Azoospermie - cap 16 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Fetelor,

Cred ca ma pot inscrie si eu cu succes pe listuta voastra
De anul trecut din mai tot facem spermograme si tratamente cam degaba. Ultima spermograma a sotului, facuta la dr. Cocei arata asa:
- volum - 2ml
- aspect - apos
- concentratie - 100.000 sp/ml
- mobilitate - A - 0%; B - 15%; C - 5%; D-80%
- morfologie 5% fotme tipice
- leucocite - 1mil/ml

Am inceput analizele pentru dosar, iar in aprilie-mai sper sa facem FIV + ICSI.

Pisix, tiza mea, am urmarit postarile tale de la FIV si am vazut ca ai cam disparut de acolo, dar te-am regasit aici. Iti doresc mult mult succes! As vrea sa stiu ce greseli spui tu ca ai facut la primul FIV. Eu sunt cam speriata pt ca am insuficienta ovariana si ovare micropolichistice si ma tem de lipsa de ovocite si hiperstimulare.
Mi-ar prinde bine niste sfaturi.

Va pup pe toate si mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Hey, se pare ca avem doi pisici pe listuta!

Pisik, ce sa spun, bine ai venit printre noi, cu toate ca suna cam aiurea invitatia la subiectul asta!
Imi pare rau de rezultatele voastre, dar inca mai exista speranta, atata timp cat aveti 2 milioane de . Va doresc multa bafta si rezultatul dorit in mai! Doamne ajuta!
Sa stii ca sunt fete pe forum cu ovare polichistice care au ramas gravidute (unele chiar si natural sau in urma IA). In ceea ce priveste sotul tau, dr v-a vorbit si de biopsie testiculara sau a considerat ca se "descurca" cu ce iese la ejaculat?

Pisix tin pumnii, sa fie cu noroc de data asta si sa va ajute Dumnezeu!

o zi frumoasa si o saptamana usoara va doresc, dragele mele!



iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Anes sunt cu inima stransa pentru tine... nu mai stim nimic de tine, iubita...Doamne ajuta!



iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Yvoana, multumesc pt primirea calduroasa
Din pacate, numarul e de 100.000-ml, volumul a fost de 2ml. Avem insa niste oscilatii imense intre spermograme, la prima de anul trecut in mai am avut 11mil, in sept 800.000, in dec. la dr. Matei 5,6 mil. si acum la Cocei 100.000. Morfologia insa a fost cam aceeasi mereu, in jur de 15% A+B si cam 5% forme tipice.
Momentan Cocei nu a zis nimic de biopsoe, o sa o intreb cand mergem sa facem dosaul de FIV.
Va rog sa ne treceti si pe noi la "aproape azoo". Nu e un verdict cu care sa ne mandrim, dar asta este, sper ca alaturi de voi sa gasesc raspunsuri si incurajari.

Pupici si o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Buna
Pisik ati doresc si eu sa stai cat mai putin pe la noi si FIV-ul sa fie o reusita , aici vei gasi sprijinul si raspunsul la toate nelamurilile datorita acestor fete minunate si documentate la fel cum m-au ajutat si pe mine
Fetelor cand ati mers la dr Damian ati avut si analize genetice(am anteles ca se fac cariotipul genetic si microdeletii cromozomului y care 20 sau 6?)sa le fac eu anainte sau sa vad ce ami da el de facut?trebuie trimitere la Genetic lab?
Miki te asteptam ,pe unde esti draguta noastra ?
Pisix muuulttt succes si te asteptam doar cu vesti bune te rog mult de tot cand mai mergi la Ginera daca vrei sa antrebi cat mai este punctia? ca la tel greu mai raspunde cineva.
Anes te asteptam cu vesti bune,DD ajuta
ici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Pisikule iarta-ma, am incurcat borcanele !
si mie mi se par prea mari si "neuniforme" oscilatiile intre diferitele spermograme. Sotul tau a luat ceva medicamente intre timp, a avut un stil de viata diferit intre spermograme? nu prea imi explic...nici voi, cred...

Bytzy noi am facut analizele genetice pentru a inlatura si aceasta eventualitate. La Genetic Lab nu va trebuie trimitere, doar sa spuneti ce dr v-a trimis sa le faceti. Sotul meu a facut microdeletiile 6, pt ca cei de la Genetic Lab nu puteau sa faca 12, parca...Succes!

pupici





iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Yyoana, crede-ma ca nici noi nu ne explicam, dar am mai vazut valori oscilante (rau) pe aici, asa ca pot spune ca "m-am linistit", in sensul ca vad ca este ceva uzual.
Intre spermograma din mai (de la Medsana) si cea din sept. de la Sanador, cea de 800.000 a facut tratamente naturiste, printre care BU de care nu ii mai dau la ce am tot citit pe aici. Sincer, eu nu ma prea bazez pe aceste 2 spermograme. Relevante mi se par cea de la dr. Matei din dec 2007 - 5,6mil/ml si cea de la Cocei din martie 2008 - 100.000/ml. Inainte de cea de la dr. Matei (dar nu cu 3 luni inainte, asa ca nu cred ca s-a vazut in spemograma aia) a facut un tratament dat de dr. Dana Dinu de la Parhon: 10 injectii cu Menogon, Carnil 2 fiole/zi, Bio-Seleniu-Zn - 1/zi, Acid Folic - parca tot 1/zi....deci, nu stiu ce sa mai zic.
Acum ii dau polen si miere dimineata, 6 pastile napraznic/zi si vreau de azi-maine sa incep cu: Omega 3, Multi-Maca (sper sa gasesc), din nou Carnil si complexul de B-uri de la Dopper. Sper sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Pisik, in timpul stimularii ovarele micropolichistice pot sa-si mareasca volumul. Pe ele apar si multi foliculi si daca cresc si in volum nu e bine. Nu e de fapt nicio regula dar stiu asta pe propria piele. Dr. mi-a dat sa iau din ziua 1 in luna in care am inceput FIV-ul metformin. Pe mine m-a ajutat ca ovarele si-au vazut doar de productia de foliculi si nu si de dimensiunea lor.
Cand e cazul sa incepi o stimulare sa-i spui dr. ca sa tina cont in schema de tratament. Dar si cu ovarele asa poti sa ramai insarcinata, si iti doresc sa fie asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Moni, iti multumesc pt sfat. teoretic, doctorii stiu, ca doar ei m-au trimis si la laparo, dar o sa le reamintesc si daca nu imi dau nimic, o sa strecor "subtil" ideea cu medicamentul tau.

E cam ciudat ca noi ajungem sa stim atatea chestii si daca doctorii nu ne dau tomai ce ne asteptam noi, ti-e aiurea sa ii inveti tu pe ei meserie, dar...eu o sa las rusinea la o parte si o sa incerc sa ma protejez cat pot de pericole la FIv-ul asta.

Astept raspunsul lui Pisix legat de greseli, eu citesc acum si din urma si sper sa gasesc pe acolo.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

imi permit sa raspund eu in locul lui Pisix , dar nu stiu daca la greseala asta te referi tu...
Stiu ca Pisu ne spunea mereu ca regreta faptul ca au facut o biopsie de diagnostic, unde s-au gasit mai multi , dar sangele care s-a produs la aceasta biopsie (inevitabil) a omorat si la a doua biopsie cand au facut si FIV-ul nu s-au mai gasit asa multi spermatozoizi si nici asa de vioi, din pacate! .
Intre cele 2 biopsii trebuie sa lasati sa treaca cel putin 6 luni, pentru refacerea rezervei de spermatozoizi.

dar o sa-ti explice Pisu mai bine, imi cer scuze ca m-am bagat in seama...



iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput