*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Alina,m-a intristat povestea ta,n-am stiut sa-ti dau vreun sfat,dar ma bucur ca totul s-a terminat cu bine.
Ereena,am recunoscut tot ce scrii tu in ultimele mesaje...Cum a fost la noi pana la controlul de o luna:bebe sugea la max 2 ore,cate 5-15 min,dupa care adormea,asta 3/4 din zi,restul statea si cate 1 ora cu tzatza in gurita.Rezultat:650 gr in plus la cele 3,650 de la nastere.Concluzia:nu am suficient lapte,trecem pe formula.Treptat,sanii nu au mai fost pietroi,pt.ca dupa 1-2 ore intre mese nu au cum sa se faca.Am zis ca am lapte,curgea din sani de udam bluza,dar cica era falsa impresie,nu aveam 500ml/24 ore,zise dr.
Am trecut pe formula,dar aici am gresit,am eliminat o masa la san,am lasat "sa se faca lapte",dar nu 3-5 ore cat trebuia,ci 7-10 ore.Consecinta:dupa cateva zile,sanii fleasca.Totusi,bebe a luat 400gr in zece zile.
Pe urma am schimbat foaia:il alaptez la 3 ore si dupa san ii fac formula.Pe care de obicei o arunc.Bea de 2 ori pe zi maxim 90ml si a mai luat alte 400gr in alte zece zile.Sanii au lapte,dar nu sunt mereu pietroi,dar nici acum nu stiu daca se satura copilul.Si de ce nu plange daca ii e foame.
Poate te ajuta cumva.Miri,ti-am citit raspunsul dat Ereenei,tu ce zici?

Carmilia si Alex,puiul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Nu,Lala,bem Milumil 1...
Fetelor,am sunat la Spit.Colentina,dar nu stie nimeni nimic de vaccin.Cine zicea ca l-a luat de acolo?

Carmilia si Alex,puiul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

alina, doamne ajuta ca s-a terminat cu bine...........pup fata

bdiana , noi i-am dat lui matei debridat de la 2 sapt dar nu mai stiu cat ,oricum era putin

ramonab , daca sunt greturi fffffffff urate de nu poate face nimik toata ziua ,se da metroclopramid si no-spa dar daca ar fi asa urate mai bine sa mearga la un medic , se pot face niste perfuzii dar acolo tine de doc

sa-i dea DD sanatate lui lady dunstan asta cu plansetele copiilor.am descoperit la matei scancetele de ragait , de plans si de foame .......cu ragaitul nu credeam ca are nevoie as ades ,dar cum il pun s aragaie si in timpul zilei se potoleste copilul.

piticul meu a dormit 2 ore pe burta(lui) cu mina linga el , isi muta capul dintr-o parte in alta ,dar dupa 2 ore am vrut sa il las singur si l-am intors pe o parte , in 2 min s-a trezit.........smecherul


uff carmilia nu stiu ca za zic, aseara am scos 150 ml in 40 min din ambii sani .eu nu am niciodata sanii pietroi ,si nu curg doar cateva picaturi intre supturi .........sa nu ii mai ajunga lapticul?????????? ce stiu eu , oricum , in Gr nu ezista nici un doctor care sa te ajute in probleme de alaptat
si miri nu cred ca e prag de crestere ,pt ca asta a fost sapt trecuta, acum ziua papa la 3 ore vreo 10 min ,la noi noaptea e problema ..... am sa vad cat a luat in greutate si daca e ok , poate ma mai linistesc ,asa vrea el sa pape si sa ma ttrezasca la o ora jumate noaptea .ce sa mai zic


Matei

CUM CRESTE BEBE
DRAGOSTEA MEA
BOTEZ





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Laurici, Roli si celelalte fete care au si copilasi mai mari, sa va spun cum s-a comportat Luca si cum am facut eu.
In prima luna nu m-am inteles cu el de nici o culoare. Crize de plans, tavaleli pe jos (el nu a facut asa nici la 2 ani), tot timpul refuza sa faca ce il rugam etc. Desi nervii mei erau pusi la grea incercare, am facut in asa fel incat sa se simta cat mai putin frustrat. Ii dadeam eu sa manance de cate ori puteam (nu a tinut mult pt ca e haplea iar eu ii dadeam ff rare lingurile de mancare ;)) evident ca intentionat, si se enerva, isi pierdea rabdarea si manca singur pana la urma), l-am lasat sa doarma cu mine si cu Ana in dormitor pana cand a vazut ca nu-i place sa fie trezit noaptea (mai are seri in care il iau cu mine dar il prefera totusi pe taica-su pt ca ii citeste povesti si mai nou fabule, pe care le adora). La un moment dat l-am vazut ca privea cu jind la Ana cand papa ea si i-am oferit si lui o portie (sa nu radeti de mine dar a tinut). A molfait 2-3 secunde sfarcul si apoi s-a strambat si a decretat ca nu iese nimic si oricum lui nu-i place laptele.
In general am incercat sa il ascult si sa ii acord si lui cat mai multa atentie. Stiu ca nu am reusit de fiecare data dar acum la peste 3 luni de cand Ana este acasa, pt spune ca Luca se comporta exemplar cu ea, iar cu noi la fel ca si inainte (adica trebuie sa-i spun de 100 de ori un lucru, vorbeste non stop, duduie prin casa de zgaltaie mobila si multe multe alte nazdravanii specifice varstei). Dar cel mai mult ma bucura cand il vad cu cata dragoste o priveste pe Ana si cum nu pleaca niciodata de acasa fara sa o pupe sau sa-mi spuna mie sa o pup din partea lui.

Asadar, copilasii nostri cei mari nu vor altceva decat sa ii invatam cum sa se comporte cu cei mici, dar facandu-i partasi la viata celui mic. Si legat de asta...Luca ma ajuta de multe ori la baita (imi aduce sapunul, imi da scutec curat, duce hainutele murdare ale Anei etc), ii duce scutecele murdare ale Anei la cos (iaaaaahhh, mamaaaa....dar le duce ;)) ).

Va pupacesc si sper sa va fi ajutat putin.

Multumesc mult mult de tot pentru ca ati fost alaturi de mine inca o data, in momente grele. Imi sunteti tare dragi toate si sa multumesc pentru ca acum va bucurati alaturi de mine. Eu simt o mare mare usurare....

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Ati avut noroc si nu s-au infectat urechiusele de la gauri ?
Ca si eu vreau sa-i fac lui Tzuca cand venim in Ro. Aici nu se face in spital , doar la cei ce se ocupa cu tatuajele si inelel in burice si alte locuri.
E dureros ?

Poze de tot felul
Poze botez - 8 Martie 2008

PATRICIA ALEXIA Atata sunt de mare !!!03.IAN.2008


Irlandeza la multi ani pt micuta Patricia.Vineri eu i-am dat galustii pt a doua oara gauri in urechi,prima data cand am scos-o din maternitate i-am bagat ate,dar pana a doua zi i-au iesit si gaurelele erau deja astupate,acum am bagat cercelusii,a durut-o destul de tare,mi s-a rupt sufletul dar nu am avut ce face asistenta ii facea gaurile si eu o tineam de cap.

Madalina de Sofia 01.02.2008

calea sigura a esecului este sa renunti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

carmilia draga, sfatul meu e sa iti cauti o alta pediatra. repet, nu sunt medic, nu sunt moasa, dar cred cu tarie ca nu exista decat rare cazuri, exceptii d ela regula care spune ca orice mama are lapte si ca laptemai bun ca al mamei nu exista, oricata r fi de studiate formulele alea. deci, te felicit daca reusesti sa scoti completarea. 650 de grame intr-o luna nu e enorm, dar e o crestere! semnificativa! 800 de grame in 20 de zile este destul de mult in comparatie cu cele 650 dar nu stim daca e regula, sau exceptia d ela regula...

laura_dimitris, tocmai pt ca e mare si pricepe, trateaza-l ca atare. vor fi grele doua zile. dar trebuie sa inteleaga ca e "barbat" de-acu. scoate-l din pat! doar pt ca tie ti-e groaza de tipete si circuri cateva zile, nu inseamna ca-i faci si un bine... si-am sa stau cu gura pe tine... cunosc un cuplu, cu un baiat de 11 ani (la vremea la car ema refer eu avea 11, acu are 14 cu erectii in toata regula) si mama mai dormea cu el in pat. acu la 14, se simte baiatul aiurea dar ii e teama s aplece de la ma-sa din pat ca ea n-o sa-l mai iubeasca! deci, atentie!

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by bdiana

of....cascata de mine ...am postat la sf celuilalt capitol...nu stiu sa mut meajul....scriu concluzia....pt ca sunt si cu bebe in brate: este prea devreme Debridat la o luna?



nu cred. al meu a primit prima portie de debridat chiar la o luna, la spital. si se stia ce varsta are, deci cred ca nu i-ar fi dat daca era contraindicat.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by bdiana

se pare ca pot sa va stresez in dim aceasta: daca ne-am nascut cu 3,4 kg{baiat] ..la iesire spital 3,25...iarv la o luna jum 4,8.....este bine?
Diana



e f bine, diana, linisteste-te!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

carmilia, si eu am senzatia ca doctorita ta nu te-a sfatuit tocmai bine. in primul rand, o crestere de 650 de grame in prima luna este fff aproape de ce zic cartile (care oricum, nu-s mereu de luat drept litera de lege). inainte sa se grabeasca sa te trimita la formula trebuia sa iti spuna sa mai ai rabdare si sa studiati impreuna ce se intampla in saptamanile urmatoare. si abia atunci sa traga concluzia, daca e cazul, ca bebe alex nu creste suficient de bine. cred ca s-a grabit nejustificat, mai ales ca, repet, cresterea lui era foarte aproape de cea normala.
sa stii ca nici mie nu mi se fac sanii pietroi niciodata. cu toate astea, consider ca am lapte suficient din moment ce copilul a crescut bine pana acum, si in lungime, si la capitolul greutate. nu cred ca tre' sa simti ca iti plesnesc ca sa fii sigura ca e ceva in ei.
pup si bafta!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky_mamica spune:

salut,
am intrat si eu putin pe aici cat doarme piticul pt ca altfel nu se poate.... vrea toata atentia noastra asa ca timpul pe care il am e pretios...
Mai nou a inceput sa gangureasca mai bine si sa se uite atent la toate lucrurile care-l inconjoara si .... se cearta cu maimutoii de la carusel si face galagie de zici ca e om mare.
In rest toate bune si frumoase momentan, am fost plecati in weekend la mama la curte in Voluntari si a fost super bine pt ca am putut sa stam si cate 4-5 ore afara in timpul zilei.
Citesc si eu din urma ca vreau sa stiu ce ati mai facut...
Multi pupici

Miky mamica lui LUCA GABRIEL (29.12.2007)

Poze cu Luca Gabriel
Prima baita
Luca la 1 luna
BOTEZUL 1 Martie 2008

Mergi la inceput