Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Haideti ca reintru si eu pe aici, desi am lipsit multe vreme si am citit o gramade de carti. Nici nu stiu cu ce recomandari sa incep, asa ca incep cu ultima carte citita, Amos Oz, Poveste despre dragoste si intuneric. Piperata la pret, dar meritta fiecare banut. In principiu este o autobiografie...dar si introspectie, si roman social si de formare si mai ales formarea unei natiuni. Ierusalimul anilor 40 vazut prin ochii unui copil - reprezinta cele mai bune pagini.

Dumnezeul lucrurilor marunte de Arundhati Roy - am citit-o in engleza, cred ca varianta in romana s-ar putea sa n-o mai gasiti in librarii. Ca stilista este pur si simplu impecabila, are ceva din geniul lui Rushdie de a se juca cu cuvintele, de a reinventa sensuri, etse o carte de o bogatie rara, iar lumea vazuta prin prisma celor doi frati gemeni este mica, minunata, dureroasa pe alocuri si invadata de oamenii mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Imi trimise mesajul de 2 ori, asa ca il sterg pe al doilea si mai bine mai scriu cateva carti:

Totul este iluminat de Jonathan Safran Foer, insa varianta in engleza, traducerea este execrabila.
Tash Aw Fabrica de m,atase
Rushdie cu Orienta , Occident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

Mihaelka,as incepe eu sa vorbesc si de clasici , si de scriitori mai noi , dar din pacate nu mai am timp de citit , de studiu.
Pe mine nu ma ajuta nimeni si sunt singura cu 2 copii foarte mici 24 din 24.
Insa imi face placere sa va citesc pe voi si sa raman conectata la noutati .
De cumparat si eu am acest defect , sa cumpar mai mult decat citesc....

In ultima vreme copiii au inceput sa doarma bine, sotul va reveni din voiaj si atunci o sa pot si eu citi mai mult si voi putea contribui si eu cu pareri, atat despre clasici , cat si despre scriitori moderni.

LA Multi ani , 2009 ! Sanatate si implinirea tuturor dorintelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daria_Ioana
In ultima vreme copiii au inceput sa doarma bine, sotul va reveni din voiaj si atunci o sa pot si eu citi mai mult si voi putea contribui si eu cu pareri, atat despre clasici , cat si despre scriitori moderni.

LA Multi ani , 2009 ! Sanatate si implinirea tuturor dorintelor.

Mami de Casandra (06 ianuarie 2007) si Darius ( 14 mai 2008)


Of, ce bine. Si eu astept cu mare interes sa doarma si Gabriel mai binisor...
Te asteptam cu mare drag


In alta ordine de idei, am terminat 'Chip strain' - Kobo Abe. E un mare si lung monolog al unui scientist desfigurat in urma unui accident de laborator si aflat in cautarea unei masti perfecte si care sa se substituie chipului 'adevarat'. Insa din momentul in care isi propune sa-si seduca sotia cu ajutorul chipului fals, incepe sa semene multisor cu tema talmudica din 'O poveste evreiasca', de exemplu - cea a geloziei sotului pe sine insusi. Sfarsitul e si el destul de previzibil.
Acum nu stiu sigur de ce sa ma apuc...Cred ca 'Scandurica'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

La Multi Ani si...la capitolul 10.

Mergi la inceput