*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (8)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris

Ginette si irlandeza ( cred ca din pacate noi suntem singurele care hranim copiii exclusiv cu formula...) cat mananca puiutii vostrii la o masa??
Mi-e teama sa nu trec in extrema cealalta...
Dupa ce am facut o adevarata depresie cand eleni nu luase niciun gram dupa 17 zile de la nastere... acum are 4.100 gr.
Are momente cand mananca la o masa 180 ml de formula...Este adevarat ca rar mananca dintr-o data aceasta cantitate... De obicei o mananca fractionat in 70 - 70 - 40 ml. cu pauze de 10 -15 minute...Cand zic ca este satula atunci incepe sa planga si sa-mi caute laptele...
O fi mult ?
Pe cutia de nan scrie ca la aceasta varsta sunt 5 mese de 150 ml de lapte...




Eu ai dau lapte SMA gold. De obicei ziua mananca cam la 2-2.30 cate 130-140 ml, daca nu doarme. Daca doarme mananca cam 150-160 ml la 4-4.30. Noaptea cam tot asa, 130 ml .Are nopti cand se trezeste la 12, 3 si 6, iar in alte nopti la 10, 2, 6.
Niciodata nu a mancat 180 ml. Cand am fost la cantarit miercuri( 12 martie), asistenta a zis ca mananca f. des si ca normal sunt 5 mese/24 ore, cate 150 ml. Dar Tzuca mea flamanzeste mai des, ce sa fac. Ca nu se satura doar cu ceai intre mese. Si la 10 sapt. de viata a avut 5.500 kg( nascuta cu 3.685) si 61 cm( nascuta cu 53.5 cm).
Pana la urma important e sa fie sanantoasa.
Si am observat ca atunci cand o scot la plimbare prea multe ore,ca mergem la cumparaturi(5-6 ore) chiar daca mananca regulat, si doarme in masina sau carucior, nu prea ia in greutate . In schimb daca stau cu ea afara doar 2-3 ore/zi si in rest doarme in patut, ia mai mult in greutate.

Poze de tot felul
Poze botez - 8 Martie 2008

PATRICIA ALEXIA 10 sapt. si 3 zile de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Irlandeza, multumesc de raspuns!
Si eu stiam de 5 mesea cate 150 ml fiecare.
Adevarul este ca nu mananca de fiecare data 150 ml...
Doar atunci cand - ca si la patricia - doarme 4-4 si jumatate ore in cursul zilei.
Altiminteri, la cele 2 mese de noapte la 2 si la 5 mananca doar 90 ml si nici p'aia uneori...
Voi vedea ce spune maine dr.


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris

Miri,

cine vine sa-mi ia copiii o zi?

: eu,eu,eu !!!!
Maraiti, cacaciosi, sacaiti... ii vreau eu !!!

referitor la "meniul" lui eleni...
ma gandeam eu ca este cam mult ( cred ca ai vrut sa zici o luna - ca atat are eleni - nu doua luni. De fapt, 6 saptamani mai exact!)
Maine am programare la un medic la o clinica de aici pentru o evaluare generala si tocmai bine, il voi intreba si acest aspect...
Mititica mea cred ca este agitata si de la mucisorii pe care ii are si ii aspir la cateva ore cu batista bebeluslui...

Lala20, i-a trecut fornaiala lui Biancutza? Mai are mucisori ?




Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze


Multumim de intrebare...am scapat de ei...spunea cineva(scuze da nu mai retin cine)...ca daca fornaitul se aude in gatut dupa ce papa...e normal...am realizat ca uneori mai era vb si de fornaitul asta...
Acum o aspir la 2 sau chiar 3 zile...am pus si umidificatoru in functiune si vad ca ajuta

Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare


In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Laura D. uite aici "programul" de hranire pr care-l recomanda dr.
- de la nastere - 1 luna = 90-120 ml, 6 mese/zi la interval de 4
ore
- 1 - 2 luni = 150-180 ml, 5 mese/zi la interval de 4 ore, noaptea
masa poate fi omisa daca nu se trezeste
- 2 - 3 luni = 180-210 ml, 5 mese/zi.
- 3 - 4 luni = 210-240 ml, 5 mese/zi

Daca crezi ca bebe are nevoie de extra ,intre mese, se da apa fiarta si racita sau ceai.
De la 4 luni se poate da suc de mere sau pere, diluat cu apa fiarta si racita.
Cand e cald , intotdeauna se da extra apa sau ceai.

Poze de tot felul
Poze botez - 8 Martie 2008

PATRICIA ALEXIA 10 sapt. si 3 zile de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Angi,
bine ai revenit! Azi dimineata la 04:30 cand asteptam ca Benji sa adoarma dupa masa de noapte ( 1 singura masa pe noapte) ma gandeam pe cine nu am mai vazut de mult pe forum: ANGI! si Pupi-la pozele lui cele noi am stat si m-am minunat ce frumos e! De fapt avem cei mai frumosi clopotei.
Si nici Creata nu a mai intrat demult, si mai sunt fete care intra rar... stiu ca e greu cu bebici dar nu ne ignorati. Si eu ma gandesc uneori cand Benji se plictiseste in patut la carusel si maraie iar eu sunt aici si va citesc-ce mama rea sunt! Ca il mai las un minut sa maraie sa termin de citit pagina....
Apoi VEN! baietii tai sunt grozavi....Mathias -aproape tiz-ul lui Benji- e un scump..... si in alb e chiar un ingeras mic-mic-mic.
Noi vom avea botezul pe 03 august, cred ca vom fi ultimii dintre clopotei, dar abia atunci ajungem in RO......
Ieri am fost la cumparaturi (suport pt Benji in cada de baie, ratuste macaitoare pt in baie, babetici cu folie pe partea de jos-scuipam si vomitam f mult si udam tot, lenjerie de patut/leagan la schimb-inca una!!!) apoi la chinez sa mancam -unde a fost f cuminte se uita in jur cu interes numai acvariul cu pestisori aurii nu l-a atras deloc!
Acum dormim de 3,5h. Acus facem ochi si vom urla de foame precis.
Eu am indoieli ca suntem in grafic, nu mi se pare ca Benji ia in greutate decat ca e tot mai greu in brate-dar asta e relativ. Parca nu mai e asa spectaculos ca in prima luna cand a facut falcute, pernute la manute si gropite, pulpite -"caltabosi". Cred ca s-a lungit doar ca incapem f frumos in marimea 62. Abia pe 9 aprilie mergem la dr. dar voi chema moasa. Mai ales ca noi avand completare nu ma pot lua dupa ce spuneti voi ca papa un bebe (formula ) spre 3 luni. Noi avem mese cand ne ajunge tzitzi si altele cand e musai sa completam sau integral biberon (noaptea). Completarea e pana in 90 ml, iar ultima masa integral biberon mai consistenta a fost de 145ml....urasc dependenta de formula ca ne da peste cap.....UF!
Imi vine sa mor-a adus sotul blestematia de nintendo si acum pune monopol si pe TV!!!!! Si nu e ca l-am gonit de la comp ca se uita la SIMPSONS la TV!

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Aaaaaaaaaa, am actualizat varsta lui Benji de la semnatura.... duminica viitoare in Duminica Pastelui la calotici implinim 3luni!!!!!!! HUrrrrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaa!
Abia astept sa vad ce ochi face Benji la primul cuib, la ouale rosii la decoruri etc. Deja ii explic ca vine Iepurasul! Cred ca toate sarbatorile devin "si mai si" traite alaturi de puiiiiiii nostriii, nu?

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 2 LUNI si 3sapt (23.12.2007)

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

fetelor am o durere ingrozitoare de ovare...da totusi parca nu e durerea de la ciclu...oare ce-o fi??e normal?

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

ce mare am crescut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Jelimoni, de cand ai nascut ti-a venit ciclul ? Mie mi-a venit si sa sti ca am simtit diferit fata de ce am avut inainte de a ramane insarcinata. Poate si la tine e asta.

Poze de tot felul
Poze botez - 8 Martie 2008

PATRICIA ALEXIA 10 sapt. si 3 zile de viata 03.IAN.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

fetelor noi am fost la primul "chef "din viata lui roby, a fost ziua verisoarei mele de 2 ani,

am pus poze aici http://www.flickr.com/photos/14883580@N05/?saved=1

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

ce mare am crescut!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Jelimoni, de cand ai nascut ti-a venit ciclul ? Mie mi-a venit si sa sti ca am simtit diferit fata de ce am avut inainte de a ramane insarcinata. Poate si la tine e asta.

Poze de tot felul
Poze botez - 8 Martie 2008

PATRICIA ALEXIA 10 sapt. si 3 zile de viata 03.IAN.2008



inca nu mi-a venit, tie la cat timp ti-a venit?mama m-a certat ca mai ridic greutati cum ar fi cada cu apa sau landoul cu bebe care au 10 kg impreuna...sa fie de la asta?

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

ce mare am crescut!!

Mergi la inceput