Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Mihaela cred ca am luat-o prea tare cu Sf-ul si na ca am dat peste unul cyberpunk ...cred. Ca deja am citit 30 de pagini si sunt convinsa ca nu e cazul sa mai pierd timpul.
doar asa de curiozitate am sa va pun cateva cuvinte de care sunt pline paginile acestei carti (si pe care nici nu le cunosc nici nu le pot vizualiza cumva)
-brat protetic
-capsula dintr-un hotel de sicrie
operator de consola
- micotoxina ruseasca
-microbionica
-stiroplast
ma rog multe sunt in experesii si mi-e lene sa le mai scriu.
Exista dictionar pentru termeni SF sau fiecare scriitor inventeaza propriul limbaj?

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Mihaela cred ca am luat-o prea tare cu Sf-ul si na ca am dat peste unul cyberpunk ...cred. Ca deja am citit 30 de pagini si sunt convinsa ca nu e cazul sa mai pierd timpul.
doar asa de curiozitate am sa va pun cateva cuvinte de care sunt pline paginile acestei carti (si pe care nici nu le cunosc nici nu le pot vizualiza cumva)
-brat protetic
-capsula dintr-un hotel de sicrie
operator de consola
- micotoxina ruseasca
-microbionica
-stiroplast
ma rog multe sunt in experesii si mi-e lene sa le mai scriu.
Exista dictionar pentru termeni SF sau fiecare scriitor inventeaza propriul limbaj?


'brat protetic' e o proteza ordinara dar autorul asta nu putea spune asa ca iti pierdeai interesu'. Operator de consola e un fel de jucator de jocuri video profesionist dar la scara supermega (cam ca in Existenz, daca l-ai vazut). Ia stai asa, nu cumva citesti 'Neuromantul'??? Parca acolo e vrajeala de-asta cu micotoxine. Te rog, nu mai citi!!!
Si da, e cyberpunk.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui liadorian

Un pic altfel au fost apoi Ghetele fericirii, ale Gabrielei Melinescu, al carei Jurnal(aparut la Polirom) il citisem si laudasem mai demult. Nu stiu ce sa zic, nu prea stiu unde sa clasez cartea asta. Are un fel de stangacie in limbaj si-n naratiune care se vrea asa... ezoterica, daca vorba asta nu-i prea grea (si daca proza asta nu-i dea dreptul ratata si atat). O proza de mistere, cu vesnicul evreu in exil, pe alocuri cu niste metafore supebe care suspenda textul sus de tot si care, pentru mine, ii dau tot farmecul. Plus ilustratiile, realizate de Gabriela Melinescu insasi, care-s tare nelinistitoare. Nu stiu cum ar fi aratat cartea fara ele, cum as fi perceput textul fara imaginile care-i adauga o dimensiune in plus. Poate ca mi s-ar fi parut totul simplist si stangaci si liniar si dezlanat, daaaar... ceva-ceva tot mi-a placut mie, o poleiala din cartea asta s-a lipit de mine in timp ce citeam, cum se intampla cand rasfoiesti carti vechi, parafuite, sau tii in mana fluturi, sau te umpli de polen de pe-o floare. E ceva greu de scuturat, un farmec aparte. In fine, impresiile mi-s tulburi. Nu cred ca as recomanda cuiva cartea asta, poate doar cuiva interesat de curiozitati.





Imi place mult ce spui despre tanti asta Abia astept sa citesc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

'brat protetic' e o proteza ordinara dar autorul asta nu putea spune asa ca iti pierdeai interesu'. Operator de consola e un fel de jucator de jocuri video profesionist dar la scara supermega (cam ca in Existenz, daca l-ai vazut). Ia stai asa, nu cumva citesti 'Neuromantul'??? Parca acolo e vrajeala de-asta cu micotoxine. Te rog, nu mai citi!!!
Si da, e cyberpunk.


Ba da, Mihaela, ala e si l-am lasat cat colo. Am simtit ca nu o sa-mi imbogatesc sufletul si mintea in nici un fel daca o sa continuu sa citesc .

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Am terminat cu Miller si "Tropicul Cancerului". Cam greoaie cartea, m-am luptat pe alocuri cu ea pentru ca o da in niste filosofeli si metafore de habar nu mai aveam despre ce vorbeste! Dintre asta si "Sexus" o prefer de o mie de ori pe a doua... dar a fost totusi o experienta literara destul de interesanta. Acum m-am apucat de G. Simenon si un volum care cuprinde "trei camere in manhattan" si "motanul". Am inteles ca e o carte politista foarte buna...

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Am descoperit acum vreo saptamina subiectul vostru---tare imi place, felicitari pentru el ! As vrea sa va intreb daca ati vazut cartea aceasta, am inteles ca a tradusa si in romaneste...merita?

www.chapters.indigo.ca/books/Books-You-Must-Read-Before-Peter-Boxall/9780789313706-item.html?ref=Search Books%3a %25271001 books you must read before you die %2f%2527&sterm=1001 books you must read before you die %2f - Books" target="_blank">1001 books you must read before you die

Va pupa si spor la citit...Angi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelabv

Am descoperit acum vreo saptamina subiectul vostru---tare imi place, felicitari pentru el ! As vrea sa va intreb daca ati vazut cartea aceasta, am inteles ca a tradusa si in romaneste...merita?

www.chapters.indigo.ca/books/Books-You-Must-Read-Before-Peter-Boxall/9780789313706-item.html?ref=Search Books%3a %25271001 books you must read before you die %2f%2527&sterm=1001 books you must read before you die %2f - Books" target="_blank">1001 books you must read before you die

Va pupa si spor la citit...Angi

Pupici Angi si Nicole ( 28 mai 2007)
Asa creste Nicole
Primele poze PRO





Banuiesc ca despre asta vorbesti http://www.rao.ro/carte.asp?id=1422. Acum daca merita sau nu, nu stiu ce sa spun ca nu stiu ce scrie in ea dar am aici un link si poate dipa ce-l citesti vei hotara daca merita sau nu http://www.livenews.ro/Article.aspx?ID=14233

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

http://www.scribd.com/doc/6003679/1001-Books-You-Must-Read-Before-You-Die

Am gasit pe scribd cartea lui Peter Boxall.

As analiza recomandarile lui, dar n-as da banii pe carte, mai degraba i-as investi in cateva din cele 1001... pe care nu le-am citit inca.

April

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Carminabulinaasta e cartea, am vazut ca e tradusa

April, mersi de link,paginile sunt cam defazate, dar sunt ceva liste acolo...

Multumesc de raspunsuri...am cerut-o la biblioteca dar sunt pe lista de asteptare...am inteles ca e cam de 950 de pagini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Tocmai cand m-am invrednicit sa comand si eu niste carti de la Polirom, am bagat de seama ca 'Eseu despre orbire' s-a epuizat. Si 'Jurnalul' Gabrielei Melinescu s-a epuizaaaaaat
Da' lasa, ca am luat alt Saramago si Gunther Grass si Philip Roth si Kbo Abe (ca nu se putea).
Dar tot nemangaiata sunt. Atata pofta de 'Eseu despre orire' imi facurati...

Mergi la inceput