Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

[font=Georgia]bioana, Alende imi place, Amy Tan, "Fiica tamaduitotului de oase" este n asteptare pt a fi citita, si noah gordon, "Medicul" nu stiu nimic.
Am citit de Levy doar un roman si nu mi-a placut. Mai exact mi s-a parut fad.




Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am terminat "Omida" a lui Fowles si deh ...nu se dezminte. Cu toate astea simt ca ar fi putut fi ceva mai intens insa spre final a dat-o asa dintr-una in alta pana m-a plictisit de tot. L-a salvat epilogul . Dupa care am citit "Profetii de la Celestina". Pentru mine nu a reprezentat o asa mare revelatie si am sa si explic de ce: am citit "Comunicarea nonviolenta", "Cum sa crestem copii buni intr-o lume violenta", Aletha Solter si inca cateva carti de attachment parenting. Asa ca acest roman mi s-a parut doar un rezumat...ce zic eu rezumat? un cuprins, asa ca la inceput de roman, a tuturor acestor 10-12 carti.

Acum citesc "Citind Lolita in Teheran". Sunt la capitolul 5 si nu-mi place. Nu ma certati dar deja m-a plictisit...e prea lalalita, nu are un sambure de "ceva"...sper sa treaca la "subiect" mai repede. Pana acum m-a ametit cu numele celor 7 studente de le-am visat azi noapte pe toate si era ca un mic cosmar ca mi se plimba limba in gura si nu reuseam sa le retin. Mi-a descris holul casei ei de parca de asta ar atarna soarte lumii. Dar o sa o citesc pana la capat ca pana una alta tot mai aflu eu ceva nou si interesant despre femeile din Teheran.

"Minunata lume noua" se vrea si este pana la urma o UTOPIE, asa cum este si "In zahar de pepene". Doar ca in fiecare dintre aceste romane, exista si un personaj care ramane cap coada uman - om asa cum il stim noi. Si ne indentificam atat de usor si perfect cu el incat tot binele si toata frumuseata prezentate in roman ne par de de neacceptat daca prin asta inteleg sa nu iubesc si sa nu sufar. Toata ordine "fireasca" a lucrurilor, stabilita prin nu stiu ce metoda ma irita, pentru ca eu ca om simt nevoia sa ma misc, sa evoluez, sa fiu bolnav sau sanatos, sa am posibilitatea de a alage...sa transced. Nu pot concepe o societate in care eu stau ca o sticla intr-un raft, ca altfel as strica ecosistemul.
Dar este utopie pentru ca nu exista violenta, iar fiinta umana (daca se mai poate numi asa) nu este terorizata de un sistem, este vesela, o resemnare ciudata pe chip. Vezi doamne acolo totul este acceptat cu veselie fata de distopia unde totul este trist, lugubru, negru si rece (palatul vislor, 1984)....ah sunt multe de spus si poate ca nici nu va intereseaza si chiar nu vreau sa va plictisesc.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ma bucur ca nu a mai scris nimeni intre timp pentru ca intru sa retrag ce am spus despre romanul "Citind Lolita in Teheran". Nu neg ca intr-adevar primele 4 capitole m-au cam plictisit dar de4 la5 deja sunt fascinata. Am realizat ca e un roman suav, ca o pozie. este scris pe indelete sa poata digera tot omu' ce a trait, simtit si gandit, acea femeie (autoarea). ca un boboc de floare care se desface petala cu petala, infloreste.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

fetelor am si eu o rugaminte, as vrea sa imi cumpar niste carti despre educatia copilului, imi puteti recomanda o editura care sa fie si ieftina daca se poate, vreau sa le comand pentru adresa din romania ca sa mi le poata trimite in spania.cartile le am in format electronic, dar nu prea imi plac, prefer cele pe hartie, adica carte
multumesc mult si spor la lectura

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am terminat de curand Elizabeth Gilbert - Mananca, roaga-te, iubeste, o carte frumoasa, o imbinare intre un jurnal propriu zis de calatorie si o cautare a fericirii, a pacii, a intelegerii cu sine si cu ceilalti.
Apoi, intr-o seara m-am apucat de Atentatul -Yasmina Khadra pe care am citit-o pe nerasuflate pana pe la miezul noptii, uitand ca a doua zi ma duceam la serviciu . O carte bine scrisa plina de suspans, de situatii dramatice, de personajele memorabile. Carte care desi se refera la un subiect relativ comun(atentate, kamikaze, lupta israelo-palestiniana) este de o deosebita profunzime: personajele se trezesc pe neasteptate într-o situatie fara iesire, obligate la cunoasterea celorlalti, la cunoastere de sine, experiente din care nimeni nu iese neatins.
Mi-am cumparat Citind Lolita..., O relatie speciala - Douglas Kennedy si Panza de paianjen pe care vreaqu sa o recitesc. Nu stiu de care sa ma apuc mai intai si pe de alta parte ma tem ca nu-mi vor ajunge in zilele libere ce urmeaza...
Va pup,

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui CORNELIAP33
Panza de paianjen pe care vreaqu sa o recitesc.


Credeam ca sunt singura careia ii place Cella Serghi. Stiu ca e considerata o autoare minora, crescuta in umbra si influenta lui Camil Petrescu, dar...de fiecare data cand plec la mare, recitesc pasajele in care sunt descrise Mangalia si Balcicul ca sa-mi fac 'pofta'. Mai ales ca la Mangalia si la Doi Mai am mers de cand aveam un an si stateam in gazda la turci - care ne faceau suberek si sarailii...Am prins o perioada scurta in copilarie in care Mangalia arata inca precum un sat pierdut intre dune de nisip si din care rasunau tanguielile imam-ului.

Asa ca spor la recitit Panza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

Va invidiez pentru timpul pe care il aveti sa cititi...sau mai bine zis pentru starea necesara de odihna...de concentrare....

Glumesc, fireste....sau nu???
Oricum...sper ca macar cand ajung copiii mei la gradinita sa mai pot apuca si eu sa citesc ceva.

Timp mi-as gasi, dar la atatea nopti de nesomn...de abia mai citesc titlul cartii...si dupa ce il citesc...uit cum se numea.
Singurule lucruri pe care mai apuc sa le citesc si astea pe sarite sunt :forumul si Reader's Digest.


Sarbatori fericite la cititoare!Si mult spor la citit si la cumparat carti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria_Ioana spune:

Vad ca nu prea vorbiti despre clasicii literarturii....stiti voi ce vreau sa spun...
Nu mai citeste nimeni ceva mai clasic?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daria_Ioana

Vad ca nu prea vorbiti despre clasicii literarturii....stiti voi ce vreau sa spun...
Nu mai citeste nimeni ceva mai clasic?




Mami de Casandra (06 ianuarie 2007) si Darius ( 14 mai 2008)



Incepe tu, Daria.


Sarbatori fericite!

(si fara eruptii dentare mi-as mai dori eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Sa nu las sa treaca sarbatorile fara sa va urez numai bine tuturor. Si fara eruuptii dentare, cui isi doreste asta (noi am scapaaaat!!), cu timp cat mai mult pentru citit, fiecare ce are chef!

Sa ma laud si ce-am mai citit in ultima vreme: a fost Usa interzisa a lui Liiceanu, la fel de eleganta pe cat mi-o aminteam, apoi Scrisori catre fiul meu, tot de Liiceanu. Aici sunt inca indecisa, oricum impactul n-a mai fost acelasi ca dupa lectura Usii interzise, pe care am reluat-o imediat ce-o incheiasem. Acum am avut senzatia confuza ca, in Scrisori, Liiceanu recreeaza, schimband ce-i de schimbat, o situatie pe care o descrisese in Usa interzisa. Vorbea el acolo despre cabana lui Noica, in care o camera e acum muzeu, pastrand la locul lor obiectele de care s-a folosit Noica - ibricele de cafea, paltonul in cuier etc. Ei bine, Liiceanu scria ca multi dintre cei care intra in camera asta, doar pentru ca vad camera, au/pot avea in mod grosolan sentimentul ca au acces la omul Noica, ba mai mult, la filozofia lui. Ei bine, Scrisorile mi s-au parut echivalentul scris al camerei lui Noica. Parca il vedeam pe Liiceanu cum asaza, meticulos, fiecare obiect la locul lui, fiecare gand la locul lui, anticipand reactia unui vizitator din vitor caruia trebuie sa-i cultivi vanitatea. Ma rog, nu stiu cand am fost de limpede...

Am mai citit apoi un Pamuk voluminos - Zapada. Cum am inchis cartea, cum a inceput sa ninga, dupa ce cu o zi inainte plouase descurajator. Asa incat planuiesc tot niste lecturi dintr-astea de alimentat ninsoarea - cu siguranta Banulescu, Iarna barbatilor, si mai vedem ce mai gasesc pe acasa. Biblioteca e inchisa pana pe 6 ianuarie asa incat...

Daria, eu frecventez clasicii dupa cate-o perioada dintr-asta de ratacit prea mult printre contemporani. De obicei, clasicii ma recalibreaza, imi redau masura lucrurilor. Drept e ca, probabil, avem fiecare clasicii nostri. Eu mi-s modernista prin structura si prin optiune, si-n proza, si-n poezie. Asa ca dintre modernisti se cern clasicii mei.

No, gata vorba, de-acum sarmale si friptura!

Numai bine tuturor!

Mergi la inceput