Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Da, au redeschis ceainaria de la Carturesti si au ceaiuri buuuuuneeee...

Carmina, in ceea ce priveste 'Zgomotul si furia', poate te ajuta daca-ti spun de unde a luat Faulkner titlul. In 'Macbeth', eroul cu acelasi nume afla in actul V ca Lady Macbeth a murit si spune asa: 'Life is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.'. Din cate imi amintesc, unul dintre personajele care 'nareaza'e un retardat, deci 'viata e poveste spusa de un idiot'.
E un roman experimental, la fel ca cele scrise de Virginia Woolf sau James Joyce - cel din urma fiind singurul pe care il inghit cu placere, pentru ca mi se pare ca are suficient suflu narativ ca sa-si sustina experimentele.
Pentru oamenii astia, firul narativ nu exista sau se dizolva in viata interioara a personajelor. Ei simteau ca romanul clasic (Dickens, de exemplu) e o chestie artificiala si artificioasa si doreau sa distruga toate conceptele clasice: fir narativ, cronologie a intamplarilor, personaje descrise de la nastere pana la moarte, etc.
De-asta, in general, e vorba o singura zi care se intinde in descriere pe nu stiu cate pagini (vezi Mrs. Dalloway si Ulysses) sau de aceleasi episoade narate din diverse puncte de vedere (vezi Zgomotul si furia sau Valurile Virginiei Woolf).
Sincera sa fiu, mie nu-mi place Faulkner, pe Virginia Woolf o inghit, iar pe Joyce il iubesc.
Scuze daca am fost incoerenta. Va pup si fug ca plange Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ah ce bine ca imi lipsea o discutie de genul asta.
Lory nici eu nu inteleg desi am sesizat o oarecare constanta: se da pt toata activitatea literara, exista totusi un roman care ii convinge.
Un bun exemplu, pentru mine cel putin, e Hemingway. A luat nobelul datorita romanului "Batranul si marea". Mai, eu nu am citit nimic mai plictisitor decat aceasta carte. Imi amintesc ca mai aveam cateva zeci de pagini dar nu m-a mai tinut, pur si simplu eram vlaguita de orice putere, de orice buna intentie atat de mult m-a plictisit. "Pentru cine bat clopotele" sau "Adio arme" sau "Fiesta" nu inteleg de ce nu au avut aceeiasi greutate ca si romanul cu batranul si marea lui.

Ma intreb si eu cand va lua Llosa nobelul ca-l merita cu prisosinta.
Mi-am cumparat de Doris Lessing, premiata nobel, o carte dar inca nu am citit-o si nici nu mai cumpar nimic de ea pana nu o fac. Desi ar trebui sa fiu linitita nu asta e cartea pt care a fost premiata .

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am revenit - a adormit Gabriel si profit sa mai scriu cate ceva.
Carmina, ma bucur ca ti-a placut 'Durabila iubire'.
Loryi, mie imi place Elfriede Jelinek. Apropos, cartea se numeste 'Pianista'; 'Pianistul' e filmul ala al lui Polanski. De fapt, 'mi-a placut' e un fel de a spune. Lectura e foarte dificila, subiectul e teribil de incomod, ce sa mai, nu-ti prea vin ganduri duioase in timp ce o citesti. Dar femeia are 'cojones', iar modul in care discuta despre relatia mama-fiica mi se pare foarte curajos.
Am vazut si filmul la Elvira Popescu - film la fel de incomod - cu Isabelle Huppert in rolul pianistei. Si mi-a placut.
Aceeasi tema incomoda si greu de demistificat se regaseste in 'Insecta', o colectie de povestiri ale lui Claire Castillon - aparuta in colectia Cotidianul.

Gata, v-am lasat. Tineti-mi pumnii cu sucul de mere - azi e prima data.
Spor la citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Mihaela eu am intels aceasta tendinta si mi s-a parut ca era si cazul. Acum nu stiu daca as mai putea cititi un roman clasic, realist (ma refer la curentul literar)sau mai rau, cel epistolar.
Insa astia cu stream of consciousness-ul lor m-au terminat psihic. Ok, mi-a placut Joyce cu "Potretul artistului...", si doar cateva capitole di Ulysse, dar Virginia & Company bleah. Mie imi pare plictisitor acest mod de concepere a unui roman.

In schimp ma omor dupa romanul modern si post modern. Llosa de exemplu, nu e cursiv deloc, dar are ceva de spus.

Poate am o eu o portita inchisa in creier si nu-mi permite sa depasesc niste obstacole, insa ma consolez cu ideea ca nu putem place tot si nici place la toti.
Mie imi plac romanele pline, incarcate cu de toate, oarecum logice, nu-i musai sa aiba cap si coada sau un punct culminant, desi toate au pana la urma, destine, istorie, pasiune, tandrete si sa le spui fratele meu pe nume. Nu-mi scrie 300 pagini aberante ca sa-mi transmiti un sentiment sau sa-mi provoci o stare, iar eu ca fraiera tot nu ma prind pt ca nu folosim acelasi limbaj...de fapt imi transmite o stare...de nervi sau plictiseala.

Cat priveste "The Sound and the Fury" probabil ca avut el ceva in cap, autorul, dar s-a tinut doar in prima parte, restul e povestit de oameni normali...cica, daca un incestuos, un sinucigas sau o bruta umana pot fi considerati mai normali decat un idiot firesc.

Ma duc sa o adorm pe Irina si revin!

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Da,ai dreptate ,e vorba de "Pianista".Am citit si cartea pe care se bazeaza filmul lui Polansky si care a fost tradusa sub titlul "Pianistul",daca nu ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

carmina, am o "supliza" pentru tine! si nu numai...pt cine o mai vrea!

aici: http://fast-upload.rol.ro/file.php?code=8ea07401960283b1b14d5a65b041e6c9

in curand voi pune la bazarul pt sonia niste cd-uri cu carti...daca puteti/doriti va invit sa le licitati! in felul asta impuscam 2 iepuri: o ajutam si pe soniutza, ne "clatim" si noi ochisorii, creierele cu niste carticele!

astept sugestii aici sau pe pm, despre ce carti sa pun pe cd-uri, daca aveti preferinte. nu promit ca voi face rost de toate, dar macar 1-2... poate am noroc sa le gasesc. am cautat din cele pe care ziceati ca nu le gasiti in magazine, dar...:((

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Ariel, cu ce deschidem link-ul ?

La mine nu mkerge...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Mai e un Carturesti la Muzeul Taranului Roman, intrarea de la terasa, vis-a-vis de spitalul Filantropia. e bine aprovizionat, eu am gasit ce vroiam acolo (si muzica si carti).

Intreba cineva de "Cronica unei morti anuntate". Nu e asa de complicata cartea, eu cred ca am devorat-o intr-o zi, da pe vremea in care nu aveam Sosonici mici . Si eu sunt fan Marquez, am citi aproape tot, dar asa de demult, ca acum daca ma apuc de o carte, pana dau pagina uit ce scria in primele 2 randuri

Si pt ca tot m-am apucat sa scriu aici, vreau si eu un scriitor contemporan care sa merite. Ca tare vreau sa citesc un contemporan. Orice natie, dar sa nu adorm cu cartea-n mana...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

briana, am vazut ca "fast upload" face figuri in weekend-uri, nu inteleg de ce...

uite, am pus cartea si aici:

http://www.scribd.com/share/upload/4967949/cy68e4rpoztmpatmd01

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Stephen Clarke "Un an in merde" la categoria "umor englezesc".Pataniile unui englez la Paris
Eu va recomand varianta in engleza pentru cine stie engleza bine.Este savuroasa.Cred ca are si o continuare,studiez problema.

Mergi la inceput