Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Deia acum 10 minute m-am intors de la diverta, mall-vitan, si nu m gasit Citind lolita...
Am fi fost la aceiasi diverta sau singurul exemplar pe care il aveau era la tine in mana ?

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


Carminabulina... dar ai si trecut pe langa mine . Glumesc, era mai greu sa ne intalnim, tu fiind in Bucuresti si eu in Timisoara .





Good things happen to good people.


Edit: ti-am vazut pozele. Sunteti niste frumosi, iar poza in care o pupi pe Irina e bestiala, grimasa ei imi aduce aminte de asta - .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Multumim, unboticuz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Carmina, cred ca poti citi fara probleme Paula, care desi e trista pe alocuri, in final iti aduce o pace in suflet, iti aduce puterea de a intelege tot ceea ce ni se intampla, intelegere fata de puterea divina, intelegere pentru noi insine si pentru ceilalti.
Este o carte frumoasa, foarte bine scrisa(ca toate cartile Isabellei Allende)inteligenta, plina de caldura si blandete.
M-am apucat de "Barbati care urasc femeile" de Stieg Larsson. Sunt inca in prima suta de pagini, dar e interesanta, desi n-am prea citit carti politiste.
A! si am terminat de ceva vreme Jurnal in piatra de Carol Shields. o carte buna - 3,5*

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Deia, multumesc frumos ! Evident nu aveam cum sa ne intalnim, si cum sa gasesc eu cartea .

Cornelia ma mai gandesc...oricum pana la urma nimeres carti care au si parti triste si nu ma feresc atat, doar ca in cazul asta e altceva...prea stiu ca e trista.

Citesc "Petrecere cu mama"...tipic romaneasca, seamana mai mult cu un jurnal, adica nu pare sa aiba o intriga, cel putin nu pala la pagina 100 unde am ajuns.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am terminat 'Sambata' lui McEwan. Let me put it this way: daca asta ar fi fost prima carte a lui McEwan pe care as fi citit-o, m-as fi lecuit pe veci. Mi se intampla destul de rar sa fiu intr-atat de dezamagita, dar nu ma pot impiedica sa ma intreb unde naiba e McEwan ala dement si curajos din 'Mangaieri straine' sau 'Gradina de ciment'.
E un fel de 'Mrs. Dalloway' de o mie de ori mai proasta (24 de ore, memento mori la tot pasul, climax la o petrecere, etc etc etc).
Kobo Abe, insa, merita toata atentia. Nu stiu cum sa fac sa citesc 'barbatul-cutie' mai incet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Buna ziua, doamne cititoare!

Vorbeati zilele trecute de Saramago si Eseu despre orbire. Am intentionat sa citesc Eseul prima oara intr-unul dintre concedii, dar era atat de real totul, incat a trebuit sa o pun deoparte (eu incercam sa ma refac dupa o perioada cumplit de aglomerata la munca si aveam nevoie de ceva putintel mai usor). Mi s-a parut incredibila forta cu care a reusit sa ma transpuna pe mine, cititor, in lumea plina de ceata laptoasa. Am citit-o cam la o saptamana dupa ce m-am intors din concediu, n-am lasat-o din mana pana n-am terminat-o. Am mai citit de Saramago Pestera, bine construita si ea, dar totusi nu la inaltimea eseului despre orbire.

Si pentru ca in weekendul asta am fost la Kilipirim (multumesc, unboticutz), si pentru ca mi-ati redeschis apetitul pentru Saramago, mi-am cumparat urmatoarele: Istoria asediului Lisabonei, Memorialul manastirii si Eseu despre luciditate. Cu care ma sfatuiti sa incep din cele trei?

Aaa, in legatura cu Alende, si eu am citit cam tot ce a aparut la noi, inclusiv Tara mea inventata. A descris atat de bine sentimentul suspendarii intre doua lumi (Chile in care crescuse si tara de adoptie), apartinand fiecareia si niciuneia in totalitate... Mi-a placut cartea, tonul e extrem de cald. Dar de Paula m-am ferit si eu, ca si carmina, nu stiu daca vreau sa o citesc.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Carmina, eu am citit o parte (cam treisfert) din Petrecere cu mama si am lasat-o balta ca efectiv nu avea nici cap, nici coada, am fost tare dezamagita de ea.



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

cititi "Paula!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui capra cu trei iezi

cititi "Paula!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!


Militezi pentru acest roman? Vrei sa ne vezi pe toate aici triste ?
glumesc, evident.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Tocmai ce am terminat "Dragostea in vremea holerei". Da, e buna, are atmosfera aceea inconfundabila... si poate tocmai de asta, desi recunosc ca e exceptionala, atmosfera accea de implacabil, de destin, de resemnare, ma impiedica sa o simt, sa o vizualizez.

De Kobo Abe am "Harta arsa" si ma chinui cu ea de 2 luni. Initial m-a captivat insa nu o pot urmari, ma eberveaza lipsa de sens a dialogurilor, poate sunt prea obosita?

Nu stiu daca am revenit dupa ce am terminat "citind Lolita" insa v-o recomand, a intrat in top 10 la mine.

Sa vedem ce vanez data viitoare. Ati fi interesate sa facem schimb de carti, cele din Bucuresti?

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput