*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (8)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

intre 150 si 180...si la lapticul ei este indicat 4-5 bibe pe zi a cte 180 la un copil de 3-4 luni...si mananca cate 6-7...bine nu mereu...si se presupune ca ea are o luna(k de e prematur...de unde atat prematur?!)

Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea new
Bibi se face mare


In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Angi wellcome back

Noi am avut 2 zile de stat in aer liber. Ieri am fost la tara, la un gratar si a stat piti afara vre-o 5 ore desi batea vantul . El nu a avut nicio treaba, a dormit si a papat.
Azi am fost in vizita la socrii tot la curte si la fel a fost cel mai cuminte baietel.
Declar ca a crescut, s-a facut baiat mare: rade in hohote, gangureste, se joaca cu jucariile si este in stare sa stea si o ora in patul lui cu jucarii si caruselul mergand.
De mai bine de 3 saptamani adoarme singur seara, doar pus in pat si dat drumul la carusel cu lampita de veghe de la el iar mai nou de 2 saptamani adoarme asa si ziua ( ziua mai doarme si in leagan).
Ma bucur ca a reusit sa faca asta singur, fara a fi nevoie de vre-un dresaj deoarece eu nu am avut puterea sa il las sa planga. Il puneam in pat si daca plangea il luam, ne pupam, linisteam si il puneam la loc. Cam dupa 2 ture asa se potolea ( asta in prima luna). Asa am procedat si la Bogdan si vad ca a mers si la Andrei.
E fascinat de fratele lui, il urmareste cu privirea peste tot si gangureste cand ii aude vocea.
A crescut si in lungime si in greutate, avem 5.900 gr deci la 3 luni ne vom dubla greutatea de la nastere. Am de gand sa nu ii introduc nimic diversificat pana la 4 luni jumatate deoarece a evoluat foarte bine.
E un dulce si un rasfatat.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Multumesc mult fetelor de raspunsuri.O sa sun maine la clinica, sa facem o programare, sa vedem ce si cum.
V-am zis ca imi stranuta si ceva mai mult decat de obicei.... si am vazut ca are si mucisori moi.

Am vazut si eu poze de la botez, dar nu mai tin minte ale cui. Ultimele vazute sunt ale lui Ven...asta stiu.Si da, esti o frumoasa si tu si ingerashul.

Mi-as dori sa pot scrie cate ceva pentru fiecare zuzica in parte, caci va citesc fiecare mesaj si... desi as avea si eu ceva de zis,la unele mesaje de-ale voastre, Andrew ma solicita la maxim si... uite asa, nu mai apuc.Si intre timp, intrebarile isi gasesc raspunsuri, ingrijorarile sunt ... linistite,etc.

De maine sotul incepe munca.O sa fiu acasa doar eu,bebe si pisicile.
Sper sa fie bine.


Ieri am stat cu sotul in pat, de vorba...si am ajuns la concluzia ca amandoi suntem frustrati,ca desi am avut 9 luni la dispozitie sa ne pregatim pentru venirea lui bebe, nu ne-am dat seama cat de greu e la inceput.Ne facem fel de fel de griji, le tinem fiecare pentru noi, ca sa nu ingrijoram pe celalalt si uite asa, la un moment dat rabufnim total aiurea.
Si-a cerut scuze, caci fiind ingrijorat/frustrat/suparat pentru alte cauze, eu primesc doar efectul...si astfel ma supara,iar apoi se supara el, pe el insasi si....ufff... tot un cerc vicios.
La sfarsitul discutiei ne-am giugiulit si .... gata, totul a trecut.


Sper sa scap si eu de demonii mei si mai ales de hormonii buclucasi,caci nu ma plac deloc astfel.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remiclea spune:

fetelor multumim de complimente. imi pare tare rau ca nu prea intru, dar si acum stau cu Ada in brate ca o chinuie colicii. unde mai pun ca o doare burtica si din cauza mea. a facut ieri bunica-mea fasole frecata si am mancat si eu putinsi acum ea sufera ca nu m-am putut eu abtine si am fost egoista

mami de Adelina-Mihaela(08.01.2008)
poze
www.flickr.com/photos/23559686@N03/" target="_blank">poze Ada
cat am crescut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

LalaD, si te invidiez pentru ca ai stat atat de mult afara si ati facut gratar...
Mi-e tare tare dor de o iarba verde si un gratar!
Chair vorbeam zilele trecute cu sora-mea si visam amandoua la momentul in care ne va permite vremea sa incepem iesirile noastre la padure... cum vom sta noi cu fetitele in carucioare privind la barbatii care fac gratar si asteptand sa mancam...
Felicitari pentru reusita cu "dresajul" lui bebe andrei !!!
Este tare frumos si intradevar, este un scump cum rade el cu gura pana la urechi... Maine -poimaine are 3 luni... Doamne cum trece vremea... parca ieri te pregateai sa mergi la maternitate...

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

LalaD, ma uitam in continuare la fotografiile tale si nu ma pot abtine sa nu-ti-l mai laud un pic pe bebe... are niste sprancene tare frumos arcuite! Si un par asa de frumos... Zici ca este tuns si aranjat la ciufulici!!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

bibi, felicitari! ce mare te-ai facut!

lalaD, gratar zici? blestemata fie vremea de belgia! si ce noroc ai ca nu trebuie dresaj! fericito!

laura_dimitris... 180ml la 2 luni e prea mult! maia les ca e formula; intreaba clar medicul. sa nu crezi ca daca isi face d elucru cautand sticla, tetina sau ce-o fi ii e chiar foame... nu ii e. si pauza de 3 ore e obligatorie. nu fa pauza. nu de 15 minute. ii ajung doua transe de 75. de nu, vai de burtica ei!

irinouka, ce zice murphy? ca io incep sa ma ingras de nervi. pe bune si far exagerari.

la noi vremuri grele. nu putem iesi, nu ne putem plimba, doi copii maraiti, un sacha cacacios si sacait:( mamaaaaaaaaaaaaaa, cine vine sa-mi ia copiii o zi?

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Miri,

cine vine sa-mi ia copiii o zi?

: eu,eu,eu !!!!
Maraiti, cacaciosi, sacaiti... ii vreau eu !!!

referitor la "meniul" lui eleni...
ma gandeam eu ca este cam mult ( cred ca ai vrut sa zici o luna - ca atat are eleni - nu doua luni. De fapt, 6 saptamani mai exact!)
Maine am programare la un medic la o clinica de aici pentru o evaluare generala si tocmai bine, il voi intreba si acest aspect...
Mititica mea cred ca este agitata si de la mucisorii pe care ii are si ii aspir la cateva ore cu batista bebeluslui...

Lala20, i-a trecut fornaiala lui Biancutza? Mai are mucisori ?




Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remiclea spune:

am reusit sa pun si eu cateva poze de la botez la semnatura. urmeaza sa ma mai"lupt" cu povestea nasterii.
Angi bine ca ti-ai revenit
am inceput si eu sa-i dau formula in completare pt ca s-a ingrasat in 2 sapt 800gr si mi-a spus pediatra ca planga ca nu se mai satura cu lapticul meu. mi-a spus sa vad cat mai mananca in completare si sa reduc treptat gramajul pana se adapteaza sanii la cerere. la inceput manca cca 75ml formula/zi si am ajuns acum la 25 ml si incepe sa refuze biberonul. eu ma bucur ca imi era tema sa nu refuze sanul

de Adelina-Mihaela(08.01.2008)
poze
www.flickr.com/photos/23559686@N03/" target="_blank">poze Ada
poze botez
cat am crescut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Fii tare, Mirikut!!!!
E greu cand vremea nu-i de partea ta, dar... stiu ca vei trece si peste ziua de azi.
Si la toamna sau cand vrei, esti invitata aici, intr-o vacanta.

Eu nu mai stiu cum sa-l imbrac pe bebe. Ziua e asa de cald, ieri si alaltaieri au fost la 30-33 grade peste zi. Seara se mai raceste, coboara la 15-16 grade.

Angi!!! Bine-ai revenit. Si... bine c-ai scapat. Si..si mai bine ca Pupi cel frumos si jucaus n-a luat raceala de la voi. Pupam apasat.

Am mai adaugat si eu cateva pozici cu Fomila-Andrew, la semnatura, pagina 3-4.Pentru cine vrea sa ne vada.

Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput