Depresie post-alaptare?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Pe cea mica am alaptat-o 3,7 ani. E imens de mult. Insa mai ales cand era deja marisoara, si tzitzi era doar pe post de suzeta, potolirea setei, si mai ales "medicament" pt toate durerile, oboseala, plictiseala, si tot ce poate supara un copil mic, ma simteam un magician care are o bagheta magica cu care poate face minuni. Si cand s-a intarcat fata, atunci m-am speriat: nu stiam cum s-o consolez, s-o linistesc, s-o adorm, nu stiam, cum sa-i alint durerea... si imi lipseau momentele de liniste si odihna in timpul zilei, cand musai era sa ma opresc din activitati si trebuia sa ma asez comod in fotoliul cel mare, fiindca alaptam.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

Pe cea mica am alaptat-o 3,7 ani. E imens de mult. Insa mai ales cand era deja marisoara, si tzitzi era doar pe post de suzeta, potolirea setei, si mai ales "medicament" pt toate durerile, oboseala, plictiseala, si tot ce poate supara un copil mic, ma simteam un magician care are o bagheta magica cu care poate face minuni. Si cand s-a intarcat fata, atunci m-am speriat: nu stiam cum s-o consolez, s-o linistesc, s-o adorm, nu stiam, cum sa-i alint durerea... si imi lipseau momentele de liniste si odihna in timpul zilei, cand musai era sa ma opresc din activitati si trebuia sa ma asez comod in fotoliul cel mare, fiindca alaptam.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi


wow, chiar ca e mult; dar treaba cu alinatul' alintatul' la san.... merge brici! e un sentiment foarte frumos atunci cand bb suge la san iar ochisorii ii umbla cautatori dupa ochii mamei, dupa expresia fetei ei.... si cum vede/aude ceva distinct sare de la san, isi lamureste curiozitatile apoi se infige brusc in sanul moale si cald.....OF! ce senzatie frumoasa! unica! ce poate fi mai "dulce" decat asta?

felicitari Gabi_K!

felicitari si tie Mindy! mi-a placut si filmuletul... credeam ca e cu voi, dar e doar un exemplu... oricum, fetita destul de maricica, insa e asa simpatica cu tzitzi in guritza! se transforma automat parca intr-un bebelus, chiar daca ea nu mai e de mult!

facem club de mamici cu vechime in alaptare acusica... .... Sabina si-a propus 2 ani jumatate, fetele au deja vechimi considerabile pe aici, eu nu vad prea aproape momentul intarcarii pt.ca imi doresc si eu ca si voi sa impart aceasta fericire cu bebe mult si bine!... deci cine mai vine in "clubulet"?



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

nu de alta, dar poate amanam depresia post-alaptare undeva pe la 80 ani! hai ca am spus o aberatie, dar am glumit, ati vazut emoticonu' ...


ma duc la nani ca vb.aiurea!
am uitat, mi_a am primit PM-ul tau, m-ai inmuiat! am fost f.ocupata azi, am intrat acu pe seara, si asa in fuga si obosita, am dat cateva raspunsuri pe ici pe colo, insa maine sau candva, o sa iti raspund pe indelete la mesajul tau, ok? un pup mare pt.voi! esti o mamica SUPER! sunt aici cu o floricica pentru tine... si daca e nevoie candva, oricand sunt de gasit si fizic pe planeta asta!

noapte buna copii! zzzzzzzzzzzzzzzzzzz



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

eu l-am lasat pe bebe sa ia singur decizia... chiar daca nu a mai fost bebe cand a luat-o. "evenimentul" s-a intamplat de la sine undeva intre 3 ani si 7 luni-3 ani si 10 luni. s-a intamplat atat
de treptat si pe nesimtite incat aproape ca nici nu mi-am dat seama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

hehe, asa da...! f.dragut!
cred ca e metoda cea mai eficienta pentru a nu suferi!

p.s. de ce urasti laptele de vaca? lapte de vaca de Canada? sau indiferent de natia vacii?

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Patou felicitari:)
Intr-adevar, bb trebuie lasat sa decida el cand e momentul. Iar noi ne adaptam:)

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

quote:
p.s. de ce urasti laptele de vaca? lapte de vaca de Canada? sau indiferent de natia vacii?


il urasc pentru ca datorita lui baietelul meu a suferit enorm in primul an de viata (eczema pe tot corpul, rani care supurau etc)si asta numai si numai pentru ca eu consumam produse lactate in primul an cand l-am alaptat. dupa ce am eliminat eu produsele lactate, pielea lui a devenit pentru prima data ca a celoralati copii. s-a dus si eczema si astmul... acum am ramas eu cu ideea ca laptele de vaca nu e potrivit decat pentru vitei, si ca noi oamenii avem de suferit din pricina lui. Parerea mea evident
(baietelul meu e alergic la laptele de vaca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

am inteles! scuze daca am intrat in intimitati! poate erau lucruri de care nu mai voiai sa iti amintesti...



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

karligutza, n-ai de ce sa te scuzi. eu am devenit fanatica -acum incerc sa ma tratez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Buna!

Andrei a papat sanut pana la 1 an, 9 luni si 17 zile.
Pe 28 aprilie se implineste 1 luna de cand a cerut ultima oara sanul.
Nu au fost deloc probleme, deja il linisteam, adormeam in alte moduri, asa ca nu a simtit lipsa sanului.
Acum ii alinta pe amandoi(sanii), ii mangaie, pupa...dar nu mai incearca sa suga.
A fost cumva o decizie luata de comun acord, fara suferinta, lacrimi...
Poate doar eu am fost putin trista, imi lipseste senzatia sanului luat in gurita lui Andrei.
Da' asta ete....

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput