Vaccinul Rotarix

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Noi am facut vineri vaccinul si intr-adevar a costat 250 de RON. Medicul nostru de familie este o buna prietena si nu cred ca se pune problema de comisioane sau alte alea.
Tatiana, te rog sa imi spui de unde stii ca nu se poate administra odata cu cel de 6 luni, ca eu la 6 luni intentionam sa ii administrez a doua doza. Multumesc pentru raspunsuri.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Si noi l-am facut dar ne-a costat 350RON/doza.

Roxana mami de Robert (18 feb 2008) si Catalin (5 iunie 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Puisor, doctora noastra ni l-a recomandat cand ne-am programat la vaccinul de la 4 luni....insa mi-a zis ca il vom face cu pauza de 2 sapt fata de acesta...Astfel prima doxa de Rotarix am administrat-o la 4luni juma, iar pe a 2a la o luna distanta, adik la 5 luni juma...evitandu-se suprapunerea si cu cel de 6 luni.

Deci dozele au fost date intre cele 2 vaccinuri obligatorii de 4, respectiv 6 luni.

Mai intreaba dr inca o data...sa vezi cat e de ok sa le faci impreuna.
Un motiv precizat de dr mea...a fost acela legat de reactiile adverse...daca apar...si urmarirea lor...in cazul suprapunerii a 2 vaccinuri..

Sanatate multa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Tatiana, multumesc.
Probabil ca o sa facem si noi a doua doza la 5 luni jumatate.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enia100 spune:

Si noi am facut vaccinul rotarix (350 lei) la 4 luni si mai avem de luat o doza la 5 luni. Nu a facut febra, insa cateva zile dupa administrare a avut scaune moi, diareice; pediatra a spus ca e perfect normal, este o reactie fireasca a organismului la acele tulpini de rotavirus si ne-a sfatuit sa-i dam 2 zile Hidrasec (pentru hidratare) si Biotix (pentru refacerea florei intestinale). Eu sunt multumita ca am aflat de acest vaccin in timp util!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Eu am inteles ca riscul cel mai mare de a contacta virusul este intre 6 luni si pina in 2 ani.Aici se da intre 6 si 23 de saptamini, in doua doze, a doua la cel putin 4 saptamini distanta fata de prima.
Nu stiu daca am inteles eu gresit, dar mi se pare ca in ciuda vaccinului, copilul se poate imbolnavi totusi de acest virus, insa o forma mult mai usoara.

In ceea ce priveste pretul, o doza costa in jur de 80 de euro, in timp ce vaccinul combinat impotriva hepatitei A si B a fost mai ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_andrei spune:

Si baietelul meu la 11 luni a luat acest virus cand am fost internati la Victor Babes si urmarile au fost cumplite. La al doilea copil am hotarat sa dau oricat pe el si sa-l faca. Schema de vaccinare este pana la 6 luni (se administreaza oral): prima doza la <=3 luni si a doua doza la <=6 luni.
Chiar daca este scump, 352 RON eu am ales sa-l fac pentru ca nu vreau sa mai trec inca o data prin ce am trecut cu primul copil.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

quote:
citat din mesajul lui enia100

Si noi am facut vaccinul rotarix (350 lei) la 4 luni si mai avem de luat o doza la 5 luni. Nu a facut febra, insa cateva zile dupa administrare a avut scaune moi, diareice; pediatra a spus ca e perfect normal, este o reactie fireasca a organismului la acele tulpini de rotavirus si ne-a sfatuit sa-i dam 2 zile Hidrasec (pentru hidratare) si Biotix (pentru refacerea florei intestinale). Eu sunt multumita ca am aflat de acest vaccin in timp util!



fetelor, vad diferentse mari de preturi din ce ziceti.
De unde l-ati luat cu 250 roni? si de unde pe cel cu 350 roni?
pt ca, sincer, 100 roni... sunt pampersii pt aproape 1 luna

o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor, as avea si eu o intrebare referitoare la acest vaccin, poate ma puteti ajuta: a scris cineva ca riscul cel mai mare este cuprins intre 6 luni si 2 ani. Va trebui repetat la un moment dat vaccinul? Sau daca il facem acum are efect pana la 2 ani?
Si eu stiam la fel, ca desi vaccinat, bb mai poate face enterocolita cauzata de rotavirus dar in forma mult mai usoara, nu mai ajunge la spitalizare, perfuzare, etc...
Doamne ajuta sa nu faca niciun bebe!

YLARI
http://community.webshots.com/album/561951230FYYkoq

http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mie mi-a comandat vaccinul medicul de familie de la un depozit de medicamente si a costat 250 RON. Poate depinde de zona tarii, noi suntem din Ardeal.
Protectia oferita este pana la doi ani.
Noi initial am stat pe ganduri ca e destul de scump dar fetele de aici m-au convins

Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput