Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Revin sa va spun ca "trei camere in manhattan. motanul" este o carte FOARTE BUNA! Ambele povestiri sunt excelente (pentru gustul meu, cel putin). M-am apucat de ea miercuri si azi am ispravit-o... 350 de pagini in total, foarte bine scrise... aproape ca s-au citit de la sine, asa de cursiv a fost totul. Nu-mi venea sa o mai las din mana si asa mi se intampla destul de rar (ultima data am patit-o cu "dragoste in vremea holerei" si cu "cronica unei morti anuntate"). Acum incep sa devin si mai interesata de acest Simenon, sunt curioasa ce a mai scris si daca e la fel de bun! Ah... si nu au fost deloc politiste asa cum am fost indusa eu in eroare de persoana care mi-a dat-o s-o citesc, ci subiectele chiar interesante si inteligent construite.

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am terminat 'Ignoranta' lui Kundera. Acelasi ton nostalgic din toate cartile pe care le-am citit - desi nu se ridica la inaltimea 'Insuportabilei usuratati...'. Emigranti, dor de casa, mitul intoarcerii, Ulise si Ithaca lui, prapastia si inadecvarea gasite la intoarcere.
La multi ani de 1 decembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Stau sa termin 'Dragostea in vremea holerei'.
As vrea sa mai citesc ceva din sudamericani, ma gandeam la Borges, despre care am vazut ca s-a mai vorbit pe-aici.
Ce mi-ati recomanda de el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui crini
As vrea sa mai citesc ceva din sudamericani, ma gandeam la Borges, despre care am vazut ca s-a mai vorbit pe-aici.
Ce mi-ati recomanda de el?


Pai...tot:). 'Istoria universala a infamiei', povestirile grupate sub titlul 'Gradina potecilor ce se bifurca' (favoritele mele sunt 'Tlon, Uqbar, Orbius Tertius' si 'Aleph'), cele grupate sub titlul 'Artificii ('Moartea si busola' si 'Funes cel ce nu uita' sunt nemaipomenite), 'Cartea de nisip'.
'Carti scrise in doi' - cu Adolfo Bioy Casares
'Borges despre Borges' - o culegere de interviuri in care vorbeste despre obsesiile lui: engleza veche, cosmarul ca dovada a existentei iadului, orbirea...
Daca imi mai amintesc, mai spun.
Sper sa-ti placa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

MadameB este vorba de Georges Simenon? Daca da a mai scris urmatoarele, sunt la mine in biblioteca asteapta sa fie citite , le-am cumparat de la Polirom la oferta lor de 1 Euro:
-Maigret se inseala;
-Nebunul din Bergerac;
-Maigret se teme;
-Maigret si ucigasul si a mai scris o multime dar nu stiu daca asta e autorul care te intereseaza.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Eu am intrat un pic in cartile de la cotidianul ca deja aveam 87 de volume si nu citisem decat vreo 35. Asa ca tocmai am terminat "Siegfried", cine o are sa stie ca este un roman bun, autorul inventeaza o poveste, cum ar fi daca...Hitler ar fi avut un fiu. Mie mi-a placut.

Acum tot din acesta colectie citesc "Printre altele m-am apucat de fumat", pana acum mi se pare o carte gri. Naratoarea este prea blazata, si eu sunt un pic circumspecta cand vine vorba de asta, ca deja trebuie eu sa insufletesc personajele sa le indragesc sau nu, si evident iti vine sa spui ca toti sunt niste prosti, superficiali si numai naratorul le stie pe toate. Pana si peisajul este gri, plin de apa si zapada si frig si vant.
Dar am s-o citesc pana la capat, pana la urma poate aflu de unde atata nepasare pe narator.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

[font=Georgia]Eu am intrat un pic in cartile de la cotidianul ca deja aveam 87 de volume si nu citisem decat vreo 35. Asa ca tocmai am terminat "Siegfried", cine o are sa stie ca este un roman bun, autorul inventeaza o poveste, cum ar fi daca...Hitler ar fi avut un fiu. Mie mi-a placut.

Acum tot din acesta colectie citesc "Printre altele m-am apucat de fumat", pana acum mi se pare o carte gri.


Si mie mi-a placut Siegfried.
"Printre altele..." nu mi-a lasat nicio amintire - deci e de rau

'Fetita si tigara' ai citit, Carmina? E geniala. Face un misto crunt si destept de toate marotele epocii noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:


Citat:
citat din mesajul lui crini

ma gandeam la Borges, despre care am vazut ca s-a mai vorbit pe-aici.
Ce mi-ati recomanda de el?
Mami de fetita (1999)si baietel (2004)


crini, eu as lua cu ochii inchisi orice carte a lui Borges, as deschide-o fix la prima paginuta si n-as mai lasa-o din mana pana nu e gata. Noroc ca ma mai tine Una ocupata, ca altfel asa mi-ar trece toate zilele!

Mihaelka, bine ca-mi amintisi de Kundera, ca n-am decat o lista de 1001 de carti de citit! Kundera se leaga, pentru mine, de vara admiterii la facultate, cand faceam orice numa sa nu am senzatia ca invat. Noroc de Kundera, saracul, ca altfel mancam cronicari si pasoptisti pe paine!

Wow, Carmina, da' stiu ca ai ceva carticele de la Cotidianul! Eu m-am trezit sa cumpar numai acum, pe final, cateva... Tocmai am terminat un Kobo Abe, Femeia nisipurilor, care s-a citit practic de la sine. Faina ideea cu nisipul, dar dincolo de asta nu prea m-a prins. Cred ca ma asteptam sa faca mai mult cu o idee initiala asa de faina. Plus a pe fondul discutiilor voastre despre SF, ma tot gandeam la Dune - si asta o amintire veche de tot, de prin liceu.

Pe langa asta am mai citit un Nabokov, Pnin - dar a fost o lectura ratata. Am citit asa de destramat, pe bucatele, pe fuga, ca mi-e si ciuda ca n-am lasat cartea in pace pentru un moment mai linistit.

Acu recitesc www.humanitas.ro/humanitas-multimedia/usa-interzisa" target="_blank">Usa interzisa, a lui Liiceanu (sub link sunt cateva fragmente audio), ca "incalzire" pentru www.humanitas.ro/humanitas/scrisori-c%C4%83tre-fiul-meu" target="_blank">Scrisori catre fiul meu., in legatura cu care am dat peste ecouri dintre cele mai contradictorii: www.cp-b.ro/2008/11/22/liiceanu-isi-face-seppuku-autobiografic%E2%80%9D/" target="_blank">aici, aici sau aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Lia, mie mi-a placut Usa interzisa a lui Liiceanu. M-am regasit dureros in cateva fragmente... Am vazut si eu Scrisorile, nu am apucat sa le cumpar, daca termini sa ne spui si noua cateva impresii.

Eu tot citesc la Istoria asediului Lisabonei. Inca n-am terminat, citesc foarte fragmentat din cauza lipsei de timp. O sa revin cu impresii cand e gata.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Mihaela da am citit "Fetita si tigara"i s-a parut dementiala...mai ales ca sunt fumatoare si l-am inteles perfect pe bietul om.

Am citit 4 romane din colectia cotidianul si am zis sa iau si eu o gura de oxigen asa ca acum citesc "Vijelia" de marquez...alta viata .

"Printre altele m-am apucat de fumat" a fost asa ca sa fie ceva citit acolo si de ce mi-e ciuda mai mult este faptul ca ar fi putut fi un roman frumusel daca autoarea ar fi avut mai mult talent.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput