*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (9)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

'neata!

ereena, si mie mi-a facut ingineru' la fel, intr-o seara n-a vrut sa mai suga, la mine face si ca toate cele cand nu mai vine laptele la fel de usor. asa ca i-am dat din frigider lapte de-al meu, erau 80 ml si a mancat doar 40 si s-a saturat. si eu m-am pus sa ma mulg si am scos din amandoi 60 ml!

puturoshenie pe fatza, frate!! sugerez 3 remedii:
1. il lasi sa se invete sa traga, nu va dura mult, foamea e mai tare!!da' e greu pt. mami...
2. (in aplicare la noi) dupa 5 min cand vine mai greu comprima tu sanul (vezi ca e si in linkurile de pe prima pagina la alea in engl/franc un filmulet si un docoment) uneori asta mic al meu se supara, face nasoale si ii da drumul, iar eu daca strang doar sanul, fara sa ma apropii mult de areola tasneste pana peste el. asa ca-l las sa ramana lenes si ii 'storc' eu in gura, ce nu face mami pt. bebe!
3. te mulgi si ii dai completare biberon, dar laptele tau. s-ar putea asa sa ajungi sa te mulgi si sa-i dai numai biberon, dar e oricum lapticul tau, daca te mulgi productia nu scade. si sfatul meu e sa te mulgi oricum, ca sa nu ai surprize ca ti-o ia completarea mult inainte si ramai fara.
pupam matei!

delphin, bine ai venit si la noi!! pupici!

isidora, la mami si la ioan. superbe pozele din maternitate!

irinouka, mie imi place tare mult Ioan, pe tatal meu il cheama asa, dar pt. bebe al doilea nume e al celulalt bunic. daca o sa mai avem un bebe, o sa fie al doile nume Ioan/Ioana.

miri, deci nu e draq asa de negru! pupici si zile linistite!

Irlandeza, la multi ani de doua ori pentru Patricia Alexia!!

Alina, de-aia e bine uneori sa nu stii.. reactia e rareori pe masura faptelor. ma bucur ca v-ati linisit, uite .

honey, cred ca toata lumea care a vazut pisica voastra ramane mai socata decat de sosetele lui AJ. si pe bune dreptate

laura_dimitris_eleni, regresia asta e normala, o sa mai dureze vreo cateva luni. nervi tari! (sa stii ca se intampla si la varste muuult mai mari, cum e cazul nostru...)

hai va pupic, se trezeste fix la o ora de fiecare data, daca-l las sa planga nu mai adoarme neam, pun mufa, nimica. pana la urma ne punem pe vorbit si jucat, altfel nu ne place. si acuma bazaie.
am pus filmulet nou despre cum ne vorbim noi si cu mami si cu tati...

azi mergem la dr. pt. vizita de 2 luni, o sa facem vaccinul de la stat la finalul lunii cred.



Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Neata si o saptamana buna la toata lumea!
Lala,multam de pont.Am inceput sa numar pampersii pe care ii uda Tzamburica si i-am facut ceai,aseara a baut 100ml deodata,era insetat,dragul de el!
Ma cam ingrozesc citind cat papa bebelusii vostri,150,180ml,ce e aia?!?Puiul meu a baut doar o data 120,in rest cate 30,60,90!
Irlandeza,frumos programul pediatrei,dar cum ti se par 7 mese la san si 2 bibe de cate 30 sau 60 pe zi?Eu nu stiu sa apreciez cat papa la san,dar completare nu vrea prea des,de vreo 2 ori pe zi,restul formulei o arunc.Se satura puiul meu sau nu?!?Dar de ce nu plange si doarme linistit sau priveste tavanul la fel de linistit?
Tzamburica al meu se pregateste sa devina model,mananca putin si des,ca sa nu se depuna!
Angi,sanatate multa!Pupi e un scump!

Carmilia si Alex,puiul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Bun, am citit si eu din urma si vreau sa felicit proaspetii increstinati.

Ange ma bucur ca ti-ai revenit si esti bine, si mai ales ca nu ai pierdut lapticul.Ai grija de tine !

Irlandeza, vazut si poze cu Patricia.Mai frumoasa e!!!!!petrecere frumoasa la serbare numelui.

Ancasoare ai un baietel tare frumos si zambaret.

Miri-mik mersi pt raspuns! Si eu stiam ca nu este leac pt greturile astea, eu nu stiu cum e pt ca eu nu am avut parte de asa ceva.Dar oare No-spa nu e bun pt asa ceva?


Alina 032 ma bucur tare mult ca ti-ai rezolvat situatia cu sotul si ca nu a fost nimic grav.Sa fiti fericiti in contiunuare, fara episoade de astea.


Am vazut la pozici de m-am imbatat de cap. Am observat ca avem clopotei tare zambareti.


Despre noi: de cand a facut vaccinul tare bine mai doarme.Inainte tare ma chinuiam sa il adorm ziua, ca noaptea nu am treaba, nici nu am avut inca de pe la 3 sap.Da de marti de cand l-am vaccinat, zici ca i-a dat si somnifer cu efect indelungat.
Doarme, manaca , dar doarme asa cate 4 -5 ore, cateodata ma duc eu si il trezesc sa manance ca el ar dormi incontinuu.

Alaltaieri si ieri am avut si noi probleme cu vomitatul. Vomita incontinuu, pana adormea.Azi inca nu a vomitat, sper sa ii fi trecut orice l-a deranjat pe el la stomacel.


Mami de Razvan-Matei, 09.01.2008

http://community.webshots.com/album/562622931EnvRDd?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

quote:
Originally posted by miri_mik

stiam ca am uitat ceva: laura_dimitris, faza deregres,poa sa durezeintr 2-6 luni. sa nu t emiri daca se cer ein pat cu eleni dau daca vrea scutece! e abolut normal. fa-i damblaua ca-sirevine singur cand va realiza ca el e "barbatul" in casa. si scote-ti-l din pat!

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png










pentru ca mi l-am imaginat din nou cu pampers pe el...
ai dreptate!
cat despre "scos din pat" desi ai maaare dreptate si trebuia sa o fac de mult..in actuala situatie cred ca as declansa o tragedie daca nu l-as mai lasa sa doarma cu mine...atunci chiar ca ar simti ca sora-sa a furat-o de tot pe mama-sa...
cred ca diferenta asta de 5 ani este nu tocamai buna.. dimitris este suficient de mare sa inteleaga, sa-i pese...

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Monicutule, multumesc mult de sfat! Am inteles... nervi de otel imi trebuiesc si incerc sa-i obtin!!!

Am vazut filmuletul in care serban sta la taclale cu voi...
Este bestial domn' inginer!!!!
V-a "povestit" o groaza de lucruri tare interesante si ce gesticula - ca sa-si intareasca spusele - si din manute si din picioruse...

multi !!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Carmilia voi beti cumva Humana ?
Ca la asta asa e normal : 90 ml/ masa pana la 3 luni aprox 6 mese/ zi.

La alte tipuri de lapte este alt gramaj.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Buna fetelor,

ne-am intors si noi din preumblari...am venit de la ploiesti dar de data asta am hotarat..pana la Pasti nu mai mergem..o bulversam de tot pe printesa..mi-a facut atat de urat..crampe si dureri de credeam ca o iau si ma duc la urgente..bolboroseli de burtica, urlete care nu treceau cu nimik...ingrozitor..iar la fiecare masa regurgitatii valuri valuri..plus voma..cu icnet si tot tacamul..cred ca a fost prea agitata, din cauza faptului ca mergea din brate in brate..am avut multi vizitatori..maica-mea nu o lasa jos nici 2 minute..can do lasa ea o lua tata..deci..mediul constant si linistit numai cu mama si tatal ei ii face cel mai bine..de cand am venit..de aseara..nu tu crampe nu nimik....scremetele de rigoare dar nimik iesit din comun...

nu am citit in urma..ma duc repede sa o fac...vroiam numai sa va intreb...am luat de la o verisoara un port-bebe..marsupiu cum s-o spune..nu e sofistica..dar l-am imprumutat in ideea ca poate bebe nu vrea sa stea..sa fac intai o proba si apoi imi iau eu unul mai ca lumea...daca e..dar nu stiu de la ce varsta pot sa o pun in marsupiu..ca nu mi se pare bine pt coloana ei..adik..nu isi tine capul..si nu sta in fund..e buna pozitia aia din marsupiu pentru ei..ii voi sprijini eu cu mana capul bineneteles..adik nu o tin asa in voie...dar pozitia aia asa...aproape in fundulet..credeti ca e ok..voi duceti bebeii cu marsupiu?
pup


Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Neatza zuzelor !

