si calda. Frunzele (si bag aici niste figuri de stil la care trebuie sa stai un pic sa te gandesti ce imagine am vrut eu sa creez), bla bla. Zdrang, e copilul vecinilor, dar stai ca asta se intampla in !900 toamna, vai ce toamna frumoasa e azi, dar balaurul nu mai scoate flacari (probabil un cosmar al unui personaj), insa sotia lui era insarcinata (nu stim a cui sotie, cred ca nici autorul nu mai stie) pentru ca fusese la piata si a cumparat 3 morcovi, care crescusera pe campurile unde traise copilul vecinilor bunicilor mei, care nu mai traiesc (vecinii sau bunicii? mister total )" ....si tot asa ca te intrebi ce vreau sa spun daca intr-adevar vreau sa spun ceva. Tipul asta de roman eu as interzice sa fie publicat sau sa faca autorul o "traducere" a lui.


Ok, scrie frumos dar cateva fraze pe urma treci la subiect, daca 200 pagini ma tii in delirul tau s-ar putea sa nu ma interesesze.
"Manechinele" un roman la care am patit la fel.



Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Salut! Nu-i bai daca ma bag si eu, nu-i asa? Ma bucur mult ca v-am gasit si sper sa-mi reiau vechile obiceiuri intr-ale cititului foarte curand - asta pentru ca baietelul meu are deja 5 luni jumatate si ar cam fi cazul...
Zicea cineva de Paul Auster. Eu am citit 'In tara ultimelor lucruri' in primele saptamani de viata ale lui Gabriel si senzatia de sfarsit de lume pe care mi-a dat-o s-a suprapus peste colicile violente ale lui Gabi. Ce a rezultat a fost sfasietor (dar va atrag atentia ca de multe ori, personajele se exprima cam artificial).
Cortazar e iubitul meu din tinerete, cand inca nu se gasea peste tot si il vanam cu disperare prin biblioteci. L-am descoperit cu ajutorul lui Borges, care e mama si tata la toti (ca sa ma exprim elegant). De cate ori ma apuca disperarea, iau operele complete ale lui Borges si ma izolez.
Ce mai era? A, da - Marquez. Am citit 'Un veac de singuratate' prin clasa a XI-a ca sa ma dau rotunda si evident, a trebuit sa-l recitesc ca sa ma prind si eu de cate ceva. Apropos de numele personajelor masculine, cred eu ca sunt intentionat alese asa sa se incurce omul in ele, ideea fiind ca nu prea conteaza daca e Jose arcadio al doilea sau al cincilea. Numele feminine, in schimb... Numa' una e Ursula, numa' una e Remedios, etc etc (sper sa nu-mi joace memoria feste). Si eu ma incurcam si nu mai stiam care Aureliano e fiul cui si care Jose Arcadio e sotul cui - pana mi-am dat seama ca toti sunt unul si acelasi (intr-un fel) si nu mi-a mai pasat:)
Imi permit, in final, sa va recomand o carte absolut brilianta si placuta la citit desi fara foarte mari pretentii literare: Jonathan Coe - "casa somnului".
Abia astept sa revin si va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Buna seara si de la mine!

Am terminat saptamana trecuta Palatul Viselor de Kadare. Pe cat de tare mi-a placut la inceput, pe atat de nelamurita m-a lasat in final. Subiectul cartii e unul extrem de incitant, tema e foarte adanca, ar fi fost un filon foarte puternic de exploatat, si totusi cartea s-a terminat intr-un fel care nu era anticipat de modul in care incepe romanul (ca stil, ca forta a ideii, ca modalitate de a te transpune intr-o alta lume). Mi se pare asa, ca un zbor frant. Asteptam mai mult de la carte si a trebuit sa ma intorc sa recitesc finalul, crezand ca am omis eu ceva. Si nu-s singura care a facut lucrul asta, vorbeam cu un prieten care a citit-o de curand si a avut aceeasi impresie (+ recitirea finalului).

Am citit intre timp si Barbati care urasc femeile de Stieg Larsson. Un policier fluviu, foarte bine orchestrat de autor. Un puzzle care se recompune sub ochii tai, din tot felul de intorsaturi de situatie. Cartea are cateva pasaje foarte dure, dar nu mi s-a parut nimic gratuit. Nu-s o cititoare de gen, dar cartea mi-a placut, mi s-a parut bine scrisa.

Acum am inceput Citind Lolita in Teheran si deocamdata imi place ce citesc. O sa revin cu detalii cand termin.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am avut aceiasi senzatie dupa ce am citit "Palatul viselor"...mai mult, decat un zbor frant mie mi-a parut un sfarsit scris la repezeala si acelasi sentiment l-am trait dupa ce am terminat de citit "Fortareata" de Pamuk.

Acum citesc "Lumina in august" de Faulkner...brrrrr, mie imi place . Destine, destine, destine...

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Salut! Nu-i bai daca ma bag si eu, nu-i asa?


Mihaela, bine ne-ai gasit .

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Multumesc mult, Carminabulina
Dom'le, m-ati facut tare tare curioasa in legatura cu 'Palatul viselor'! Ma duc maine sa mi-o cumpar. Eu am citit 'generalul armatei moarte', 'Fiica lui Agamemnon, 'Succesorul', 'Piramida' si 'Florile inghetate din martie'. Asta cu florile a fost prima pe care am citit-o si mi-a placut cel mai mult dintre toate. Imi place stilul parabolic si enigmatic al lui Kadare - e un stil simplu si liniar caruia i se poate aplica zicala cu apele linistite.
ooops, s-a trezit Gabi. Revin!

Mergi la inceput