Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (32)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

Buna ziua...

Ellis,oare care e rezolvarea?ca se ingroasa gluma,nu i-ai facut ecografie?
bbyasmi,super scaunul,si e roooozzz!
Acum a atipit si Ana pe burtica pt. prima data,dar totul a durat 5 min.,acum am pus-o la ea in patut
Slimatei,eu o las sa faca exercitii cat vrea ea,se chinuie sa se ridice cand suntem afara in carucior,e curioasa ce e afara ;nu o pun niciodata in fundulet chiar si sprijinita o tin numai cat i-am mai facut vreo poza
Amy26,ei fac mai des si cate putin,nu dureaza ore...unde mai pui placerea lor de a sta in fundul gol

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

'neata la mine e inca 11h30.Vai stefi ,dar ai timp nu gluma sa raspunzi asa muuuult.Merci oricum esti o dulce!
Azi dimineata cand i-am curatat nasucul cu pompita,i-a iesit sange lui david...oare o fi grav?detest pompita aia si o detesta si el mititelul,nu cred ca mai am curajul sa-l aspir cu ea.Oricum nici nu prea mi-a mancat dimineata,azi la 14h00 ma duc sa-l cantaresc sa vad care e treaba si le spun spun si de sangele din nasuc.
MULTUMESC PT URARILE FACUTE LUI DAVID!Aseara s-a trezit la ora 2h00 fix,exact cand s-a nascut,ce l-am pupacit si ne-am adormit amandoi imbratisati...ce frumos!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

deci ...copilul meu aseara la 23,30 a mancat 60 ml...a dormit pana la 5,30 cand a mancat 100ml si acum la 12 dupa aprox 6 ore a mancat 120ml ...o iau razna...dare reconfortant sa stiu ca nu numai ea se comporta asa

totusi e putin...are 4 luni ...pe cutia de lapte scrie 180*5/zi

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popbianca spune:

Sa traiesti la multi ani,David...ce dragut!

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna, fetele, intram si noi sa va pupam dupa atatea zile... Am avut putin timp, ca am tot fost in vizite de sambata pana ieri inclusiv. Le uram si noi bun venit noilor mamici si bebeilor lor...

Fetelor, Lucas e o figura: se joaca mult cu jucariile, le mananca, si le pune pe fata... daca ii cade vreuna urla (la inceput ma speriam, credeam ca se loveste cu ele la gurita sau si le baga in ochi, asa ca l-am urmarit si am vazut ca nici vorba, el plange de ciuda si de suparare cand ii cad din mana si nu le gaseste. Mai ales are o floare colorata de plus care e preferata lui impreuna cu un soricel tot de plus (soricelul are in loc de bot un fel de biluta de plus si el il confunda cu sfarcul, hehehe); ei si isi pune floarea asta pe fata si fiind mai mare ii acopera toata fata si el, blegul, nu a descoperit inca faptul ca daca poate sa-si puna floarea poate si s-o dea la o parte si atunci incepe sa planga si sa se zbata sa scape de floare... ma pufneste un ras...
Ziceti si voi daca nu e bleg, ca am sa-i transmit din partea voastra...
Acum ne ducem si noi sa citim din urma, sa vedem ce s-a mai intamplat pe-aici....


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

quote:
Originally posted by popbianca

deci ...copilul meu aseara la 23,30 a mancat 60 ml...a dormit pana la 5,30 cand a mancat 100ml si acum la 12 dupa aprox 6 ore a mancat 120ml ...o iau razna...dare reconfortant sa stiu ca nu numai ea se comporta asa
totusi e putin...are 4 luni ...pe cutia de lapte scrie 180*5/zi

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)





180ml la 4 luni????pai 180ml ii dau eu lui david la 3luni si el imi mananca 170ml,dar azi dimineata a papat doar 130ml.La mine pe cutie scrie in functie de kg nu de luni,bine ca eu nu-i dau 5 biberoane ii completez doar 4mese de san si 1 biberon sau 3 mese de san si 2 biberoane...depinde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Buna fetelor,

intru si eu un pic, printre picatele, ca trebuie sa papam imediat supica si apoi sa fug la dentist. Noroc ca a venit baiatul meu de la scoala si ramane de dadaca.

multumesc din inima pentru primire, nu ma asteptam, sunteti tare dragute si va urez sa fiti sanatoase si fericite si sa aveti bebei sanatosi si voiosi.

o pup pe Amira(ce nume frumos) care s-a nascut in aceeasi zi cu Andreea mea.]
Bb[/blue] multumesc de raspuns si de urari, sa iti creasca bubulina mare si sanatoasa si voioasa ! Eu azi am schimbat reteta, am pus mar ras, branzica mai putin si putine cereale din alea orez porumb mar morcov, dar nu am avut succes. O sa mai incerc, ca a papat doar 40 ml si aia cu mare chin. Isi tuguie buzele, pune limbuta in spatele lor si strange tare sa nu poata intra linguritza.

de aseara a mancat iar tare rau, seara ma bazam ca manca bine, pe la 23.30 baga cam 140 - 170 ml lapte cu cereale, era xea mai mare cantitate care o papa. Aseara nu a vrut nimic ! Am crezut ca ma dau cu capul de pereti...apoi m-am sculat noaptea la 2, apoi la 32 si am tot incercat, intr-un final a mancat la 3.30 120 ml lapte simplu. Dimineata la 7 doar 60 ml, la 10 vestitele 40 ml de mar si am reusit sa ii dau prin somn inca 70 ml lapte la ora 11.
Oare mai sunt copii care mananca asa cantitati minuscule ??
e drept ca ii dau mai des, la 3 - 3.5 ore.
si inca ceva, eu ii dau biberon in somn, ca atunci mananca mai bine, noroc ca doarme mult si ziua...stiu ca nu e normal, dar m-am adaptat si eu la situatie, daca mananca asa putin.

mai intru mai tarziu, dupa dentist.
va pup pe toate si sa pape bebeii bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

quote:
Originally posted by ggaby

quote:
Originally posted by popbianca

deci ...copilul meu aseara la 23,30 a mancat 60 ml...a dormit pana la 5,30 cand a mancat 100ml si acum la 12 dupa aprox 6 ore a mancat 120ml ...o iau razna...dare reconfortant sa stiu ca nu numai ea se comporta asa
totusi e putin...are 4 luni ...pe cutia de lapte scrie 180*5/zi

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)





180ml la 4 luni????pai 180ml ii dau eu lui david la 3luni si el imi mananca 170ml,dar azi dimineata a papat doar 130ml.La mine pe cutie scrie in functie de kg nu de luni,bine ca eu nu-i dau 5 biberoane ii completez doar 4mese de san si 1 biberon sau 3 mese de san si 2 biberoane...depinde

gaby & david 18.12.2007



Neata!!
La cit mai multe luni , David!! Sa cresti mare si cuminte!

Fetelor...niciun bebe nu seamana cu altul, sunt diferiti. Nu pot fi comparati la greutate, sau cum mananca...
Si Andrada mananca cam 150 ml la o masa, are 6,2 kg la cele 3 lunite ale ei. Alti bebei (de aceeasi varsta)cu care iesim cu caruciorul mananca 100 ml si au doar 4,5 kg sau 5 kg. Important e sa fie ei sanatosi!! Fiecare are ritmul lui de crestere si apetit diferit de mancare.

Pupici!

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

http://community.webshots.com/user/nelone77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

Multumim tuturor mamicilor care s-au gandit la noi si ne-au urat LA MULTI ANI!
Dany, Amy, Bianca (ce nume frumos !!!!)

La multi ani si pentru:
* Raul, Ana Alexandra pentru ieri si

* Patrick, Sabina si David - sarbatoritii de azi.

pentru mamici sa va bucurati de ingerasii vostri !!!!

Anka, Sorin si Andrei (17.12.2007)


poze Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

Dany ce mult ma bucur ca sunteti mai bine !!!

Asa sa fie si de acum incolo.
Te mai duci la doctor? Sa ne ti la curent

Anka, Sorin si Andrei (17.12.2007)


poze Andrei

Mergi la inceput