Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (31)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

amy imi pare rau ca iustin are crize de plans!! las ca trec toate acusi!! eu nu prea stiu cum e, ca iasmi nu a facut nicicodata.

roxxy, noi de fiecare data mergem cu iasmi la cumparaturi.

intrebare: daca opresc contraceptivele (jumatea folieie) in cat timp imi va veni menstra?? va fi abundenta (hemoragie)?? nu mai rezist sa tot curga cate putin, desi am citit ca e normal primele 3 luni.

o duminica placuta!!


.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Neata, BB.
Daca le opresti, ciclul o sa-ti vina cam in 3-4 zile, maxim 5. Nu o sa-ti curga f f mult (acum depinde de organism). Eu o singura data le-am intrerupt si mi-a venit a patra zi. M-a tinut cam 3 zile si nu mi-am curs exagerat de mult. Eu iau Yasmine de o sapt jumatate si nu am nici o problema, dar eu le luasem si acum vreo 2 ani.

Nici Matei nu a facut vreodata criza de plans. El doar maraie si f rar plange adevarat. Niciodata nu a plans cu lacrimi.


quote:
Originally posted by bb_yasmi

buna dimi

amy imi pare rau ca iustin are crize de plans!! las ca trec toate acusi!! eu nu prea stiu cum e, ca iasmi nu a facut nicicodata.

roxxy, noi de fiecare data mergem cu iasmi la cumparaturi.

intrebare: daca opresc contraceptivele (jumatea folieie) in cat timp imi va veni menstra?? va fi abundenta (hemoragie)?? nu mai rezist sa tot curga cate putin, desi am citit ca e normal primele 3 luni.

o duminica placuta!!


.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

roxxy mersi de raspuns. chiar nu stiu ce sa fac!!! dar numai gandindu-ma ca voi fi asa toata luna.... bleeahhh...si mai am 10 pastile de luat!!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Eu zic sa mai rezisti 10 zile, ca sa nu te dereglezi de tot. Tu ai mai luat vreodata anticonceptionale? E ciudat pt ca stiu ca Janine sunt bune, dar probabil nu se potrivesc organismului tau.

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Neata, fetele!
Noi raportam ziua de ieri o zi nasoala rau. BB a papat doar de trei ori, dintre care o masa de 80 ml si una de 40ml, lapte praf. Seara a supt de la mine. Am iesit in parc si a plans tot drumul si ne-am intors urgent, am adormit-o intr-un final pe picoare. Dimineata s-a trezit foarte bine si a si papat de la san (in vreo trei reprize, ca ea nu papa tot deodata, ca toti copiii) si acum doarme. Beau ceai de stimulare si parca au fost mai plini sanii in dimineata asta. Doamne ajuta sa continuam cu alaptatul!
Ellis, nu stiu daca ti-a raspuns cineva...noua dr ne-a zis colargol cate o pic in fiecare nara seara si dimineata, dupa ce ii curatam nasucul cu ser fiziologic (cam dupa 10 minute de la ser). Pupici Alessiei, ma bucur ca sunteti mai bine!
BB..tu ai mirosit lapticul imediat dupa ce ai facut un bibe cu nan, ca mie mirosul mi se pare tare ciudat, la gust e...laptic dulceag. SA stii ca eu am primit un scaunel din acela de baie, dar si cu suport pentru jucarioare, e foarte haios si fata care mi l-a daruti a avut si ea ptr fetita ei. A zis ca e foarte bun!
Cu pastilele...daca nu te simti bine cu ele intrerupele, faci o pauza de o luna doua si mergi sa iti dea dr. altceva.
Geo..raspund si eu poate cam tarziu, metroclopramidul este un medicament toxic, nu cred ca se recomanda la copii. Si poate ca varsa din alt motiv, mucisori (ni se intampla frecvent si noua) sau rosu in gat fara febra. Si nu te mai invinovati, ca esti o mam foarte buna!
Amy26..noi avem parte de "fitze" din astea, numai ca nici nu mananca bine.
Roxxy, cred ca te-ai gandit foarte bine cu diversificarea. O sa vezi cum reactioneaza bebe si te adaptezi la el. Si eu tot asa ma gandeam sa incepem, dar astept sa facem vaccinul si dupa aceea.

Pupicei la bebei!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

roxxy am mai luat mai de mult, logest parca si ama vut sangerare o luna intreaga (sau doua nu mai stiu!!) exact ca la ciclu (deci nu pete ca si acuma!!), apoi am mai luat dar doar ca sa imi decalez ciclul (de ex la nunta, luna de miere) si atunci am luat lo-femenal si nu am avut nici o treaba. chiar nu stiu cum sa fac. o sa mai studiez prospectul o data.
oricum daca renunt nu mai iau altele in veci...

creem , l-am mirosit si inainte si dupa vreo ora (ca atata il tin eu maxim afara inainte sa il folosesc) si nu mirosea suspect!


.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Ce ti-e si cu copiii astia!
Ieri n-a dormit decat juma de ora pe zi si nici n-a mancat, a si plans, iar acu imi doarme de 2 ore! Pupa mami fata scumpa, sa doarma si ea bine!
BB...poate nu-mi place mie mirosul, nu stiu. Iasminica se prinde de picioruse cand o lasi dezbracata?

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Creem,iti tin pumnii!
BB,si eu stiam ca nu este bine sa intrerupi tratamentul pe o luna; daca sunt doar acele pete, nu cred ca ar trebui sa renunti (parca se numeau spotting).Eu am incercat sa iau Yasmine acum vreo 2 ani (la indicatia medicului, dar fara a mi se face analize) si mi-a fost extrem de rau, nu ma puteam tine pe picioare.Am terminat toata doza pe o luna (se lua parca doar 20 zile), dupa care gata...nu vreau sa mai aud de AC.Peste vreo 2 luni cred ca o sa-mi pun sterilet, mai ales ca nu cred ca voi mai vrea alt bb (nu ca ar fi o problema cu sterilitatea, dar ...)

Stefania mea a inceput sa planga cand este f. obosita; orice as face, nimic nu o multumeste, se freaca la ochisori si plange- cu o singura exceptie (am descoperit zilele astea): se linisteste si adoarme aproape instantaneu daca ii cant un cantecel: "Ratustele mele...". Altul nu vrea, probabil ca s-a obisnuit cu el


Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Anacami...bine ca ai o solutie de linistire...si a mea se mai linisteste cand ii cand un cantecel inventat de mine cu ursuletii din carusel.


Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by anacami

Buna!
Creem,iti tin pumnii!
BB,si eu stiam ca nu este bine sa intrerupi tratamentul pe o luna; daca sunt doar acele pete, nu cred ca ar trebui sa renunti (parca se numeau spotting).Eu am incercat sa iau Yasmine acum vreo 2 ani (la indicatia medicului, dar fara a mi se face analize) si mi-a fost extrem de rau, nu ma puteam tine pe picioare.Am terminat toata doza pe o luna (se lua parca doar 20 zile), dupa care gata...nu vreau sa mai aud de AC.Peste vreo 2 luni cred ca o sa-mi pun sterilet, mai ales ca nu cred ca voi mai vrea alt bb (nu ca ar fi o problema cu sterilitatea, dar ...)

Stefania mea a inceput sa planga cand este f. obosita; orice as face, nimic nu o multumeste, se freaca la ochisori si plange- cu o singura exceptie (am descoperit zilele astea): se linisteste si adoarme aproape instantaneu daca ii cant un cantecel: "Ratustele mele...". Altul nu vrea, probabil ca s-a obisnuit cu el


Camelia, Sebastian si Stefania



Cami, ce fel de sterilet iti pui? Sau ai de gand?



Mergi la inceput