Clubul cititoarelor (9)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

In noaptea asta sper sa termin de citit "Wilt". Pana la urma a fost simpatica.

Eu am alta problema cu Poliromul, oferta lor de 1 euro, care nu mai e de 1 euro, dar nu asta e problema, ci ca nu-si mai imbogatesc oferta.

Ati observat ce promotie de weekend au de 2 saptamani? 2 carti platite una gratis. Saptamana trecuta nu am luat nimic pt ca din fiecare pachet aveam cate o carte, iar saptamana asta am pierdut oferta si chiar mi-ar fi placut cateva.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

apropo, soseste targul gaudeamus (19-23 nov.).
aveti ceva special de urmarit, de achizitionat, autografe ceva, lansari? (mie mi s-au parut slabute lansarile, dar poate e doar o parere , d-aia va intreb)>
mai, totusi cred ca chile seamana mai mult cu romania decat cu olanda (dictatura, saracia, coruptia, cozile) ternura ca ternura, da restu'... carmina, stiai ca mama ei ( a isabelei allende) s-a tratat in romania ( pe vremuri) la inst ana aslan?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Carmina, m-am incordat un pic si mi-am amintit: si in 'Tunelul' exista un personaj orb, ba chiar unul destul de important - Allende, sotul Mariei Iribarne, iubita protagonistului.
Mai am cateva pagini din 'Sambata' lui McEwan - o termin si revin cu impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Am terminat de citit Scandurica, mi-a placut foarte mult si am ramas socata de sfarsitul total neasteptat.
Voi cumparati cartile de la Adevarul? Eu as vrea sa le iau pe toate, am luat-o ieri pe prima - Notre-Dame de Paris si arata foarte bine, sper sa reusesc sa o si citesc curand.
Pe langa cartea de la Adevarul, am gasit ieri la Carturesti, The secret garden de Frances Hodgson Burnett in original si nu a fost decat 9 lei asa ca nu m-am putut abtine si am luat-o . (In urma cu ceva ani a fost pe TVR1 desenul animat Gradina secreta si de acolo mi se trage). Pe langa astea mai erau si alte carti frumoase in engleza, din aceiasi colectie Penguin Popular Classics si la acelasi pret.
Am intrat si la Diverta si cat am asteptat o prietena sa-si caute carti am stat in coltul de lectura si am inceput sa citesc din Citind Lolita in Teheran, mi-a placut foarte mult, cred ca o pun pe wish list-ul de Craciun sau de ziua mea, poate li se face mila prietenelor si mi-o cumpara .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

sa raspund pe rand:
- habar nu aveam ca mama Allende s-a tratat in romania la institutul Aslan. Eu nu asta am retinut din "Tara mea inventata", dictatura, saracia, coruptia, cozile adica nu asta m-a frapat ci blandetea, tandretea cu care vorbea despre lucruri.

-si ai dreptate Allende era orbul, dar din moment ce nu-mi mai amintesc de el, poate ca totusi nu a fost atat de important. Acum ca mi-ai spus parca imi amintesc de el...parca.

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Deia acum 10 minute m-am intors de la diverta, mall-vitan, si nu m gasit Citind lolita...
Am fi fost la aceiasi diverta sau singurul exemplar pe care il aveau era la tine in mana ?

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

[font=Georgia]sa raspund pe rand:
- habar nu aveam ca mama Allende s-a tratat in romania la institutul Aslan. Eu nu asta am retinut din "Tara mea inventata", dictatura, saracia, coruptia, cozile adica nu asta m-a frapat ci blandetea, tandretea cu care vorbea despre lucruri.

-Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi


chestia cu tratamentul-scrie in "paula". mie, cartile astea doua, mi s-a parut ca se completeaza reciproc. eu am retinut si partea cu dictatura, cozile...poate si pentru ca seamana cu o parte din trecutul nostru. dar, da, ea povesteste cu blandete si nostalgie fiindu-i dor de tara ei, care de fapt nu mai era tara pe care o lasase in urma. acesta nostalgie cred ca exista la toti cei care traiesc in afara granitelor tarii natale.
citeste si paula!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ma mananca sa citesc si "Paula". dar mi-e teama ca e prea trista...stii ma gandesc ca fiind vorba despre fiica ei care a murit...parca nu ma simt in stare acum ca sunt prospata mama de fetita .
Dar ai putea sa-mi spui daca e atat de trista incat sa plangi sau e doar nostalgica?

Mihnea 15 mai 2006
Irina 10 august 2008
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

of, mai, carminabulina...
e nostalgica si pe alocuri sfasietor de trista...
doar povesteste cum a murit fiica ei. eu zic totusi sa-ti faci curaj si s-o citesti.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

ma scuzati ca dau buzna (eu va urmaresc din umbra si ma inspir din lecturile voastre), vroiam sa va anunt ca zilele astea (pana pe 16 nov) se desfasoara la Dalles "kilipirim". oferta e mai slaba decat in anii trecuti dar sunt reduceri de pana la 30%.

sa nu-i uitam!



Mergi la inceput