Azoospermie - cap 16 -

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Yyoana,

Am vazut asta, dar mai spunea Pisix, dincolo de biopsie, ca a facut niste greseli dupa ET si aici eram curioasa...cred ca toate care facem FIV suntem....mie mi-e tare tare teama de momentul "adevarului", in care voi afla ca nu s-a prins. Parca mi-e frica sa fac FIV numai din cauza asta, eu sunt mai pesimista de fel si ma las destul de usor descurajata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna fetelor sunt pe-aci dar sunt in faza de "citit si nescris". Sunt racitutza rau ca sa o citez pe Copilutzu (mi-e dor de diminutivica). Am gradinarit pe vant si acum vai de mine.
Pisik Bine ai venit! O sa trec in listutza mai pe seara. Menogon la barbati? Moni ce e menogonul? FSH? Dc de la BU a raspuns rau inseamna ca are ceva pb cu prostata si ar tb sa ia PRO6 de la FLP.
Cred ca Pisix cand a zis greseli dupa ET s-a referit la, papa mult, vizite in mag cu haine de bb si gravidutze, planuri... ca asa e ea , nu se poate misca fara un plan cincinal.
Anes ce mai faci? Esti bine? Mai baga caputzul putin pe aici sa ne linistim .
Byutzi multumesc pt grija ta. Vad ca ti-ai facut temele si ai studiat bine ce s-a scris in urma.
Nusy mai dormi mult? Pupici pe burtici
toata shatra de azoo



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Miki, multumesc pt primirea calduroasa
Imi place aici la voi, la FIV fetele nu prea m-au bagat in seama si m-am cam intristat. Pro6? Poti sa imi dai mai multe detalii?
Cu papa o sa imi fie si mie greu. Eu sunt tare mancacioasa, mai ales de dulciuri si pt ca oricum am niste kg in plus, o sa incerc sa ma abtin de la mancare, sper sa si pot.

Pupici ls azoo-iste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Menogon este FSH+LH. Dar nu la barbati, la femei in stimulare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Iyoana multumesc!
miki
pisix
bytzi
Eu am fost azi la ecografie. Nu m-am lamurit deloc pt. ca nici dr. nu era lamurita. Nu si-a dat seama daca embrionul are activitate cardiaca pt. ca este prea mic (6 saptamani), poate depinde si de performanta ecografului. De aceea mi-a scris diagnosticul: suspiciune de sarcina oprita in evolutie. Oricum, ideea este ca a scazut hematomul (de la 23,5 mm/6,2 mm la 14,5 mm/ 7,5 mm). Dr. mi-a spus ca nici nu se gandeste la chiuretaj pana nu este sigura ca s-a oprit din evolutie . Mi-a dat sa fac Beta HCG-ul ca sa isi dea seama dupa concentratia de hormoni din sange, care este stadiul de dezvoltare.
Simptome de sarcina nu prea am asa ca nu prea ma simt gravida .
Deci, vineri merg din nou la control si ar trebui sa vada activitatea cardiaca a embrionului (daca va fi).

P.S. ecograful ii dadea varsta gestationala 7 saptamani . Dr. zicea ca e mai bine ca ii da mai mult decat mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

anes - stii ca eu sunt Toma necredinciosul, da ? Sfat: du-te la Iosup ca cica ar cel mai bun ecograf. A dat el si rateuri da rar. Plus ca e o parare (si una avizata) in plus fata de ce stii deja (si mai mult nu stii).
Pisik - haaa, ce dragut, inca o pisicuta pe-aici, insa tu sper sa fii o pisicuta gravida cat mai curand :-)
Scuze de intarziere dar nu am avut timp sa-ti raspund, insa am vazut ca au facut0o fetele.
Da, greseala nr.1, care nu se aplica la tine, e biopsia de diagnostic.
Greseala nr. 2: am facut o obsesie din FIV... Numai la asta ma gandeam, numai despre asta citeam, vorbeam, etc. Asa ca dpdv moral a fost groaznic, in sensul ca nu mai puteam sa dorm noaptea, aveam vise ciudate si cand dormeam era iepureste. Parca eram pe alta lume... a fost f ciudat.
Asa ca acum imi doresc sa nu mai creez asa presiune si sa nu ma gandesc prea mult la ce fac, ca sa incerc sa o duc mai bine psihic.
Si greseala nr 3 (ca nu stiu la care te refereai tu) ca am mancat ca o sparta, nu m-am miscat deloc, etc. Deci am luat 10 kile pe care nici acum nu le-am dat jos decat partial.
Of, alte ponturi nu mai am ... stiu f bine ce iti doresti ca si eu eram la fel dar se pare ca nu e nimic de care sa nu stie toata lumea. Decat poate sa nu te ingrasi (creste riscul de esec), sa mai iei naturiste pt endometru daca e cazul si sa ... fii detasata :-) Moralul e super-important. Eu ajunsesem sa ma verific in chiloti non-stop sa nu-mi cada embrionii (ooof, acum ma bufneste rasul). Nu mai zic cate teste am facut!
Apropos de ziua adevarului, eu cred ca am ingrozit pe oamenii de la Bios are erau acolo cand am luat bhcg = 0.1 ! Pentru ca am inceput sa plang in hohote realmente ...
Dar trebuie sa incerci (stiu ca e greu) sa te detasezi si sa nu te gandesti numai la asta. Eu acum reusesc vad ...sunt super-ok, realitatea e ca sansele sunt mici sa raman gravida acum, e posibil nici sa nu se dezghete nici un spermatozoid si sa nu aiba nici macar ce sa-mi transfere ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Moniland - imi pare bine ca esti cu noi acum :-)
miki - stii cum te vad eu peste cativa ani ?... Plantand ierburi din-astea vindecatoare pe la tine prin gradinita. Poate gasesti si unele pt raceala, ha :-)
Da chiar copilutzu vad ca nu mai baga nici un capusor :-)))
bytzi - of Doamne sper sa nu uit, ca stii cum e: dupa ce astepti o gramada pe hol, cand intri nu stii cum sa scapi mai repede
Eu vineri am eco nr 3 asa ca te rog daca e sa-mi mai amintesti inainte ca altfel nu garantez
nusy - te rog scrie-ne macar ca esti bine din cand in cand ca sa nu ne ingrijoram. Eu te-am cautat si la odisee si tot nu te-am gasit ...
Iyoana - merci ca i-ai raspuns lui Pisik :-) Sper ca esti mi in verva ... Pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Pisik - si am uitat ce era mai important : tu dupa cum stau analizele, la FIV ai super-sanse.

Insa nu uita ca statistic sansele sunt de 25%. Dar ideea este ca, chiar de nu va fi prima, sau a doua, sau a treia oara ... la un moment dat va fi !
Asta e sigur ! trebuie sa crezi in asta si sa nu mai fii pesimista
Trebuie sa constientizezi ca e un joc al rabdarii si al consecventei si ca cei slabi renunta sau se pierd. TU trebuie sa fii tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Anes eu zic ca dc hematomul a scazut e de bine. Iar ca sarcina se vede mai mare at e si mai bine. Acum ramane sa vezi inimioara. Hai curaj ca eu cred ca e bine.
Pisicutza cu X pai am rostopasca sa tratez tot DC-ul de negei si fibroame. Eu o tai si ea creste la loc. Pisi deci eco 3 de la stimulare? Hai spune-mi si mie, promit ca nu pun pampoane.
Pisicutza cu K , Pro 6 e un produs naturist pt sanatatea prostatei, are cativa antioxidanti si un carotenoid licopina care se gaseste in pasta de tomate. Dc nu gasesti Multi Maca si Pro 6 da-mi de stire pe PM.
Fetelor dati-le sotilor pasta de rosii pe paine ca e buna pt prostata.
Moni, dl PisiK a facut tratam cu menogon. Deci de aici sa inteleg ca are FSH si LH mici , nu?
Pisik06 analize hormonale nu a facut?



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

Buna seara,
Pisix iti tin pumnii sa fie cu noroc FIV-ul acesta.
Anes sper sa fie bine bebe, unele fete au simptome, altele nu, nu e o regula.
Pisik iti doresc si eu bun venit, desi nu prea suna bine la acest subiect si sa pleci fuguta la odisee
Fetelor as vrea sa imi spuneti si mie ce sanse vom avea la biopsie daca anul trecut in mai FSH-ul sotului era 10.75 (cu l.n. 1-8) si acum e 16.6.
Va pe toate cu drag

aspiranta la - din august 2005
vio

Mergi la inceput