Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Lia mi-a placut Vonnegut, cel putin acest roman "Mama noapte". Nu este foarte pretentios dar nici ieftin nu e. A reusit sa scrie despre holocaust fara a da detalii macabre si cu toate astea sa te faca sa simti toata oroarea facuta de nazisti, oarecum sa si intelegi cum de a fost posibil acel macel si mai mult ca sigur s-a bazat ca cititorul lui este foarte informat.
Acum trebuie sa mai citesc si altceva ca sa-mi fac o parere "rotunda". Imi place ca nu se complica si nu complica. Are o scriere clara fara a fi un roman liniar.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am o mare si placuta surpriza cu un roman SF. Mie nu-mi place acest gen de literatura. am senzatia ca citesc romane pentru prosti, unde totul trebuie explicat, cum altfel ai intelege care sunt legiile unei lumi inventate, si totul se face in explicatii simple cu cuvinte inexistente de te doare tot capul.
dar acum mai am putin si termin "Soarele gol" de Asimov. Poate ca seamna si este pana la urma un roman polititst!!! Dar mai e ceva. Foloseste cuvinte cunoscute, nume de persoane normale...evident da si el aceleasi explicatii pt ca cititorul sa priceapa ce citeste despre lumea respectiva.
Dar imi place.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Lia mi-a placut Vonnegut,
Acum trebuie sa mai citesc si altceva ca sa-mi fac o parere "rotunda". Imi place ca nu se complica si nu complica. Are o scriere clara fara a fi un roman liniar.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


Daca imi permiti, ti-as sugera 'Slaughterhouse 5' si - preferata mea - 'Breakfast of champions'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Am o mare si placuta surpriza cu un roman SF. Mie nu-mi place acest gen de literatura. am senzatia ca citesc romane pentru prosti, unde totul trebuie explicat, cum altfel ai intelege care sunt legiile unei lumi inventate, si totul se face in explicatii simple cu cuvinte inexistente de te doare tot capul.
dar acum mai am putin si termin "Soarele gol" de Asimov. Poate ca seamna si este pana la urma un roman polititst!!! Dar mai e ceva. Foloseste cuvinte cunoscute, nume de persoane normale...evident da si el aceleasi explicatii pt ca cititorul sa priceapa ce citeste despre lumea respectiva.
Dar imi place.


Asa-numita 'hard SF literature' foloseste, intr-adevar, nume normale si 'dimensiuni' normale ale existentei. Uite, Ray Bradbury ar fi un exemplu bun, mai ales cu 'Fahrenheit 451'. Sau nemaipomenitii frati Strugatsky, cu 'Picnic la marginea drumului', de la care a plecat Tarkovsky in 'Calauza'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Mihaela nu pot decat sa-ti multumesc pentru sugestii !
Dar ce inseamna "hard SF literature"? Iti dai seama ca nu ma pricep deloc in domeniul asta.
Am incercat sa citesc Dune si chiar am reusit 3 volume da deja ma deprima. Nimic nu mai avea sens si oricat de SF ar fi ceva imi place totusi logica...sau cum ai spus chiar tu "dimensiuni normale ale existentei" oriunde si cu oricine ar avea ea loc.
cred c a nu mai e cazul sa adaug ca mie imi place tot ceea ce are sens. Indiferent daca citesc despre lucruri care pot fi considerate "anormale" atat timp cat ele au o logica, o morala, un "firesc" sau imi creaza o senzatie de "am priceput" ma simt bine. Altfel daca e doar ma plictisesc si .


Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina
Am incercat sa citesc Dune si chiar am reusit 3 volume da deja ma deprima. Nimic nu mai avea sens si oricat de SF ar fi ceva imi place totusi logica...sau cum ai spus chiar tu "dimensiuni normale ale existentei" oriunde si cu oricine ar avea ea loc.


Cu 'Dune' te puteai opri si dupa un volum. Ba nu, hai dupa doua...
Nu m-am dat niciodata in vant dupa Frank Herbert.
Mie imi plac Asimov, Bradbury, Clarke, fratii Strugatsky si...aaaa... mai era unul, dar l-am uitat (ceva cu 'm', parca:))

Cica sunt mai multe genuri si subgenuri de SF: hard SF, time-travel, alternate history, post-apocalyptic, etc. A, si mult laudatul cyberpunk, care mie nu-mi produce niciun fior. Am citit William Gibson si nu inteleg ce fel de cititor nu se poate plictisi citind fantezii de clasa a V-a.
Mie imi plac cartile SF in care tehnologia, alienii, etc, sunt doar niste pretexte pentru meditatii profunde asupra conditiei umane. Nu ma intereseaza descrieri de nave spatiale sau cate coarne au klingonienii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Mie imi plac cartile SF in care tehnologia, alienii, etc, sunt doar niste pretexte pentru meditatii profunde asupra conditiei umane. Nu ma intereseaza descrieri de nave spatiale sau cate coarne au klingonienii.


Mi-ai luat vorba din gura . Exact si numai acest gen de SF imi place.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Mie imi plac cartile SF in care tehnologia, alienii, etc, sunt doar niste pretexte pentru meditatii profunde asupra conditiei umane. Nu ma intereseaza descrieri de nave spatiale sau cate coarne au klingonienii.


Mi-ai luat vorba din gura . Exact si numai acest gen de SF imi place.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


Cum ar fi Orson Scott-Card... sau Philip K. Dick.

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Lia mi-a placut Vonnegut,
Acum trebuie sa mai citesc si altceva ca sa-mi fac o parere "rotunda". Imi place ca nu se complica si nu complica. Are o scriere clara fara a fi un roman liniar.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


Daca imi permiti, ti-as sugera 'Slaughterhouse 5' si - preferata mea - 'Breakfast of champions'.


Mi-am notat si eu. Am citit aseara cam jumatate din Galapagos, ca asta aveam in casa de Vonnegut, si cred ca m-am prins cam care-i ideea.

Ca tot veni vorba de SF - reduceri frumusle la www.nemira.ro/nautilus-sf" target="_blank">Nemira, mai mari la www.nemira.ro/nemi" target="_blank">cartile pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Le-am citit mai demult, le recomand:

Sub stele de A. J. Cronin
http://www.cartea-mea.ro/carte/sub-stele--i914

Citadela de A. J. Cronin (a fost si ecranizare)
http://www.cartea-mea.ro/carte/citadela--i898-slgmeltsn2buthe7jq7b5fg3140

Huliganii - de Mircea Eliade
reflecta foarte bine spiritul vremurilor de atunci
http://www.librarie.net/carti/19151/Huliganii-Mircea-Eliade

proza fantastica:
In curte la Dionis - nuvele - Mircea Eliade
http://www.librarie.net/carti/42169/In-curte-la-Dionis-nuvele-Mircea-Eliade

Secretul doctorului Honigberger; Nopti la Serampore
http://www.librarie.net/carti/18986/Secretul-doctorului-Honigberger-Nopti-la-serampore-Mircea-Eliade

Toate aceste nuvele duc la ideea cautarii de sine. Te fac sa reflectezi la viata si la moarte, la sensul vietii pe acest pamant, la universuri paralele, la timpul cosmic.

Mergi la inceput