Depresie post-alaptare?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

vai fetelor ce va invidiezi pe toate ca bebeii vostrii aupapat atat laptic de la san.Al meu pui a papat pana la 2.5 luni cand eu m-am imbolnavit tare, am fost racita, a trebuit sa iau antibiotice, normal ca raceala l-a luatsi pe le, si nemaiputand sa pape asa bine, ii dadeam tot mai rar san, si dupa o saptamana a decis ca nu mai vrea deloc
Oricum alimentatia era mixa , dar macar incepeam cu san si terminam cu biberonulDupa acea saptamana nu a mai luat sanul in gura deloc, facea niste crize de isterie uneoriSunt usor multumita ca a papat ce a fost mai important, si frustrata ca nu am reusit sa ii dau prea mult.Poate am gresit si noi, dar ca niste parinti la primul copil, si fara bunici pe langa, i-am oferit suzeta de la 3 zile, plus ca eu am facut o hemoragie a doua zi dupa nastere si nu am avut lapte deloc 3 zile, utilizand biberonul.A devenit lenes plus ca nu se satura.Si acuma inca mai plang pe chestia asta, dar asta este, ma consolez cu ideea.Oricum s-a nascut cu 4350 si pe 29 are 5 luni si are 8800 ,e bine cum a evoluat.
va pupam pe toate si va dorim o duminica frumosa si linistita.

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

este o luna de zile de cand ma gandesc sa il intarc pe Alex, imi tot zic de maine gata dar nu reusesc efectiv mor dupa placerea de al alapta.Ma gandesc cu oroare la ziua cand am sa il intarc.Uneori ma trage de tricou ...si vrea tzatzi iar eu ma conformez.Nu stiu cum voi face dar cred ca o sa imi fie taaaare greu!
eu nu mai am asa de mult lapte si in locul tau as profita din plin de momentele astea!

mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex

www.flickr.com/photos/25237392@N04/" target="_blank"> Alex 8-9 luni

povestea nasterii lui bebitz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

mamii daca va simtit bine amandoi sufleteste, de ce sa puneti capat alaptatului???

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

hehe, eu am alaptat pana la 1 an si 6 luni fix.

Stressata nevoie mare. Fica-mea inca papa atunci tzitzi la cerere, adica la fiecare masa, si adormea cu tzitzi. Va datzi seama ce de probleme imi faceam. Si cum sunt rea de medicamente..... Ma duc la doctor si-mi da doamna doctor dostinex. Aveam sanii cat pepenii. Debit cat cuprinde. In doua ore se facea cat casa sanul daca nu-i dadeam. Fica-mea nu a baut ceai, nu a fost nevoie. Bea lapte de san.

Iau eu doua doze shoc dupamasa, dupa ce adoarme fata, doua seara, fac febra, la unsprezece soacra-mea tzopaia cu varza in jurul meu, ca la ora doua sa ajung cu mastita in urgentza. Au-au-au, au-au-au.

Domnule, pe la sashe seara, in ziua aia, dupa ce se trezeshte pe la cinci fica-mea vine si ma vede ca mi-era rau, imi curgeau sanii de ziceai ca stau sa pocneasca, stateam cu prosoapele, si imi venea sa vomit, si aveam ametzeli, si zaceam in pat (am avut atat de mult lapte ca de obicei ma mulgeam intre supturile ei).... si vine ea la mine si ma mangaie pe frunte si ma lasa dupa ce ridica bluza si vede cum gem. S-a retras, si speriata saracutza zice: "mami...tzitzi"

La care eu: "da mami, pange tzitzi, buba tzitzi", la care ea: "off, off ... mai, mai"

Nu mi-a mai cerut copilul neam din momentul ala. Cat era de mica venea si ma intreba: "pange tzitzi?" si eu ma perpeleam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Fetelor care ati alaptat mai mult de un an, pe voi nu va intreaba lumea stupefiata "inca mai ai lapte???" sau "inca mai ii dai san?? "cand o intarci totusi ca e mare deja??", chiar si azi mi s-a intimplat sa ma intrebe asta citeva persoane mirate..
de ce li se pare atit de nefiresc ca la 15 luni un copil papa san??

daca ar fi dupa amine as tine asta doar pentru mine si puiuta mea, dar ea ma da de gol si ma trage de bluza in public si zice 'tzitzi ioog' (adica tzitzi te rog) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

se considera ca ii dai degeaba, ca nu mai are aceeashi consistentza... laptele... si ca e apa chioara. Eu imi faceam lactograma o data la 4 luni si am avut un lapte foarte bun, foarte consistent. A fost si o excelenta metoda contraceptiva. La mine chiar a functzionat. Gura lumii.... e gura lumii.

Alaptarea prelungita te ajuta sa pastrezi in continuare legatura aceea intre corpul tau si al ei (chestia aceea inexplicabila, cum ca ce simtzi tu simtze si ea) si te ajuta foarte mult sa o echilibrezi emotzional.
Sistemul imunitar e mai bun pe perioada alaptarii. Nu uita ca prin lapte ii dai anticorpi.

Dupa intzarcare mie mi-a slabit considerabil si a devenit mai bolnavicioasa.

Dezavantajele alaptarii prelungite sunt ca nu potzi sa pleci nicaieri fara ea., sa zic ca o lashi cu soacra, mama, bona...

Cand iesheam cu sotzul meu la un suc trebuia sa mergem in apropierea casei, sau sa rupem mashina in doua pana acasa, ca imi curgeau sanii de ziceai ca sunt fantani arteziene daca depasheam timpul dintre alaptari.

Imi aduc aminte ca m-am dus cu nishte acte. Am lasat fata cu soacra, si a durat vreo 5 ore. O aglomeratzie infernala, se lucra la asfaltat. S-a chinuit soacra-mea cu ea sa o adoarma vreo ora, iar cand am ajuns acasa imi cursese laptele, de eram leoarca, mergeam cu punga de acte in brateze si se prelingea siroi pe fusta de mi-era si rushine. O tipa foarte simpatica mi-a atras atentzia ca-mi curge ceva din sacosha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Fetita mea a supt titi lapte pana la 1 an si 7 luni. Am intarcat-o de nevoie pentru ca am ramas insarcinata a doua oara. Medicul mi-a recomandat sa nu mai alaptez atat pentru bebe din burtica cat si pentru fetita pentru ca "abundenta" hormonala putea sa isi lase amprenta asupra ei (pilozitate mai exact in adolscenta).

Acum baietelul meu are 1 an si aproape doua luni si inca il alaptez (doar dimineata si seara inainte de culcare).

Depresia post-alaptare exista si am trecut prin ea dupa ce am intarcat-o pe fetita. Fizic intr-o saptamana am fost o.k. insa emotional o luna m-am simtit vinovata fata de ea (le pupa pe titi si se alinta cu ele si apoi incepea sa planga ) in sensul ca am simtit ca nu mai e bebelusul meu cel super dependent de mine ci incet incet se desprinde de mine si devine independent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

olim e foarte scump bebelusul tau Alex in poza cu tati. Chiar daca are 8800 la 5 luni, nu pare ca e grasunel, spun asta pt.ca in mod normal daca n-as fi vazut poza cred ca asa as fi zis, pt.ca fetita mea are peste cca. o saptamana 10 luni si are aceeasi greutate cu a baietelului tau de 5 luni. .... pana la urma, ceea ce conteaza este sa fie sanatosi! Imi pare rau de cum a trebuit sa-l intarci pe Alex si imi dau seama cat ai suferit dupa felul cum ai scris ca te bucuri pentru mamicile care alapateaza mult timp... pentru incurajare si pentru ca ai trecut cu bine peste acele momente iti ofer o floricica

mamii laptele - mult, putin, cat mai este - e bine daca e! eu nu renunt la alaptat, doamne fereste, nu inca! eu doar ma intrebam cum va fi cand o sa fac asta; si observ ca experientele difera, de la cele cu lacrimi la cele fara lacrimi; acolo unde si copilul intelege ca nu se mai poate cu tzitzi, asa cum a scris noideea cred ca e mare minune! m-a 'miscat' putin situatia povestita de tine noideea si cred ca nu mai incap bucuria in suflet si lacrimile in ochi cand vezi ca un botz mic de copil are intelegere pentru suferinta mamei. mamii si eu cred la fel ca Gabi_K vis-a-vis de intarcat.. de ce sa-l intarci de tot daca inca va simtiti bine impreuna? poti sa-i dai lu' bebe sa suga macar seara si dimineata, si asta ramane o varianta lejera pt.tine daca vrei sa mergi la serviciu.

Mindy ba da! de exemplu medicul meu stomatolog (e o "ea") mi-a zis cand avea Adeluta 7 luni "7 luni? gata! nu mai alapta ca iti mananca tot calciul si de-acum nu mai e nici laptele asa de bun..." (era sa ii zic eu ei ceva de dulce, dar n-am intrat in "politica" alaptarii pentru ca n-avea rost.. ea cu ale ei, eu cu ale mele... am lasat-o in pace cu parerea ei!)... apoi si mama mea imi zice cateodata ca la vreun an asa, un an si un pic, sa o intarc pe Adeluta... iar eu o intreb tot timpul: "De ce?!!!!"

quote:
Originally posted by Zadi
Depresia post-alaptare exista si am trecut prin ea dupa ce am intarcat-o pe fetita. Fizic intr-o saptamana am fost o.k. insa emotional o luna m-am simtit vinovata fata de ea (le pupa pe titi si se alinta cu ele si apoi incepea sa planga ) in sensul ca am simtit ca nu mai e bebelusul meu cel super dependent de mine ci incet incet se desprinde de mine si devine independent.


Zadi multumesc! Felicitari pentru ambele experiente cu alaptatul si mult spor acum cu baietelul... cand o fi sa il intarci sa intri sa vorbim la momentul respectiv, poate putem alunga "depresia" aici... si eu contez pe voi cand o fi sa o intarc pe Adeluta.

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

karliguta nu apucasem sa raspund am scris aastazi la scutecele si am sa scriu si aici!Laptele mi.a scazut enorm de mult cand a inceput sa manance.Si cand a luat biberonul pentru ca laptele meu nu ii mai ajungea.Cand Ale avea 5 luni se trezea de multe ori si la juumatate de ora noaptea!Este un copil foarte energic ma termina fizic, cu toate ca si eu sunt o fire energica!Atunci am inceput sa ii bag laptele praf..sau sa il diversific ...cu laptele praf m-am luptat o luna si ceva, cand vedea biberonul URLA..apoi cu diversificarea m-am luptat pana la aproape 8 luni.Acum cand mananca bine si bea si lapte s-a obishnuit noaptea cu tzatzi dar incepe si urla pentru ca dupa cateva guri de lapte (Oare or mai fii maxim 30 de ml?)incepe si urla ma doare sufletul..ne chinuim amandoi...Il amagesc degeaba... asa ca , consider ca este mai bine sa il intarc..





mami de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex

www.flickr.com/photos/25237392@N04/" target="_blank">
Alex 8-9 luni

povestea nasterii lui bebitz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

am inteles
mult succes, inseamna ca la voi va fi fara lacrimi... sau poate lacrimi de bucurie...

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput