Vaccinul Rotarix

Vaccinul Rotarix | Autor: puisorul

Link direct la acest mesaj

Ieri i-am facut printesicii mele vaccinul de 4 luni iar medicul de familie mi-a zis ca a aparut un nou vaccin. Se cheama Rotarix si este impotriva diareei provocata de Rotavirusuri. Probleme e ca tre sa ne hotaram repede daca il facem pentru ca trebuie facute doua doze pana la 6 luni. Precizez ca pretul nu e deloc de neglijat 2,5 milioane doza. Daca ati facut sau auzit despre acest vaccin va rog sa imi spuneti si mie.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

este un vaccin pt rotavirus. rotavirusul da diaree si febra si e rau la sugari pt ca se deshidrateaza f repede.
trebuie facute 2 doze oral la interval de 4 saptamani. i-am facut si eu lui darius si a fost ok.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

eu i l-as face...noi am tras-o rau de tot cu rotavirusul cu spitalizari cu perfuzii non-stop, cu deshidratare in ultimul hal..daca mai intarziam o ora nu il mai puteau salva...deci urat de tot

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

De ce trebuie facut pana la 6 luni ? Fetita mea are 2 ani si pediatra mi l-a recomandat la intrarea in colectivitate ...

Boghi

poze Gongutza
www.arta-goblenul.forumgratis.ro" target="_blank">hai sa discutam despre goblenuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Rotarixul se face pana la varsta de 1 an. Am si eu un copil de aproape 2 ani insa pediatra mi-a zis ca e prea tarziu sa-i mai facem..La primul bb insa, care are 3 luni i-am si facut cele 2 doze de Rotarix. Insa cu 3,5 mil doza.

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Si noi am tras o rau cu diareea provocata de rotavirus.La 11 luni am ajuns la spital,deshidratat, dezechilibrat electrolitic, lesinat, scaune apa, multe...Urat..In lume, mor anual mii de copii cu diarei provocate de rotavirus, care este foarte violent. Noi nu am mai avut timp sa il facem, dar daca as mai avea un copil, i l as face negresit.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Chiar astazi am luat un pliant de la medicul pediatru si acolo scria ca vaccinul se face bebelusului pana la 6 luni, in 2 doze. Cred ca pana la urma conteaza parerea pediatrului copilului.

Steluta (22w+) si cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Noua ne-a spus ca se face pana in 6 luni pentru ca atunci se incepe practic diversificarea si copilul e deja in pericol de a veni in contact cu rotavirusul.
Noi am ratat vaccinul pentru ca ne-am hotarat prea tarziu (din pacate informatia de mai sus nu am primit-o la timp), asa ca baietelul meu a trecut printr-o viroza digestiva data de rotavirus si su fost 10 zile tare grele, as fi preferat sa le evit.
Insa atentie, exista mai multe tulpini de rotavirus, iar vaccinul nu le acopera pe toate. Insa categoric, vaccinul scade sansesele de imbolnavire.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Asa e..pana la 6 luni!! Mai sus am scris si eu ca pana la 1 an insa am scris aiurea. Nu stiu de unde a auzit mamica de mai sus de varsta de peste 2 ani!!!!

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Si eu i l-am facut lui Luca in 2 doze...la 3luni jumate si la 4 luni juma.Se face pana in 6 luni, insa se administreaza la distanta de celelalte vaccinuri-ma refer la cele de la 2 si 4 luni.
Nu a avut reactii adverse.

Si noi l-am achizitionat tot cu 3,5 mil doza.

Bogdanai, mai vorbeste inca o data cu pediatra..in legatura cu recomandarea Rotarix-ului la 2 ani..

Sanatate!

Tatiana, mamica de bebe Luca (12.12.2007)

22.04............65,2 kg
29.04............62,4 kg
06.05............60,6 kg
13.05............59.8 kg
:-)))) de cand asteptam sa schimb prefixul :-)))
20.05............59,5 kg
27.05............59,3 kg

TARGET 57 kg!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Da, o sa mai vorbesc cu pediatra ... Noi oricum nu eram foarte hotarati sa-l facem, ea ne-a recomandat, ca sa nu ia rotavirusul la intrarea in colectivitate ...

De ce nu se face decat pana la 6 luni ? doar pt a o feri de contactul cu rotavirusul dein momentul diversificarii ? Si daca nu a intrat in contact cu el pana acum ??

O sa intreb doctorita, dar nu stiu cat sa ma bazez pe ce imi spune, mai aleas c este un vaccin nou si nu stiu daca nu au si ei un comision pt ca il recomanda ...

Boghi

poze Gongutza
www.arta-goblenul.forumgratis.ro" target="_blank">hai sa discutam despre goblenuri

Mergi la inceput