Mamici de Martie-Aprilie 2008!!(124)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pucca spune:

Fetelor azi merg la dr pentru control pe masa , recoltare culturi de col si secretie. Sper sa nu fie prea dureros. Tot azi programam si cezariana, sper. Va tin la curent cu noutatile cand vin. Programarea o am la 16.30.
Mamip. sa vedem daca imi zice ceva dr mea despre testul nonstress si discutia cu anestezistul.


+36, Bianca Maria
AMR maxim 3 SAPTAMANI!!!!!!! DOAMNE AJUTA!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuleata spune:

Clabucel, eu nu am avut nicio contractie pana acum si nu am habar care sunt normale si care nu

Alina 33+ Vlad Alexandru

http://bd.lilypie.com/mTVqp2.png http://community.webshots.com/user/ursuleata14

AMR 7 SAPTAMANI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuleata spune:

Dana...am vazut pozici frumoase

Alina 33+ Vlad Alexandru

http://bd.lilypie.com/mTVqp2.png http://community.webshots.com/user/ursuleata14

AMR 7 SAPTAMANI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

clabucel, eu in general sunt linistita si f optimista in ceea ce priveste nasterea...stiu ca anestezia aia nu ma scuti 100% de dureri, dar vad partea plina a paharului,ca nu ma va durea la intensitate maxima... dar, bineinteles, mai am si eu momentele mele de ratacire (a se citi plans pana ma ia durerea de cap)...

pucca, tinem pumnii la control...pe mine aseara nu m-a durut deloc ... dar ce-i drept cand am fost la recoltat secretii m-a cam chinuit nesuferita de asistenta (asta era la VB unde de altfel data trecuta am dat peste o tipa cu mana super usoara)... hai ca sunt chiar curioasa ce-ti zice de testele si intalnirile mentionate.. eu m-am gandit ca unde m-am dus asa tarziu , cine stie, desi asta intra la pretul nascarii nu al consuotatiilor...

acus ma duc sa ma apuc de 2 referate pt sorela ... unul la religie despre un sfant...si cred ca voi scrie despre Sf, Fanurie si altul despre un antreprenor caruia nu i-au mers bne afacerile si a dat faliment ... aici bagam imaginatia la inaintare, ca e pe baza de fabulatie..dar intai pap ceva ca mi-e cam fomitza...si cred ca azi fac niste tocinei...ca am vazut sambata la teveu si mi s-a facut pofta!

Doar 5 saptamani pana cand o vom strange in bratzuca pe
fetitza noastra iubita, Honey Ioana !

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
mami_papatot +35 Honey Bunny
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
BEBE-N BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuleata spune:

Voi stiti ca de cand sunt gravida nu m-a durut niciodata capul??? Super misto...niciodata.

Alina 33+ Vlad Alexandru

http://bd.lilypie.com/mTVqp2.png http://community.webshots.com/user/ursuleata14

AMR 7 SAPTAMANI!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

clabuc uterul este format din fibre musculare si ca orice musculos trebuie sa isi faca antrenamentul pt a se mentine in forma. astfel, pana in sapt 30 activitatea uterina este usoara (incalzirea) cu contractii mici, localizate pe portiuni mici ale uterului, aceste contractii sunt de intensitate f mica si apar la interval de 1 min...neperceptibile de femeie. la 30-6- min apare o contractie de o amplitudine mai mare, contractie ce se transmite intr-o portiune mai mare a uterului si care poate fi palpata. acea senzatie ca ti s-a intarit burta ca o piatra. aceste contractii cresc in frecventa si intensitate dupa sapt 30 si sE numesc BH.
dupa sapt 36 activitatea uterina creste progresiv pana la aparitia travaliului.
in timpul travaliului eficienta contractiilor este mai mare daca mama se plimba sau sta pe o parte (nu pe spate). aceste pozitii imbunatatesc si circulatia placentei si implicit oxigenarea fatului.
contractiile duc la scurtarea fibrelor uterine superioare producand tensiune pe musculatura mai slab dezvoltata a segm inferior al uterului. rezultatul final...dilatarea cervixului.

in ultima faza a travaliului, contractiile voluntare ale diafragmului si musculaturii abdominale (atunci cand impinge femeia) cumulate cu aceste contractii uterine imping fatul in jos prin vagina dilatata si il ajuta sa invinga rezistenta musculaturii perineului (ala ce e taiat de catre ginecologi).

sper ca nu te-am ametit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

'neatza, stol!! Wau, am dormit super bine!!sunt happy ca m-am cantarit si am ramas la aceleasi 66kg din ultima luna,uraaaaa!!
Ccris
Gecko, felicitari pt BB ctrl!! Auzi la ea, baietzoi cu tzatze, da de unde!!!
Ririan,felicitari!! Sa-ti traiasca puiul, asteptam sa ne povestesti mai multe!!!
mami.p ai aranjat camra, felicitari, sa ne arati si noua!! mie nici acum nu mi-a zis de testul non stress si pt anestezie..azi ma duc la control, sa vedem, poate il fac acum..
dana, vazut pozici, suuuper!!
LYVYYYYYYYYYYY, HAI MAMI, CURAJ, ADU-O ACASICA PE IRIS, CHAMPION FROM TOPLIZA, MY FRIEND!!!!!!!!!

LUNY, in 39+ cu bebe MATEI CRISTIAN - Doamne ajuta-ne, ca mai e asa putin!..
DPN 14.03.2008

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

luny, bafta si tie azi la control!hai, sa-l intrebi tu pe doctores sa vedem ce zice...ca eu ieri am ezitat, ca asta e cuvantul...din camarutza nu prea am ce pozici sa pun ca deocamdata nu e aranjata camera...sunt doar montate , dar trebuie sa mai scoatem de acolo salteaua cea imensa si niste resturi de pat care nu au incaput in masina noastra si trebuiesc carate cu papucul ... ori asta se va intampla pe vineri in colo ca tati are joi examenul de disertatie si e cam busy...iar patul lui bebe e plin de cumparaturile facute pana la sfant moment de fatza...

ursuleato, eu doar ce am intrat intr-o noua faza cu dureri de cap...am ma avut 2 saptamani de dureri crancene, in primele luni de sarcina...dar dureri din alea de nu puteam sta in picioare si tine ochii deschisi de cat de puternice erau...pe urma m-au lasat si acum vad ca iar...cred ca e si de la pat, ca am schimbat culcusul...asta e, pt Honey Bunny ce nu face mami!

a, si am uitat sa va spun, sambata, cum stateam eu singurica in casa, ca florinelul si pretinul carau la mobila, tzar la usa...zic hopa, cine o fi, ca doar stiam ca usa e deschisa si florin intra fara sa sune...cand colo, mami si sorutza mi-au facut o surprizica si au venit la mine cu darul de ziua mamei, ca deh, de acum sunt si eu mamica...si am primit niste pantaloni meseriasi de trening trei sferturi cum imi plac mie, dar asta dupa nascare, ca nu sunt de gravi...siiiiiiiiiiii, parfumul de care nu m-am despartiti din anul 1 de faculta...Hipnotic Poison...cum a stiut ea mami ca mai am 2 pufuri in sticlutza nu stiu, pesemne ca asa sunt mamicile astea...fac magii!

Doar 5 saptamani pana cand o vom strange in bratzuca pe
fetitza noastra iubita, Honey Ioana !

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
mami_papatot +35 Honey Bunny
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
BEBE-N BURTICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Multumesc pentru raspunsuri, fetele mele dragi: Ursuleata, Mami si Gecko - mama, ce de informatii, multumesc mult! Ideea e ca, pana acum, nu am simtit (sau n-am bagat eu de seama) nici o contractie. Dar, citind prin unele locuri, mi-am dat seama ca, mai ales in ultimul timp (1-2 saptamani) mi se intarea cateodata toata burta, dar credeam ca se intinde bebe si asta e cauza. Nu ma dureau, dar parac as fi facut intindere ... CRed ca astea ar fi contractiile BH; ieri, de exemplu, dupa o "intarire" din asta a burtii, m-a sagetat jos, sub burta, de a trebuit sa stau putin nemiscata sa-mi revin. Oricum, asa ceva nu mi s-a mai intamplat. De-aia, ma gandesc, ca genul asta e diferit si arata ca se apropie nasterea. Dar, de-aia aveam nevoie si de parerea avizata a vaostar, care, fie ati mai trecut prin asta, fie v-ati mai documentat despre contractiile astea si diferenta dintre ele. Va multumesc mult inca o data!
Azi, am programare la cosmetica sa ma aepilez ... jos (cu ceara) sa nu ma "faca" asisitentele la maternitate cu lama, in graba, poate ma mai si irit sau infectez din cauza asta. Oare, ar fi vreo problema? Si daca ar fi sa imi provoace contractii, sunt la termen si nu m-ar deranja. Dra, credeti ca ar putea dauna aceasta epilare?

Laly 38+ Maria Clarinda

AMR 1 SAPTAMANA!!!

POZELE NOASTRE

HAINUTZE CLARI

http://bd.lilypie.com/JPMEp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Felicitari,Ririan,sa-ti traiasca puiul si sa fie sanatos!
Lyvy,asa stiam si eu,in caz de sangerare,nu stai pe ganduri,fugi la spital.Doamne-ajuta!
Clabuc,uterul meu se antreneaza de vreo 2 saptamani,dar eu nu simt contractiile,ci dureri difuze de ciclu; poate fi si asa

Raluca

in asteptarea micutei Anais

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51e87b128f6d33e1755853&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">povestea noastra

Mergi la inceput