Eu mai am ceva de citit din urma , dar tb sa se trezeasca zuzilici sa pape si intre timp bag si eu 2-3 vorbe.

Natalia , Gugu , Isidora , Angi...bine ati revenit !
Gugu , Gugu mic s-a facut un voinic si-un frumos , manca-l-ar mama !
Felicitari proaspatului increstinat Mathias de Ven !Costumashul e superb , dar piesa de rezistenta sunt botosheii ! Mi-a placut mult costumashul gri in care erai imbracata Ven , simplu si cochet !
Cum ati facut cu meniul...ati optat pentru mancare de post ?
Isidora , asteptam povestea nasterii si mai multe poze cu bb Ioan ! Ce mult mi-as fi dorit si eu sa-mi tin zuzilicea pe piept cand inca nu-i taiasera cordonul...Mititica mea n-a respirat singura din prima si mi-au luat-o repede s-o aspire. Dupa ce a scos primul tipat mi-au dat-o putin in dreptul fetzei si am pupat-o pe obrazul drept pe care are o gropitza de toata frumusetea.

Angi , bine ca a trecut afurisita de raceala si ca nu i-ai dat-o si lui Pupi !

Delphin , bine-ai venit printre zuze ...sa-ti traiasca voinicii !

Grati , La multi ani mikului Tudorash , de Sf. Toader !

Madalina28 , la gaurelele de cercei , mie mi s-a spus in spital sa dau cu Kanamicina , unguent oftalmic. N-am dat decat o data sau de 2 ori pt ca n-a fost nevoie...pur si simplu n-a existat rana.
Despre Galactogyl , eu nu mai iau din ratiuni economice ...se duce cutia una-doua si costa o carca de bani ...si nu-i nici cine stie ce eficient...mult mai buna e berea fara alcool.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

ramonab, pt greturi mai exista remediu naturist pastile de ghimbir, sau ceai cu ghimbir. intr-adevar, si mie apa plata imi facea o greata de nedescris, aia cu bule mai mergea...

eu am ramas datoare cuniste urari de la multi ani pentru NATALIA, AUREL_CRIS SI ADA B, daca se primesc si cu intarziere...


a adormit balamucu' mic, asta dupa 3 montari succesive de mufa. cred ca avea si crampe/parturi/kk, ultima oara cand l-am vizitat plutea un miros suspect in aer..

Virgo, sa stii c ama gandeam si la ce ti-a spus tie dr. cu asocierea durere/supt. avem uneori mese la care se arcuieste pe spate de durere de sa-si dea cu picioarele in cap, si apoi se laza cu zbierete pana la zgomotele ce anunte eliminarea. da' apoi mananca bine, linistit, pana dam in lene. uneori adoarme de lene, alteori se crizeaza c anu mai vine laptele mura-n gura. dar poate de asta mananca mai rar. ma gandesc sa-i dau cu bibe ceai ca sa declansez reflexul gastro-colic si sa nu mai asocieze asta cu sanul si lapticul, acolo sa ne batem doar cu lenea.
Ultima oara cand i-am dat ceai in acest sens a ras la 2 ore de la ultima masa 60 ml ceai chimen/fenicul. si dupa inca o ora jumate a mancat si san, si inca bine, dar tot nu scapasem de tot de crampe...cred ca ma mai bag la schema asta. o intreb pe doctorita azi.



Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

irlandeza, stiam io ca am uitat ceva, mama tocmai a vneit si mi-a adus un pliant de reclama. si scrie ca zboruri din baia mare, in curand, spre munchen si londra. 95 si 65 de euro, parca:)

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput