Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Kobo Abe, insa, merita toata atentia. Nu stiu cum sa fac sa citesc 'barbatul-cutie' mai incet.

Mi-a placut asta. Il trec pe Kobo Abe pe lista de asteptare!

Citat:
citat din mesajul lui danielag
Si pentru ca in weekendul asta am fost la Kilipirim (multumesc, unboticutz), si pentru ca mi-ati redeschis apetitul pentru Saramago, mi-am cumparat urmatoarele: Istoria asediului Lisabonei, Memorialul manastirii si Eseu despre luciditate. Cu care ma sfatuiti sa incep din cele trei?
Daniela


Ce-ai spune de Memorialul manastirii? Nu de alta, dar si eu i incep azi si poate scimbam impresiile la sfarsit. Eseu despre luciditate e acum la sotul meu, care s-a "converitit" si el la Saramago dupa ce a citit Eseul despre orbire. L-a citit intr-o noapte si a doua zi a cumparat tot ce n-aveam in casa de Saramago. Iar treburi dintr-astea n-a mai facut el de prin studentie!

In alta ordine de idei: la noi cartile de la Adevarul se dau pe baza de liste! Deci cine n-are un vanzator de ziare printre neamuri si cunostinte, s-a lins pe bot!

Apoi: am terminat de citit www.librariaeminescu.ro/isbn/973-576-709-0/Mario-Vargas-LlosaRazboiul-sfarsitului-lumii" target="_blank">Razboiul sfarsitului lumii, a lui Llosa. La final, m-am felicitat ca n-am abandonat dupa primele 300 de pagini, asa cum eram ispitita s-o fac. Uriasa carte! Si la propriu - ca-s 700 de paginute, dar si la figurat. Un epic dens, care nu se grabeste spre deznodamant, de parca ar incerca sa-si onoreze cum se cuvine povestea - in cazul asta, plasata undeva la sfarsitul secolului al XIX-lea, in Brazilia, in timpul revoltei Sebastianitilor. O gramada de istorii individuale extraordinare, o galerie intreaga de personaje, o carte in care miza nu-i deznodamantul, fiindca e usor sa anticipezi ce va urma, ci efortul de a intelege cum de a fost posibil totul. La sfarsit, ma gandeam ca probabil asta inregistreaza, din spatiu, extraterestrii aia care ne urmaresc de generatii si se feresc sa intre in legatura cu noi fiindca nu se pot dumiri ce-i de capul nostru: o vanzoleala extraordinara si absurda de motive perosnale, de interese si convingeri pe care nu le putem codifica intr-un joc armonios, si atunci le defulam prin violenta.

asa... Si-am mai citit ceva interesant: www.librariaeminescu.ro/isbn/973-46-1156-0/Vladimir-NabokovInvitatie-la-esafod" target="_blank">Invitatie la esafod a lui Nabokov, cu totul diferita de ce mai citisem eu de el - Lolita si Ada sau ardoarea. Revin, ca s-a trezit prunca!

Am revenit! Despre Invitatie la esafod, mai multe www.supliment.polirom.ro/article.aspx?article=4109" target="_blank">aici. Mie mi-a creat impresia naucitoare a unui Kafka (evident, Procesul) altoit pe Maestrul si Margareta al lui Bulgakov. Usor de citit daca te lasi dus de val, nelinistitoare la fiecare pagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Lia, am inceput de dimineata Istoria asediului Lisabonei, si urmatoarea pe lista e Memorialul manastirii. Putem schimba impresii dupa ce termin si eu.

Invitatie la esafod e si ea pe lista, doar ca nu o am si trebuie sa o cumpar de undeva. Mai ales ca e amintita in Citind Lolita in Teheran si imi propusesem de atunci sa o caut, dar intre timp "m-am impiedicat" in librarie de cartile lui Saramago . Am senzatia din ce am citit in link-ul pus de tine ca o sa-mi placa foarte tare Invitatia.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Carmina, eu am citit o parte (cam treisfert) din Petrecere cu mama si am lasat-o balta ca efectiv nu avea nici cap, nici coada, am fost tare dezamagita de ea.



Good things happen to good people.



Am terminat de citit cartea asa ca pot spune ceva despre ea.
Daca o citesti selectiv, de exemplu sari de tot peste capitolul 7 si ceva din 8 si un pic din 9 si ajungi la scena finala poti constata ca a fost o carte buna . Nu am sa inteleg niciodata de ce unii scriitori tind sa-si complice scrisul doar de dragul complicatiei in loc sa faca ceva frumos si simplu.
"Petrecere cu mama" e un roman frumos si interesant. recomand capitolul 6 pentru ca are un umor nebun, insa are niste...deviatii de la subiect, si te poate ameti un pic, chiar te plictisesc, scriei aiuristice...
Deia, citeste finalul, de fapt tot ce este despre Cezar si nu vei regreta, mai ales ca am si eu o intrebare dupa aia.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Acum citesc "In Arcadia". Pur si simplu nu stiu de ce ma incapatanez sa o citesc , ca am mai incercat acum cateva luni si nu a mers. Probabil ca am prins curaj cu "Petrecere cu mama" . A citit-i cineva?
Probabil ca nu...o sa ma sacrfic eu.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G
Ati fi interesate sa facem schimb de carti, cele din Bucuresti?

J si Carla (05.02.2006)


Si eu am fost tentata sa fac o propunere de genul asta dar pe urma mi-am dat seama ca daca nu stau foarte aproape de persoana cu pricina mai rau incurc. Am doi copii mici rau si mi-e foarte greu sa ma deplasez cu ei dupa mine. In weekenduri ar mai fi o solutie de intalneala sau facem o zi pe luna in care ne intalnim la "Ora de schimb de impresii si de carti"...si imi pregatesc terenul de plecat de acasa...ha, chiar mi-ar placea!

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Carminabulina, promit ca o sa ma straduiesc . Nu promit cand ma apuc sa o termin (ce exprimare )
pentru ca plec la Cluj maine noapte. Dar pe saptamana viitoare sper sa o dau gata, eu pe ea de data asta.
Eu m-am apucat de The secret garden, pentru copilul din mine. Sunt bucatele din viata mea acolo si mi-e tare drag de cartea asta!



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Acum citesc "In Arcadia". Pur si simplu nu stiu de ce ma incapatanez sa o citesc , ca am mai incercat acum cateva luni si nu a mers. Probabil ca am prins curaj cu "Petrecere cu mama" . A citit-i cineva?
Probabil ca nu...o sa ma sacrfic eu.


Daca e vorba de cartea lui Ben Okri, am citit-o eu.
Nu mi-a placut. E un fel de Dosarele X dar muuuuuuult mai dezlanata si impiedicata. Asadar, din punctul asta de vedere, eu n-am fost in Arcadia (asta).

Edit: un fel de Codul lui da Vinci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Mi-a placut foarte mult Eseu despre orbire, 'am trait' cartea, este una din cele mai bune carti pe care le-am citit in ultimul timp.
M-am delectat cu 3 romane de-a Isabelei Allende, intimplator mi-a cazut in mina The Daughter of Fortune, dupa care am cautat si altele, si asa am mai dat gata Portret in Sepia si The House of the spirits. Ah, si de fapt am mai citit una, Ines of my Soul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Da Mihaela, despre ala e vorba.
dar cum adica e in genul "codul lui davinci"? facil sau e cu mistere la tot pasul? Ca eu sa fiu sincera tot astept ceva de genul asta si deocamdata nimic.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Da Mihaela, despre ala e vorba.
dar cum adica e in genul "codul lui davinci"? facil sau e cu mistere la tot pasul? Ca eu sa fiu sincera tot astept ceva de genul asta si deocamdata nimic.



Pai mai ai de asteptat. E un fel de roman de mistere cu climax amanat (si amanat si amanat), in care oamenii dispar si reapar, sunt dominati de entitati misterioase, etc - totul ca pretext pentru gasirea Arcadiei interioare. Toti sunt niste loseri care, in urma calatoriei , care, bineinteles, e una initiatica, descopera Arcadia. Arcadia ca loc apartinand geografiei interioare.
Impresia caznita pe care mi-a lasat-o a fost completata de senzatia ca am 'fumat' chestiile astea a looooooooong time ago. Romanul nu e facil, dar atat se chinuie sa nu fie....

Mergi la inceput