Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

ati fost la gaudeamus?
sunt reduceri bune? ce v-ati cumparat?


capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Personal nu am fost dar am "delegat" un prieten cu o lunga lista de pe care nu a gasit decat 2 carti "Cititnd Lolita in teheran" si "Barbati care urasc femeile". Eu zic ca tot e bine decat nimic . Mi-a spus ca unele edituri aveau reduceri altele nu, de ex la polirom daca esti client fidel oricum beneficiezi de 30% reducere pt orice roman asa ca e mai ieftin de pe net decat de acolo.
Placut este ca sunt toate impreuna pe un perimetru relativ restrans si ai de unde alege.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Impresia caznita pe care mi-a lasat-o a fost completata de senzatia ca am 'fumat' chestiile astea a looooooooong time ago. Romanul nu e facil, dar atat se chinuie sa nu fie....


De-acord cu tine. Bine ca am terminat de citit prapastia asta de carte...bleh, pot spune ca are cateva metafore frumoase si comparatii interesante dar...cu astea nu se face primavara.

Acum m-am apucat de citit "Dulce companie" de Laura Restrepo, o columbiana si deja dupa 3 pagini prevad ca o sa am o noapte alba . Sper sa nu ma insel

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Gata, am terminat 'Barbatul-cutie'. Kobo Abe e nebun. Dar e un nebun pe gustul meu.
Cartea nu se ridica la inaltimea la care se afla 'Femeia nisipurilor', dar mi-a placut foarte mult. Stilul e simplu si liniar dar dedesubt se acund adancimi ametitoare. Dialogurile sunt absurde, personajele sunt absurde, gesturile sunt absurde (un barbat care se hotaraste sa umble pe strazi cu o cutie in cap). Ce am inteles eu din cartea asta e cat de fragil e eul/individul si cat de usor 'dizolvabil'. Abe crede ca in 'a vedea' e dragoste, in 'a fi vazut' - oroare. De unde gestul de a-ti pune cutia in cap pentru a fi singurul care vede.
Abia astept sa citesc 'Harta arsa'.

Acum m-am apucat de marele absent din lista de autori de limba spaniola - nu-mi amintesc sa-l fi vazut pomenit p-acilea. Adolfo Bioy Casares, micul mare prieten al lui Borges, cu care a si scris, de altfel, 'Carti scrise in doi'. Am mai citit 'O papusa ruseasca', 'Inventia lui Morel' si inca ceva dar nu-mi amintesc cum se numeste in romana (La trama celeste). Acum citesc 'Dintr-o lume in alta'.
Abia astept sa ma delectez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am terminat si 'Dintr-o lume in alta' o parabola despre cat de asemanatoare sunt lumile, indiferent de distanta. Nu sunt chiar incantata insa imi place ideea ca libertatea interioara e mult mai mare atunci cand cea exterioara e ingradita.
Acum m-am apucat de Milan Kundera - a fost o vreme cand imi placea teribil si vreau sa vad daca 'am crescut'. Citesc 'Ignoranta'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Am terminat si eu "Dulce companie", un roman frumusel, usurel, cu un subiect indit. Aveam nevoie de asta.

Acum citesc "Mama Noapte" de Kurt Vonnegut si imi place. Nu-i cine stie ce mare filozofie de roman dar simt nevoiacateodata sa mai citesc si intamplari nu doar idei sau ganduri sau metafore si etc.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Am terminat "Barbati catr urasc femeile" de Stieg Larsson. Mi-a placut mult. O carte in care chiar se intampla multe lucruri si chiar daca poate fi incadrata la carti politiste este mai mult decat atat.

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Am citit Parfumul lui Suskind. Desi usoara, placuta ca stil, mi s-a parut mult prea dura ca sa-mi placa. 2*
Acum am inceput 'Dragostea in vremea holerei', prima mea carte de Marquez. O gasesc incantatoare si presimt ca ii vor urma si altele de acelasi autor.
Spor la citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Am tot vrut sa va intreb despre ceva si m-am luat cu altele. Ati citit Michel Houellebecq? Eu am citit 'Platforma' si 'Posibilitatea unei insule'. Trecand peste sexualitatea debordanta, mi se pare un scriitor interesant. Cu atat mai interesant cu cat are marele curaj de a vorbi despre ceva atat de desuet cum e puterea dragostei. 'Posibilitatea unei insule' e nemaipomenit de tulburatoare.
Voi ce ziceti depre 'mnealui?



Mihaelka, eu am citit Platforma, dar nu mi-a placut. Nici 'sexualitatea debordanta', nici ideile, modul lui de a explica totul prin sex, de a-l face puntea catre dragoste si fericire in general. Prea explicit, lipsit de metafora, de acel dram de sublim necesar cand scri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Salutare dupa Gaudeamus! La care Gaudeamus sigur ca n-am fost, ca mi-era departe - cumparaturile, de fapt cumparatura - mi le-am facut prin delegat. Un prieten a stat la coada pentru Istoria lui Manolescu care e acum a mea! Inutil sa spun cat imi freamata degetelele s-o rasfoiesc, narile s-o adulmesc nitel, mainile s-o simt cat e de grea, neuronii sa ma apuc intr-un tarziu de citit. Stiu, is patetica, dar am Istoria lui Manolescu, mai lipseste autograful si-as fi in al saptelea cer...

Ce-am mai citit intre timp... Intai Memorialul de la Mafra al lui Saramago, diferit de Eseul despre orbire: fraza ampla, digresiva, care merge insa fix la tinta pe 7 carari. Ca un betiv care reuseste un balet complicat, fara sa-si piarda din precizie si din gratie. Fain, exact ce-mi gadila mie placut urechea. O carte care mi se potriveste ca o manusa, in care m-am instalat confortabil si din care nu m-as mai fi dat dusa.

Un pic altfel au fost apoi Ghetele fericirii, ale Gabrielei Melinescu, al carei Jurnal(aparut la Polirom) il citisem si laudasem mai demult. Nu stiu ce sa zic, nu prea stiu unde sa clasez cartea asta. Are un fel de stangacie in limbaj si-n naratiune care se vrea asa... ezoterica, daca vorba asta nu-i prea grea (si daca proza asta nu-i dea dreptul ratata si atat). O proza de mistere, cu vesnicul evreu in exil, pe alocuri cu niste metafore supebe care suspenda textul sus de tot si care, pentru mine, ii dau tot farmecul. Plus ilustratiile, realizate de Gabriela Melinescu insasi, care-s tare nelinistitoare. Nu stiu cum ar fi aratat cartea fara ele, cum as fi perceput textul fara imaginile care-i adauga o dimensiune in plus. Poate ca mi s-ar fi parut totul simplist si stangaci si liniar si dezlanat, daaaar... ceva-ceva tot mi-a placut mie, o poleiala din cartea asta s-a lipit de mine in timp ce citeam, cum se intampla cand rasfoiesti carti vechi, parafuite, sau tii in mana fluturi, sau te umpli de polen de pe-o floare. E ceva greu de scuturat, un farmec aparte. In fine, impresiile mi-s tulburi. Nu cred ca as recomanda cuiva cartea asta, poate doar cuiva interesat de curiozitati.

Carminabulina, astept sa termini cu Vonnegut, sunt curioasa ce impresia iti face. Aud des de el in ultima vreme si nu prea ma decid daca-l trec pe lista sau nu.



Mergi la inceput