***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (56)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

quote:
Originally posted by mica0307

lauradi cum ai facut ostropelul? Maya nu mananca pilaf .

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sa o ajutam pe Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze



Am fiert un copanel mai mare(un clocot),apoi am tocat carnea cu cutitul si am pus-o cu o ceapa tocata si putin ulei de masline la fiert;dupa ce au fiert nitel am pus vreo 4 rosioare decojite si date pe razatoare si f putin usturoi,tocat marunt,marunt(mai sa-mi tai si degetele),ca mi-a fost un pic teama sa-i dau,da' mi-am amintit ca zicea Pepsi ca i-a dat lui David si am prins curaj.Am lasat sa se faca si rosiile,am mai pus si putin patrunjel si gata.I-a placut tare mult.

Laura si Ducu (29 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Androix
acum doua zile i-am facut ficatel de pasare cu sos rosu si cu usturoi si cu piure de cartofi.


Androix, cum i-ai facut sosul? Eu inca nu i-am dat usturoi si nu stiu de la ce varsta se da. Ceapa a renegat-o . A luat o lingurita din mancare si apoi a inceput sa scuipe.
Si dati-mi si mie reteta de ostropel.
Eu i-am facut azi MArei tot un fel de mancare bebeluseasca (apropo, trebuie inregistrat la OSIm termenul asta ), adica i-am fiert separat niste urzici si i-am facut la abur 1 dovelecel si niste salata verde. Le-am mixat pe toate si i le da sosu' cu galbenus.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Hello, hello!

Mica, absolut minunate pozele Mayei!
kid, de mult vroiam sa iti scriu de bietul Vladut zambaret dar la spital. Ce cuminte era, si la festivalurile care l-ati luat! Nu ti-a fost greu???? Despre lapte nu stiu ce sa iti zic...
Androix, am vazut si puii tai, super dulci si frumosi. Referitor la pranz, Livia mananca de obicei cartof dulce cu carne de pui (rade efectiv), dupa primul clocot arunc apa, pun alta si adaug cartoful dulce. Mai alternez cu mamaliga cu galbenus de ou si iaurt. (in afara de astea doua nu prea vrea altceva.)A, ba da , cartof copt cu unt fara sare.
Madi, Ana e o frumoasa si intr-adevar nu are fata de bebe. ce plete aveti!!! Superbe. Noi tot cheale.
Angeltouch, cu cine ai nascut? E o frumoasa fetita ta!
pepsi, am admirat familie frumoasa si fericita!
Vas, am admirat Eliza chelioasa!
Didi Livia ii pupa pe baietei!

Referitor la chelie de fetite, pe mine mereu m-au tuns scurt cand eram mica. Nu cred ca ajuta. Tot par rar am. Nu vreau sa o rad pe Livia in cap, mai ales la vara cand o sa stea fara caciulita.(mai suntem si clapauga...) Eu cred ca depinde ce gena mosteneste.

Am mai pus si noi poze, putinele, ce-i drept

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

lauradi nu ai pus si smantana?

ella a propos de soacra ta cu spalatul rufelor de mana. Am niste cunostinte care spala hainele copilului (la recomandarea dr) de mana si cu sapun de casa adica cu din ala care contine soda caustica si etc.

androix cum faci sosul rosu?

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sa o ajutam pe Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

quote:
Originally posted by mica0307

lauradi nu ai pus si smantana?




Nu,nu am pus.Eu nici nu i-am introdus smantana pana acum,ca am uitat sa intreb dr de ea.Tu-i dai Mayei smantana?Dar la ostropel se pune smantana,ca eu si pt noi tot asa fac,bine cu condimente,vin...?Nu stiam de smantana.

Laura si Ducu (29 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Lauradi, Tudorcatalin, kid , multumim de urari.
Le spunem si noi La multi ani lui:
Alma Daphne
Dominic William
Theodora Maria
Patrick Andrei
Kid, f. interesaante articolele postate de tine. Am salvat pagina, sper sa reusesc sa citesc tot de-a fir a par, caci cu Stefan in brate mai mult am spicuit.
Pepsi, am vazut ca intrebai de C.M. in capitolul trecut. Mie inca nu mi-a venit.
Mai sunt si alte fete carora nu le-a venit ciclu? Mentionez ca eu inca mai alaptez.
Mica, foarte frumoasa camera Mayei. Pentru o asemenea printesa trebuia o camera deosebita, nu?
Am facut si noi 10 luni azi...ce trece timpul! Am fost plecati cateva zile la Braila, la socrii...de sambata dimineata pana marti seara...si de luni dupa-amiaza mi-a facut Stefan febra...si nu a cedat pana azi. Nu stiu de la ce sa fi fost...am fost cu el la medic si mi-a zis ca are rosu in gat, si nu crede ca febra a facut din cauza dintilor, ca era prea mare (38.5-38.9) si nu a cedat deloc. Am dat-o cu nurofen, supozitoare cu paracetamol, pana si un novocalmin i-am bagat. Plus sosete cu otet...M-am bucurat ca deja aseara nu mai avea asa mare 37.9...si dimineata a scapat..avea 36.9 si la amiaza 36.7. Oricum, s-ar putea sa imi faca pojar, pt ca sambata a fost in contact cu var-su (care avea febra atunci), si luni l-a dus la medic si s-a dovedit ca are pojar. Poate ca a luat si Stefan de la el, de aceea mi-a facut febra. Oricum, pete inca nu i-au iesit. Deocamdata il izolez de alti copii, in caz ca avem si noi, sa nu mai dam si la altii.
Dinti tot nu avem...doar gingii super umflate si plans si prin somn, si nu vrem sa ne dam jos din brate de la mami deloc. Si sa ii pun mancarea in farfurie e un chin, nu vrea sa il pun jos nici o secunda...plange ca din gura de sarpe. Eu pun tot pe seama dintilor si chestia asta, mai ales ca tot timpul vrea sa imi ridice bluza sa ajunga la tzitzi..
Acum a reusit in sfarsit sa adoarma, asa ca am apucat sa scriu si eu ceva pe aici.

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007
Stefan papa tzitzi
Asa creste Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudorcatalin spune:

eu intrebam cum acriti ciorbita.ieri ii pregatisem carne de pui si asteptam sa se racesca, era 1/2 de piept, era pus pe farfurie pe masa din bucatarie. si draga de Sara, s-a intins cat placinta,si a mancat pieptul copilului.nu stiam de ce se linge pe bot si e asa de cuminte.nu mai aveam alta carne fiarta si i-am dat galbenus de ou.in combinatie cu un piure de cartofi.
astazi am facut un ghiveci, nu mai stiu cine a pus reteta,cu cartof,ceapa,ardei gras ,orez si bulion.i-a plcut, a mancat tot.
maine ii fac carne de vita , ma risc sa incerc o ciorbita.
eu i-am dat dat smantanica, intr-o seara cand am facut mamaliguta si am pus si branzica calcica.

va pupam o zi buna

magda,mama lui Tudor Catalin



http://community.webshots.com/user/tudorcatalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Referitor la smantana si usturoi, si eu ii dau lui Stefan. I-am pus cand am facut spanac si smantana si usturoi. Si ii place. Si i-am facut si spanac cu cartofi, am vazut la borcanase de la Nesle si am zis sa incerc si eu. Si i-a placut. Si spaghete bologneze a mancat de la borcan si i-au placut, asa ca i-am facut si eu in casa.

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007
Stefan papa tzitzi
Asa creste Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:


Chris27 pentru Alma Daphne

Dianalaura pentru Ianis Stefan

Irrinuca pentru Dominic William

Blc_lia pentru Theodora Maria

Mary_lou pentru Patrick Andrei



Magda, Chiqui multumim mult! Chiqui vad ca ati ramas la acelasi meniu dar v-ati facut mai frumoase!! Si aveti si motulet rosu Uite un pentru Livia scumpa.

Mica ai o fetita minunata si camera e foarte frumoasa! POti sa ne spui mai multe detalii despre cele care au pictat-o?!

Androix foarte buna propunerea ta cu descrierea "meniului". Eu azi dimineata i-am dat un borcanas de la Hipp, cu mar, piersica si banana, la pranz - galbenus cu cartof dulce si broccoli (mancare bebeluseasca, deci) si pentru mai pe seara i-am pregatit un mar copt pe care cred ca il amestec cu niste cereale de la Milupa (7 cereale - fara lapte). Pentru maine, la pranz, ii pregatesc o supa de vita.

Graviduta i-am pus si eu Anei abtibilduri din cauciuc cu 2 pitici si Alba-ca-Zapada, pe peretele de langa patut, si rezultatul a fost: un pitic doborat la pamant, un altul ramas fara ochi, iar Alba-ca-zapada, saraca, a ramas fara un picior (noroc ca am prins-o la timp, ca Ana dorea sa ii si manance piciorul rupt!)



Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Madi
iar Alba-ca-zapada, saraca, a ramas fara un picior (noroc ca am prins-o la timp, ca Ana dorea sa ii si manance piciorul rupt!)


Si Mara vrea sa manance tot ce prinde. Eu, cand vreau sa o calmez, ii dau sa rupa din catalogul Quelle (are multe pagini, asa ca e o "jucarie" care tine mai mult) pana se plictiseste. Si paginile pe care le rupe tot incearca sa le bage in gura, de-aia tre sa fiu tot timpul pe faza sa nu apuce sa duca la gura.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput