*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008 (4)*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

honey, foarte bine iti merge baiatul! felicitari! al meu, la varsta lui baby andrew, chiraia si ziua, si noaptea, de eram ca di zombie, si eu, si domnul sotz. si subscriu la faza cu cautat tzatza cand il tii in brate. :-))) io ma oftic ca, din cauza asta, nu pot sa il tin pe burta. imi place mult pozitia, mi se pare f intima, dar cum il asez, incepe sa misune cu boticul peste tot prin jur, sa respire agitat, sa se foiasca, sa tina buzele ca la supt. mai mult il agit decat sa il linistesc, asa ca am renuntat.
felicitari pt cadoul de 8 martie...ce ma bucur, ce furmos vi s-a asezat viata in state...

pup!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honey79 spune:

Simona-Gatta ma bucur nespus ca ati venit acasica. Sper din suflet sa nu maia veti parte de nici un fel de rele.Pup si pe Sara mica si frumoasa si-i doresc sanatate cat cuprinde.

Irinouka, Mitsule..frumosi baieti aveti. M-am uitat si eu la poze acum, caci am prins cateva minute...desi mi-e un somn de nu mai pot.

Alina... am vazut pozele de la botezul Anei...superbe,sincer.Iar tortul...m-a dat pe spate si mi-a facut o poftaaaaaa..... hmmm... mai ai vreo felie ramasa????

Miri distractie placuta in seara asta (desi cred ca deja esti la club).Sanatate lui bruno-carliontz si-un pup dulce lui Sacha-cel-chubby.

Vroiam sa intreb de Creata,de Monica-matz pe unde sunt ???Si mai sunt cateva mamici care n-au mai dat pe-aici de ceva timp.

Angi... vazut si poze cu Pupi...mmmm... ce dulce e.


Mie una imi vine sa-l trag pe Andrew de falcute tot timpul..sau sa i le... mestec... he he..sunt dusa rau cu capul.

Ma duc sa ma bag in pat 10-20 de minute, caci ar cam fi timpul pentru domnul Andrew sa se trezeasca,pentru tzitzi.

V-am pupat .


Pozici de tot felu'
Poze Andrew
Cum crestem


Mamica de Andrew - John (21 Februarie 2008)


Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Fetele, multumesc pentru raspunsuri. Sa va mai spun.. Si mie cu ceva timp in urma imi tasnea lapticul din canale. Acum...ioc! Ana mananca des chiar si noaptea (are o singura pauza de 4-5 ore). Este foarte adevarat ca da singurica sanul afara, insa in seara asta am vazut-o ca se infuriase...parea ca nu mai iese laptic si am pacalit-o cu suzi.

Oooofff...paranoia asta...

Fug sa fac mucenicii. Va pupacesc!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

quote:
Originally posted by ceska777

In alta ordine de idei (desi reiau leit-motivul) VIRGO zicei de tratamente homeopate pe care le ai mai nou in dotare. Si noi avem ceva si sunt curioasa daca avem aceleasi recomandari:dr nostru ne-a dat pt colici daca ne supara tare NICOTIANA, pt regurgitatul rebel al lui Benji avem ROBINIA. Si pt tuse SPONGIA. Voi?




Produsele pe care le-am luat sunt facute de VSM si au si niste nume de plante parca ... dar nu ma duc acum sus sa ma uit la ele ca-l trezesc pe bebe . Sunt sub forma de picaturi , majoritatea . Si nu le-am luat de la farmacie , ci de la magazin naturist .

Eu sper din tot sufletul sa nu fie nevoie de ele , iar daca e nevoie sper sa-si faca treaba .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

buna seara si de la mine!!
la multi ani, doamnelor si mamelor! o primavara minunata!!

Alina, si de la mine si o sa fie bine botezul maine, o sa vezi!!

noi la raport, mami a iesit cu tati la o masa organizata de 8 martie, (am stat intr-un fum infernal de ma ustura toate cele) si am lasat cupilu' acasa cu sorsa, prietenul sorsii si colega sorsii, cred ca ce a fost aicea, numai bun de filmat cu camera ascunsa.
am lasat instructiuni scrise, evident nu le-a citit nici dracu', cum a inceput sa planga au inceput sa-l schime de scutec, imi si inchipui un Serban agitat si trei adolescenti schimband un scutec ca in desenele animate: unu'l tine de picioare, altul da servetele, altu' se chinuie sa prinda scaietii aia... ma rog, copilul e intreg, da' abia in jumate de ora am reusit sa-l adorm, era super-agitat. Nu-mi inchipui cum a fost si cu mancatul, stiu sigur ca a trebuit sa-i sterilizeze iara suzetele ca le-au scapat pe amandoua pe jos... Nu mai zic de tinut in brate, cred ca si-a luat portia pe o saptamana intreaga...

in rest de bine, parca mananca mai des si mai mult, doamne-ajuta, ca iara am inceput cu lasat dare de lapte pe peste tot.

mai fetelor, eu cand va citesc pe voi ma cred o mama insensibila. adica il pot lasa sa planga 5 minute fara sa clipesc daca stiu ca e mancat, spalat, in siguranta in patut. Chiar si 10 minute. singurul motiv care simt ca ma obliga sa-l linistesc imediat e daca doarme altcineva in casa sau invata sorsa. altfel cel mult mai stam de vorba, ii mai pun muzica...
aseara am mers amandoi in vizita si am uitat mufa acasa. Drama mare!! in masina nici nu-l vedeam in cosulet si zbiera, frate!! dupe vreo 5 minute am pus mylene farmer -desenchantee pe care a ascultat-o in masina de numeroase ori cand era in burtica la mami si s-a apucat si mami sa cante peste, si in 2 minute ma auzeam doar pe mine! fara sa ma enervez, fara sa ma blamez prea tare. Oi fi doar tare sau prea insensibila? (intrebare retorica, mi-o mai pun in oglinda, iau fata de psiholog si cand imi dau cate un raspuns...)

Miri, si eu am uneori senzatia de anxietate molipsitoare pe forum, inclusiv fiecare reusita a unui copil e la fel de bine motiv de ingrijorare ca al meu nu face... stiti voi la ce ma refer. numai ca (nu mi-o luati in nume de rau, fetelor, sunt un psiholog in concediu de maternitate) nu ma mai simt 'datoare' sa o combat. am tot impartit cu si si sfaturi in stanga si dreapta in perioada de sarcina, sunt de parere cam spus de suficiente ori ce se poate face si ce trebuie sa facem sa nu ne prinda frica prea tare, cine poate face, cine nu, nu.
Asa ca si la mine e dupa disponibilitate. uneori am energia/dispozitia sa sustin, alteori nu. (problema unui psiholog, ca si a altor profesii de ajutorare, e ca se simt datori cu sfaturi si ajutor, in schimb cei din jurul lor mai rar, asa ca ramanem adesea in minus cand facem totalul cu dat si primit. iar eu va tot povesteam ca de ani de zile dau si la munca si acasa, sunt obosita taaare)
e si mai dificil acum sa evitam panica, sunt probleme care s-au discutat deja, dar nu toata lumea poate urmari constant. si cand apare altcuiva problema, iara intrebarea, iara raspunsurile. Dar asta e viata pe forum! si in fond de aia suntem aici. Cine e disponibila /prezenta, raspunde si tot asa. e la schimb, nuami sa simti ca la final cand tragi linia, nu iesi rau de tot pe minus. eu cand simt asa, mai incetez cu datu;l, si ma echilibrez. e usor sa cresti asteptari, si e nasol cand nu se adeveresc...

e, suficienta psihologie asa, mai 'la botu' calului', hai mai bine sa ne cinstim o bere (jumate, ca am inteles ca nu e chiar grav) ca doar e ziua noastra!!!

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by alina023

Fetele, i-am scris si lui Miri despre asta, va spun si voua aici. In seara asta m-am muls dupa ce i-am dat Anei sa pape si...drama mare. Nu am scos nici 25 ml lapte de la ambii sani. Ce sa fac? Cum cresc productia de lapte? Sa ma mulg dupa fiecare supt? Daca Ana noaptea mananca doar dintr-un san, sa ma mulg la celalalt? Si daca nu se reface lapticul pana la urmatoarea masa? De hranit ma hranesc, lichide beau, odihna...nu extraordinar, dar este. Ce sa fac???

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei



Alina , eu am avut in spital problema asta din cauza stressului...nu mai scoteam decat 15-20 ml. Doctoritele de-acolo mi-au dat sa iau Metoclopramid -2 pastile pe zi , dimineata si seara ...cica stimuleaza secretia de prolactina. Am mai luat nutrinatal si am crescut cantitatea de lichide la 4 l/zi.In urma tratamentului asta , a doua zi am scos 110 ml. de la un san pe care i-a ras pitika mea.
Incearca si tu , multa bafta !

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Stiti unde ne ducem noi maine?! La targul de cafea si ciocolata Ca merit si eu, once in a while...

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Asa, si acuma cu raspunsuri (m-am cam lungit la raport)

Mitsule, vezi ca se adoarme?? victoria este duuulce!

Iri, Alina, bafta si nervi tari cand va hotarati sa nu cedati!

Alina, eu stiu ca pentru creste productia mulgi dupa ce suge (daca mai ai mult in sani!) dar mai bine la o ora dupa ce a supt bebe (daca de ex. suge la 3 ore) adica sa se produca ceva intre timp, si sa fie timp sa se refaca la volumul la care e obisnuit cupilu'

Miri, sanatate lui Bruno si felicitari pentru batista bebelusului

Angi, da' apasat l-ai mai pupat, mami, de i-au iesit gropitele alea asa secsi! si poza in care doarme calare pe tati e bestiala!

Honey, feicitari pentru masina pour toi, sa o stapanesti sanatoasa! la mine uneori, ca sa il linisteasca, tati ma da afara, ca ma aude bb si dup-aia vrea la mine nu la el!

ne invata astia mici, deja se conditioneaza! iar eu zic ca e bine asa, las' sa-l invete si pe tat-su, ca amandoi cam suntem cu drumul, si sa nu fie obisnuit sa adoarma numai cu cineva anume, ma tot straduiesc sa o bag si pe sor-sa in joc, cred ca in seara asta si-a dat seama cat de in afara e, ca in multe zile nici macar nu-l baga in seama...da' in seara asta se bateau, ea cu tatsu, sa le spuna pe nume -fiecare ii dadea acolo de zor, de parca el ar si vorbi deja. unu 'tati', alta 'lori', eu tot bagam cu 'freud'. si le-am zis, care nume zice primul, ala are gija de el. le-a trecut de tot!! cred ca tot pe freud pica magareata...

pupici de la mine!

a, si un rezumat pentru toata lumea, poate il facem sticky:
1. kk e normal, cat timp nu-ti muta nasul cu mirosul
2. kk la cateva zile chiar e normal, nu egzista motiv de ingrijorare daca iese tot moale ca de obicei
3. cu cat ajutati copilul mai des sa faca kk cu alte stimulente (uleiuri, supozitoare, termometre), cu atat e mai greu apoi pentru el sa faca singur
4. .... mai ziceti si voi daca am omis vreun aspect.

eu cu asta m-am confruntat, despre asta m-am informat, despre asta am scris. anca.b a facut un rezumat foarte bun pentru regurgitare. le punem undeva, sa ni le aducem aminte.

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

monica-doc, mi-a placut mult ce-ai scris. cu privire la panica si, mai ales, la dat si luat. sper sa te simti tot mai putin si mai rar pe minus.

cat despre aventurile inginerului si ale celor 3 adolescenti...am ras de una-singura, imaginandu-mi scenele cu tetinele, cu scutecul, cu luatul in brate, eventual pasatul de la unul la altul...saracul serban, cred ca a fost confuz tare, nu stie ce l-a lovit. bine ca, vorba ta, l-ati gasit intreg. bravo pt seara festiva, asa, "infumurata" cum a fost ea.

gatta, mi-am notat si eu chestia cu metoclopramidul. saru'mana!

pup!




irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


hola zuzici ..

io-s dusa cu capu' rau .. toata ziua am zis ca nu am net si cand colo cand am luat laptopul i-am inchis butonul de wirless .. ce am suferit .. iar am injurat rds-ul ..

irinuka rares este un frumos!! si seamana picatura cu tine .. de la tati nu are nimik ..

miri bine ca macar tu te distrezi de 8 martie .. noi ca batranii pe acasa .. multumu' ptr urari! sper sa fie totul bine maine!

mari ti-ai amintit si tu ca maine o crestinam pe bitzi.

mitsu ma bucur ptr victoria ta! bitzi a mea s-a dresat singurica. maraie ce maraie, ii mai bag suzi si o ia somnu'.

zuzici eu am zile si zile in ceea ce priveste lapticul muls .. cand scot si 120 ml in 10 min de la un san cand abia scot 100 ml de la ambii in 30 min .. recunosc ca nu beau in fiecare zi cel putin 2 l de lichid .. si bitzi a mea e tot mai fomista.

deci .. maine avem botezul .. am asa niste emotii!! sper sa fie totul bine si sa nu uit ceva pe acasa. i-am facut bagajelu lui bitzi, biberonul e la purtator, coafeza vine acasica .. masinile sunt spalate .. Doamne ajuta sa fie si pitika cuminte .. o sa-i spun lu' tata popa sa-i dea mai mult vin .. s-o matrafoxeze .. lol

si creata are botez maine. CRESTINARE FRUMOASA, MICUTA MARIUCA!

fug sa-mi usuc parul ..



Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput