Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by ellis

pup toate fetele, multumim pt gandurile voastre; Alessia mea a fost si este in continuare vioaie, ea asa este mereu - super activa si nu mi-a dat de banuit nimic, am zis ca nu manca de la rosul din gat si mucisori, nu ca are altceva mai grav; si joi seara la spital dupa ce au aspirat-o si a vomat iar, cand si-a revenit si a inceput sa fluture din manute si picioruse, dr se intreba ce are, daca a patit ceva de e asa agitata - si i-am zis ca asa trebuie sa fie ea, ca are ardei iute in fundic.

LALA -D, daca intri nu ma iuta cu colargol, cum se da, avand in vedere ca ii pun si picaturi cu antibiotic? I-am pus azi 1 sg data cate o picatura.

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

POVESTEA NASTERII



Eu i-am dat de 2-3 ori pe zi cate o picatura in fiecare nara. Apoi l-am lasat o ora/ doua ii puneam ser si il aspiram cu batista . Sa nu te sperii ca mucisorii vor iesi ruginii de la picaturi, vei avea prima data senzatia ca a sangerat. Dar nu-i decat culoarea picaturilor. Sanatate multa !

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

vi se pare util : http://www.buburuza.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=645

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

vi se pare util : http://www.buburuza.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=645

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



BB eu de abia astept sa stea Andrei in fundulet pentru a achizitiona scaunul si a il putea lasa in cada mare cu fratele lui .

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

hello!
Lala,mi se pare mie sau Andrei seamana mai mult cu tati,iar Bogdan c tine?cum ii merge lui Big Brother la scoala?

va pupam,noi dam stingerea (poate imi trece si mie durerea de cap...)!

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Buna seara fetelor! Vin si eu cu o intrebare:
a dat cineva pana acum la un bebelus de 2 luni si jumatate urmatoarele medicamente
-metoclopramid , 2 picaturi\2 pe zi
- zantac (ranitidina)fiole de 2 ml +apa distilta, 1 ml\2 pe zi
Acesta este tratamentul pe care l-am primit eu de la dr. pediatra ptr. ca fata mea de la o vreme da afara o data pe zi, tot ce a mancat, chiar si cu pauze, chiar si dupa ce da afara aerul...la un moment dat cand o pun sa ragaie da afara tot in mai multe jeturi, plus ca sughite f des...si dr mi-a spus ca ar avea REFLUX ( PATOLOGIC) GASTRO-ESOFAGIAN
Ce sa fac? este prea mult ptr un bebelus? Sunt medicamentele astea tari ptr ea? ca nu stiu ce sa ma mai fac!

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

Buna seara mamicilor. Multumiri de primire. Mai e cineva pe aici sau sunt singura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Geo, din punctul meu de vedere, tratamentul asta e prea mult pt un bebe, insa nu sunt eu vreo experta in domeniu. Sfatuieste-te cu Amy ca si ea a avut probleme de genul asta cu Iustin. Stiu ca ea a inceput sa-i dea cereale in fiecare bibe si nu a mai avut probleme (sper ca mi-aduc bine aminte si ca nu incurc).
Tin pumnii sa nu mai vomite bebe .



quote:
Originally posted by geo_ionita

Buna seara fetelor! Vin si eu cu o intrebare:
a dat cineva pana acum la un bebelus de 2 luni si jumatate urmatoarele medicamente
-metoclopramid , 2 picaturi\2 pe zi
- zantac (ranitidina)fiole de 2 ml +apa distilta, 1 ml\2 pe zi
Acesta este tratamentul pe care l-am primit eu de la dr. pediatra ptr. ca fata mea de la o vreme da afara o data pe zi, tot ce a mancat, chiar si cu pauze, chiar si dupa ce da afara aerul...la un moment dat cand o pun sa ragaie da afara tot in mai multe jeturi, plus ca sughite f des...si dr mi-a spus ca ar avea REFLUX ( PATOLOGIC) GASTRO-ESOFAGIAN
Ce sa fac? este prea mult ptr un bebelus? Sunt medicamentele astea tari ptr ea? ca nu stiu ce sa ma mai fac!

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Fetelor, de luni incep si eu sa-i dau suculet de morcovi lui Matei. Mi-am facut o schema personala de diversificare dupa ce am studiat un timp indelungat aceasta problema. daca vorbesti cu 10 mame, auzi 10 pareri, la fel si in cazul pediatrilor. Ideea e ca vreau ca in prima saptamana sa introduc sucul de morcovi si de mar separat si, ulterior, amestecate. Vroiam sa va intreb pe cele care ati inceput deja diversificarea, cand ati introdus cerealele. Eu am cumparat azi o cutie de cereale Burtica sanatoasa (orez si morcovi) si ma gandeam sa-i pun cate o masura in bibe din a doua saptamana de diversificare, dar nu in fiecare bibe, ci doar in cel de seara (prima oara o sa-i pun in timpul zilei ca sa vad cum reactioneaza). Voi c ema sfatuiti?

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_ionita spune:

Iti multumesc ROXXY de raspuns, sper sa pot vorbi si cu Amy despre toate astea daca si ei i s-a intamplat...numai ca eu ii dau numai san bebelinei mele...
Acum plange de mama focului si nu stiu ce are , numai la tatal ei se linisteste seara si nu stiu de ce...oare sunt o mama rea????
In seara asta nu i-am mai dat picaturile pana nu ma lamuresc daca tratamentul este sau nu foarte tare ptr ea.

Georgiana
mamica clopotelului Bianca Maria (25.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

georgiana, si iasmi varsa cam mult, uneori in jeturi, dar pediatra mi-a spus ca e din cauza tetinei, care are gaura cam mare iar ea e foarte lacoma. a spus sa nu intervenim cu nimik, decat sa ii dau cu o tetina cu gaura mai mica. si eu ma speriasem deja si am gandeam daca exista ceva analize de facut.

roxxy eu i-am dat cereale de la 3 luni si cateva zile. la inceput seara in bibe (o data pe zi -seara) iar acuma dupa masa spre seara cu lingurita. stiu ca e de preferat sa se dea cu lingurita. eu ii mai pun cereale si la piureul de fructe.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput