Fulguleti de nov-dec 2006 (165)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Irina!


Lavinia, multumesc de urari!

Si eu mananc prea multe dulciuri. De fapt, la mine e chiar o problema: daca apuc sa gust ceva dulce, nu ma mai pot opri! Dar tocmai faptul ca am crescut in comunism cred eu ca-i problema. Adica: niciodata nu m-am saturat de ciocolata! Si cand prindeam cate o ciocolata, nu ma lasa inima sa n-o impart cu toata lumea (sora, varul, parintii, bunicii, chiar si prietenii de la bloc), pentru ca stiam ca vor si ei! Ai mei faceau multe prajituri in casa, dar fiind multi :) , mereu as mai fi vrut. Cata paine cu zahar am mai mancat... :)



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Multumesc de atentionare Yagmur!
Cu bonele nu mai sunt la curent, dar stiu ca-s preturi mari :(.
Relativ la gradinita: cred vei putea alege numai una particulara pana va implini Luca 3 ani si va scapa de pampers. In zona unde locuiesc, sunt destul de scumpe, adica: 5-6 milioane pana la pranz, de la 8 milioane pana seara. Dar poti opta pentru cresa, care este mult mai ieftina. Sunt convinsa ca exista, in Bucuresti, crese de care poti fi multumita.
Sa-ti gasesti job-ul pe care-l doresti!


Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Acs, merci mult de info... trebuie sa ma apuc sa caut desi job nu mi-am gasit inca, dar nici nu m-am ocupat de asta..... si sanatate multa frumosului Victoras.....
Atentionare bucurestence: Pe 24 aprilie seara aterizam in capitala si stam pana pe 4 mai la pranz... VREAU SA VA VAD!!!!!! Pleaseeeeeeeee.... so, sa va organizati

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006) varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Salutare!
Nici noi nu stam prea bine la partea cu sanantatea, eruptia dentara i-a scazut imunitatea si... de aici destul de multe probleme. Mai e si vremea asta capricioasa si ... Stefy e foarte nervoas ca nu o duc afara. Are gatutul rosu si o chinuie rau caninii, nu doarme noaptea.... Si nici ziua nu-i mai bine. Se joaca si dintr-o data incepe sa tipe, probabil o doare gingia.
Uram sanatate la bolnaviori. La dianarus,la acs, la yagmur, si la toti pe care nu i-am mentionat si sunt bolnaviori.

poze din Copou
poze din februarie-martie
Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

almo, bun, deci mamica respectiva nu i-a dat dulce pana la 2 ani si apoi printr-o imprejurare copilul a dat de gust..din acel moment incepe calvarul: mami vreau praji, mami vreau cioco, mami vreau napolitane, cand tu vrei sa-i indesi in gura o lingurita cu mancare super-sanatoasa, dar care pe copil il lasa rece, fiindca, datorita frustrarii sale, nu vede in fata ochilor decat ciocolata din frigider si gustul ei atat de bun, necunoscut lui pana atunci, dar totusi in ochii lui are o valoare inestimabila incat uita de foame...acum incep o serie de interziceri repetate, nu papi cioco decat daca papi din farfurie, pacaleli: primesti cioco daca mananci tot..etc...dureri de cap, explicatii repetate fara efect..copilul nu pricepe..la 2 ani... de ce nu poate manca cioco in loc de papa..ce stie el de proteine, grasimi bune si vitamine?..ce il intereseaza? cioco e mai buna, fiindca s-a creat un efect invers...ceea ce ii este refuzat., doreste cu mai multa ardoare...e complicat sa faci fata la 2 ani la asa ceva..dar mai tarziu? cand pleaca la scoala si isi cumpara cioco pe ascuns cand tu ii dai sandvisu la pachetel si bani de banane..el fuge la cofetarie si isi ia o praji, ca doar toti copiii fac asta...la 18 ani cand pleaca la facultate mananca doar chipsuri si cartofi prajiti, iar la desert o placinta cu gem de la patiseria din colt..si gata masa lui pe ziua de azi...e doar un scenariu..nu e mai bine sa nu fie privat de un pic de dulce asa din cand in cand, cat sa-si satisfaca pofta si curiozitatea..adica totul sa decurga lin si natural...ca orice aliment nou introdus....ce-i poate strica o patratica de cioco sao o felie de chec?stiu baieti la 20 de ani care nu beau apa, doar fanta si cola acidulate..2-3 sticle pe zi..ce naiba sa le mai controlezi la 20 de ani? te uiti la el te doare inima ca bea atata suc si isi distruge stomacul...si normal ca nu e chip sa te mai intelegi cu el caci in mintea lui sucul e alimentul lui de baza, ales de el, chiar daca mami imi face panarama ca beau prea mult..eu tot asta beau fiindca imi place...toate astea isi au radacinile undeva adanc in subconstient, rezultate ale unor frustrari si privari din copilarie cand mama ma punea sa mananc un castron de mancare ca sa pot bea si eu un pahar de suc...na,ca acu am 20 de ani si beau ce doresc!


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Acs,Dianarus,Yagmur,multa santate

La multi ani,Irina



Mamica stralucitoare
9+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

asiza, permite-mi sa te contrazic : obezitatea la copii in romania ajunge spre primele locuri din europa, am vazut ultimele statistici. iar ritmul de crestere al procentului de copii obezi din romania este mai mult decat alarmant, ca in nici o tara din europa. cauze: sedentarismul si alimentatia nesatoasa. mama mea este profesor de sport si spune ca in scoala generala unde preda ea cam 75-80% din copii sunt supraponderali sau obezi . si intradevar ca si sedentarismul, statul la tv si la calculator isi spune cuvantul, dar si alimentatia nesanatoasa bazata pe junk food si mai ales principiile alimentare romanesti, deci eu nu cred ca dulciurile mancate de copii sunt singura cauza a obezitatii.
nu stiu cat de coerenta am fost, ca e oana calare pe mine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Yagmur,
Pretul bonelor in Buc este cam asa:
Daca mergi la agentii, pretul pietei este intre 9-1100 ron pentru 10 ore si intre 1000-1200ron pt 11 ore. Asta pentru luni-vineri, zilele de sambata si duminica sau orele suplimentare se platesc in plus.
Daca gasesti prin recomandari, e posibil mai putin dar in timp oricum bona o sa ceara mai mult.
La gradinitele particulare, e ok si cu pampers, si costa intre 4-500 ron program pana la pranz sau intre 700-900 ron program lung. Daca vrei ca copilul sa faca cica aditionale (desen, lectii de muzica, de dans, etc...se plateste in plus)
La cresele de stat e muuulllttt mai putin, dar acolo nu prea sunt locuri! Iar gradinitele de stat nu primesc decat de la 3 ani in sus si e bataie pe ele, fiindca sunt putine si copiii foarte multi.
Bafta la cautat de job si sanatate multa!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


acestea fiind spuse

concluzionez ca echilibrul si masura (in toate) sunt cheia sanatatii


Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Dia,
uite www.culinar.ro/retete_culinare/gateste/1/131/6198/supe-si-ciorbe/supe-de-legume/supa-crema-de-linte.htm" target="_blank">aici o reteta de supa crema cu linte
mai stiu o reteta de la o mamica dar n-o mai retin f bine...,le-am amestecat de tot in capul meu...,intreb azi si-ti spun...
Danutz,
ati luat cadoul finilor?
Yagmur,
te asteptam cu drag la Buc,cu ocazia asta inauguram sezonul intalnelilor pe 2008,deci aducem paturica si papica...


Mamica stralucitoare
10+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput