Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ariel iti multumesc foarte frumos !!! Mi-ai facut o surpriza placuta.

O carte pe care nu am putut sa o las din mana a fost "Umbra vantului" de Zafon. Si autorul si actiunea romanului sunt contemporane ceea ce face si mai fermecator stilul gotic al subiectului...Crede-ma e gotic 100%.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Mi-au venit si mie cartile, acuma sa ma vad cum citesc cateva mii de pagini despre pr . Cred ca o sa incep cu Scandurica totusi, pentru relaxare, stiti voi... .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

M-am aventurat in Tropicul Cancerului de Miller. Dupa ce am avut o adevarata aventura cu al sau Sexus, m-am bagat si in asta, sa vedem ce-o iesi . Deocamdata am citit aproape jumate si e relativ captivanta, dar parca mai mult mi-a placut cealalta. Sa vedem pana la sfarsit cum merge.
Ah, si pomenea cineva mai demult de Cronica unei morti anuntate de Marquez. Am citit-o in vreo 2 zile, e foarte buna. Mie mi-a placut enorm cum e scrisa si e tare usor de citit.

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Multumesc pentru contemporani, am sa ii caut ! si va zic ce si cum.

Lory, daca n-am auzit cuvantul asata, "merde" zilele astea... e un semn ! ma duc la Diverta zilele astea sa vad daca gasesc !

Carminabulina, e o carte foarte interesanta, am citit un review, o sa mi-o iau sigur !

MadameBovary, hai ca si aici ne intalnim Succes cu Miller ! daca ai reusit Sexus... eu nu l-am terminta... mereu exista o "intrerupere"...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Kay, se pare ca zona artelor ne tot aduce impreuna . Succes la cumparaturi, sper sa gasesti ce iti doresti si sa ai si timp sa citesti daca iti cumperi ceva.
Voiam si eu sa zic de Zafon, toata lumea vorbeste de cartile lui... cred ca e un fel de Coelho pe alt stil . Stilul cartii e gotic as in ... lugubru/sinistru sau in sens? Ca suna interesant!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui kay

Multumesc pentru contemporani, am sa ii caut ! si va zic ce si cum.


Da' de niste contemporani romani ce-ai spune? De asta, spre exemplu, sau de asta, pe care l-am inceput si eu acu cateva zile, da'l vreau citit asa, pe indelete, ca merita. Sau de asta.

In alta ordine de idei, eu m-am avantat intr-o integrala Vargas Llosa, pe care o planuiam de mult. Nu cred ca e Llosa autorul meu de capatai - raman la Borges si la alti cativa, dar imi doream mult sa-l bifez cu toate cate-a scris, ca sa stiu de ce e el nobelizabil sau nu. Deocamdata, revelatia a fost www.librariaeminescu.ro/isbn/973-50-0946-3/Mario-Vargas-LlosaLituma-in-Anzi" target="_blank">Lituma in Anzi, pe care chiar as relua-o intr-o buna zi. Nu stiu cand va veni ziua aia, ca dupa Llosa am de gand sa fac o integrala Nabokov, la fel, tare mult (si nejustificat) amanata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadameBovary
[Voiam si eu sa zic de Zafon, toata lumea vorbeste de cartile lui... cred ca e un fel de Coelho pe alt stil . Stilul cartii e gotic as in ... lugubru/sinistru sau in sens? Ca suna interesant!

I never fake ... sarcasm


Nu suporta comparatie. Zafon este un SCRIITOR - stil gotic cu usoare tente sinistre, dar scrie absolut superb, iar Umbra vantului este fenomenala.
Mai exista si o alta carte in afara de aceasta? (tradusa)

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Cornelia, merci de lamurire... cand citisem Cohelo ma tuflisem... nu e genul meu de "scriitor"...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Gata, am terminat 'Cainii negri' a lui McEwan. Dintre toate cartile lui pe care le-am citit, asta mi-a placut cel mai putin. In top se afla, de departe, 'The Comfort of Strangers', urmata de 'Gradina de ciment'.
In 'Cainii negri' sunt multe scene reusite, dar ansamblul mi se pare ...nu stiu...cam gafait. Ca sa nu mai spun ca a metaforiza violenta cu imaginea unor caini negri nu e nemaipomenit de original.

Acum citesc 'Sambata', a aceluiasi McEwan. Poate o fi asta mai grozava, desi ma cam indoiesc. Incepe sa-mi devina clar ca-mi plac 'operele de tinerete'.

In paralel, citesc 'Barbatul-cutie' - Kobo Abe. Nenea asta imi place teribil. 'Femeia nisipurilor' m-a dat pe spate si asta nu mi se intampla prea des (acum caut cu disperare filmul).
Kay, spuneai ca vrei o carte care sa nu te sastiseasca. Iaca - 'Femeia nisipurilor'. Sau, ca tot mi s-a starnit setea epica in ceea ce-i priveste pe japonezi - Kenzaburo Oe 'O experienta personala'.

Am tot vrut sa va intreb despre ceva si m-am luat cu altele. Ati citit Michel Houellebecq? Eu am citit 'Platforma' si 'Posibilitatea unei insule'. Trecand peste sexualitatea debordanta, mi se pare un scriitor interesant. Cu atat mai interesant cu cat are marele curaj de a vorbi despre ceva atat de desuet cum e puterea dragostei. 'Posibilitatea unei insule' e nemaipomenit de tulburatoare.
Voi ce ziceti depre 'mnealui?

P.S. Dom'le, marturisesc ca habar n-aveam de Zafon asta. Tare m-ati facut curioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Hai mai de unde si pana unde Zafon = Cohelio? da-l in ...colo pe Cohelio, nu suporta comparatie, de nici un fel.
Mie "Umbra vantului" nu mi s-a parut nici sinistra nici lugubra. E toata numai mister, mister , mister. E ca si cum ai citi o carte intr-o carte si alta carte si te afunzi asa in necunoscut si simti sau speri ca pana la urma totul sa-ti fie lamurit. Ca si cum ai decoji o ceapa...pana la urma dai de miez.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput