Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui CORNELIAP33
Panza de paianjen pe care vreaqu sa o recitesc.


Credeam ca sunt singura careia ii place Cella Serghi. Stiu ca e considerata o autoare minora, crescuta in umbra si influenta lui Camil Petrescu, dar...de fiecare data cand plec la mare, recitesc pasajele in care sunt descrise Mangalia si Balcicul ca sa-mi fac 'pofta'. Mai ales ca la Mangalia si la Doi Mai am mers de cand aveam un an si stateam in gazda la turci - care ne faceau suberek si sarailii...Am prins o perioada scurta in copilarie in care Mangalia arata inca precum un sat pierdut intre dune de nisip si din care rasunau tanguielile imam-ului.

Asa ca spor la recitit Panza


A, nu, cu siguranta ca nu esti singura pentru ca Cella Serghi este una dintre autoarele mele preferate! Ce bucurie cand acum vreo ...mmm... 4 ani, ajunsa in Capitala, am reusit sa gasesc "Panza de paianjen", "Mirona" si "Aceasta povara dulce, tineretea" la anticariatul din pasajul Universitatii. Si la niste preturi nesemnificative, as putea spune!
Am citit "Panza" demult, cand eram in liceu, imprumutata de la o colega si recomandata tot de ea, pe a doua de la biblioteca si acum, in sfarsit, le am, tronand in biblioteca de acasa :).
O sa le recitesc si eu, planuiesc de mult deliciul asta, dar..... sa vedem si cand.
Nici niste carti cu tematica de Craciun , iarna, s.a. n-ar strica...

Descopar cu placere faptul ca autori romani de origine evreiasca, cum erau si Cella si I. Peltz (si cati n-or mai fi) scriu minunat (cel putin pe gustul meu). Apropo de ultimul amintit, am citit "Calea Vacaresti". A mai placut cuiva?


Pentru "Cell-iste":
(putine informatii se gasesc, totusi despre autoare)

http://www.cleopatra-lorintiu.com/ro/interviuri/slast/cellaserghi/index.html
http://www.biblioteca.ct.ro/personalitati_dobrogene/cella_serghi.htm http://www.romanianjewish.org/db/pdf/nr287/pagina18.pdf


PS: Desi mai tarzior, va urez tuturor Sarbatori fericite si un An Nou bogat (cel putin in carti )!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright
Am citit "Panza" demult, cand eram in liceu.
Nihil sine Deo.


Uite, citindu-te, mi-am dat seama ca Panza de paianjen e una dintre multele carti pe care le-am "pierdut" in ultimii ani. E o lectura din liceu, care stiu sigur ca m-a impresionat mult de tot atunci, dar din care acum nu-mi mai amintesc nimic precis - personaje, intamplari, idei; doar starea aia de a fi descoperit o carte la care vrei sa revii...

Mi-ati dat o idee faina de lectura pentru sfarsitul asta de an! Si da, va roooog, cititi mult despre iarna, ca functioneaza! Aici ninge de trei zile fara pauza, e incredibil!

Si tot din seria carti "pierdute": recitesc acum www.polirom.ro/catalog/carte/clopotul-de-sticla-1430/" target="_blank">Clopotul de sticla al Sylviei Plath, cititta cu multi ani in urma si uitata temeinic pana acum cateva zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui RWheelwright

A, nu, cu siguranta ca nu esti singura pentru ca Cella Serghi este una dintre autoarele mele preferate! Ce bucurie cand acum vreo ...mmm... 4 ani, ajunsa in Capitala, am reusit sa gasesc "Panza de paianjen", "Mirona" si "Aceasta povara dulce, tineretea" la anticariatul din pasajul Universitatii. Si la niste preturi nesemnificative, as putea spune!
Am citit "Panza" demult, cand eram in liceu, imprumutata de la o colega si recomandata tot de ea, pe a doua de la biblioteca si acum, in sfarsit, le am, tronand in biblioteca de acasa :).
O sa le recitesc si eu, planuiesc de mult deliciul asta, dar..... sa vedem si cand.
Nici niste carti cu tematica de Craciun , iarna, s.a. n-ar strica...

Descopar cu placere faptul ca autori romani de origine evreiasca, cum erau si Cella si I. Peltz (si cati n-or mai fi) scriu minunat (cel putin pe gustul meu). Apropo de ultimul amintit, am citit "Calea Vacaresti". A mai placut cuiva?



Eiii, ce bine
Dupa 'Panza...' urmeaza, in preferintele mele, 'Iubiri paralele' - ultima versiune a cartii 'Fetele lui Barota'. Desi are un titlu cam tampitel, dialogurile extraordinar de vii si spumoase, precum si personajul Artemiza - avocata reclama ilegala - conmsidera acesta un avertismentta si rea de gura - sunt minunate.
'Mirona' mi-a placut mai putin - de fapt, sunt anumite capitole care mi-au placut foarte mult (intalnirea cu Stefan, plecarea la conac in vreme de razboi) si altele care nu mi-au placut deloc.
'Pe firul de paianjen al memoriei' imi place - iarasi - foarte mult. Desi e o carte de memorii, nu prea iti lasa senzatia asta. Si e si plina de amanunte picante - amorul cu Camil Petrescu, one-night-stand-ul cu Curzio (scuzati 'cucofonia') Malaparte, enigma lui Sebastian (de care am fost si sunt amorezata) etc.
Cred ca unul dintre motivele pentru care o recitesc mereu cu placere e faptul ca m-a fascinat intotdeauna Bucurestiul anilor 20-40 cu efervescenta lui de targusor mai rasarit...

Am citit 'Calea Vacaresti' si mi-a placut. Viata jalnica a evreimii bucurestene nu-mi era prea cunoscuta. Personajul 'Ester' mi s-a parut foarte reusit. Si foarte foarte trist...Dupa ce am terminat cartea asta, un colt de paine proaspata, un pahar curat si un asternut inmiresmat mi s-au parut un lux.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RWheelwright spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Am citit 'Calea Vacaresti' si mi-a placut. Viata jalnica a evreimii bucurestene nu-mi era prea cunoscuta. Personajul 'Ester' mi s-a parut foarte reusit. Si foarte foarte trist...Dupa ce am terminat cartea asta, un colt de paine proaspata, un pahar curat si un asternut inmiresmat mi s-au parut un lux.


Chiar ca lux! Si dupa ce am citit o parte din "Holocaustul evreilor romani - Din marturiile supravietuitorilor" mi-am dat seama ca toate grijile si problemele astea pe care ni le facem zi de zi (gen: "oare ce sa mai gatesc maine? ca m-am saturat de cartofi" - cred ca nu e cel mai bun exemplu, dar sunt intr-o mica pana de exemple.. ) sunt niste fleacuri in comparatie cu ce traiesc sau au trait unii oameni. Am fost norocoasa sa gasesc cartea amintita mai sus la Polirom, cu doar 3,99 RON; am luat-o din curiozitate si cu siguranta ca ar fi meritat sa o iau si la pretul ei normal (34,60 RON). Are numai vreo.... 523 pagini si de aceea am zis la inceput ca deocamdata am doar o parte din ea "la activ".

Inca nu m-am apucat sa citesc nimic legat de iarna, etc.; tare teama mi-e sa nu vina primavara pana reusesc eu!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna seara!
Sper ca ati avut un craciun frumos asa cum fiecare si l-a dorit. va urez si un an frumos si plin de carti bune!
Eu am fost cam neinspirata in alegerea cartilor de citit acum de sarbatori: "Citind Lolita..." si "Splendida cetate a celor 1000 de sori"...atat de triste...

Am cumparat si eu de la Polirom "Holocaustul evreilor romani - Din marturiile supravietuitorilor" dar o sa o citesc mai incolo...am citit atat de Holocaust ca deja nu-mi mai incape in suflet atata durere.

Mihaela, ca la tine e baza cu cartile de la Cotidianul, ai citit "Gradinile Finzi-Contini"?, asa mi-e teama ca tot pe langa holocaust ma invart

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Mihaela, ca la tine e baza cu cartile de la Cotidianul, ai citit "Gradinile Finzi-Contini"?, asa mi-e teama ca tot pe langa holocaust ma invart [/font=Georgia]


Am citit dar nu de la Cotidianul, ci o editie mai veche, cred ca de la editura Univers. Da, tot cu deportari, lagare si Holocaust e...dar nu-mi amintesc detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Acum daca tot ati vorbit de cella serghi, mi-am amintit ca in perioada in care am citit cartile ei am mai citit una de care din pacate nu-mi amintesc nici titlul nici autorul. Era vorba despre un tip care era logodit cu o fata, apoi o seduce pe sora ei care nu putea merge si incepe o relatie stabila cu ea. Intre timp mai cunoaste una, le iubeste pe amanduoa si nu reuseste sa se decida intre ele. La sfarsitul cartii afla una de cealalta si il parasesc amandoua. Are cineva idee despre ce vorbesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am citit si eu 'Palatul Viselor' al lui Kadare - tocmai ce am citit ultimele trei pagini. Imi amintesc ca danielag si/sau carmina vorbeau despre o senzatie de 'neterminat' sau de 'zbor frant'. Ei bine, trebuie sa subscriu. Si pe mine m-a lasat un pic nedumerita, si eu am avut senzatia asta de 'rasoleala' (ca sa ma exprim elegant) - mai ales in ultimul capitol.
Acum imi vad in continuare de Kobo Abe - citesc 'Chip strain', care imi place. Ce sa-i faci, Abe asta vorbeste despre unele dintre marotele mele: identitate individuala, oroarea de a fi vazut, absurdul existentei etc. In fine, o termin si revin cu impresii.

Un an nou fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Bine v-am regasit in 2009! Stiu ca o sa fie un an tare important pentru mine si ai mei (dar pentru cine nu e?) - probabil ca Una va incepe sa vorbeasca mai multe, eu voi implini 30 de ani si da, am de gand sa ma las absorbita de cliseul asta cu tot entuziasmul.

In materie de carti, mi-am propus asa:
- sa nu mai cumpar mai mult decat citesc;
- sa-mi cumpar un birou adevarat, pentru scris; urasc cu patima mesele astea pentru calculator care apar peste tot, dar la care e incomod sa scrii sau sa citesti, iar eu mi-s omul care citeste cel mai serios asezat la o masa, luand notite;
- sa (re)citesc tot ce gasesc de Agopian, Banulescu, Gheorghe Craciun, Istoria lui Manolescu si amanuntit macar interbelicii;
- sa citesc mai mult in franceza;
Siii... cam asta-i. Nici nu stii de une sare iepurele cu cate-o carte faina!

Ce-am mai citit pana acum? Am terminat www.observatorcultural.ro/Exorcizare-prin-literatura articleID_10892-articles_details.html" target="_blank">Clopotul de sticla al Sylviei Plath, o carte pe care o citisem acum cativa ani si din care nu-mi mai aminteam mare lucru. Tare mi-e teama ca eu si literatura americana suferim de-o profunda incompatibilitate. N-as spune ca nu-mi place, ci ca, pentru mine, literatura americana sufera asa, de-un soi de stranietate pe care efectiv n-o pot depasi. Poate fiindca-s prin formatie francofona, deci usor calofila si estetizanta, am impresia ca literatura asta e cumva... "nescrisa".

Cat despre Sylvia Plath in particular, cred ca impresia aia extraordinara pe care mi-a facut-o la prima lectura s-a desprins usurel de mine, asa cum se desprinde o coaja uscata de rana mai veche. Am citit-o detasata, mai la "rece", fara sa pot construi insa o imagine de ansamblu coerenta. Mi-au ramas in minte cateva fraze extraordinare, cateva imagini (smochinul acela in care cresc si se coc, in loc de fructe, vieti posibile), cateva scene si.. cam atat.

Oricum, e o carte care are in spate o poveste de viata mai putin obisnuita si-un personaj extrem de interesant. Deci e de incercat!

Apoi am recitit Degete mici, a lui Filip Florian, despre care a scris Ruxandra Cesereanu www.romaniaculturala.ro/articol.php?cod=4098" target="_blank">aici, numindu-l "un roman foarte bine scris, aromat si povestelnic". Inca ceva interesant despre Florian www.romaniaculturala.ro/articol.php?cod=11244" target="_blank">aici. Am inceput inainte de miezul noptii Zilele regelui, ca sa nu ma gaseasca noul an fara o carte proaspat inceputa. Inca n-am intrat cu adevarat in cartea asta, dar e clar ca e exact ceea ce-mi trebuia: e genul de carte care n-ar trebui sa se incheie niciodata, care-ar putea continua la nesfarsit (ca doar istoriile si povestile nu-s niciodata gata), daca ar vrea povestasul. Dar povestasul a incheiat asa de brusc Degetele mici, ca tare ma tem ca si Zilele regelui se va sfarsi la fel, prea repede. Imi vine sa incep cu sarsitul, numai sa ma scutesc de frustrarea aia de la final, cand ai vrea tare de tot sa mai dai peste vreo 20 de pagini, dar nu-i decat coperta cartonata si semnul de carte cu care te joci degeaba...

Deci da, Filip Florian e foarte, foarte fain!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian
- sa (re)citesc tot ce gasesc de Agopian, Banulescu,


Ce bucurie sa vad ca-ti place Agopian! Eu l-am descoperit abia la facultate - mi-ar fi placut sa dau peste el mai devreme - pe el si pe cei din scoala de la Targoviste. Dintre cei din urma, Olareanu imi place foarte mult...dar am deviat putin. La facultate, aveam in bibliografia obligatorie 'Manualul intamplarilor' din care ajunsesem la un moment dat sa stiu pasaje intregi pe dinafara, pasaje cu care, niste ani mai tarziu, am inceput sa-mi chinui studentii la tradus.

In ultima transa de carti comandate de la Polirom se afla si vol. I din Opere de preaminunatul Stefan Agopian, care cuprinde 'Insemnari din Sodoma', 'Ziua maniei', 'Tache de catifea', 'Manualul intamplarilor' etc. Asa ca imi frec labutele de placere...

Citat:

In materie de carti, mi-am propus asa:
- sa nu mai cumpar mai mult decat citesc;
- sa-mi cumpar un birou adevarat, pentru scris; urasc cu patima mesele astea pentru calculator care apar peste tot, dar la care e incomod sa scrii sau sa citesti, iar eu mi-s omul care citeste cel mai serios asezat la o masa, luand notite;


Aici ...ce sa zic? Eu citesc in parc in timp ce-l plimb pe Gabriel asa ca...ce notite? ce birou?
Iar de cumparat mai mult decat citesc, nu cred ca e un obicei vindecabil

Mergi la inceput