Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (159)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

intrebare: pt cele care aveti bona: ati facut bonei analize sa vedeti dc este sanatoasa? am o colega a carei bona a facut TBC si acum e disperata...a fost zilnic in contact cu copilul

Dia de Oana 29.11.06

"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez



Eu am pus-o sa le faca. S-au suprapus cu alea gratuite, le-a facut pe alea, si a facut si raze la plamani.
Bonele prin agentii toate au analizele facute, la astea prin recomandari e riscant sa nu-si faca analizele fiindca pot fi surprize mari!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Bambo, imi pare atat de rau...of, iubita Antonia! Doamne ajuta sa se refaca cat mai repede si fara urmari.Bambo, multa, multa putere!
Marani, am dedus ca ai vorbit cu Bambo si ai aflat ca nu e afectata fetisoara Antoniei. Ce bine! Ma bucur mult!Sanatate si bubamarei!

ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Dbuny, Dianocica, Dia: multumesc mult pentru raspunsuri..m-am mai linistit....

Acum marea mea problema ramane ce vaccin aleg: priorixul sau doar antirujeolicul pe care mi l-a prescris noua pediatra...
Am tot cauta informatii despre antirujeolic, dar n-am gasit nimic..Am deschis si un subiect la "Parintii intreaba ..", dar toata lumea a facut priorixul( sau ma rog ROR-ul)...Eu ce sa fac? ce sa-i spun doctoritei noastre? chestia e k nici n-o cunosc pt k doar ce ne-am inscris la ea si nu stiu dc sa merg sau nu pe mana ei....


Madalina30
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Raluca, cum mai e Adinuta?

Dia, teoretic asa ar tb.. si nenea dr Capraru povesteste de asta. Practic..




Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianav spune:

Referitor la bone:
Intr-adevar e un mare risc sa aduci pe cineva strain in casa si sa ii lasi copilul pe mana. Insa ni se poate intampla chiar noua, ca parinti, sa ne imbolnavim si atunci pe cine dam vina?
Evident asta nu inseamna ca nu e prudent sa elimini din start niste riscuri.
Eu, noi, nu am facut doamnei care sta cu Oana analize.Analizele se pot obtine usor, dupa cum facem si noi uneori cand dorim sa completam un dosar....Nici nu vreau sa ma gandesc.
Bona noastra a stat in spital in ianuarie 2 saptamani cu bronsita acuta. Asta dupa ce venise la noi tusind vreo 2 zile si am trimis-o acasa ca se scurgea din picioare. Evident, copilul a luat si el ceva, nu grav,nu febra, doar nasul curgea si a tusit cateva zile. Am avut noroc. Insa bona s-a intors din spital tot tusind, eu in medical nu mai puteam sta, ca statusem deja cat a fost ea bolnava si alta solutie nu aveam. Asa ca venit in casa cu un microb ceva din spital de ne-a imbolnavit pe toti. Oana mititica si-a revenit usor si repede dar pe noi ne-a scos din uz. Ce sa ii mai zici femeii? Noi credeam ca ea s-a vindecat in spital.

Acum o problema:
Doar ce o laudasem pe Oana ca e un copil tare bun. De sambata insa, cred ca are probleme cu maselutele, are crize de isterii, se tavaleste pe jos, nu ii intri in voie cu nimic, se tine de cap si se trage de par de ma sperie, mi se rupe sufletul si nu stiu ce sa fac. O fi de la masele?Are 4 iesite si nu vad nimic umflat in rest. Plus ca roade suzeta la greu, e singura chestie care o calmeaza. Starea de disconfort evident dureaza pana la 2 ore dupa care se transforma iar in Oana cea jucausa dintotdeauna. E o diferenta de la cer la pamant. Cel mai tare ma doare cand o vad tinadu-se cu manutele de cap.

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by madaluta

Dbuny, Dianocica, Dia: multumesc mult pentru raspunsuri..m-am mai linistit....

Acum marea mea problema ramane ce vaccin aleg: priorixul sau doar antirujeolicul pe care mi l-a prescris noua pediatra...
Am tot cauta informatii despre antirujeolic, dar n-am gasit nimic..Am deschis si un subiect la "Parintii intreaba ..", dar toata lumea a facut priorixul( sau ma rog ROR-ul)...Eu ce sa fac? ce sa-i spun doctoritei noastre? chestia e k nici n-o cunosc pt k doar ce ne-am inscris la ea si nu stiu dc sa merg sau nu pe mana ei....


Madalina30
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )




nu stiu ce sa-ti zic, eu nu stiam ca se poate face doar anti-rujeolicul... ai intrebat-o de ce iti recomanda asa? ca nici oreionul nu e de neglijat, mai ales la baieti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Dia, teoretic asa ar tb.. si nenea dr Capraru povesteste de asta. Practic..




Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)





m-am pierdut.. despre ce era vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Daca nu v-am plictisit azi cu poze pana acum,va plictisesc de acum incolo,deci poze proaspat scoase din cuptor

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)

"Life can give you a hundred reasons to cry,but you can give life a thousand reasons to smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

dbunny, in ro toti profesorii/educatorii sunt cu analizele la zi si cu razelel facute.. in principiu ... ma gandesc ca la voi sigur sunt vaccinati si examinati

danutz, bine ca le are facute.. si razele sunt importante, ca uite ce se intampla... si da, era bona angajata prin agentie, dar la agentie avea actele medicale mai vechi de 6 luni .. teoretic analizele si radiografiile tb repetate sistematic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:


Azi am fost in parc cu bicla (Dianarus,e ca a voastra si e tare faina).. si mancam pufuleti pe o banca langa un baiat de vreo 9 ani...
Il tot privea pe Mihaita si a inceput sa ma intrebe (ca un om mare)cati ani are,daca vorbeste,daca e baiat..Iar eu l-am intrebat daca are frati/surori.. si cu asa o tristete in oki mi-a zis "nu..si i-am tot spus lu' mama sa imi faca,dar nu mi-a facut..."
Asa ca am hotarat,oricat mi-ar fi de greu,chiar daca nu voi fi ajutata ii voi face un fratior lui mihaita,sa aiba cu cine se juca..
L-a luat apoi de mana sa se plimbe si bineinteles ca bunica-sa a inceput sa tipe unde te duci ca te murdaresti,nu calca iarba,pleaca de acolo...


Roxanica,
Apetitul a crescut clar..nu stiu cat a recuperat ca s-a stricat cantarul...dar noi suntem tot la regim,deci nu prea are cu ce se ingrasa..azi am analizele, ca ceva nu e in regula.
O sa isi revina si David...ai rabdare..vine caldura,vor face miscare si va creste pofta de mancare...Sanatate!
Danutz,
ca m-ai strigat!
Dia,
E o dulce Oana..Parca seamana cu Mihaitza asa frezata (are asa, in 2 poze aceeasi privire)!
Dianocica,
Sa va tina mult bicla...mama ce de bani a costat!Tre sa va tina macar 4 ani!Ce frumos i-a crescut parul lui d.Parca e din reclame.
Donia,
Exact asta va lipsea langa zapada aia..cred ca pe aici nu vom ai vedea vreodata atata!
Superb cortul si locatarii lui...
Sanatate la toti 4!Sa treaca repede,repede!
De Bambo,stiam,nu stiam daca sa va zic...ca era destul de necajita pe 8.Sper ca acum sunt mai bine.Si nu e bai...cicatricile in zilele de azi se repara..dar cred ca a fost tare dureros pt Antonia...nici nu vreau sa ma gandesc...


minunea mea

Mergi la inceput