Fulguleti de nov-dec 2006 (165)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

am uitat sa va spun ce a avut succes la pranz...,dovlecei la cuptor...
jumatati de dovlecei curatati de samburi,rosii feliute si cascaval ras deasupra...,bagat la cuptor in tavita cu apa...,un deliciu...,i-a placut si ei mi-au placut si mie...


Mamica stralucitoare
10+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

am vazut ultimele statistici.
eu nu , da' imi dau cu parerea de mergator pe strada cu ochii dupa tineret

asta ar insemna ca intr-o clasa de 30 de copii, 24 sunt supraponderali. ceea ce mie nu-mi iese la calcul, numarand numai domnisoarele anorexice. nu mai pun pasionatii de sport. si, pardon, nu intr-o clasa, ci [/i]in orice[/i] clasa, ca sa iasa la procente.

si iar nu sunt de acord cu principiile alimentare romanesti, care sunt cel putin la fel de proaste ca si cele italiene, de ex, americane, s.a.

cat despre UK, asiza, macar voi il aveti pe Jamie, care chiar se zbate pt copiii aia, si sincer cred ca va face ceva, daca nu ma insel deja a inceput.


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

din ciclul culturalizare

prin anul V am facut un curs de comunicare.mi-am amintit o chestie faina. cica daca esti implicat intr-un conflict pe care vrei sa il solutionezi amiabil, cheia e sa nu invinuiesti. ex: poate ca nu m-am facut bine inteles in loc de nu m-ati inteles bine


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by dianocica

din ciclul culturalizare

prin anul V am facut un curs de comunicare.mi-am amintit o chestie faina. cica daca esti implicat intr-un conflict pe care vrei sa il solutionezi amiabil, cheia e sa nu invinuiesti. ex: poate ca nu m-am facut bine inteles in loc de nu m-ati inteles bine


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.




in sfarsit


Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

asiza, permite-mi sa te contrazic : obezitatea la copii in romania ajunge spre primele locuri din europa, am vazut ultimele statistici. iar ritmul de crestere al procentului de copii obezi din romania este mai mult decat alarmant, ca in nici o tara din europa. cauze: sedentarismul si alimentatia nesatoasa. mama mea este profesor de sport si spune ca in scoala generala unde preda ea cam 75-80% din copii sunt supraponderali sau obezi . si intradevar ca si sedentarismul, statul la tv si la calculator isi spune cuvantul, dar si alimentatia nesanatoasa bazata pe junk food si mai ales principiile alimentare romanesti, deci eu nu cred ca dulciurile mancate de copii sunt singura cauza a obezitatii.
nu stiu cat de coerenta am fost, ca e oana calare pe mine ;)

Dia de Oana 29.11.06

"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez




..semicoerenta, da' am prins ideea...Dia, imi trimiti si mie link-urile respective cu statisticile, ca zau c-am cautat pe net si n-am dat de ele Si ai dreptate ca nu doar dulciurile cauzeaza obezitatea, bineinteles ca obezitatea e rezultatul unui cumul de factori...no, acum raspund cu doua citate din clasicii in viata, care au concluzionat exact, da' exact exact ce-am vrut eu sa spun:

1.Dianarus: acestea fiind spuse, concluzionez ca echilibrul si masura (in toate) sunt cheia sanatatii
2.Dianocica: si iar nu sunt de acord cu (unele dintre - completare) principiile alimentare romanesti, care sunt cel putin la fel de proaste ca si cele italiene, de ex, americane, s.a...

Si, da Dianocica, intr-adevar aici astia se lupta mult pentru a stabili niste principii alimentare sanatoase, intrucat asa nu se mai poate...sunt muuulte programe guvernamentale care sprijina ideea, se fac intalniri speciale pentru parinti cu copii, tocmai pt a li se povesti despre mancarea sanatoasa, li se dau exemple de meniuri, la gradi li se da doar mancare sanatoasa, sunt o gramada de sali de sport, finantate de consiliile locale, care sprijina si promoveaza sportul, miscarea de orice fel...si incet, incet eu zic ca trebuie sa prinda... sunt convinsa ca vor reusi sa echilibreze cat de cat balanta pana la urma...

Si mai stiu ca si in Ro sunt parinti informati, ca noi, iar numarul lor e in crestere si nu cred ca copiii ingurgiteaza doar prostii...si, asa cum am spus si in mesajul meu anterior, m-am plimbat muuult printre copiii romani (ca doar de abia 4 luni am revenit aici) si zau ca n-am vazut decat foarte rar obezi...deci, nu zic ca nu exista copii obezi in Ro sau ca numarul lor nu e in crestere, zic doar ca Ro nu era exemplul cel mai bun de dat in ceea ce priveste subiectul in cauza...si mai zic ca ar trebui sa sustinem si in Ro implementarea unor programe de "healthy living", ca sa se evite pe cat posibil sa ajungem undeva de unde altii se chinuie cu disperare sa scape...

In sfarsit, ideea era ca, o bucatica de chec (Desiree) facut in casa, un muffin etc etc nu cred nici eu ca dauneaza copilului...'om vedea mai incolo cum facem cu dulciurile...deocamdata nici Denis n-a pus gura pe niciun fel de "dulce" in afara de muffins, ceva praji cu fructe, biscuiti organici (indulciti cu suc de struguri) si ceva batoane organice de cereale cu fructe (da' nu stiu ce fel de indulcitor contin)...

Acestea fiind spuse pup Canada, pup Romania si...si gata ca restul tarilor nu s-au bagat ...





Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Pentru k am gasit jocurile de care va spuneam pe un sit( dar concurential) m-am gandit sa dau un copy-paste si sa le afisez pe toate odata , bineinteles pe cele specifice varstei de 1-2 ani. pentru mamicile care au si copii mai mai mari( dar pana la 6 ani) le gasiti pe situl cu copilasul...

Jocuri 1-2 ani

Autoportret

Culcati copilul pe o fata de masa de hartie sau pe o coala mare de hartie si desenati cu creion sau creta conturul corpului sau. Apoi, cu pioneze, fixati coala pe un perete si spuneti-i copilului sa coloreze silueta astfel obtinuta, in aceleasi culori ca si hainele pe care le poarta. Indemnati-l de asemenea sa deseneze ochii, gura, parul etc. Acest joc va permite copilului sa ia contact cu propriul sau corp si cu propria sa identitate.
Balanta


Dati copilului, unul dupa celalalt, diferite obiecte de greutati diferite si de marimi aproximativ egale (pietricele, bucati de vata, lingura de metal, felie de paine, cutie de chibrituri, baterie, minge de cauciuc sau minge de ping-pong...). Faceti-I sa constientizeze diferitele greutati, apoi spuneti-i sa puna impreuna, doua cate doua, obiectele ale caror greutati sunt asemanatoare
Bomboana prizoniera

Luati o sticla goala de plastic si, sub ochii copilului dumneavoastra, introduceti in ea o bomboana sau un biscuit. Dati-i copilului sticla. Daca, dupa ce a manipulat de cateva ori sticla, nu se gandeste s-o intoarca pentru a lua bomboana, aratati-i cum sa procedeze. Dupa ce a inteles bine, puteti complica jocul, astupand gatul sticlei cu un dop de pluta sau de hartie, pe care copilul va trebui sa-l indeparteze ca sa elibereze bomboana (atentie: nu folositi un dop cu surub, ci unul usor de indepartat).
O cursa cu obstacole

In camera bebelusului sau pe hol, puteti cu usurinta sa amenajati traseul unei curse cu obstacole folosind doua sau trei scaune rasturnate, o plapumioara sau o perna, un cos de rufe (gol) si o cutie mare de carton. Construiti acest traseu avand grija ca ansamblul sa fie stabil si sa evitati muchiile taioase si colturile de care copilul se poate rani. Apoi... lasati-l sa topaie
Cutii de plastic

In timp ce stati la bucatarie, lasati copilul sa se joace cu trei sau patru cutii de plastic care pot intra una in cealalta. Copiilor de aceasta varsta le place teribil sa le umple, sa le goleasca, sa le puna unele in altele.
Puteti de asemenea sa umpleti o cutie cu obiecte mici (de exemplu, fulgi de porumb sau stafide, pentru ca nu este un pericol prea mare daca le inghite). Faceti o gramajoara langa cutie si aratati-i copilului cum sa le ia si sa le puna inauntru. Apoi aratati-i cum poate rasturna cutia pentru a o goli; indemnati-l sa va imite
Degustatorul

Legati copilul la ochi si puneti-i in gurita, cu ajutorul unei linguri, cantitati mici din alimente diferite care prezinta aceeasi consistenta (banana zdrobita, piure de cartofi sau de morcovi, spanac, dulceata, iaurt, compot etc). Jocul consta in identificarea de catre copil a diferitelor gusturi. Dupa un timp, puteti complica jocul, dandu-i copilului mai intai sa miroasa alimentul si abia apoi punandu-i-l in gurita. Ca sa complicati si mai mult, puteti sa va jucati folosind numai dulceturi de diferite feluri, sau numai legume... Ar putea fi interesant sa-i spuneti copilului diferentele de gust pe care le percepe, ca sa-l ajutati sa exprime verbal senzatiile si sa le constientizeze mai bine.
Mic si mare

Aratati-i cate doua obiecte (doua pahare, doua carti, doua linguri...) dintre care unul este in mod vizibil mai mare decat celalalt. Explicati copilului notiunile de „mare" si de „mic". Apoi cereti-i sa clasifice obiectele, punandu-le impreuna pe toate cele care sunt mai mari si, la fel, pe toate cele care sunt mici. Intr-o a doua etapa, puteti complica jocul, fie crescand numarul de perechi, fie prezentand de fiecare data trei obiecte in loc de doua.
Jocuri imitative

Faceti de doua sau de trei ori un gest foarte precis si simplu sub ochii copilului, pana cand va incerca sa va imite. Cand reuseste, manifestati-va in mod limpede satisfactia (radeti, spuneti „Bravo!", bateti din palme...), apoi treceti la alta miscare. De exemplu, ati putea:
- sa deschideti si sa inchideti pumnul,
- sa frecati sau sa va bateti usor peste ureche,
- sa suflati umfland obrajii,
- sa va bateti usor peste cap,
- sa indoiti si sa indreptati degetul aratator,
- sa bateti cu degetele pe masa,
- sa va frecati pe nas,
- sa miscati mainile ca niste marionete,
- sa va atingeti nasul cu varful degetului aratator. Incepand de la varsta de cincisprezece sau saisprezece luni, copilul va cauta sa imite ceea ce faceti in actiunile dumneavoastra cotidiene. Atunci, puteti sa-i puneti la dispozitie diferite obiecte care-i vor permite sa faca si el ce faceti dumneavoastra: telefonul sau (din plastic), matura sa, oala sa etc. De fiecare data cand desfasurati o anumita activitate in casa, puteti sa-i propuneti sa va insoteasca. Lasati-I de asemenea sa ia obiecte si haine care va apartin (pantofi, palarie...), cu conditia ca acestea sa nu fie dintre cele pe care le poate strica., Copilul dumneavoastra va fi incantat sa se „deghizeze" si sa se joace „de-a cei mari".
Puzzle

Nimic mai usor de realizat: alegeti dintr-o revista o fotografie si decupati-o cu o foarfeca in trei bucati. Aratati-i copilului cum sa reconstituie acest „puzzle", apoi puneti-l sa faca singur operatiunea. Cand va fi obisnuit cu aceasta imagine, decupati alta fotografie, tot in trei bucati, dar de forme diferite fata de primele. Dupa un timp, puteti trece la patru bucati
Sortare si imperechere

Puneti pe o masa o duzina de chibrituri si tot atatea monede (de 20 de lei, spre exemplu; dar mai puteti folosi taitei, boabe de orez sau stafide). Amestecati-le si cereti-i copilului sa le sorteze, punand chibriturile de o parte a mesei, iar monedele de alta. Atentie: nu pierdeti copilul din ochi si aveti grija sa nu duca nimic la gura!
Faceti acelasi lucru folosind tacamuri: puneti pe masa o gramada de linguri, furculite si cutite, apoi aratati-i o furculita si cereti-i sa ia de pe masa obiectul sau obiectele similare. In sfarsit, cereti-i sa faca trei gramezi: una cu furculite, a doua cu cutite si a treia cu linguri. Si de aceasta data stati alaturi de el ca sa evitati orice incident de manipulare! Mai tarziu, puteti face acelasi joc folosind piese de „Lego" de marime identica si in doua sau trei culori diferite.



Madalina33
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by dianarus78

quote:
Originally posted by dianocica

din ciclul culturalizare

prin anul V am facut un curs de comunicare.mi-am amintit o chestie faina. cica daca esti implicat intr-un conflict pe care vrei sa il solutionezi amiabil, cheia e sa nu invinuiesti. ex: poate ca nu m-am facut bine inteles in loc de nu m-ati inteles bine


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.




in sfarsit


Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc


beeeeei, sa nu faci misto de mine da, ? ca si io mai fac asa, dar doar atunci cand ...pe care vrei sa il solutionezi amiabil


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Yagmur: de curand m-am intresat despre cresele de stat ( caci particulara avem doar una in c-ta si e full) si pretul e infim...adica 5 lei pe zi asta insemanad de fapt pretul pe mancare., programul e bun: de la 7 la 17, dar inconvenientele ar fi k inscrierile cica s-au facut deja din inauarie , nr creselor e f mic deci sunt supraincarcate, nr ingrijitoareleor e si el mic revenindu-le astfel un nr mare de copii...

Madalina33
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by dianocica

[quote]Originally posted by dianarus78



ti-ai amintit din cursul ala de comunicare o regula concisa si desteapta... care ar trebui pusa pe tapet si de care sa se tina seama la ORICE conflict... si aici pe forum... si in viata in general...
mai greu cu pusul in practica...

fara misto, zau

am editat inceputul ca era quote la quote si era prea lung...

Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

azi a nascut cumnata mea, un baietel, 3,800 si vreo 52 de cm!il cheama andrei ioan si e nascut in aceeasi zi ca si cumnatul meu! le-am zis ca de acum inainte nu mai scapa cu o singura invitatie la masa, ci una la pranz si eventual una la cina!

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput